Zaman: 19 Kas 2017 17:01

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017 21:47 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Safrane 2.0 Volvo
Meslek: memur
Kan grubu: A+
benim de i gözüm köpekbalığında. teknik olarak az yakıt nedeniyle aklımda yoksa outlander düşünüyorum. 1.6 daha az yakıyor gibi görünüyor uzun yolda. sırf bu yüzden 1.6 için bütcemi zorlamak istiyorum.
köpekbalığında 1.5 ve 1.6 kıyaslaması dışında sedan ile HB arasında da zorlanıyorum: normalde HB severim ama sedan daha iyi görünüyor.
güzel bir köpekbalığı seçenek/ bilgi yazısı güzel olurdu ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2017 06:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Muhammed
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6
Meslek: Seo, web
av.ilhami yazdı:
benim de i gözüm köpekbalığında. teknik olarak az yakıt nedeniyle aklımda yoksa outlander düşünüyorum. 1.6 daha az yakıyor gibi görünüyor uzun yolda. sırf bu yüzden 1.6 için bütcemi zorlamak istiyorum.
köpekbalığında 1.5 ve 1.6 kıyaslaması dışında sedan ile HB arasında da zorlanıyorum: normalde HB severim ama sedan daha iyi görünüyor.
güzel bir köpekbalığı seçenek/ bilgi yazısı güzel olurdu ?

Sedan tavsiye ederim, bütünü halinde Lancer'ın gerçek hali sedan olanı. Sportback Lancer ilk başlarda göze çok hoş gelse de göreceli olarak, kısmen eskiyen veya gözün alışması diye nitelendirebileceğim bir tasarıma sahip. Birçok araç ilk çıktığında tasarımıyla dikkat çekiyor ancak ilerleyen zamanlarda ilk zamanlardaki cazibesini kaybediyor. Lancer Sportback de bence buna bir örnek. Sedanda nasıl güzel bir tasarım varsa eskimiyor, göz alışmıyor. Sportback Lancer, aradaki farkı tam bilmiyorum ama; hatcbackten öte sanki station wagon gibi.

Tasarımın haricinde, malumunuz kısmen yüksek hızlarda hafif bozuk yolda veya virajlarda Lancerlarda hafif bir zıplama olayı oluyor, deneyimim olmadı ancak sportbacklerde bunun biraz daha fazla olduğuna dair buradan bazı deneyimler okumuştum, tabii ki lastik basıncı çok önemli o sebeple net bir kanıya varmak zor.

Mekanik olarak da aynı motor olmasına rağmen Lancer Sedan'ın 0-100'ü 10.7 saniye iken, Sportbackte 11.1 saniye. Bu fark ani hızlanmadan ziyade, ara hızlanmalarda ufak bir fark olabileceğinin göstergesi olabilir. Elbette bunlar çok ufak belki de hissedilmeyecek farklar ancak kağıt üzerinde durum böyle.

Temiz olsun, gönlünüze göre olsun. Gerisi ufak teferruat.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2017 20:52 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Evolution yazdı:
Temiz olsun, gönlünüze göre olsun. Gerisi ufak teferruat.

aslında olayın özeti bu ama pimpirikli olmak kendi başını ağrıtmak :)
invite ile inform arasında fiyat farkına değen ne var: ESP/tcs hariç.
TCS sadece kaymalarda mı devreye giriyor yoksa "sürekli aktif" olarak da virajlar da vs. araca hafif müdahele ediyor mu: iç ve dış tekerleri duruma göre farklı hızlarda döndürerek dengeyi korumaya aktif olarak müdahele ediyor mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2017 23:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Muhammed
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6
Meslek: Seo, web
İnviteda İnforma ek olarak alaşım jant, deri direksiyon, vites topuzu, direksiyon tuşları, bazı sensörler, sis farları, otomatik klima gibi farklar var. Modellere göre farklılık gösterebilir. 2011 den sonra gelen İnformlarda astc standart oldu, o zamanlar SAM diye adlandırılan model hariç, onda astc yoktu.

Tcs olarak adlandırılan sistemin bir türevi dediğiniz gibi (sanırım 2000 model s40 larda vardı bu özellik) tam olarak esp gibi değil, savrulmadan ziyade boşa dönen (ıslak yola giren iki tekerleğin kuru zemindekilere göre dönüş turunun artmasına müdahale gibi) tekerleklere müdahale ediyordu. Asr nin bir tık üstü gibi.

Astc ise tam dediğiniz şekilde her türlü dengesizlikte araca müdahalede bulunuyor, ayrı ayrı her tekerleğe giden gücü kontrol ediyor, düşürüp arttırıyor. (tabii ki evolardaki sawc gibi değil zira bizim araçlar önden çekiş olduğu asıl müdahale ön tekerleklerde kendini gösteriyor, arkalarda ise frenleme ile kendini gösteriyor.) Savrulma, kayma, patinaj benzeri her şeye müdahale ediyor. Dilerseniz kapatılabiliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2017 23:31 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Evolution yazdı:
İnviteda İnforma ek olarak alaşım jant, deri direksiyon, vites topuzu, direksiyon tuşları, bazı sensörler, sis farları, otomatik klima gibi farklar var. Modellere göre farklılık gösterebilir. 2011 den sonra gelen İnformlarda astc standart oldu, o zamanlar SAM diye adlandırılan model hariç, onda astc yoktu.

2011 sonrası zaten 1.6 yani 1.6 "inform" da bile ASTC var. bu iyi haber :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: