Zaman: 29 Mar 2024 01:15

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 80 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 15:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 1990 Lancer Special Edition :)
Meslek: Biomedikal
Kendi aracım üzerinde yaptığım çalışmalar hakkında konu açmak istedim, ve uygun - gerekliyse sabitlenmesini rica ediyorum, olaki birgün modeldaş birilerine kaynak olursa diye (Forumun azınlığıyız ama :D)
yeri - başlığı v.b. uygun değilse lütfen düzelt Vedat.

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=37&t=2405

En son efecelebi tarafından 28 Tem 2010 12:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Kumandayla Bagaj Açma İşlemi
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 15:32 
Kullanıcı avatarı

Uğruna 1 uzaktan kumanda sistemini perte çıkarıp 2. uzaktan kumanda sistemini sakat bırakıp (Elde olan atıl vaziyetteki sistemlerdi ve alarm sistemine entegre etmeye çalışıyordum) yedeği olmayan alarm sistemi kumandamı bozup 80 liraya alarm sistemimi yeniletsem de hiç yılmadım,

Taktırdığım alarm sistemi aceleye geldi ve bagaj açma özelliği yok dediler, ısrarla sordum reddettiler, bende kumandayla bagaj açma uğruna yeni bir devre tasarlamayı düşünürken geçen hafta montaj kağıtlarına tesadüfen bakıyordum oda ne bagaj açma - sunroof modülüne diye bir kablo var

Vesselam ağzım kulaklarımda olarak hemen oracıkta çektim tesisatı.

Vida için delik delmek istemediğim için hazır olan deliğe pompayı tek vida ile vidalamam gerekliydi, ve vidayı arkadan öne atmam,
Resim

bunun için vidaya düz tornavida girecek şekilde diş açtım.
Resim

Pompayı monte ettikten sonra çift somunla sıktım (contra)
Birde bisiklet teliyle bağlamıştım o zaman ama en iyisi zincir ile bağlamakmış bunuda tecrübe edindim, tel ile olunca boşluk bıraksan çekemiyor, sıksan kapanırken bırakmıyor bikaç sefer bagaj kapısını çarpmak gerekiyor ama zincirle sorunsuz...

Resim

Şimdi Uzaktan kumandayla+anahtarla ve içeride orijinalinde olan kolu çektiğimde bagaj açılıyor, bagaj açılınca bagaj kapısının kalkması içinde yaylı bir sistem düşünüyorum ama yayı bağlayacak yer sorunu var bakalım bunu yaptımya (çok şükür), bagajı kaldırmak o kadar sorun olmaz sanırım :D

Yeni nesil araçların çoğunda standart olan bu özelliği onların özentisiyle asla olmasa da hevesiyle bende neden olmasın düşüncesiyle yaptım...

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

En son efecelebi tarafından 27 Tem 2010 17:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Torpido Aydınlatması Yapımı
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 16:16 
Kullanıcı avatarı

Akşam torpidoyu açınca bişey ararken iç lambayı açmak yada telefonun ışığını kullanmak zor geliyordu, torpido içine olabilecek tarzda bir lamba aradım, sanayii de Renault parçacısına sorduğumda bana Renault 11 lerin plaka aydınlatmasını önerdi, baktım malzeme içime sindi ve aldım, kenarındaki tırnağı v.b. kestim ve torpido kapağının yuvası üzerindeki gerekli yeri açarak malzemeyi yerleştirdim.
Açılacak yerin açısı çok önemli torpidoyu en iyi açıyla aydınlatabilmesi lazım, torpido kapak yuvasının hemen arkasında kol gibi bir boru var :D o sebeple malzemeye yuvarlak şekil vermişler, bende lambayı oraya yerleştireceğim için delme kesme işleri biraz zor olmuştu :)

Ok işaretiyle gösterdiğim vidayı ve üstteki 2 çizginin üzerindeki 2 vidayı sökünce torpido kapak yuvası çıkıyor,
Resim

Torpido kapağının rayı üzerine içten bu switch i yerleştirdim, eski teyplerde v.b. belki görmüşsünüzdür, basit ve ucuz bir malzeme temini de çok kolay
Resim

Bu switch sayesinde kapağı açtığımda lamba yanıyor kapadığımda sönüyor.
Elektrik bağlantısı için orta konsoldaki teybin sabit + sından (teyp hafızası için olan) ve - sinden yararlandım, + yı lambaya direkt verdim - yi ise bu switch ten geçirdim, lamba ise kendi el yapımı ledli ampulüm :D

Resim

Netice ise bu, biraz yalın bir anlatım oldu ama kusura bakmayın, bu işi yapalı epey zaman olduğu için montaj esnasında da fotoğraf çekmediğim için ancak bu kadar anlatabiliyorum :)

En son efecelebi tarafından 27 Tem 2010 17:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 16:32 
Kullanıcı avatarı

Birgün işe geldiğimde farları açık unutmuşum, parklar kontağa bağlı olmadığı için kontak kapansa da parklar kapanmamış, bu sebeple aküm öğlene dek bitmiş, gözüm gibi baktığım aracımı vurdurarak çalıştırmak zoruma gitsede çalıştırdım aracı.
Ve hep yapmayı düşündüğüm ama ertelediğim far ve kapı açık kalınca kontak üzerindeyken sesli uyarı sistemi için araştırmalara koyuldum,
Sağolsun bir abimiz Renault 9-11 grubunda far açık kalınca uyarı vermeye yarayan aşağıdaki ürünü bana hediye etti :)

Resim

Basit bir buzzer gibi + ve - verince öten diğer boşta kalan bacağa da tekrar + verince susan basit bir sistem.

Bağlantı için kapı swicinden bir kablo çektim ve buzzer da - ucun bağlanması gereken yere bağladım, - bağlantı için bir adet sağlayıcı yeterliydi
+ bağlantı için birtane park lambalarına giden kablodan paralel kablo çektim, birtane de kontağı yarım çevirince teybe elektrik veren kablodan paralel kablo çekip buzzer da + ucun bağlanması gereken yere bağladım. Boşta kalan bacak buzzer ın kullanıldığı araçlarda kontak açılınca + voltajın gelerek buzzer ı devre dışı bırakan bağlantı ucu, ben her halükarda çalışması için gerek görmedim.
Buzzer ı ise teybin arkasındaki boşluk alana yerleştirdim.

Şimdi parklar açıkken kapıyı açarsam
Kontak yarım çevirilmişken (teyp - saat ışığı çalışınca) kapıyı açarsam
ve seyir halindeyken aracın kapılarından birisi (bagajda buna dahil) açık kalırsa, tam kapanmazsa (gösterge tablosunda uyarı ışığı var ama)
buzzer da di da di diye öterek beni uyarıyor :D

Basit ama kullanışlı birşey oldu, daha güzel melodili birşeyi yeğlerdim ama olsun :D

En son efecelebi tarafından 27 Tem 2010 17:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 17:03 
Kullanıcı avatarı

Uzun zamandır gösterge tablosunu söküp içini temizleyerek Yeşil Renkli aydınlatmayı Beyaz yapmayı ve yanmayan kısa far uyarı ışığına bakmayı düşünüyordum.(bizim araçlarda sadece uzun far için uyarı ışığı var, kısa için yokmuş).
Daha önce bazı plastik aksamı söke taka aşina olsam da göstergenin çıkmasına engel bir vidayı bulamamıştım, şimdi fotoğraflarla anlatıma başlıyorum

İlgili vidalar sökülecek
Resim

İlgili vidalar sökülecek, sonrasında soldaki kapaklı küçük torpidoyu ve ayak - diz kısmına hava veren havalandırma kanallarını flan taşıyan plastik aksam komple iniyor aşağı
Resim

Gösterge tablosunun çerçevesini tutan ilk vida bu
Resim

Öncesinde teybi yerinden çıkarıp daha sonra bu 4 vida sökülüp bahsettiğim tırnak kurtarılınca kül tablası - çakmak - teyp çerçeveliğini taşıyan plastik aksam çıkıyor
Resim

Daha önce bulamadığım meşhur vida buradaymış, daha önce kül tablası - çakmak - teyp çerçeveliğini taşıyan plastik aksamı hiç sökmemiştim :)
Resim

Gösterge tablosunun çerçevesini tutan bu iki vidayıda söküyoruz (genelde bu ikisini sökünce hemen gelecekmiş gibi zannediyor insan :D ama öyle değil)
ve gösterge tablosunun çerçeveside boşa çıkıyor, bu çerçeve üzerinde cam rezistansı ve flaşör düğmeleri var, birinin yada ikisinin soketini çıkararak gösterge tablosuna kolay ulaşım sağlıyoruz
Resim

Bu üç vidayıda sökünce gösterge tablosu boşa çıkıyor nihayet, kendisi zaten kızaklı bir sisteme sahip çekince kendiliğinden geliyor bir soket yada km telini sökme eziyeti yok :)
Resim

Gördüğünüz gibi söküp takması kolay (sana göre öyle diyenlere sesleniyorum :)kuzenin ae92 kasa 91 model Corollasında bizde sabit ve geçmeli olan bu soketleri elle söküp takmak gerekiyordu, soket biraz kolaydır ama km telini söküp takmak zordur el-kol girecek bir yer olmaması açısından )
Resim

Temizlik yapmak istenirse gösterdiğim yerlerde ve devamında bulunan tırnaklar kurtarılarak kapak ile gösterge tablosu ayrılabilir, yalnız km telinin ve benzin göstergesinin kalibresini bozmamaya özen gösterin (ben km telininkini kaydırdım 5 viteste hangi devirde kaç yaptığını bildiğim için müsait bir yola çıkıp tekrar ayarladım)
Resim

Bu yeşil kapakların altında gösterge aydınlatma ampullerimiz var klasik dipsiz ampul, üzerlerinde yeşil şapka var, ben beyaz ışık versin diye mavi renkli olan beyaz ışık veren dipsiz ampullerden almıştım ama gösterge kağıtlarının arkasıda yeşil renkli olduğu için işe yaramadı :( (zaten onun için tekrar söktüm bu düzeneği ve bu fotolarıda o zaman çektim, ilkinde acelem vardı :D)
Resim

Bu ampuller Toshiba markaydı, aracımın birçok yerinde 20 yıldır sorunsuz çalışan Toshiba marka ampuller buldum ve helal olsun dedim gerçekten bu kaliteye :good:

Tekrar takarken ve bu aksamı toplarken son yaptığınız işi ilk yaparak devam ediyorsunuz.
Gözünüz korkmasın en fazla 1 saatte sökülüp geri toplanılıyor ;)

Aracın görmediğim yerlerini söküp taktıkça beğenim artıyor, yaşına - segmentine ve parasına göre ne kadar kaliteli olduğunu tekrar tekrar anlıyorum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 17:15 
Kullanıcı avatarı

Normalde bagajda yine elyapımım olan bagaj ampulüm vardı, normal sarı ışık veren sofit ampul kibrit ışığından daha zayıftı :D bu bagaj ampulüm sarı ışık verenden kat kat iyi olsa da LPG tankı sebebiyle biraz kuytuda kalıyor ve heryere yeterince ışık veremiyordu

Öncesi (normal çekim)
Resim

Sonrası (normal çekim)
Resim
Resim

Toplamda 39 adet led kullandım ve uzunluk aşağı yukarı 1 metre

Şimdi Bagajım da ışıl ışıl :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2010 18:02 
Kullanıcı avatarı

Walla hepsini tek tek keyifle okuyorum. Mutlaka devamı gelmeli. Ayrıca şu göstergelerin son halini de merak ettim. Anlatım ve paylaşım için teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2010 10:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
bu kasa lancerdan bende de vardı 12 sene bindik tık demedi :crazy: klima bölümündeki lambalar yanmıyordu bir elektrikçiye gittim sökememişti ön konsolu :D sonra tavsiye üzerine bir japoncu abimiz halletmişti uçak kokpiti gibi olmuştu göğüs :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2010 11:23 
Kullanıcı avatarı

mdursungul yazdı:
Walla hepsini tek tek keyifle okuyorum. Mutlaka devamı gelmeli. Ayrıca şu göstergelerin son halini de merak ettim. Anlatım ve paylaşım için teşekkürler.

Devamı için çalışıyorum :) Bu tür çalışmaları zevkle ve keyifle yapıyorum zaten :) Hatta ne yapsam diye düşünüyorum ama yapmadığım bir iş olması daha çok keyif veriyor bana :)
Göstergelerde sadece temizlik sonrası fark oluştu da o parlaklığı çekebilecek kalitede fotoğraf makinem yok :) Tüm çekimler cep telefonu ile zaten, yinede öncesi - sonrası yapsam hoş olurdu :D
Rica ederim ;)

_opeth yazdı:
o kadar orta konsolu sökmüşken klima ayar üzerindeki lambalarada uğrasaydın. çok güzel paylaşım olmuş teşekkür ediyorum ve sabitliyorum

Klimanın yeri var kendisi yok Vedat, öööyle bön bön bakıyorum kendisine iç çekerek zaten :D
O ve diğer yeşil ışık veren (gösterge tablosu hariç) lambaları beyaza çeviririm ama gösterge yeşil kaldığı için uyumsuzluk olur diye değiştirmeyi düşünmedim ;)
Rica ederim seninde eline sağlık ;)

badboy87 yazdı:
bu kasa lancerdan bende de vardı 12 sene bindik tık demedi :crazy: klima bölümündeki lambalar yanmıyordu bir elektrikçiye gittim sökememişti ön konsolu :D sonra tavsiye üzerine bir japoncu abimiz halletmişti uçak kokpiti gibi olmuştu göğüs :D

Klima bölümündeki lambalardan birisi bazen sönüyor, hafif tıklatınca flan yanıyor :) O gün bende sökmeye çalıştım işi çözemedim, zaten acelem vardı bulaşmadım, ama elimden kurtulamaz Evel ALLAH :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2010 11:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seyhan
Araç: Colt 1.5 instyle AMT
Meslek: Elektronik Teknikeri
Kan grubu: 0rh-
aracın güzelmiş güle güle kullan. söküp takma işlerinden anlayan ve biraz meraklılar için zevkli uğraşlar bunlar. bendede 95 corolla vardı zamanında söküp takmadığım yeri kalmamıştı. gerçi lancerin de bazı yerlerini söktüm dayanamayıp :) . benim lancer 2004 model göstergeleri siyah. 2005 modelin beyaz göstergelerine hasta oluyorum. çıkmacılara sorucam bi ara. hayırlı forumlar..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2010 10:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: 4D55
Meslek: Stud.
Kan grubu: A+
Zevkle okuyorum bu tür çalışmaları. Devamı olmalı mutlaka. Teşekkürler, ellerine sağlık.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2010 13:25 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Elinize kolunuza sağlık.
Tam benim kafadasınız :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 10:42 
Kullanıcı avatarı

seyo yazdı:
aracın güzelmiş güle güle kullan. söküp takma işlerinden anlayan ve biraz meraklılar için zevkli uğraşlar bunlar. bendede 95 corolla vardı zamanında söküp takmadığım yeri kalmamıştı. gerçi lancerin de bazı yerlerini söktüm dayanamayıp :) . benim lancer 2004 model göstergeleri siyah. 2005 modelin beyaz göstergelerine hasta oluyorum. çıkmacılara sorucam bi ara. hayırlı forumlar..

Teşekkür ederim ;) Zevkli ve güzel bir uğraş evet, dikkat edip aşırı hırs yapıp biryerlere zarar vermedikten sonra iyi :)
Çıkma göstergeye epey para isterler sanırım hemde yeni model sayılabilecek bir araç için, eskisini vermek istesenizde yok parasına sayarlar hurdacılar :)
Hayırlı forumlar

| Evo Tune-R | yazdı:
Zevkle okuyorum bu tür çalışmaları. Devamı olmalı mutlaka. Teşekkürler, ellerine sağlık.

Devamı inşaallah zamanla gelecektir zaten, bende yapabileceğim boyutta olup beni aşmayacak bişey varmı onu düşünüyorum
Rica ederim Teşekkürler ;)

akerimoglu yazdı:
Elinize kolunuza sağlık.
Tam benim kafadasınız :)

Teşekkür ederim ;) Sizin çalışmalarıda görmek isterim o zaman :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2010 18:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
güzel çalışma elleriniz dert görmesin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2010 21:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
bu kasadan seneye almayı planlıyorum tekrar doyamadığım bir araba o zaman bunları kit şekline dönüştürsün sen :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2010 11:00 
Kullanıcı avatarı

nightmare115 yazdı:
güzel çalışma elleriniz dert görmesin.

Sağolun ;)

badboy87 yazdı:
bu kasadan seneye almayı planlıyorum tekrar doyamadığım bir araba o zaman bunları kit şekline dönüştürsün sen :D

Siz alın yeterki, dönüştürürüm ben sorun değil, dahada fazla şey eklerim bu arada inşaallah :D

Aslında yapmayı düşündüğüm ama orijinalliği bozmamak ve sadeliği korumak için dokunmadığım şeyler var :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2010 16:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: gökhan
Araç: lancer
Kan grubu: a
abi kolay gelsin sana sormak istediğim bir şey var. klima ve havalandırmaların olduğu panel varya en üstte o teybin altındaki boşluğa çekilebilirmi üst taraf komple monitör koymayı düşünüyorum sen daha önceleri söktüğün için bilirsin diye düşündüm yardımcı olurdan sevinirim. birde başka bir modelin klima ve havalandırma kumandalrından alsam uyarmı sence. şimdiden yardımların için teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2010 10:36 
Kullanıcı avatarı

geoshin yazdı:
abi kolay gelsin sana sormak istediğim bir şey var. klima ve havalandırmaların olduğu panel varya en üstte o teybin altındaki boşluğa çekilebilirmi üst taraf komple monitör koymayı düşünüyorum sen daha önceleri söktüğün için bilirsin diye düşündüm yardımcı olurdan sevinirim. birde başka bir modelin klima ve havalandırma kumandalrından alsam uyarmı sence. şimdiden yardımların için teşekkür ederim.

Teşekkür ederim,

Klima ve havalandırma panelinde, havalandırma kanallarının seçici düğmesi mekanik olarak havalandırma ünitesine bağlı olduğu için aşağıya alınması durumu biraz uğraştırabilir, onun dışında olan düğmeler sadece elektrik tesisatıyla alakalı zaten, yalnız fiziken olurmu, ölçüleri birebir uyarmı havalandırma paneliyle teyp altındaki kısmını onu bilmiyorum, ölçmek - denemek lazım.

Başka bir modelin havalandırma kumandası derken mesela? Birde neden alacaksın kendi elindeki aşağıya olmazsa diyemi? orijinal panelin yerine başka bir modelin fiziken ve görsel olarak uyabileceğini sanmıyorum, en benzeri GALANT ama onunkide farklı,

bence olması riskli olan bu durumla uğraşmaktan vazgeçin, oraya konulacak monitör çok profesyonelce monte edilmeli ki sırıtmasın yada yapmak konusunda ısrarcıysanız orijinalini yapmaya çalışın ;)

İnşaallah yardımcı olabilmişimdir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2010 13:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: gökhan
Araç: lancer
Kan grubu: a
abi çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler soruma verilebilcek en net cevaplardı böyle güzel paylaşımarınız içinde tekrar tekrar ve yeniden teşekkür ediyorum çalışmarınızın devamı diliyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2010 01:41 
Carisma Uzmanı

İsim: Bahattin
Araç: Proton 1.6GLX
Meslek: Teolog
Kan grubu: Brh+
Harika bir çalışma olmuş.
Paylaşım için tşk.ediyorum.

http://www.mscsi.net/destek

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 80 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye