Zaman: 28 Mar 2024 15:29

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Arıza Bilgisi/ Acil Destek
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2016 16:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: 2005 Lancer OV 1.6
Meslek: Kıdemli Uzman
Kan grubu: A+
Aracımda 6 yıldır LPG kullanıyorum.
İlk defa 170.000' de kaloriferi soğuk üflüyor ve LPG' ye geçmiyor araç. ( yada geç geçiyor).
Dün LPG' deyken tekleme yaptı ve arıza ışığı yandı.
Sorum şu;
1-LPG' ye geçmemesi ile kaloriferin çalışmaması aynı zamanda olduğu için nasıl bir bağ vardır?
2-Dün LPG' ye geçişte tekleme yapıp arıza ışığı yaktı, benzine almama karşılık arıza yanıyor. Nedeni ne olabilir?
3- Istanbul Avr. yakasında uygun fiyat ve iyi bir usta öneriniz olur mu?

Acil destek. Teşekkürler.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Arıza Bilgisi/ Acil Destek
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2016 19:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: cafer
Araç: lancer
Meslek: işçi
1)lpg regulatör yani lpg beyni dedikleri şeye giden 2 adet hortum vardır biri sıcak digeri ise dönüş suyudur.aynı evdeki petek gibi.bu ısıtma suları göğüste olan kalorifer peteğine giden hattan alınır ve lpg beynine bağlanır.amaç depoda bulunan eksi dercelerde olan lpg yi çalışma sıcaklığına yükseltmektir.çünkü +30 dercenin altında olan lpg gaz ve sıvı karışım halindedir.eğer bu karışımla piston içine girerse tekleme vuruntu ve manifoltta patlatma dedikleri sorunlara neden olur. sizin araçta da motordan gelen bu ısıtma hattında problem olduğu içi hem kalorifer peteğini ısıtmıyor hemde lpg beyni ısınıp araç lpg ye geçmiyor.araç lpg ye geçse bile yeterli derecede lpg yi ısıtamayıp araca tekleme yaptırmakta.bu teklemeye istinaden arıza ışığı yanması normaldir.bendede lpg ayarsız iken araç tekleyip arıza ışığı yanıyor.belirli bir zaman sonra sönüyor idi.olası arıza tahminlerimn ise lpgciye gitmeyin.eğer kısa zaman önce antifiriz değiştirdi iseniz petek hava yapmıştır ve devirdaim yapmıyor su ısınmıyordur.hatta hararete dikkat edin arkadaşım bu şekilde conta yaktı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016 00:15 
Kullanıcı avatarı

cafer_haki yazdı:
1)lpg regulatör yani lpg beyni dedikleri şeye giden 2 adet hortum vardır biri sıcak digeri ise dönüş suyudur.aynı evdeki petek gibi.bu ısıtma suları göğüste olan kalorifer peteğine giden hattan alınır ve lpg beynine bağlanır.amaç depoda bulunan eksi dercelerde olan lpg yi çalışma sıcaklığına yükseltmektir.çünkü +30 dercenin altında olan lpg gaz ve sıvı karışım halindedir.eğer bu karışımla piston içine girerse tekleme vuruntu ve manifoltta patlatma dedikleri sorunlara neden olur. sizin araçta da motordan gelen bu ısıtma hattında problem olduğu içi hem kalorifer peteğini ısıtmıyor hemde lpg beyni ısınıp araç lpg ye geçmiyor.araç lpg ye geçse bile yeterli derecede lpg yi ısıtamayıp araca tekleme yaptırmakta.bu teklemeye istinaden arıza ışığı yanması normaldir.bendede lpg ayarsız iken araç tekleyip arıza ışığı yanıyor.belirli bir zaman sonra sönüyor idi.olası arıza tahminlerimn ise lpgciye gitmeyin.eğer kısa zaman önce antifiriz değiştirdi iseniz petek hava yapmıştır ve devirdaim yapmıyor su ısınmıyordur.hatta hararete dikkat edin arkadaşım bu şekilde conta yaktı.

Merhaba,
Öncelikle çok teşekkürler. Hava yapma durumu olabilir, aracın su tankını doldurmuştum yeni sonrasında oldu. antifiriz değildi ama.
ancak radyator acıkken calıstırdım hava cıkmadı ne yapmam gerek. Motorcuya mı gitmeliyim, yada benim yapabileceğim bir işlem olabilir mi?

---
Dün akşamki yazım sonrası bu sabah araç hararette yaptı? klima( soğuk ) açarak dengeledim bugün bir servis bulmaya çalışacağım. Öneriniz olur mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016 08:50 
Kullanıcı avatarı

nasil hava alinir pek bir bilgim yok.netten bakmak lazim ama en iyisi bir ustaya gitmek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016 11:44 
Kullanıcı avatarı

cafer_haki yazdı:
nasil hava alinir pek bir bilgim yok.netten bakmak lazim ama en iyisi bir ustaya gitmek.

Teşekkürler.
Evet az önce bir ustaya bıraktım. Antifiriz koyulmaması ( bir önceki usta eklemiştim dedi ancak eklememiş) sanırım bundan kaynaklı bir arıza verdi.
Çok teşekkürler.

** sonuçlandığında kaynak olması açısından durumu detaylı paylaşırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016 15:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
aracınızı teslim alırken fanın devreye girdiğini gördükten (sesini duyduktan) sonra teslim alın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016 08:41 
Kullanıcı avatarı

Devir daim motor çarkları çürümüş, sebebi ise 2 yıl önce değişen radyatöre yetkili servisin antifiriz ekledim demesi ve eklememesi. yaptırmışken ağır bakımda yaptırdım. şuan sorunsuz kullanabiliyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016 09:43 
Kullanıcı avatarı

yine ucuz atlatmissiniz iyiki motora bir sey olmamis.hararet yapsa idi arac cok maliyetli olurdu.gecmis olsun

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: