Zaman: 28 Mar 2024 18:26

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Antifreeze Değişimi
MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017 00:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Özgür Güneş
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: Öğrenci
Merhaba,
8. Yaşını doldurmuş, 9 yaşına hızla yaklaşan Lancer'ımın antifreeze ini değiştirmek istiyorum. Açıklama olarak net bilgi yok kitapçıkta. Dia Queen Super Long Life veya dengini kullanın diyor ama Dia'nın dengini bulabilmem için Technical Data Sheet'ine ulaşmam gerekiyor, ulaşamadım. Orijinal antifreeze i zaten artık bulunmuyor. Bu araca uygun antifreeze in özellikleri hakkında bilgi verebilecek birisi varsa sevinirim :)

Not: Biraz araştırdım, hibrit(organik+inorganik) antifreeze koyulması gerekiyor galiba, arabadan örnek aldığımda yeşil renkte gözüküyor, ama tam özelliklerini bilirsem fena olmaz.

Motor 1.5 109 ps 4A91

Koymayı düşündüğüm antifreeze markası Motul, yağ olarakta onu kullanıyorum zaten.

Distrübitörde olan tek çeşit: Motul Inugel Classic (bütün araçlar için uyumlu deniliyor ama organik antifreeze ile karıştırma diyor, ilginç)

http://arizonamotors.ro/userfiles/produ ... SSIC%20-25°C%20ARIZONAmotors.ro.pdf

Motul'un sitesinde önerilen(mitsubishi onaylı)
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motu ... 1492016027

Ama eğer araştırdığı doğru ve hibrit konulması gerekiyorsa inugel expert koymam lazım:

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motu ... 1492016027

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Antifreeze Değişimi
MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2017 09:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
1- Aracınıza özel bilgim yok.
2- Karıştırmayın demesinin sebebi; farklı tipteki antifrizler(organik-inorganik) kimyasal tepkimeye girerek antifirizin özelliğini bozuyor. eğer antifirizin tipini değiştirecekseniz yeni tip antifirizi koymadan önce eski antifirizi boşaltıp önce safsu koyarak kısa bir süre devirdaim yaptırıp safsuyu da boşaltmak suretiyle durulama yapılmalı. eski antifiriz artığı kalmamalı.böylece kimyasal tepkime engellenmeli.
her ne kadar Organik iyi dense de bazı eski tip radyatörlere zarar verme ihtimali olduğundan aracınıza uyumlu olduğunu kesin bildiğiniz ürünü almak daha makul olacaktır.
3- Bazıları sistemin tamamen (%100) antifiriz dolmasını iyi zanneder ancak Maksimum %50 olmalıdır. bu konuda antifiriz üzerindeki açıklamayı okuyun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2017 22:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Özgür Güneş
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: Öğrenci
Teşekkürler, bugün distile su ve Motul Inugel Classic antifreeze aldım, tüm sistemi 2 kere flush ettikten sonra hazır karışım antifreeze i sisteme koyacağım. Organik antifreeze ile karıştırmayın diyor, bende iyice temizlemem gerektiğini düşündüm sistemi çünkü içindeki antifreeze ne bilmiyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017 21:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet akif
Araç: mitsubishi lancer at 2010
Meslek: serbest
ben de araç 4 yaşındayken değiştirdim. sonra 6 yaşındayken yine değiştirdim.
soğutma sıvısı 4-5 sene içinde özelliğini kaybediyor. motor su kanallarında tıkanmalara ve hararet sorununa sebep olabiliyor. bu sebeple 2-3 yılda bir değiştirip riske girmemek gerektiğini düşünüyorum.

her iki değişimde de castrol coolant kullandım.
ayrıca soğutma sıvısı, şanzıman sıvısı vs. değişim ve tamir gibi işlemler için mitsubishi'nin yetkili servisler için hazırladığı bakım ve tamir kılavuzunu kullanıyorum. çok iş görüyor. linki aşağıda:
mmc-autoelectric.org.ua/manuals/eur/lancerx/2010/index_M1.htm

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017 10:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
aşağıdaki yazı alıntı olup aynen katılıyorum;
"Uzun omurlu antifrizin degistirme periyodu 5 yil/240.000 km (eger normal antifrizle karismadiysa bu sure zarfinda), normal antifrizin degistirme periyodu ise 2 yil/48.000 km. deniyor ( http://www.aa1car.com/library/2005/us90554.htm ). Emin olmak icin test etmek lazim antifrizi.Eger ozelligini koruyorsa, suresi icerisindeyse ve herhangi pas kalintisi yoksa tasma kabinda degistirmek gerekmez.Ama degistirmek cok maliyetli degilse icinizin rahat olmasi icin degistirebilirsiniz."
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=6337.0

Sonuç olarak şahsi fikrim; mutlaka engeç 2 yılda 1 kez değiştirin, kışa ve yaza girerken antifiriz ölçmü yaptırın: tamircilerde olan basit bir aletle hemen ölçülüyor. Yaza girerken kontrol edin dememin sebebi çoğu kişi antifrizi donmaya karşı kışlık ürün zanneder, oysa yazın da sıcaklarda harerete karşı koruyucudur!

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: