Zaman: 29 Mar 2024 18:53

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016 00:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet
Araç: 2008 lancer 1.5 invite A/T
Meslek: serbest
Kan grubu: 0Rh+
Merhabalar arkadaşlar. Benim bir sorunum var şu sıralar aracımla ilgili. Araç 2008 otomatik vites. Önceleri sabahları arabayı hareket ettirdikten bir kaç dakika sonrasına kadar gelen fren gıcırtı sesi artık durduğum yerde frene bastığımda da gelmeye başladı. Ses karyola gıcırtısı gibi baya da şiddetli. Çok rahatsız edici durumda. Burada servisi yok mitsubishinin. Geçenlerde kendi ustama ayak üstü uğradım ve dinlettim sesi ama o da pek anlamadı . Müsait zamanda getir bir bakalım dedi. Aranızda bu sorunu bilen ve ne yapmam gerektiğini önerebilecek birisi olursa sevinirim. Herkese kazasız belasız günler diliyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016 08:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
tahmin ettiğiniz gibi ilk ihtimal balata bitmesi daha sonra balataların diske yapışık kalması. Ancak siz ustaya gösterdiğinize göre bu ihtimallerin elenmiş olması lazım. bazan kir toz nedeniyle yapabilir ama gösterdiğiniz ustanın balata spreyi ile her ihtimale karşı temizlemiş olması gerekir. bu işlem yapılmadıysa siz yapın.
bazan alt takımdaki kauçuk aksamlar keçeler yıprandığı için hafif metal metale temas eder belki frenleme ile araç yığma yapınca sürtünme yapabilir.
pek ihtimal vermiyorum ama akslarda rulman var bunlarda gıcırtı yapar. normalde araç giderken gıcırtı yapar ama ilk başta belki frenlemede yapabilir.
fren pedalı da gıcırtı yapabilir fren pedalı ve devamını bi yağlayın isterseniz. benim araçta benzer sesi depriyaja basınca geliyor ustam yağlayınca geçer dedi ama sürekli yapmayınca üstüne düşmedim. bazan 1-2 gün yapıyor bazan kesiyor.
Sonuç olarak: kauçuklara zarar vermeyen bir yağ ile alt takım ve fren tertibatını yağlayın duruma göre tekrar değerlendiririz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016 16:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Balatalarin alt ve üstünde iki tane sac metal var. Onları kontrol ettirin. Balata spreyi ile temizleyin. Yağlama yapmak mantıklı değil.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016 20:29 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
yanlış anlaşılacak şekilde yazdım galiba: yağlama balatalara değil. haaa balatayı yağlasanız belki sesi keser ama aracın hızını kesmez :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016 10:06 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
av.ilhami yazdı:
yanlış anlaşılacak şekilde yazdım galiba: yağlama balatalara değil. haaa balatayı yağlasanız belki sesi keser ama aracın hızını kesmez :D

Balatayı yağlamak iyi fikir aslında. Araba kaymak gibi gider valla bi denemek lazım :P

İşin şakası tabi. Balatayı tutan yaylar yada ordaki hareketli aksam kir pas toz gibi sebeplerle ses yapabiliyor. Balata spreyi ile güzelce temizlenmesi gerek... Hareketli aksamlar yağlanabilirde...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016 02:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet
Araç: 2008 lancer 1.5 invite A/T
Meslek: serbest
Kan grubu: 0Rh+
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Mesajlarınızdan da anladığım üzere çok ciddi bir problem değil. Ufak bir bakımla halledilecek sanırım. Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: