Zaman: 28 Mar 2024 11:06

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Lancer Lastik Basıncı
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2011 01:56 
Kullanıcı avatarı

36 yapın ortayı bulun kasmaya gerek yok :) Ben 215/40/18 lere 36 basıyordum. Şimdi 225/16/55 kar aldım onlara da 34 yapçam...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2013 16:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: ozan
Araç: Lancer 1.6 Invite
Meslek: Öğretmen
Lancer lastik basıncı için ingilizce kullanım kılavuzunda 35-39 psi arasında değer vermiş.
Fakat ilginç olan Rusya, Kazakistan ve Ukrsuna için 32-36 psi değeri öneriliyor. Acaba biz hangi gruba giriyoruz? Ülkeler arası farklılığın sebebi nedir?
http://www.mitsubishi-motors.bg/uploads ... 5_file.pdf
sayfa 378

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2013 22:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: turgut
Araç: 2013 lancer 1,6
Meslek: doktor
Kan grubu: ARh+
konuyu yeniden hortlatıyorum belki arkadaşlar ama benimde kafam karıştı lastik basınçları hakkında.
arabamın yeniliğinden belki önceleri dikkat etmemiştim ama kapı içinde 38 psi yazıyor ancak lastiklerim önceki aracımdan ve ölçüleri 205 55 16 nokian Wrg2. alışkanlık olarak 32 psi hava basıyordum ancak lastikler nerdeyse yanaklarının üzerindeymiş gibi geliyordu bana bende 35 psi yaptım ama yinede doğrusunu bilmek iyi olurdu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2013 00:11 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Soğuk ve karlı iklim koşullarında hava basıncı daha yüksek gösteriyor. Buda sürtünmeyi azalmak için. Kitapcıktaki * lı dipnotlara dikkat ederseniz görebilirsiniz. Ek olarak 160 km üstü süratlerde lastik basıncını 36 yapılması tavsiye ediliyor. Buda sürtünmeyi azaltıp aracın daha kolay ivmelenmesi için. Türkiye de normal iklim şartları için 32 psi tavsiye ediliyor. Daha konforlu bir sürüş için. Karlı olan bölgeler için 34 ve 36 psi ideal olabilir. 160 km üstüde 36 psi uygundur.

Açıklamayı kitapçığa göre yapmaya çalıştım 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2013 03:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökberk
Araç: Proton Wira - Mitsubishi ASX
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: AB+
Nitrojenin kullanım amacı lastik ısınmasın değil. Lastik ısınsa da basıncı daha stabil kalsın diye.
Mesela normal hava bastığınızda ısınınca genleşir ve basıncı artar. 32 ise 34-36 psi vs olur.
Genelde bunu daha sağlıklı veriler ve doğru ayarlar elde etmek için yarış araçlarında kullanırlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2013 13:45 
Kullanıcı avatarı

AnakinSkyWalker yazdı:
Soğuk ve karlı iklim koşullarında hava basıncı daha yüksek gösteriyor. Buda sürtünmeyi azalmak için. Kitapcıktaki * lı dipnotlara dikkat ederseniz görebilirsiniz. Ek olarak 160 km üstü süratlerde lastik basıncını 36 yapılması tavsiye ediliyor. Buda sürtünmeyi azaltıp aracın daha kolay ivmelenmesi için. Türkiye de normal iklim şartları için 32 psi tavsiye ediliyor. Daha konforlu bir sürüş için. Karlı olan bölgeler için 34 ve 36 psi ideal olabilir. 160 km üstüde 36 psi uygundur.

Açıklamayı kitapçığa göre yapmaya çalıştım 8)

açıklamaların için teşekkür ederim aslına bakarsan benimde sormak istediğim aşağı yukarı buydu. öngörülen basınç değerleri aracın ağırlığı, lastik büyüklüğü gibi değişkenlerle hep sabitmidir. yani tavsiye olarak yazılan 38 psi 1350 kg araç ağırlığı ve 205 60 16 lastik büyüklüğüne göre yazıldıysa lastik ölçüsünü değiştirdiğimizde bu değer aynımı kalmalı yoksa değişmelimi? öte yandan benim eski c4 de araç ağırlığı değiştikçe lastiklere nekadar hava basılacağı yazılı bir küçük not vardı ve ön - arka lastik basınç ayarları hep farklı olurdu. lancer de böyle bir uyarı yada notla karşılaşmadım belkide ben göremedim. mesela önlere göre arka tarafın ağırlığı daha az sizce arkadaki lastik basınçlarıda azmı olmalı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2013 15:01 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Rica ederim ;) Aracın katalogunda ön ve arkalar için ayrı hava basıncı olması gerektiğiyle ilgili bir bilgi yok.

Hava basıncı için her zaman sabit bir değer yok bildiğim kadarıyla. Hava koşulları, yolcu sayısı, araç ağırlığı ve sürüş tarzı gibi parametreler hava basıncınızı nasıl ayarlamanız gerektiği konusunda size yol gösterebilir.

Uzun yola çıkarken hem yakıt tasarrufu hem hız için lastik basıncımı genellikle 36 psi yapıyorum. Fakat şehir içinde çok fazla hendek çukur tümsek olduğundan 32-34 psi gibi değerlerde kullanıyorum genellikle. Bu güne kadar yolcu sayısı ve araç ağırlığına dikkat etmedim hava basıncı konusunda. Fakat elbette önemsiz parametreler olduğu anlamına gelmez tabiki :oops:

Şehir içinde yüksek hava basıncı hem gereksiz ses yapıyor hemde kötü yollarda çukur tümsek v.s. gibi şeyleri daha fazla hissetmenize sebep oluyor. Hatta yüksek hava basıncında asfalttaki ek yerlerine yada çukurlara denk gelince; özellikle virajlarda; çok sık olmasada sürate bağlı olarak arabanın hopladığıda oluyor. Buda aracın milisaniyelik bir süre yolla temasının olmaması gerek. Direksiyon kontrolünü kaybetmeye bile sebep olabilir. En azından ben aracımda böyle hissediyorum :unknown:

Tabi tüm bunlara ek olarakda hava koşullarınıda hiçbir zaman es geçmemek lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2013 11:36 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
Kışlıkları taktırdığım yerde 32psi basmışlar. Yada öyle söylemişti usta ben de kontrol etmedim açıkcası. Birkaç gündür sanki böyle yanakta gidiyor gibiydi. Benzin almaya uğrayınca bir baktım lastikler 26... Kaldı ki lastik değiştirdiğim günden bu yana ortalama yakıt 11in altına inmiyordu. Soğuktandır diye düşünüyordum ama dün lastikleri 36ya tamamlayınca yakıt -11 derecede bile 7.4 e düştü. Yazın aynı mesafeyi 5.8 ile geliyorum.

Lastik basıncı önemli ! :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2013 15:50 
Kullanıcı avatarı

arabanın hem yakıt hemde yere tutunmasında sağlamlığı açısından gerçektende lastik basınçları bencede önemli. bende biraz araştırma yaptıktan sonra 205 55 16 lastiklerimi, önleri 36 arka lastikleri 34 psi yapmaya başladım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2013 17:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
Bahsi geçen miktarlar bana fazla gibi geldi. Fazla olunca çok zıplıyor ve konforsuz oluyor. 30-32 falandı galiba ama şimdi kışlıkları takan çok bilen lastikçi abi iyi tutunur diye 28 bastı. O kadar çok biliyor ki iki lastik taktırdık birinin iç yüzünü dışa takmış sağolsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2014 01:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Uğur
Araç: 2011 Lancer Invite SportSedan MT Sunroof
Meslek: Pazarlama Müdürü
Kan grubu: B(+)
2011 den bu yana 38 ile kullanıyorum. Üstelik kışlıklarım 55 yanak ama onlara da 38 bastırıyorum. Her defasında lastikçi ile ufak bir polemik yaşasak da, sonunda "iyi be ne halin varsa gör" bakışları arasında 38i bastırıyorum.

Hiç sorun yaşamadım. Tavsiye ederim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017 21:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: MUHAMMET
Araç: Outlander 2009
Meslek: MEMUR
2015 lancer sahipleri sizin araçlarda da boyle bir durum var mı?2015 Lancer için kapıda lastik basıncı 39 psı yazıyor. Kitapçıkta 39psı rusya pazarı için yazıyor. Ayrıca yol bilgisayarında lastik basıncı için 1 - 2 diye seçenek var fakat 2 numarayı seçemiyorum. Servise sorduğumda ankara merkez serviste bulunan bir cihazla lastiklerde bulunan sensörlerin tekrar araç beynine tanıtılması gerektiğini söylediler 2 numarayı seçebilmem için. (mut cihazında lastik basınç sistemi gözükmüyor.) Şimdiden Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017 09:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: Lancer 1.5 M.T
Meslek: mühendis
Kan grubu: arh+
sakın 38 falan yapmayın, haddinden fazla sertleşmesi demek yol tutuşunun azalması demek, virajda en ufak çakıl taşı sizi zıplatır yol ile temsınız kalmaz .

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017 11:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Özgür Güneş
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: Öğrenci
Benimki 2009 model, hem kapı içinde hem de kitapçıkta ön-arka 32 psi yazıyor, 160 km/s in üstünde 36 yapın diyor ön-arkayı. Kitapçıkla kapı içinin farkı şu, kitapçık 205/60 R16 92V, kapı içi 205/60 R16 92H kullan diyor, bende orta yolu bulup kışın H, yazın V kullanıyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017 10:13 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Ben 34 psi'ciyim her araç, her mevsim, her ebatta iş görüyor; kiminde alt sınır kiminde üst sınır :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 May 2018 15:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali
Meslek: Kamu
Kan grubu: Arh+
Belki güleceksiniz ama Benim Jant 17 inç lastik basıncı 37 çakıyorum :) :"": lastikleri pirelli almıştım dört mevsim 35-36 arası demişti

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 May 2018 14:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

MAK153 yazdı:
Belki güleceksiniz ama Benim Jant 17 inç lastik basıncı 37 çakıyorum :) :"": lastikleri pirelli almıştım dört mevsim 35-36 arası demişti

gayet mantıklı. Benim 17 jant Vrdestein lastikler için lastik firması tavsiyesi +40 psi idi. 4 mevsim lastik yaz lastiğine göre daha yumuşaktır bu yüzden 37 çok gülünecek abartı bir değer değil. (4 mevsim dediğiniz yaz lastiği anlamında mı bilmiyorum ama sonuç farketmez önemli olan sizin sürüş karakteriniz. yani performans kullanım ve yol tutuş beklentisi için doğru karar diyebiliriz. yeterki frenlemenize olumsuz yansımış olmasın)
gördünüz mü gülmedik ( 37 yazmış ama birim yazmamış acaba 37 dediği psi değil de bar mı :D )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 May 2018 15:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
235/60 R16 = 34 psı
215/60 R16 = 33 psı

offroadda yada aşırı kar/çamurda -1 psı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 May 2018 15:35 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ofrod bilmem ama karda +1,2 psi tercih ederim: bi kere karlı havada lastik basıncı düşer yani siz 33 psi bassanız bile kar yağınca 30 psi kadar olur. ayrıca lastiğin dişli desenleri basınç artınca kedinin pençelerini gösterdiği gibi ortaya çıkar ve daha iyi yolu tırmalar yani tutunur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 May 2018 16:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali
Meslek: Kamu
Kan grubu: Arh+
av.ilhami yazdı:
MAK153 yazdı:

gayet mantıklı. Benim 17 jant Vrdestein lastikler için lastik firması tavsiyesi +40 psi idi. 4 mevsim lastik yaz lastiğine göre daha yumuşaktır bu yüzden 37 çok gülünecek abartı bir değer değil. (4 mevsim dediğiniz yaz lastiği anlamında mı bilmiyorum ama sonuç farketmez önemli olan sizin sürüş karakteriniz. yani performans kullanım ve yol tutuş beklentisi için doğru karar diyebiliriz. yeterki frenlemenize olumsuz yansımış olmasın)
gördünüz mü gülmedik ( 37 yazmış ama birim yazmamış acaba 37 dediği psi değil de bar mı :D )

:) psı olarak belirtmemişim, dört mevsim olmasından yada kalitesinden diycem ama benim lastikleri 33 psi da denedim 37 psi olarakda tabiki 37 de normal olanı
her ikisindede aracım az biraz viraja girdiğimde ve yer ıslaksa kesinlikle kayıyor şimdi bana ıslak zeminde her lastik az çok kayar diyebilirsiniz ama benim lastikler (pirelli cinturato p7)ler çok fazla kayıyor pirelli sağlam lastiktir ruştunu ispat etmiştir ama neden bilmiyorum benim lancer'a gitmedi büyük hevesler ile almıştım hayal kırıklığı oluşturdu bende :no:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye