Zaman: 07 May 2024 00:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 172 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012 15:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mesut
Araç: Lancer 2011
Meslek: öğretmen
bende de aynı sorun peydah oldu.arkadaşlar teşhisiniz doğru değil mi?zira kendi ustama götürüp işlem yaptırmayı düşünüyprum.servistekilerin çok anlamadıkları ortada.ayrıca mitsu servilerinin en azından buralarda güneyde hali içler acısı.arabadan anlayan yok gibi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012 19:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burak
Araç: Lancer Sportback
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: BRh+
havalar soğumaya başlayınca demek ki sorun da başlıyor ben de bu sene yok inşallah da olmaz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2012 10:46 
Kullanıcı avatarı

bu sabah servise götürdü sesler için. adamlara forumdakileri anlatmadan amortisör bilyesi teşhisni koydular.bugün garantiye sorup bana dönecekler. değiştirme veya onarmayı merkezden belirliyorlarmış galiba. bakalım ne yapacaklar sizleri bilgilendiririm süreçten..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2012 11:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Nuri
Meslek: Tüccar
Kan grubu: b+
kalemens yazdı:
bu sabah servise götürdü sesler için. adamlara forumdakileri anlatmadan amortisör bilyesi teşhisni koydular.bugün garantiye sorup bana dönecekler. değiştirme veya onarmayı merkezden belirliyorlarmış galiba. bakalım ne yapacaklar sizleri bilgilendiririm süreçten..

Amortisör bilyesi değil alında . Amotisörün iç kısımında keçe veya keçe benzeri bir parça var. soğuk havalarda sertleştiğinden yaptığını söylemişti gittiğim servis. ve amortisörleri söküp orayı yağlamıştı geçen kış, ve problem hallolmuştu lakin demekki kesin çözüm değilmiş ki bu sene havalar soğuyunca sesler tekrar başladı. Her sene gidip amortisörmü yağlatacağız. Seneye garanti doluyor ceptenmi ödeyeceğiz ? Ben şunu anladım bizim araçlar soğuk ülkelere göre dizayn edilmemiş. Kışın araba kazık gibi oluyor her yeri çatırdıyor , gacırdıyor. Sanki giderken ikeye bölünecek hissi veriyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2012 12:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Servis dogrus soylemis o ses amortisor bilyasindan geliyor ama degistirmek de kar etmiyor seneye sogukta yine baslar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2012 14:42 
Kullanıcı avatarı

catalyst yazdı:
Servis dogrus soylemis o ses amortisor bilyasindan geliyor ama degistirmek de kar etmiyor seneye sogukta yine baslar.

valla çok korkuttunuz beni şimdi.sıfır arabada böyle şeylerin olması çok can sıkıcı aslında.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2012 02:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: erkan
Araç: lancer1.6 invite
Meslek: çalışan
burak arkadaşım edremitteki ustalar ustamıki:( hele balıkesir tam bir facia onlar alışmı şahin tamir etmeye orada:D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013 04:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ugur
Araç: Subaru Impreza2.0R,11 lancer 1.6 invite
Meslek: kaptan
Selamlar km 14.000i gördü bizde mitsubishinin gerçek yüzünü gördük arabayı o kadar titiz kullanmamıza rağmen direksyondan ve tekerleklerden ses geliyor servise gidiyorsunuz olur öyle bu arabalarda ses kesilmez diye bir yanıt geliyor köpekbalığı aldığıma köpekler gibi pişmanım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013 16:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burak
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: BRh+
persembe günü o parcayı değiştirdik ama bugun sesi yine yaptı her sene aralık-ocak ayında amortisor yaglatma gunleri duzenleyecegiz sanırm

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013 17:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ugur
Araç: Subaru Impreza2.0R,11 lancer 1.6 invite
Meslek: kaptan
Neden pişman olmayayım ki ben ses tıkırtı vs istemediğim icin 0 km arac alıyorum ve kısa bir süre sonra bu arabalarda normal denen sorunlar baş gösteriyor tek güzel yanı yakıtı tüketimi makul başka hicbir güzel yanı yok malesef cok heves ederek aldığım aractan resmen iğreniyorum diğer aracım subaru impreza keşke bunu da subaru alsaymışım beğenmediğim icin sattığım hyundai aracım bile hor kullanmama rağmen bunun gibi sorunlar cıkartmadı bana vallahi eskiyi arar oldum her geçen gun daha fazla soğuyorum araçtan babam kullanıyo da Allahtan pek muhatap olmuyorum lancerla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2013 23:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Toygun
Araç: yok
Meslek: yok
Hayırlısı olmuş boşverin cok ses yapıyor, muhattap olmayın tabi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013 08:19 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Benim aracım ses yapacak, o gün köprüden aşağı atarım onu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2013 01:14 
Kullanıcı avatarı

son günlerde amortisör sesi iyice belşrdi bende.bir de bu torpiodan saçma sapan bir tıkırtı gelşyor gıcık oldum.aabam 30 bini görmeden şimdilik böyle.hayırlısı artık.amortisörü yağkadılar ses gitmedi vakalım değiştireceklermiş herhalde.

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2013 11:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Arda
Araç: Mitsubishi Lancer 16 MT
Meslek: Teknisyen
Kan grubu: 0 +
Merhaba arkadaşlar uzun zamandan beri foruma girmiyordum. bende de buna benzer bir problem var. araken kürkçü dükkanına geri döndük :)

şimdi başka bir modelini hatırlamıyorum ama bir arabada olan standart problem burada sizlerinde başına gelmiş anladığım kadarıyla.
tabi genel kanı olarak amortisör ve takozlar denilmiş. benim bahsediceğim sorun adabanın direksiyon hidrolik kovanında. malzemeden kaynaklı olarak tabiki ben teknik isimlerini bilmiyorum ama bazı hatırladığım isimleri aktarıcam.

herkesin bildiği gibi arabanın bir ağırlığı var. ve bu 4 lastiğe daılmakta kendi orantılarına göre. ön lastikler arkalara nazaran biraz daha ağır. neredeyse bütün aksam önde zaten. (şöför dahil :) )

araçlarımızın artık çoğu hidrolik direksiyon. ve bir hidrolik sisteme sahip. direksiyonla verilmiş mekanik komut ile hidrolij pistonlar sizin tekerleklerinizin bir tarafa dönmesini sağlamaktadır.

sizde oluşan bu seste şimdi anlatacağım sebeplerden dolayı çıkyor olabilir.

araç durduğu yerde lastiklerin üzerine gelen ağırlık ile yerdeki sürtünme sıfır olduğundan (yumrukla asfaltı hamur çiner gibi düşünürseniz) etkiye tepki işi başlamaktadır. buda asfalt gibi tırtıklı yüzeylerde yeri tutmak görevi olan lastiklerin tüm hidrolik aksamada tepki vererek geri baskı yapmasına sebep olmaktadır.

porblemde buradan başlar. (eski ustam uzun yol şöförü büyüklerimden duyduğum hep kulağımdadır. arabanın direksiyonunun hiçbir zaman olduğu yerde çevirme en azından manevra yaparken biraz hareketli ol.) bunun sebebi de yerdeki temasta sabitliği yok etmek ve direksiyon hidrolik yükünü azaltmak.)

aracın yapımında uygun sistem konulmaz ve eksik veya fazla olursa. bu ya kendine yada diğer aksamlara arıza çıkarır.

siz direksiyon hid. sisteme tepki verdiğiniz zaman hidrolik iticilerin bulunduğu kovanın üzerine büyük baskı biner. ve bu baskı ile tekerler bir tarafa döner. kovan bu baskıya sağlam iste baya dayanır. hatta yıllarca dayanır. ama içinde en dayanaksız olan piston mili ve oringlerdir. kovanın içerisindeki milin başlangıcı ile tekere doğru giden milin devamı olan kafada ufak bir bükülme bile olduğunda bu sesi duyabilirsiniz. çünkü kovandan hidrolik yardımı ile dışarı çıkmaya çalışan mil tekerden de baskı görünce arada kalarak stres yaşar.

http://www.youtube.com/watch?v=2i8eXq7RLm4 direksiyon sistemi ağırlıksız.

bir sormanızda fayda var.

saygılarımla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013 11:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: bahadır
Araç: mitsubishi lancer 2010
Meslek: otomasyon
Kan grubu: b+
benzer şikayetler ve benim tecrübelerimi de aktarayım.

aracım 60 binde geçen haftalarda periyodik bakım için servise götürdüğümde aynı ses için şikayette bulundum lakin bir değişiklik olmamış sesi yine yapıyor. diğer bir servis ( yıldızlar ) ise 3.cü vitesteki sürtünme benzeri ses ve vibrasyon ile ilgili baskı balatan azalmıştır dedi. bunun kadar saçma bir cevap görmemiştim. baskı balata azalması sadece 3.cü viteste ve 3000 devir üzerinde mi tepki verir. diğer servis ise aynı arıza için alt aksamda bir vidanın gevşemiş olduğunu ve bundan yaptığını söyledi ( yersen ) . durum aynı bir değişiklik yok.

sağlam bir özel servis bulsam artık oraya götüreceğim. bizim araçlara 100 - 120 liraya taktıkları hava filtresinin daha kalitelisini 18 liraya başka bir özel servis verdi. uzman olmaya gerek yok ama emin olun aradaki kalite farkı bariz belli daha kalitesiz modelini çok daha pahalıya servisten alıyormuşuz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2013 15:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: Akif
Araç: Mitsubishi Lancer Sportback 1.6
Meslek: araş. gör.
Merhaba arkadaşlar havalar soğudu malum, direksiyonu park halinde veya düşük hızda manevra için çevirirken ses gelmeye başladı. Bu sorunun amortisörlerin kulelerinin yağsız kalmasıyla ilgili olduğu söyleniyor. Bu soruna kesin çözüm bulan var mı? Serviste müdahale ettirmeye değer mi? Yoksa tekrar aynı ses soğuk havalarda yapar mı? Amortisörlere ve direksiyon mekanizmasına bir zararı yoksa elletme taraftarı değilim o yüzden soruyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2013 16:17 
Kullanıcı avatarı

Servise gittiğinizde yağ sıkılıyor. Bu kıs sessiz geçiyor. Önümüzdeki kış tekrar ses başlıyor :)
Her kış/kışöncesi yaglanmasi gerekiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2013 23:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: ali
Araç: sunay
Meslek: hoca
Kan grubu: arh-
acaba arkadaşlar 2013 lerde de durum aynı mı?
Offf yine lancer ve sorunnn.Her arabada var ama lancer sen yapma bari yaa

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2013 00:26 
Kullanıcı avatarı

Negatif bir yanı yok denebilir bu sorunun. Maliyet sıfır, azıcık bir ses problemi var. Çözüm süresi ise 1 dakika :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2013 02:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: ali
Araç: lancer invt.
Meslek: Emekli
Kan grubu: arh+
Arkadaşlar hepinize selamlar.Bahsetmiş olduğunuz sorun(amorstörlerden gelen ses) havaların soğumasıyla henüz 2100 km.deki 2013 model lancer aracımda da var.Araç bu güne kadar basınçlı suyla bir defa bile yıkanmamakla birlikte sadece birkaç defa yoların göle döndüğü yağmurlu havalarda kullanılmıştır.Bu kadar bir suyun yada başka sebebini bilemediğim vs.bir nedenin bu sese etkisini yorumlarınıza bırakmakla birlikte;birkaç küçük sorunumuzun bunlar olması dileğiyle kazasız günler dilerim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 172 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 69 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye