Zaman: 28 Mar 2024 16:11

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 452 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2011 21:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Barış Sert
Araç: Lancer Invite AT
Meslek: Mühendis
Merhaba arkadaşlar

Manueli de okumama rağmen aracın gösterdiği ortalama benzin tüketimini anlayamadım.
Çok anlamasız kullanım bilgileri veriyor , bazen 24 lt, bazen 7 lt. İki mode var A ve B ama her ikisinde de
bilgiler mantıksız geliyor. Ulaşmak istediğim aracın kullanılmaya başladıktan sonra kullandığı yakıt tüketimi.

Teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2011 11:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: Muhasebe
Saçma değerler çıkmasının sebebi motorun henüz ısınmamasından kaynaklanıyor.
Yeni çalıştırdığımda anlık 72 lt gördüğüm bile oldu buna inanayım mı şimdi? :)

Bakın daha cuma günü yaklaşık 40 km yol yaptım (Bağcılar-Avcılar-Florya) şehir içi ağırlıkta olmakla birlikte karışık yakıt tüketimi Floryada durduğum sırada çektiğim bir resim;
Resim

Uploaded with ImageShack.us

Yalnız bu çok sakin bir kullanım, yakıt tüketimine bakmadan bastığımda da 7.2 lt gördüm en fazla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2011 23:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
chopin yazdı:

Bakın daha cuma günü yaklaşık 40 km yol yaptım (Bağcılar-Avcılar-Florya) şehir içi ağırlıkta olmakla birlikte karışık yakıt tüketimi Floryada durduğum sırada çektiğim bir resim;
Resim

Yalnız bu çok sakin bir kullanım, yakıt tüketimine bakmadan bastığımda da 7.2 lt gördüm en fazla.

Çok güzel değer. Hep sakin sakin kullanalım. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011 19:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
chopin yazdı:

Resim

Off ful depo. Uzun zamandir gormuyorum boyle birsey :D :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2011 15:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: lancer 1.6
Kan grubu: b +
Ortalama yakıt tükerimi motorun soğuk olup olmamasına ve o anki sürüş dinamiklerinize bağlı olarak değişir. Araç ilk çalıştırıldıktan sonra bir kaç dakikaya kadar (motor ısınıncaya kadar) bilgisayar 20-24 lt değerleri gösterir. Sonrasında bu değer hızla düşer. Şöyle somutlaştıralım: Şu sıralar havalar kış aylarınki kadar soğuk olmasada sabah çalıştırıldığında araç ilk dakikalar 20 tl'nin üstünde bir değer okuyacaktır. İlerleyen dakikalarda bu değer hızla düşecek, şehir içi kullanılıyorsa (trafik yoğunluğu ve sürüş dinamiklerine göre ort 6.5-7.5 tl dolaylarını gösterecektir.
En son kendi deneyimimi aktarayım: Aracım 2011 inform 2.500 km de. Araçta yaklaşık 5-6 tl yakıt vardı. Üzerine 50 TL'lik yakıt daha aldım ve Hatay'dan Antep'e dogru yol almaya başladım. Hatay-Antep güzegahında üç farklı sürüş dinamiği uyguladım.
a) Hatay-İslahiye arasınını (120 km) ort 100 km/h hızla katettim, ort tüketim 5.7 lt/100 km.
b) İslahiye-Nurdağı arası, otaban kavşağına kadar yaklaşık 25 km, ort 130 km/h ile kat ettim. Tüketim 6.1 lt/100 km oldu (bu arada sıfırlama yapmadım).
c) Nurdağı-Antep (otoban-75 km kadar) ort 180-190 km/h hız yaptım (eşimin önemli bir toplantıya yetişmesi gerekiyordu ve yolda bizim ufaklık biraz rahassızlandığından gecikmiştik, yoksa normalde bu kadar süraat yapma alşkanlığım yok). Tüketim değeri ort. 8.5 tl/100 km'yi gösteriyordu. Kısacası 200km yi yukarıda bahsetiğim kullanım şartlarında 12+4=16 lt yakıt ile katetmiş oldum. Bu arada Antep'e ulaştığımda yakıt depom bpşalmıştı (gösterge çubuğu boştu). Sonra Antep'ten yakıt alıp, yol bilgisayarını da sıfırladıktan sonra Nizip'e otaban üzerinden geçtim. ortalama 100 km/h'lik kullanım ile Nizip'e vardığımda yol bilgisayarının yakıt tüketim değeri 4.5 tl/100 km'yi gösteriyordu. İşte lancer'in yakıt tüketimi böyle birşey...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2011 15:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
Ben aldığımdan beri hiç sıfırmalamadım ondan mıdır nedir 6 dan aşağı düşüremedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2011 21:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burak
Araç: Lancer Sportback
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: BRh+
şehirdışı ölçüm yaptım bugun önce edremit-bursa babamla sonra tek basıma bursa-istanbul
ilk etapta sabit hızım yoktu 120-130 bazen 150 bazen 60-70 yani karısık ortalamam 7.3lt /100km
bursadan sonra yalovaya kadar ortalama 110km/h diyelim ama yol inişli çıkışlı kamyonlar vs ortalama 6.8l/100km
eskihisarda feribottan indim otobana girdim 90km/h sabit hızla ortalama 4.7l/100km
baktım yol gecmiyor biraz hızlandım ama köprü trafigine yakalandım kavacık kavsagında dur kalk dur kalk 2ye bile atamadık cogu zaman 4.7 olan ortalama 6.7l/100km ile son buldu alibeyköye geldigimde :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2011 23:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: lancer
Meslek: turizm
Yaklaşık 1 aylık kullanıcısı olarak bende gördüğüm değerleri aktarayım.
96 model skoda dan inip lancere binince ayak alışkanlığı araç çekişten düşmesin diye kalkışlarda ve vites değiştirirken gazı kesmemek gibi bir psikoloji içinde olduğumuda var sayarak yazıyorum. (bunu atlatmak üzereyim)
Hiç şehir dışına çıkmadım. Sabahları b.paşa-merter arasında 10km lik bir mesafe gidiyorum. 30-40-50lt (140 lt yi de görmüştüm) ile yola çıkıp 5-6 ile mertere varmış oluyorum. Bir kere beylikdüzüne gidip geldim 4,7 lt yi görebildim max hız 110km.
190-200 tl lik benzin ile 700-750 km yol yapıyorum şehir içinde. Muhtemelen havalar ısınınca 800 km yi rahat görebilirim diye düşünüyorum. Bu değerlerle, trafikte yayaların ve diğer araçların dikkatini çekebilmek lancer'in en sıradan özelliği diyebilirim 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2011 22:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: Lancer Inform 1.6
Meslek: Okutman
Kan grubu: A+
Resim
Resim
Resim

Sürüşten sürüşe fark var tabi :)Bu değerleri daha bugün Konya'dan Ankara'ya gelirken kaydettim. Görüldüğü üzere 90 km hızla giderken canınız sıkılmıyorsa fabrika değerlerini yakalayabiliyorsunuz :) Tam aksi bir durumda mümkün tabi :) nasıl işinize geliyorsa.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2011 11:41 
Kullanıcı avatarı

120 ile fena yakmis icmis resmen :D

Tabi ortalama 120 ise 140-160 basmissindir o ayri.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2011 13:34 
Kullanıcı avatarı

Evet hızım 140'dan aşağı düşmedi uzun bir süre ki 180-190 larda da baya yol aldım. Daha düşük bir tüketim olur diye düşünüyordum ama fazla hayalciyim sanırım :) Ankara'dan Konya'ya gittiğimde 115km ortalma ile 7.8lt/100km yakıt tüketiminde bitirmiştim. Konya - Ankara'da aynı şey olmadı :) Sanırım Konya-Ankara yolu tarafında daha çok yokuş var; hızı da Ankara-Konya güzergahındaki gibi 120km ortalamada tutunca sonuç bu oldu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 17:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Uğur
Araç: 2010 lancer 1.5 invite mt yakut kırmızı
Kan grubu: 0rh+
18 gün önce tam olarak(kapağa kadar) doldurduğum depoyu bugün yine aynı şekilde doldurdum.54.490 lt benzin aldı.benzinliğe girdiğimde km 688.5 ti.Geçen sefer depomu doldurduğumda benzin litresi 4.04 tl bu sefer doldurduğumda 4.14tl.bu rakamlarla 4.04 ten hesaplarsak 0.319 kuruş 4.14 ten hesaplarsak 0.328 kuruş yakmışım km de.bu sarfiyat aslında bana fazla.ancak yaptığım bu 688 km tamamen şehiriçi ve kısa mesafelerle sürülüp kontak kapatılarak yapılmış km.çoğu kezde hastaya ilaç yetiştirmek hastayı oraya buraya yetiştirmek için agresif kullandım.bu sarfiyat normal gelirmi sizede bilmiyorum ama 300 kuruşun altına normal kullanımla rahatlıkla düşürebileceğime inanıyorum şehiriçi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 17:52 
Kullanıcı avatarı

precious yazdı:
18 gün önce tam olarak(kapağa kadar) doldurduğum depoyu bugün yine aynı şekilde doldurdum.54.490 lt benzin aldı.benzinliğe girdiğimde km 688.5 ti.Geçen sefer depomu doldurduğumda benzin litresi 4.04 tl bu sefer doldurduğumda 4.14tl.bu rakamlarla 4.04 ten hesaplarsak 0.319 kuruş 4.14 ten hesaplarsak 0.328 kuruş yakmışım km de.bu sarfiyat aslında bana fazla.ancak yaptığım bu 688 km tamamen şehiriçi ve kısa mesafelerle sürülüp kontak kapatılarak yapılmış km.çoğu kezde hastaya ilaç yetiştirmek hastayı oraya buraya yetiştirmek için agresif kullandım.bu sarfiyat normal gelirmi sizede bilmiyorum ama 300 kuruşun altına normal kullanımla rahatlıkla düşürebileceğime inanıyorum şehiriçi.

Mesajda litre hesabi ariyorum ama goremedim. Ben ne anlarim kurustan felan. Cent cinsinden yazsaniz neyse :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 17:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Uğur
Araç: 2010 lancer 1.5 invite mt yakut kırmızı
688 km şehiriçi ve şehiriçi kullanımın sarfiyata olumsuz bütün etkilerini yaşayarak hatta hasta olan babam için oraya buraya agresiz kullanımlar yaparak ve kısa mesafeli sürüşler yapılıp kontak kapatılmak suretiyle 54.49 lt benzin yakmışım.daha kısası:

688 km= 54.49 lt benzin. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 18:50 

İsim: ddd
Araç: ddd
Meslek: ddd
Bazı arkadaşlar 180-190km ortalama hız yapıyor.. Uzun süre bu hızda yol alıyor fln.. Bizim arabanın max. fabrika sürati kaçtı hatırlayan var mı? :LOL: :LOL: :LOL:

Ben 1 yada 2 kere 180+ hıza çıktım onda da motor patlıycak diye korktum 5dk fln o hızda gidemedim ayrıca yolda eğimliydi :LOL: :LOL: :LOL:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 21:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihan
Araç: Lancer
Meslek: Sales&Marketing Executive
JDM10 yazdı:
Bazı arkadaşlar 180-190km ortalama hız yapıyor.. Uzun süre bu hızda yol alıyor fln.. Bizim arabanın max. fabrika sürati kaçtı hatırlayan var mı? :LOL: :LOL: :LOL:

Ben 1 yada 2 kere 180+ hıza çıktım onda da motor patlıycak diye korktum 5dk fln o hızda gidemedim ayrıca yolda eğimliydi :LOL: :LOL: :LOL:

vallahi kullanma tarzına göre değişiyor bence 220den sonra alıyorum ben zorlanma sesini sadece

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 22:03 

Pecelution yazdı:
JDM10 yazdı:

vallahi kullanma tarzına göre değişiyor bence 220den sonra alıyorum ben zorlanma sesini sadece

Video isteriz 8) Pecelution'da de ama videonun içinde reklam olsun 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2011 16:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alperen
Araç: Giulietta
Meslek: Mimar
Kan grubu: ARh+
Bugün ilk depomu bitirmiş bulunmaktayım, 205 liralık benzin aldım (4.18'den) 683 km yol yapmışım... ortalama 7.3'e falan geliyor sanırım... Kullandıkça daha düşer bu tüketim değil mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2011 16:18 
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Valla laf banaysa hemen cevaplıyım :) 180-190 ortalama yazmıyor dikkat edersen. :) Ama 180-190la baya yol aldığım doğrudur. O araba şehirler arası başka nasıl 9.2lt/100km yapabilir??? :) arabanın max fabrika hızı 191 kmdir bilmeyenlere duyrulur :) Senin araba 1.5 se tabi biraz daha fazla zorlanacaktır ama yine de yapar. :) Bir ara Konya'ya gidersem video, foto filan çekmeye çalışırım Konya yolunda öyle yokuş aşağı filan da değil bildiğin düz yolda 190 yapıyor. Yokuş aşağı 200ü gördüm fazlasını bilemiyorum. :) Öyle artistlik için filan da yazmıyorum, yaptığım hızla hava atmam sonuçta arabanın marifeti, basın gaza sizin araba da yapsın, yapmıyorsa bir servise gösterin derim :P :D

Arabayı iyi tanımak lazım, kapasitesini bilmek lazım.

Neyse özetle arabanın hakkını vermek lazım. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2011 19:57 

_Yasin_ yazdı:
Alıntı:

Valla laf banaysa hemen cevaplıyım :) 180-190 ortalama yazmıyor dikkat edersen. :) Ama 180-190la baya yol aldığım doğrudur. O araba şehirler arası başka nasıl 9.2lt/100km yapabilir??? :) arabanın max fabrika hızı 191 kmdir bilmeyenlere duyrulur :) Senin araba 1.5 se tabi biraz daha fazla zorlanacaktır ama yine de yapar. :) Bir ara Konya'ya gidersem video, foto filan çekmeye çalışırım Konya yolunda öyle yokuş aşağı filan da değil bildiğin düz yolda 190 yapıyor. Yokuş aşağı 200ü gördüm fazlasını bilemiyorum. :) Öyle artistlik için filan da yazmıyorum, yaptığım hızla hava atmam sonuçta arabanın marifeti, basın gaza sizin araba da yapsın, yapmıyorsa bir servise gösterin derim :P :D

Arabayı iyi tanımak lazım, kapasitesini bilmek lazım.

Neyse özetle arabanın hakkını vermek lazım. :)

Abooww.. Laf makarasına ortayaydı ama kişiselleştirelim.. :kart: ben araba 190-200'e çıkmaz demedim ki.. :) 190 yaparken araba hiç zorlanmadı yani? gaz pedalı döşemeye yapışık değildi? motor zorlanmıyordu.. baya yol derken açalım, 25-30km gittiniz mi 190la öyle? enteresan... fabrika verisinin 191 olduğuda sitede yazıyor okuması yazması olan girip bakabiliyor :Yahoo!: :fan:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 452 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye