Zaman: 29 Mar 2024 00:25

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yağ Yakma veya kaçırma?
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 00:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: bdoğu
Araç: space star
Meslek: akademisyen
Hepinize tekrar merhabalar. Boncuk aracımızın 1. ayın sonunda yağ yaktığını öğrendim. Araç 5000kmde 6 litre yağ eksiltti. Aracı kendim almadığım için böyle bir durumla karşılaştık. Aracı aldığımızda yağının olmadığını farkettik. USta 5.30 3 litre yağ koymuş. Ancak 2500km olmuştu ki yağ seviyesini kontrol ettiğimde alt çentiğin altında olduğunu gördüm. Ustaya tekrar götürdüğümde 10.40 yağ koyduk ki fabrika verilerinde de bu şekilde koyulması gerektiğini okumuştum. 2 litre daha ilave ettik. Bir ankara denizli yolu yaptıktan sonra seviyenin yine aşağıya indiğini gördüm. Kendim 1 litre daha 10.40 yağ ekledim. Araç şu an 165500km dedir. Aldığımızda 160 bindeydi. Araç biz aldığımızda sadece benzinliydi. Şu an Atiker marka LPG var üzerinde. Motorun üst kapağının kenarlarında yağ kaçağına benzer işaretler var. fotoğraflar var ancak siteye yükleyemedim. Egzozdan mavi duman geldiğine bakmadım ama egzoz içinin siyah olduğunu ve parmağımla sildiğimde siyah kurum bulaştığını doğrulayabilirim. Aracın gidişinde hiçbir problem yok. Gaz yememe gibi toparlanmama gibi birşey de henüz görmedim.
Sizce problem nereden kaynaklanıyor ve bana ne kadara mal olur. Bu taraflarda güvenilir usta bulabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

Aracım 2002 model 1.3 Space Star.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Yağ Yakma veya kaçırma?
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 10:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Hocam anlaşılan segmanlar gitmiş. Motor yaptırman gerek . Nerede bulunuyorsunuz ? Ona göre tamiriciye yönlendirelim. Benim bildiğim Ankara ve istanbul tarafları.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 10:22 
Kullanıcı avatarı

İlginiz için teşekkür ederim. Tanışma kısmında konuya cevap vermişsiniz. Burada devam etmesi için cevabı buradan yazıyorum. Şanlıurfada ikamet ediyorum. Mersin, Adana Konya Ankaraya da gidebilirim. Bana usta ismi söylerseniz çok iyi olur. Acaba ne kadara patlar bana?
Bir de bu kmdeki aracın yağ yağma ihtimalinin düşük olduğunu varsaysak? Aracın kmsi oynanmış olabilir mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 11:20 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
b göktürk yazdı:
İlginiz için teşekkür ederim. Tanışma kısmında konuya cevap vermişsiniz. Burada devam etmesi için cevabı buradan yazıyorum. Şanlıurfada ikamet ediyorum. Mersin, Adana Konya Ankaraya da gidebilirim. Bana usta ismi söylerseniz çok iyi olur. Acaba ne kadara patlar bana?
Bir de bu kmdeki aracın yağ yağma ihtimalinin düşük olduğunu varsaysak? Aracın kmsi oynanmış olabilir mi?

araç ya çok aşırı zorlanmış ve bakımsız kalmış yada km. oynanmış. normalde 165 bin km. de mitsubishi motora hiç birşey olmaz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 11:38 
Kullanıcı avatarı

Anladım. Az önce mesaj atarken aracın motor kısmını temizletip yıkattım. Sadece eve gittim 5-6 km. Motor üst kapağın orta ön kenarındaki cıvatanın olduğu yerden yağ kaçırdığını gördüm. Acaba sorun bundan kaynaklı olabilir mi?
Bende kmsiyle oynanmış olduğunu düşünüyorum ama inşallah zorlanmadan kaynaklıdır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 12:04 
Kullanıcı avatarı

Hocam iade şansın varsa aracı geri iade edin. Çünkü aracı masrafsız diye millete kakalayan çok oluyor. Bariz bir yağ kaçağı varsa da durum dediğiniz şekilde olabilir. Her halükarda ciddi bi masraf var gibi görünüyor.
Ankarada Talip ustayı bulun. forumda aratırsanız cebi ve adresi bulabilirsiniz şahsen ona götürüyorum araçlarımızı. Adımı verin gerekli yardımda bulunur. Ama uzaktan çok bi kanaate varamaz.

2000 model bir aracın 160 k da olma ihtimali pek yoktur. Maalesef piyasada çok fazla km oynaması var. İç aksam debriaj pedalı lastikleri vites topuzu ve direksiyon yıpranmışlığı ve düğmelerin aşınması size bu konuda daha fazla fikir verir.

Aracı alırken masraflarına çok dikkat etmek gerek. 6 yıllık arkadaşım sandığım kişi bana haşatı çıkmış bi bmw kakalayacaktı. İyi araba dedi taaa mersine kadar gittik. Bi baktım iş sakat . Adamla tüm bağları kopardım. Aracı alırken olası masrafları iyi hesap edip öyle almak lazım gerekirse aracı 3 lira fazlaya alın bakımlı olsun başınız ağrımasın . Umarım iade şansınız vardır.

En son canztr tarafından 24 Ara 2018 12:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 12:08 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

aynen, son mesajınızdaki bilgilere göre motoru görmeden buradan yazmak yetersiz olacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 12:10 
Kullanıcı avatarı

İlginiz için çok teşekkür ederim. Ankaraya gitmem için epey bir zaman geçmesi gerekiyor. Aracı iade şansımız var mı bir görüşeceğim.
Mesajlarınızla beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim umarım sıkıntımız çok büyük değildir.

Bu arada Colt tercih etmek istedim. Çok aradık ama malesef temizini bulamadık. Ayrıca boyum uzun ve kilomun da fazla olduğunu düşündüğümde Space star geniş olduğu için tercih ettik. Ailemizde genişledi kısa zaman önce. Bu nedenle Colt başka bir zamana kaldı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 12:16 
Kullanıcı avatarı

Coltun ön içi outlanderdan daha fazla. 188cm ve 100 kiloyum :) Space starı bilmiyorum ama colttan daha geniş ön kısmı olan araç ben bilmiyorum :)

Aracı iade edebilirsen 2008 model manuel bi coltumuz var. Hem temiz hem de makul fiyata bırakırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 12:37 
Kullanıcı avatarı

Coltu daha önce kullandım. Bende 12o kiloyum 1.90 boy var. Sığdık ama arka kısmı bebek olunca dar geldi. Eşyaları da düşünecek olursak sürekli uzun yol yapan biri olarak aklımızda kalır gibi gelmişti. Colt dizel mi bu arada? Space star oldukça geniş. Arkada 40lt silindir lpg tankı olmasına rağmen eşyaları düzgün bir biçimde istifleyince sıkıntı kalmadı :D Ben aracı iade konusunu bir göüşeyim sizde bana coltla ilgili bilgi verirseniz sevinirim tabi dizelse :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 12:38 
Kullanıcı avatarı

Dizel değil üstat. Benzinli LPG li. Cocuk ve bagaj işi devreye girerse colt biraz geride kalır maalesef.

Dizel araç önermiyorum. Bu yıl şirket araç kiralayacaktık. benzinli ve dizel yakıt tüketimi arasında çok büyük bir fark yoktu.
LPG li araç hem çevre açısından hem de bütçeniz açısından iyi olacaktır. Colt bu arada 6 litre tüketiyor uzun yolda. 20 kuruş civarında bi tüketimi var uzun yolda.

Bagaj önemliyse lancere de yönelebilirsiniz aynı motora sahip yakıtı da düşük.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 13:50 
Kullanıcı avatarı

Anladım hocam teşekkür ederim. Benim ekonomik durum düzelince inşallah.
Bunlar motor temizlenmeden önceki resimleri.

Resim

Resim

Bunlar motoru yıkattıktan sonra çektiğim ve ardından sızıntı olduğunu düşündüğüm resimler. Fikir olsun diye koyuyorum. Aracı ustaya götürdükten sonra da burada sonuçları paylaşacağım resimleriyle birlikte. Sorun yaşayan olursa belki bir fikir verir.

Resim

Resim

Resim

sızıntı olduğunu düşündüğüm kısım alttaki fotoğraf

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 14:42 
Kullanıcı avatarı

Hocam moral bozmak gibi olmasın ama o yağ kaçıran yerleri daha önce açıp bakmışlar anlaşılan. ( Boyaları falan gitmiş. Yani işlem görmüş) Masraf çıkınca da satmaya karar vermişler. Durum öyle görünüyor. Sizin motordaki yağ kaçağı normal değil ve asıl teşhis de motor açılmadan zor konur. üstü yaptırayım deneyeyim derseniz de bi defa daha motoru açtırmak daha doğrusu bi daha masraf etmek zorunda kalabilirsiniz.

İade yolunuz kapalıysa size tavsiyelerim şunlar olucak.

Aracı Ankaradan Talip Ustaya bırakmanın yoluna bak uygun yollu halleder. 0 535 782 60 29 cebidir .
Kullandığın süre boyunca da yağ kaçağını azaltmak için nnt bor katkısı al (kullanım klavuzuna uyarak kullan) hazneye dök. Yağ eksildikçe de motor restorer denen bi başka şey daha var ondan da 400 ml kadar ekleme yap. Umarım bunlar yağ eksiltmeni baya bi azaltır. 10/40 yağ kullanın daha ince yağ kullanmayın bu arada. Daha kalın yağ önerecem ama segman yemediyse kalın yağ bu sefer motor segmanlarını aşırır. O yüzden 10/40 ı da pek geçmeyin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 14:52 
Kullanıcı avatarı

Ustayla da az önce konuştuk. Üst kapak kaçaklarıdır yada uygun şekilde yapılmamıştır dedi. Segman değildir diye tahmin etti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 14:58 
Kullanıcı avatarı

İpucu olarak : Motoru yaptırdıktan sonra 10/40 kullanın 5000 km ye kadar yağda bariz bir kararma görmezseniz segmanlar gayet sağlıklıdır. Ancak 1000km de yağ kararmaya başlarsa o zaman segmanlar aşınmış diyebilirsiniz. Ama bu durumda olması 160k da motorda biraz zor ihtimal.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 15:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

b göktürk yazdı:
Coltu daha önce kullandım. Bende 12o kiloyum 1.90 boy var.

canztr yazdı:
Coltun ön içi outlanderdan daha fazla. 188cm ve 100 kiloyum :)

ben de 105 kiloyum: sanırım mitsubishi kilo yapıyor :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 19:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: cafer
Araç: lancer
Meslek: işçi
kapak sokulmeyle motoru anlamazlar o subap kapaği.normal yag gelmesi o civatalari biraz sıkın.cok fazla sikmayin eger kesilmez ise subap kapak contasi degisecek.birde motor sicakken yag cubugunu cekin ve araca gaz verun verin birakin 6000 leri gorup birakin.yağ cubugundan ufleme var mi bakin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 20:59 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar ilginiz ve mesajlarınız için çok teşekkür ederim. Olaylar şöyle gelişti.
canztr beyfendinin benim sormama gerek kalmadan verdiği ve benden önce görüştüğü Talip ustayla görüştüm. Kendisine fotoğrafları gönderdim. Aracın contasından kaynaklı olabileceğini ama triger kısmına da bakmam gerektiğini söyledi. Daha birçok bilgi verdi çok sağolsun. Bende tavsiye üzerine evren sanayi sitesinde bir ustaya aracı gösterdim. Aracın ne altında ne de triger kısmında yağ kaçağı yok. altına üstüne bakıldı. Araçla gaza bastığımızda mavi duman attığını gördük. Yüksek ihtimalle segmanlar olmalı dedik. Evren sanayi sitesinden çıktık.

Eve geldiğimde Talip ustayla tekrar görüştüm sağolsun çok ilgilendi. Karşılaştığımız durumları ona da anlattım. O da aynı şekilde cevap verdi. Motorun yağ yakması şu an için kaçaktan değil bunu anlamış oldum.

Sonuç olarak motor yapılırsa sadece segmanlarla kurtarma imkanı olursa fiyat düşük olacak. Ancak Talip usta yakın zamanda bir carisma için motor yaptığını ince parçalarına kadar değiştiğini ve toplam 4binTL tuttuğunu söyledi. Ancak bizim araç sadece segmanlarla da kurtulabilirmiş bakılması lazım.

Aracın yağ yakması performans kaybına neden olur mu? Böyle nereye kadar gider? Bu arada bugün 1lt 10.40 yağ ekledim tekrar :lol:
Tekrar ilginiz ve mesajlarınız için teşekkür ederim. Özellikle canztr beyfendiye ayrıca teşekkür ederim. sağolun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2018 23:40 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
b göktürk yazdı:
Coltu daha önce kullandım. Bende 12o kiloyum 1.90 boy var.

canztr yazdı:
Coltun ön içi outlanderdan daha fazla. 188cm ve 100 kiloyum :)

ben de 105 kiloyum: sanırım mitsubishi kilo yapıyor :D

Ben almadan öncede kiloluydum hocam :D ama bu gidişle bana kilo verdirecek :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2018 10:03 
Kullanıcı avatarı

Hocam yakıtın her zaman fazla olacak ve performansında sürekli olarak geride kalacaktır. Mavi duman atıyorsa motor restorer da kullanın 10/40 da kullanmayın daha kalın başka yağlar kullanın (Kamyon yağı dedikleri 20-50 daha uygun olacaktır.). Motoru eğer götürebilirseniz Talip ustaya götürün işinin ehli birine vermeniz önemli yoksa daha fazla baş ağrıtabilir.
Motoru yaptırdıktan sonra 5-30 la başlayın. İkinci kullanımda yukarıdaki gibi 5k dan önce kararma olmuyorsa aynen devam ama 1k da kararmaya başlıyorsa 10/40 la devam edin.

Bu sorun yolda bırakmaz sizi ama sürekli olarak fazladan harcama yapmanıza ve bagajda 4 litre yağ taşımanıza neden olur. Can sıkıcı bir durum. Fazladan yol yakıt ve yağ masrafı olur. En kısa zamanda yaptırmanız gerek. Geçmiş olsun tekrar sanırım bizden bu kadarlık kafi oldu :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: