Zaman: 27 Nis 2024 13:44

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2011 01:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Uğur
Araç: 2011 Lancer Invite SportSedan MT Sunroof
Meslek: Pazarlama Müdürü
Kan grubu: B(+)
catalyst yazdı:
AlperenYiğit yazdı:
sinir kupu yazdı:
satıştan sorumlu arkadaştan bilgi almak mı? yok artık :D

Neresi komik ki bunun? Muhasebeden sorumlu arkadaştan mı almamız gerekiyor?

Olabilir en azından yalan söylemez, bilmiyorsa da bilmiyorum diyebilir. Satışçının böyle bir şansı yok :D

Nasıl insanlarla muhatap oldunuz, nasıl bir bayi ile görüştünüz bilemiyorum...

Satışçının böyle bir şansı neden olmasın ki?

Benimle ilgilenen arkadaş açıkça "ben henüz 1 haftadır burada çalışıyorum. isterseniz diğer arkadaşa soralım. onun bilgisi daha iyidir" dedi. Biz de gittik ona sorduk. Demek ki bilmeyen bilmiyorum diyebiliyormuş. Bende sattığın halde nasıl bilmezsin diye kızmadım ona...

Bakış açınız beni bi hayli şaşırttı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2011 13:25 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Valla ben bir gün sevise gittiğimde (servisin adını vermiyorum) arabanın bakımı olsun diye beklerken showroom'a çıktım. elelaman da beni tanımıyor. colt'u sordum arabaya esp koydu. sonra arka tekerlere disk yerleştirdi. ben de bozmak zorunda kaldım.
maalesef satıştaki elemanları bir çoğu araçları tam manasıyla tanımıyor. motor kodunu sor bak bakalım kaç atnesi biliyor. buradaki arkadaşların bir çoğunun bildiğine eminim. neyse herkes böyle değil ama tanımıyorsanız satış elemanına çok güvenmeyin. önce cevabını bildiğiniz bir kaç soru sorun biliyorsa devam edin.
3500, 3000'e çekilir mi dediğiniz eğer mivec davası ise zaten mantığı bence fazla yok. ha eğer turbonun verimli çalışıtığı devir ise turbo ile oynanarak (bence büyük turbo işi görür sonuçta bu motor 300 hp'lere kadar çıkabilien bir motor sadece güçten düşürülmüş) olur gibi geliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2011 13:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
aşağıda outlander araçların çekişi (4x4)hakkında bulduğum yazıyı ekliyorum:
Aracın viskoz kavramalı merkezi diferansiyelli sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi, biraz daha gelişmiş versiyonlarıyla kendisini motorsporlarında kanıtlamış bir yapıda. Sistem, herhangi bir tekerlekte patinaj/tutunma kaybı olduğunda torkun diğer akslara aktarılması esasına göre çalışıyor. Sürücü bu işleyişin yararlarını kararlılıkla alınan virajlarda görüyor. Yeterince hassas yönlendiren direksiyonla kolay hakim olunan otomobil, sert virajlarda bile çizgisini bozmuyor. Ama bu sistemler, aracın dört çeker sistemine, ıslak ya da kuru kaygan yüzeylerde güvenli ilerlemekten fazlasını vaat etmiyor. Bunun da anlamı şu, Outlander'la zorlu arazi parkuruna girmeyi düşünenler yanlarında vinç, hatta traktör de götürmeli. Çünkü ne çekiş sistemi, ne de gövde yapısı arazi koşullarına uygun değil. Engebesiz toprak yollardaki gezintileri arazi sürüşü sayanlarınsa yolları açık…
yukarıdaki yoruma göre difransiyel kilidi varmı oluyor bilen söylesin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2011 14:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:
Valla ben bir gün sevise gittiğimde (servisin adını vermiyorum) arabanın bakımı olsun diye beklerken showroom'a çıktım. elelaman da beni tanımıyor. colt'u sordum arabaya esp koydu. sonra arka tekerlere disk yerleştirdi. ben de bozmak zorunda kaldım.
maalesef satıştaki elemanları bir çoğu araçları tam manasıyla tanımıyor. motor kodunu sor bak bakalım kaç atnesi biliyor. buradaki arkadaşların bir çoğunun bildiğine eminim. neyse herkes böyle değil ama tanımıyorsanız satış elemanına çok güvenmeyin. önce cevabını bildiğiniz bir kaç soru sorun biliyorsa devam edin.
3500, 3000'e çekilir mi dediğiniz eğer mivec davası ise zaten mantığı bence fazla yok. ha eğer turbonun verimli çalışıtığı devir ise turbo ile oynanarak (bence büyük turbo işi görür sonuçta bu motor 300 hp'lere kadar çıkabilien bir motor sadece güçten düşürülmüş) olur gibi geliyor.

sevgili moderatör sinir abi öncelikle eleman sizi tanımayarak ayıp etmiş :) sizi tanımayan mitsuyu hiç tanımıyor demektir ki uygulamada anlattığınız olayda bu bağlamda çıkarımsal varsayımımızı uyarlar özgesinde!
neticede insanımız karşısındakinin herşeyi kesinlikle ayrıntılarıyla bilmesi gerek mantığında olunca cevaplayan konumunda olan kişi de bilmiyorum demeyi gururuna yediremediğinde bu tablolarla karşılaşıyoruz. bir köşe yazarından okumuştum. birgün beni bir toplantıya çağırdılar soru cevaplı olacakmış. "bilmiyorum" diyebildiğim için rahatlıkla tekliflerine evet dedim diyor.
başka misal. müçtehit İmam Yusuf danışman(kadı/şeyhülislam) olarak görevlendirilmiş. tabi ücret karşılığı. imama ilk sorulan soruların hepsine Hz. İmam BİLMİYORUM cevabını vermiş. devlet görevlisi de ne demek "bilmiyorum" biz sana niye para ödüyoruz tarzında itiraz etmeye kalkınca koca imam cevabı yapıştırmış "siz benim bildiklerime para ödüyorsunuz... bilmediklerime para ödeyecek olsaydınız paranız yetmezdi!!!!" uysada uymasa da kıssadan hisse isteyene

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 08:51 
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:

Ben sizi çok iyi anladım ancak her insan aynı değil. Neyse ki değil. :)

Konya bayisinde satışa bakan 3 arkadaş var. 3ü de gayet başarılı arkadaşlar. Üstelik bir çok şeyi bilmemesine rağmen, beni Lancer için ikna eden arkadaş sadece 1 haftadır orada çalışıyormuş. İlgisi ve sıcaklığı en büyük etkendi benim için. Sorduğum diğer sorular içinde, "hemen öğrenelim" cevabını vererek güvenimi kazanmıştı. Diğer ikisi zaten yıllardır oradalar.

Konya'ya yolunuz düşerse buyurun gelin beraber gidip test edelim onları :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 17:47 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

bence satış elemanı motor kodunu bilmese de olur bunu teknik servisin bilmesi yeterli ama esp, disk fren gibi donanım vs. var mı yokmu bilmiyorsa kötü ama bilmeyip sallıyorsaaaa... asmayalım da besleyelim mi NETEKİM!
Konyaya sadece kuru kuruya test mi yapcazz yoksa etli ekmek veya cemiyette etli pilav da olacak mı, bol köpüklü ayranla tabii :beer:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 20:05 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
bence satış elemanı motor kodunu bilmese de olur bunu teknik servisin bilmesi yeterli ama esp, disk fren gibi donanım vs. var mı yokmu bilmiyorsa kötü ama bilmeyip sallıyorsaaaa... asmayalım da besleyelim mi NETEKİM!
Konyaya sadece kuru kuruya test mi yapcazz yoksa etli ekmek veya cemiyette etli pilav da olacak mı, bol köpüklü ayranla tabii :beer:

Gelene kapım açık arkadaşlar. Etli ekmek, fırın (tandır) kebabı, etli pilav, bamya çorbası. Ne isterseniz yeriz beraber :).

Biz misafir yedikçe haz alırız. Yeme içme konusunda sorun yok :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 20:36 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

siz de yörüklük var mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 20:46 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
siz de yörüklük var mı?

Hayır yok. Ama bu özellik Türk özelliğidir. Yörük olmaya gerek var mı ki? :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 22:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

AlperenYiğit yazdı:
av.ilhami yazdı:
siz de yörüklük var mı?

yörüksünüz (MÜ) demedim zaten... içinden veya kenarından az bi karışım var mı anlamında.. misafir olarak bizleri ağırladıktan sonra... gerisi laflamaya bahane...rahmetli barış abi ne diyor bu dünya benim memleket.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2011 23:05 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
AlperenYiğit yazdı:
av.ilhami yazdı:
siz de yörüklük var mı?

yörüksünüz (MÜ) demedim zaten... içinden veya kenarından az bi karışım var mı anlamında.. misafir olarak bizleri ağırladıktan sonra... gerisi laflamaya bahane...rahmetli barış abi ne diyor bu dünya benim memleket.

Anladım.

Yine diyorum, her gelene kapım açık. Misafir baş tacı bizde. Kim olduğunun önemi yok. Tanıyıp tanımamamında bir önemi yok.

Beklerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2011 12:53 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

YİĞİT'LERE DE BU YAKIŞIR ZATEN. ALLAH RAZI OLSUN. KISMET DİYELİM.

En son av.ilhami tarafından 29 Haz 2011 13:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2011 13:40 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
YİĞİTLERE DE BU YAKIŞIR ZATEN. ALLAH RAZI OLSUN. KISMET DİYELİM.

Cümlemizden Allah razı olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2011 16:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Amin. Yolumuz düşerse haber ederiz. Bu aralar zor. Üniversitede tatil dönemi başladığında ramazana denk gelecek. Ramazanda izin yapmama huyum var. Bakalım ne vakit izin kullanacağız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2011 00:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

bugün bir tane(sahibinden com.da ki en ucuz+lpgli) denedim. en çok merak ettiğim düz vitesin geçişlerinde keyif verip vermeyceği idi. çünkü eski aracım (s40) düz vitesti ve vites geçişleri keyifliydi. aynı keyifi başka araçlarda hissedememiştim. bir de bagaj kapasitesi idi. aracın vitesleri hoştu vites geçişlerinde çok tatlı bir şırk/şıkırdama sesi vardı çoook hoşuma gitti. bagaj carismaya göre çok geniş değildi ama tavan yüksekliği avantaj. çocuk koltuğunu dik olarak rahat sığdırabilrsiniz. yine de o boyutta bir araç için beklentiyi ancak karşılıyor diyebiliriz. 2.0 düz motor (turbosuz) kasa ağırlığını çok rahat kaldırıyor fazla bile geliyor diye biliriz. keşke benim her zaman favori motor seçeneğim 1.8T seçenek olsaydı. hem performans, hem yakıt hem de vergi avantajı olurdu. bunlar objektif (her outlander için) değerlendirmeler. bindiğim araca gelince. 190bin. km ve çok yıpranmış. araç gazda (BRC)çalışırken gürültülüydü (yağlanmamış metalik aksamların bir birine vurması gibi)(benip teleflexin sesi yok gibi aynen orjinal motor sesi gibi) kaput altında havalandırma filtresininborusu (giriş) kırık ve çatlaktı. arka ve ön farların birer tanesi çizik vs. araç komple boyalı ve sağ arka çamurlukda büyük olmasada göze görünen bir bombe/darbe vardı. araç yakın zamanda komple boyanmış olduğu anlaşılıyor.lastikler yeni sayılır ama satıcı hankook diye övünse de bence kötü marka. herhalde yokohama ile karıştırıyor veya beni bilmez sandı. kısaca ilk outlandera bu kadar yakın olmak ve kullanmak modeli tanımak adına güzeldi fakat test ettiğim araç yıpranmıştı kısmetse bir de turbo denemeyi düşünüyorum. sonuçda fiyatına göre şu an alınacak tek araç.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2011 17:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

sahibinden com.da uygun fiyat turbo modellerden bazılarına mail attım : aracın modelini MT olarak belirttikleri için. ama fotoğraflarda kaput ortasındaki intercooler havalandırma yoktu hiçbirinde hepsine de araç turbo mu dedim 24 saattir cevap veren yok. sanırım turbo değiller. fotolarında intercooler havalandırması olanlarda 30 küsurdan başlıyor. öyleyse turbo alamayacağız demektir.
bir yandan eşimi de düşünerek otomatik (2.4 motor) alayım diyorum ama vergisi yıllık 500 küsur fazla. neticede araç büyük olunca otomatik de kullanım kolaylığı sağlayacak gibi. genelde uzun yolda kullanacağım için otomatikler vites oranları büyük olduğundan malum uzun yolda daha az yakar. ancak motor da 2.0 olmayıp daha büyük olunca uzun yoldaki yakıt avantajı olur mu ne olur.....!?
lpgli mi alsam yoksa içime sinen markayı (prins veya teleflex) kendim takmak için lpg.siz mi alsam......!?
eko66 larda 2.0 ile 2.4 motorlar için farklı ve daha pahalı modeller var yani hem vergi hem eko66 maliyeti yüksek olacak. ama eko66ya bir kere verceğiz lpg sine montaj için. elimdeki 1.6 motorları destekliyor. yani eko66 açısındanda ayrı bir fikir lazım. belki lpgli alıp sadece eko66 montajı ile lpg kalitesini hollanda ( prins/teleflex) seviyesine çıkartmış olurum. ama hollanda takdırıp da niye daha da iyi bir sistemim olmasın !?
işte umera hocam son durum arz- ı halimiz budur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2011 04:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

outlander 2003-2006 modeller sanırım sohc motor bu konuda bilen var mı... hangileri dohc. bir de dohc- sohc arasında ne fark var: yakıt-performans vs. yoksa tek-çift ekzantrik olduunu biliyoh her hal yörüksek o kadar da deel :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2011 00:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet ercan
Araç: outlander 2.0 mt turbo
Meslek: öğretmen
::ZaFeR:: yazdı:
Pardus33 hocam,konuyu görürse cevap verir.Bu sıralar yine motor tepesinde sanırım :)

:Yahoo!: :Yahoo!: :Yahoo!:
geldim geldim de biraz geç oldu ama... :D
motorun tepesinde gez gez bitmiyor bu toroslar yav. 8)
arkadaşlar aslında foruma giriyorum ama üye olarak değil
çünkü forumda bir sıkıntı oluştu herhalde,üye girişi yapamadım uzun zamandır
en sonunda vedat bey facebook sayfasına sorunu yazdıktan sonra yardımcı oldu da
yeni girebiliyorum sağolsun.
başlık mayıs ayında açılmış,arkadaş şimdiye kararını vermiştir herhalde.
yine de sorusu varsa bildiğim kadarı ile cevap verebilirim.

OĞUL, Üç kişiye acı: * Cahiller arasındaki alime, * Zenginken fakir düşene, * Hatırlı iken itibarını kaybedene. Haklı olduğunda mücadeleden korkma.Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler. (EDEBALİ)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2011 01:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet ercan
Araç: outlander 2.0 mt turbo
Meslek: öğretmen
yakıtla ilgili bilgi vereyim arkadaşlar
kullanım çok önemlidir performanslı araçlarda biliyorsunuz.
benim sert kullanımımda uzun yol da,350 tl/km yakıyor.
şehir içi de 400'e yaklaşır.
çok mu yakıyor,evet ama gaz pedalına bastığınız zaman o yakıta değdiğini anlıyorsunuz.
nihayetinde zaten sürekli dört çeker araçtan daha az yakması beklenemez.
son sürat kadranda 240,ben otobanda 225'i gördüm.
outlanderi satarsam ne alırım,yine outlander turbo alırım,tabi türkiyeye gelirse
üretimi de bitmiş zaten.o zaman outlander GT alırım,oda sabancı getirirse.
bu kadar keyifli bir araçtan asla vazgeçmem nihayetinde.
hele ışıklarda kalkış da,yanınızdaki tüm araçları dikiz aynasından görmenin keyfi
hiç anlatılır gibi değil.boşuna denmemiş,yer uçağı diye.
bence temiz km az, outlander turbo bulursanız alın,daha sonra paranız olsada alamazsınız.

OĞUL, Üç kişiye acı: * Cahiller arasındaki alime, * Zenginken fakir düşene, * Hatırlı iken itibarını kaybedene. Haklı olduğunda mücadeleden korkma.Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler. (EDEBALİ)

En son pardus33 tarafından 10 Ağu 2011 03:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2011 01:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yazmayın böyle şeyler. canımızı çektirmeyin. kötü deyin gitmediği gibi deli gibi yakıyor deyin. bir maşallahsız överim aracınızı nazarım değer sonra :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye