Zaman: 04 May 2024 14:33

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 19:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Merhaba arkadaslar,

Bu sabah (pazar sabahi) saat 11'de istanbul beylikduzunden yola cikarak karadan bursaya geldim. Toplam 290 km'lik bir yol. Yaklasik 4 saatlik bir yolculuk.

Evimden cikar cikmaz esenyurt Full'den depoyu Full'ledim :)

Hedefim CC ile 80'e sabitleyip gitmek, kasabildigim kadar kasmak ve 6 lt civari tuketimdi. Surekli 80 ile gitme sabrini gosterebildim :) ama tuketim bekledigimden biraz yuksek oldu (havanin soguk olmasinin da etkisi var)

CC'yi ben smart kullaniyorum biraz. Yani yokusa girerken tam deviri yukseltecegi vakit azaltma tusuna basiyorum yavas yavas. Boylece ayakla surmus kadar oluyor. Cutoff meselesi icin de yokus asagi inerken CC'yi devre disi birakiyorum. Yine de CC'siz biraz daha iyi olabilirdi tuketim. Donuste acelem olmazsa yol da musait olursa kasarim yine :) Ama CC'nin keyfi de baska be aga.

Tuketime gelince, otobandan (kocaelide yalova cikisi) cikarken 6.0'a kadar dustu ortalama. Sonrasinda yalova merkezde 6.1, bursa giriste 6.2, bursa s.ici trafige girip eve vardigimda 6.3 ile tamamladim. 290 kusur km. Bol bol foto cektim ama telefon cok dandik cekti bir ara toparlarsam paylasicam. Inanmayan olursa kaniti var yani :)

Ayrintilar:
- Pazar sabahi 11'de esenyurttan otobana girildi. Ruzgar yok denecek kadar az, otoban boyunca viyaduklerden baktigim kadariyla ruzgar hafif sol yandan esiyordu. Onden veya arkadan degil ama.
- Cogu zaman CC ile 80 sabit, arada 75-85 arasi degisen hiz. Bazen CC kapali kullanimda yine 80 civarinda kullanim. (Bu arada ibre 80 iken GPS 76 gosteriyor hizi, yani %5 sapma var).
- Isiklarda durunca ani hizlanmalardan kacindim ama arkadan selektor yememek icin arabanin hakkini da verdim :)
- Lastikler kis lastigi.
- Lastik havalarini 38 bastim Esenyurt Full'de onlari da fulledim yani :D
- Hava 2-4 derece arasi degisiyor yolda. Yer yer yol kenarinda kar vardi.
- Rakım farkını da hesaba katmak lazım. Deniz seviyesinden Bursa uludağ eteklerine geldim. Ayrıca gerek otobanda gerekse Yalova-Bursa yolunda iniş çıkış şekilde çok rampa var. Çıkışta kaybettiğiniz benzini inişte kazanamıyorsunuz çoğu zaman.

Bence degerler mukemmel. Colt bile bu sartlarda tahminim 5.5 lt yakardi (Colt ile de o yolu cok gidip geldigim icin iyi bilirim).

En son catalyst tarafından 31 Oca 2011 13:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 01:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: Lancer 1.8 Intense
Meslek: Bilgi İşlem
Kan grubu: A+
80km hıza iyi dayanmışsınız tebrikler :D

Ama 80km çok yavaş değil mi? Aslında ideal yakıt ve hız oranını bulmak mümkün mü? Örneğin 1.6 (atmosfer) benzinli araçta 3000 d/d ile giderken 100-110 yapabiliyorsunuz ve yakıt tüketimi oldukça makul görünüyordu. Yani daha düşük devirde gitmek size öyle çok fazla bir yakıt kazancı sağlamıyordu.

Bizim araçlar 3000 d/d da 150km yapabiliyorlar. Benim araç ile test etmiştim 1000km'yi geçince, 3000 d/d da sabit 150km ile giderken 8.5 gibi bir rakam göstermişti bilgisayar. Araç yeni olduğu için ben ilerde bunun aynı sürat ile 7.5'in altına düşeceğini tahmin ediyordum.

Aslında kısaca sorum siz 80km hız yerine 130km hız ile (2000 d/d) gitseydiniz acaba kaç yakacaktı? Bir tahmininiz olur mu? 7lt çok uçuk bir tahmin mi olur?

Selamlar,

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 09:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Benzinli ve 1.8 bir araç için 6,5 Litre çok güzeldir :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 12:24 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Benim şehir dışı ortalamam 5,0 :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 13:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Uğur
Araç: 2010 lancer 1.5 invite mt yakut kırmızı
Meslek: turizm
Kan grubu: 0rh+
o hızda gitme sabrıyla değerler güzel.1.8 benzinli araçta 6-6.5 lt gayet iyi ama tabi böyle oluncada neyleyim 1.8 motoru 143 beygiri..bu hallere düşürenler utansın

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 13:57 
Kullanıcı avatarı

precious yazdı:
o hızda gitme sabrıyla değerler güzel.1.8 benzinli araçta 6-6.5 lt gayet iyi ama tabi böyle oluncada neyleyim 1.8 motoru 143 beygiri..bu hallere düşürenler utansın

Dogru walla basıcan 150-160 gidecen. Otobanda kolpa arabalar basıyor geciyor. Ama bana koymuyor. Maksat arabanın limitlerini öğrenmek. Yoksa acelem olunca ben de basıyorum.

Bu arada Colt ile de cok tecrube ettim, ideal yakıt tüketim hızı 75-80 idi arkadaşlar. Coltu bu şekil o kadar çok surdum ki fabrikada dizayn eden adamdan iyi bilirim kacla giderken ne kadar yakacağını :) Benim colt manuel 5 vites idi 1.5 ve 6 vites amt olanlar için belki daha yüksektir bu değerler.

Bu 1.8 lancerda ise 80-90 diyebiliriz yani 90'a kadar çok artış göstermiyor ama sonra her arabada olduğu gibi uçuyor tüketim. 2 defa daha Bursaya gidip geldim bu araçla. Bir seferinde 90-100 basmıştım araçta 3 kişiydik 7.5 civarındaydı tüketim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 14:06 
Kullanıcı avatarı

mustafaamac yazdı:
80km hıza iyi dayanmışsınız tebrikler :D

Ama 80km çok yavaş değil mi? Aslında ideal yakıt ve hız oranını bulmak mümkün mü? Örneğin 1.6 (atmosfer) benzinli araçta 3000 d/d ile giderken 100-110 yapabiliyorsunuz ve yakıt tüketimi oldukça makul görünüyordu. Yani daha düşük devirde gitmek size öyle çok fazla bir yakıt kazancı sağlamıyordu.

Bizim araçlar 3000 d/d da 150km yapabiliyorlar. Benim araç ile test etmiştim 1000km'yi geçince, 3000 d/d da sabit 150km ile giderken 8.5 gibi bir rakam göstermişti bilgisayar. Araç yeni olduğu için ben ilerde bunun aynı sürat ile 7.5'in altına düşeceğini tahmin ediyordum.

Aslında kısaca sorum siz 80km hız yerine 130km hız ile (2000 d/d) gitseydiniz acaba kaç yakacaktı? Bir tahmininiz olur mu? 7lt çok uçuk bir tahmin mi olur?

Selamlar,

Öncelikle 3000 d/d çok yüksek bir değer. Coltun 1.3 motoru için ideal değer 2200 d/d'dir ve bu da 80'e tekabül eder zaten. Ayrıca tek mesele d/d değil, araç hızlandıkça hava sürtünmesi artıyor ve bu yanlış hatırlamıyorsam hızın karesiyle orantılı. Yani belli bir hızdan sonra ki bu 90 olduğu söylenir hep, tüketim exponential olarak artıyor. Aracın ağırlığı, aerodinamiği, rüzgar vs. hep önemini arttırıyor hız arttıkça.

Ben colt ile 150 de bastım o dediğiniz 8.5 lt doğru bir değer ve düşmesini beklemeyin. 150 ile gittiğim için iyi biliyorum 200 km yolda 9 lt ortalama ile tamamlamıştım çanakkale-istanbul arası.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 22:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Ne kadar zorladıysam dizel Colt ile 7 - 8 Litreyi geçemedim. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 23:07 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
fiks ben 99'da gidiyorum yaklaşık olarak. bi kere 5.5lt benzin ort'yla gelmiştim. hatta viraja gelince hız bile kesmeden dönüyorum nası olsa savrulmuyo. yalovadan orhangaziye giderken karayollarının ordaki virajı bilirsin.

Hangi viraj oldugunu tam kestiremedim ama ters yonde Bursa'dan yalovaya giderken 2 sefer rampa asagi sert virajlar geciyorsun. Gecen sefer arabada arkadaslar da vardı. Daha once hep kardesimle gidip geliyoruz o alışık tabi. Ben Lancer ile 100 ile dönüyorum. Bayır aşağı ya, frene basarsam yakıt olarak zarar edecem diye düşünüyorum :) Arkadaş abi nabıyon falan filan dedi korkma daha önce çok döndüm bu arac bildiğin araçlardan değil dedim :) Zaten Colt ile de aynı hızla dönüyordum dedim. Lancer'i zaten gördü de Colt'a inanmamış olabilir. Colt'u o virajlarda bir seferinde çok zorladım ama kaymayı savrulmayı bırak herhangi bir zorlanma belirtisi göstermedi. Gerçi gösterdikten sonra da sağ kalma ihtimali biraz düşük heralde :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2011 14:13 
Kullanıcı avatarı

Beyler dun gece ayni yolu ayni ortalama ile donmenin mutlulugunu yasiyorum :)

Bir ara CC'yi 90'a cikardim otobanda ist. icine girince. Bu sekilde de cok fazla fark olmadi, maks. 0,1 lt olmustur ama rampa in-cik olurken daha yuksek hizda tuketim daha fazla oluyor arabanin ataletini korumak zorlasiyor cunku neticede agir arac. Ancak tam duz yol olsa eminim ki 80 ile gitmek ile 90 ile gitmek arasinda bir tuketim farki olmayacak.

Bir sonraki uzun yol maceramda 100'e kadar cikip ideal noktayi bulacagim. Merak ettigim bir diger konu da, Colt ile bu arac arasinda oyle bir nokta olmali ki uzun yolda bu arac Colttan az yaksin. O noktayi da cok merak ediyorum ama 100 altinda olmadigi kesin diyebilirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2011 14:54 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
kardeş o nokta bizim aracın 2000 devirde gitti hızdır gibime geliyor. o hızda colt doğal olarak 2000 devirde olamayacağı için bizden fazla tüketecektir. ama illa ki demiyorum. varsa böyle bir hız o devirde filandır. bizim araç 2000 devirde kaç yapıyor ki?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2011 16:32 
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:
kardeş o nokta bizim aracın 2000 devirde gitti hızdır gibime geliyor. o hızda colt doğal olarak 2000 devirde olamayacağı için bizden fazla tüketecektir. ama illa ki demiyorum. varsa böyle bir hız o devirde filandır. bizim araç 2000 devirde kaç yapıyor ki?

100.

O hizda colt 3000 devirde yani olumcul.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz