Zaman: 29 Mar 2024 04:34

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017 14:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kadir
Araç: LANCER 2011
Meslek: BİLİŞİM
Kan grubu: Arh+
Arkadaşlar merhaba başlıktata belirttiğim gibi hava filtre kutusu ve emiş (hava giriş) borusunu bulamıyorum. Set olarak alacağım fakat tüm servisleri aradım yok. IBA ' de de yok. Çıkmacılar sormadan yok diyor. Yardımlarınızı bekliyorum :) :pardon:

Aracım Lancer 2011 1.6 Invite Manuel

Parça kodu: 1505A955 (Mitsubishi Air Inlet Duct)

Görselleri
Resim
Resim
Resim

En son kadolf tarafından 19 Tem 2017 15:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017 15:36 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Ankara daki çıkmacı Güven'e sordunuz mu? yada istanbul ikitellideki Uçkun ?
(şuan bende iletişim bilgileri yok nette bulursunuz)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017 15:45 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:

ikisinede sordum direk soruyu dinlerken yok diyorlar :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017 16:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bülent
Araç: Mazda 3 1.6D Impressive
Meslek: Satış Danışmanı
Kan grubu: A +
kadolf yazdı:
av.ilhami yazdı:

ikisinede sordum direk soruyu dinlerken yok diyorlar :)

vizyonoto, jakopar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017 16:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
bizim outlanderin hava kutusuda aynı böle.. lancer değilde outlander bulup deneseniz... olurya belki denk gelir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017 22:46 
Kullanıcı avatarı

tilki yazdı:
bizim outlanderin hava kutusuda aynı böle.. lancer değilde outlander bulup deneseniz... olurya belki denk gelir.

aynen aklıma geldi aslında biraz bakındımda farklı duruyor açıları felan saol öneri için.

__hiroshima__ yazdı:
vizyonoto, jakopar

yarın bakacağım teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 09:19 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

parçanın amacı içeri hava almayı sağlamak. basit olmadığını anlatmak için derler ya: boru mu bu !! diye. sizin için cevap: evet boru! uydurun bişey geçin. neticede elektrik devresi vs. olmayan bir parça orjinal istemez. sulama borusu bile olur: kaput çıkışını ısı tabancası ile şekillendirirsiniz gerekirse :)
bu şekilde borusuz kullanmanın tek kötü yanı, dışardan direk soğuk havayı almayıp ısınan motor nedeniyle biraz daha sıcak hava girer. soğuk havanın oksijen oranı daha fazladır daha iyidir ama sonuç olarak siz bunu ne performansta ne de yakıt tasarrufunda bir fark görmezsiniz.
bir de hava filtresi "belki" daha çabuk kirlenir.
Bu şekilde kullanırken filtre kutusunun çıkışına sineklik takarsanız yaprak, arı gibi iri parçaların girişini engellersiniz.

İnşaallah normal bir şekilde sorunu çözersiniz.
yurt dışı sitelere baktınız mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 18:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
üzerindeki boruya ne oldu ?
Yetkili servisde yoksada getirtebilmesi lazım. Getiremeyiz derse temsa ya şikayet yolu görünür.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 20:22 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
parçanın amacı içeri hava almayı sağlamak. basit olmadığını anlatmak için derler ya: boru mu bu !! diye. sizin için cevap: evet boru! uydurun bişey geçin. neticede elektrik devresi vs. olmayan bir parça orjinal istemez. sulama borusu bile olur: kaput çıkışını ısı tabancası ile şekillendirirsiniz gerekirse :)
bu şekilde borusuz kullanmanın tek kötü yanı, dışardan direk soğuk havayı almayıp ısınan motor nedeniyle biraz daha sıcak hava girer. soğuk havanın oksijen oranı daha fazladır daha iyidir ama sonuç olarak siz bunu ne performansta ne de yakıt tasarrufunda bir fark görmezsiniz.
bir de hava filtresi "belki" daha çabuk kirlenir.
Bu şekilde kullanırken filtre kutusunun çıkışına sineklik takarsanız yaprak, arı gibi iri parçaların girişini engellersiniz.

İnşaallah normal bir şekilde sorunu çözersiniz.
yurt dışı sitelere baktınız mı?

evet lancer air intake diye geçiyor parça kimilerinde lancer air snorkel :D ama orjinal adı lancer air intake oem. Net olarak satan bitek ebay de var ama 95 dolar yazmış. Bende dediğin gibi sanayide halletcem artık açık hava filtresi kullanıodum baktım boru içi hep tozlanmış normalmi acaba ?

Jawserdi yazdı:
üzerindeki boruya ne oldu ?
Yetkili servisde yoksada getirtebilmesi lazım. Getiremeyiz derse temsa ya şikayet yolu görünür.

yetkili servis dün aradı bulduklarını söylediler ama fiyat uçuk 700 lira. İlhami'nin dediği gibi kauçukçudan alıp uydurucağım artık ısıtıcıyla felan..
orjinali önceki sahibinde kazada kırılmış heralde kutu var o emiş giriş borusu yok maalesef.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017 09:46 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Boru içinin tozlanması gayet normal. Neticede dış hava ile temas ediyor ve yollardan kalkan tozu içine çekiyor. Zaten bu tozlanma olmasa hava filtrelerini değiştirmeye gerek kalmazdı. borulara yapışan tozun bir kısmı hava filtresine takılır. filtre bu tozları sürezerek motora temiz havayı verir. filtre tıkandığında hava girişi de azalınca bu sefer ideal yanma gerçekleşmez ve araç boğulur güçten düşer. bu nedenle bulunduğunuz ortama göre hava filtresini daha erken değiştirmeniz daha iyi olur. Normal şartlarda her yağ değişiminde (10-15 bin km.) filtre değişir ancak tozlu yolların çok olduğu coğrafyalarda 5 bin km. de değişim yakıt tasarrufu açısından da iyidir.
eğer aracınıza uygun hava filtresi maliyetli ise ben K&N hava filtresi öneriyorum. araç modeline görefiyatları 170TLden başlıyor. a1milyon km. garanti veriyorlar. bunun avrupa şartları düşünülerek olduğunu varsayarsak Türkiye ömrü 500bin km. olur. buda kabaca "siz aracıan sonra elinizden çıkarana kadar" bir daha hava filtresi almayacağınız anlamına gelir. aldıktan sonra ortlama 50bin km. de bir temizlik yapmanız yeterli. (ben daha az km.lerde temizliyorum). Temizlik için +100TL.ye temzileme kiti var ancak arab sabunu vs. kullanan arkadaşlarda halinden memnun.
ben klasik "kutu içi" denilen standar tip kullanıyorum :performanstan ziyade tasarrufa önem verdiğim için. ayrıca daha temiz kalıyor.
http://www.knfiltre.com/

sanırım sizin araca uyan ürün kodu: K&N 33-2392 Mitsubishi Hava Filtresi (kutu içi)
http://www.hepsiburada.com/k-n-33-2392- ... otkn332392

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017 09:57 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yabancı siteden;
https://www.knfilters.com/search/produc ... od=33-2392

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017 10:53 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Boru içinin tozlanması gayet normal. Neticede dış hava ile temas ediyor ve yollardan kalkan tozu içine çekiyor. Zaten bu tozlanma olmasa hava filtrelerini değiştirmeye gerek kalmazdı. borulara yapışan tozun bir kısmı hava filtresine takılır. filtre bu tozları sürezerek motora temiz havayı verir. filtre tıkandığında hava girişi de azalınca bu sefer ideal yanma gerçekleşmez ve araç boğulur güçten düşer. bu nedenle bulunduğunuz ortama göre hava filtresini daha erken değiştirmeniz daha iyi olur. Normal şartlarda her yağ değişiminde (10-15 bin km.) filtre değişir ancak tozlu yolların çok olduğu coğrafyalarda 5 bin km. de değişim yakıt tasarrufu açısından da iyidir.
eğer aracınıza uygun hava filtresi maliyetli ise ben K&N hava filtresi öneriyorum. araç modeline görefiyatları 170TLden başlıyor. a1milyon km. garanti veriyorlar. bunun avrupa şartları düşünülerek olduğunu varsayarsak Türkiye ömrü 500bin km. olur. buda kabaca "siz aracıan sonra elinizden çıkarana kadar" bir daha hava filtresi almayacağınız anlamına gelir. aldıktan sonra ortlama 50bin km. de bir temizlik yapmanız yeterli. (ben daha az km.lerde temizliyorum). Temizlik için +100TL.ye temzileme kiti var ancak arab sabunu vs. kullanan arkadaşlarda halinden memnun.
ben klasik "kutu içi" denilen standar tip kullanıyorum :performanstan ziyade tasarrufa önem verdiğim için. ayrıca daha temiz kalıyor.
http://www.knfiltre.com/

sanırım sizin araca uyan ürün kodu: K&N 33-2392 Mitsubishi Hava Filtresi (kutu içi)
http://www.hepsiburada.com/k-n-33-2392- ... otkn332392

bilgilendirme için teşekkürler, gayet açıklayıcı olmuş. hepsiburada da bitmiş ama çok ta önemli değil bulurum. şu dış emme borusunu ayarlıyımda ondan sonraki ilk hedefim k&n olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017 11:28 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

K&N borulu modelleri var ama fiyatı, montajı vs. aldığına değmez bence
https://www.knfilters.com/air_intake.aspx

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2017 00:35 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
K&N borulu modelleri var ama fiyatı, montajı vs. aldığına değmez bence
https://www.knfilters.com/air_intake.aspx

boruda sıkıntı yok zaten ben soğuk hava girme olayını problem yaptım kendimce motor bölümünde kalıyor hep içerdeki sıcak havayı çekiyor. kendi orjinal emiş gibi halletmem lazım. Müsait olunca bi kauçukçu ya gidip bakınıcam sanayide eritip uydurcam bi şekilde yapacak bişey yok temsa ya 700 tl kaptırmaktansa :D 25 tl ye mal edilen bi ürüne 700 vermek abes geliyor :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2017 11:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Volvocu bir arkadaş forum imzası olarak kullanıyordu burada paylaşayım:
Volvo'ya binecek kadar akıllıysan ucuza bakım yapacak kadar da akıllısındır :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: