Zaman: 28 Mar 2024 12:24

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 05:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: İbrahim Vural
Araç: Outlander 2011>Renault Fluence ZE
Meslek: Aile Hekimi
Kan grubu: B +
Birisi size, "Araçlarınızda bir çok özellik olduğunu fakat bu özelliklerin Üretici tarafından kapatıldığını" söylese, neler düşünürdünüz?
Peki ben de size "Bu özellikleri bir program ve bir cihaz yardımıyla açabileceğinizi" söylesem?
İşin daha da ilginci, birazdan anlatacağım bazı özellikleri, yetkili servislerin bile açamaması. Buradaki kastım, servisteki ustaların yetersizliği falan değil, yanlış anlaşılmasın. Servislerdeki yazılımla bu işlem yapılamıyor. Bildiğim kadarıyla asıl sebebi bu...

Genel Bilgiler:

1. Özelliklerin aktifleştirilmesi 2008 ve üzeri Lancer, 2007 ve üzeri Outlander, 2010 ve üzeri Asx modellerinde yapılabiliyor. Benim araç 2009 Lancer 1.8 CVT intense...

2. Bu araçlarda ETACS modülü denilen bir modül/parça/beyin var. Aracı ECU'su, beyni ile karıştırlmasın. Anladığım kadarıyla Etacs modulü, bazı basit işlemleri (Farlar, iç ışıklar, dış ışıklar, sensörler, siviçler, hız, vites konumu, silecekler, uzaktan kumanda elemanlarını ve bunların birbiriyle ilişkileri) denetleyen bir modül. Fabrika çıkışı üretici, bazı özellikleri kapatıp gönderiyor. Hatta bir çoğumuzda bu özellikler kapalı... Yapacağımız işlem; bu modülle iletişime geçerek bazı özellikleri "KAPALI/YOK" seçeneğinden, "AÇIK/VAR" seçeneğine çevirmek ve ilgili özellik açıldığında o özellikle ilgili seçenekleri değiştirmek esasına dayanıyor. Bazı özellikler donanım gerektirmezken, birkaç tanesi donanım gerektiriyor. AFS (Adaptif far sistemi), Otomatik katlanır aynalar,
hız sabitleyici vs... Biz donanım gerektirmeyenleri açacağız inşaallah.

3. Bu program ve cihaz yardımıyla yapılabilecekler:
a) Etacs ile iletişime geçip özellikleri aktifleştirmek (Ayrıntılar aşağıda...)
b) Aracın hata kodlarını okumak-silmek
c) Servis bakım sayacını sıfırlamak, ayarlamak
d) CVT/AT şanzımanların yağının bozulma oranını göstermek, bu sayacı sıfırlamak
.
.
.

Gerekli araç ve gereçler:

1. 2008 ve üzeri Lancer, 2007 ve üzeri Outlander, 2010 ve üzeri Asx :)

2. Lexia 3 arıza tespit cihazı: Citroen, Peugeot araçlarının arıza tespit cihazı. Orijinali de olur ama pahalı olduğu için biz çin kopyasını alacağız. İsmi bazı yerlerde "Actia XS Evol" diye geçiyor. İş görüyor ve hiç bir sıkıntı çıkarmıyor. Türkiye'de sanal alışveriş sitelerinde bulunabiliyor. Ben 300 liraya aldım.
Benim cihaz:
Resim

J2534 cihazı/kablosu da oluyor ama onu bilmiyorum...

3. Programla uyumlu çalışması için bu cihazın sürücüleri:
Windows 7/8/10x64 için anlatım: http://etacsdecoder.com/forum/showthread.php?tid=76
x86 Windows sistemleri için anlatım: http://etacsdecoder.com/forum/showthread.php?tid=24
Bu anlatımları resimli görmek için foruma üye olmanız gerekiyor...

3. Etacs Decoder programının son versiyonu:
http://etacsdecoder.com/forum/showthread.php?tid=349
ETACS_decoder_4_1_1_1.rar yazanı indireceksiniz...

4. Windows işletim sistemli, internet bağlantılı bir bilgisayar... (Uyumlu sürücüler yukarıda)

5. Programı kullanmak için kontör/kredi: Aslında bildiğim kadarıyla program her gün için bir adet bedava deneme hakkı veriyor. Zaten biz iki köntör ile tüm özellikleri açabiliyoruz. Fakat sitede 4-40 dolar arası değişen kontör sayısı/süresi mevcut. Günde 1 ek kontörden tutun da yıllık sınırsız kullanıma kadar geniş bir yelpazesi var. Paypal üzerinden ödeme yapılabiliyor. Nasıl kullanacağınız size kalmış... Kontörler yalnızca özellik açımı gerekli diye biliyorum... Ama açtığınız özellikleri kapatmak için de kontöre ihtiyaç var. Bu yüzden paket almak mantıklı. Ben 5 dolara 10 kontör alıp tüm özellikleri açtım, kurcaladım vs...
Site: http://etacsdecoder.com/

NOT: Burada yapılacak herhangi bir işlemden mesul değilim. Benim aracımda çok kez kullandım/kurcaladım. En ufak bir sorun yaşamadım. Programın yapımcısı veya cihazların satıcısı değilim. Bunlardan kaynaklanacak arızalardan sorumlu değilim. Anlatılanları doğru yaparsanız ve bilmediğiniz ayarları kurcalamazsanız sorun yaşama olasılığınız çok düşük. Her halükarda yardımcı olmaya çalışırım, o ayrı bir konu...

Hazırlık:

1. http://etacsdecoder.com/ sitesinde bir kullanıcı hesap açıp bir paket satın alıyoruz. İsteyen almayabilir. :)

2. Cihazı bilgisayarın usb girişine bağlayıp sürücüleri tanıtıyoruz.

3. Cihazın diğer ucunu da araca bağlıyoruz. Bağlayacağımız soket direksiyonun altında bir yerlerde olmalı...

4. Kontak anahtarı "ON" konumunda olmalı.

Programın kullanımı ve özelliklerin açımı:

ETACS_decoder_4_1_1_1.exe dosyasını/programı açıyoruz. İlk açılması yaklaşık 30 sn sürüyor. İlk görüntü şöyle:
Resim

Program ayarlarından dil seçeneklerini English seçiyoruz, sağ üstten kullanıcı adı ve şifreyi girerek "save"yi işaretleyip "Set rights" butonuna tıklıyoruz, satın aldığımız kontörler/haklarımız yükleniyor. Ardından sol üstteki OFF butonunu ON konumuna getiriyoruz. Cihaza bağlanması, bilgileri araçtan yüklemesi, okuması yaklaşık 1 dk sürüyor.

Resim

NOT: Aracın özelliklerinde hiçbir değişiklik yapmadan önce yedek almamız veya ilk ekranların (özelliklerin değiştirilmemiş halinin görüntüleri) görüntülerini kaydetmemiz lazım. Sanırım programın böyle bir özelliği var. Siz araçtan bilgi okuduğunuz her seferinde kendi sunucusuna yedek alıyor. Olur da çok karıştırırsanız veya bir sorun çıkarsa yedeği tekrar yükleyebilirsiniz.

Bunun için. Sıkıntı olduğunda önce "Tools" sekmesine geçip "Coding Manager" alt sekmesini seçiyoruz. "Load"a tıklıyoruz. Yedekleri sunucudan çekiyor. Listeden bir yedeği seçip "Restore" butonuna tıklıyoruz.

Resim

Ön bilgi:
Etacs ile yapabileceklerimiz ikiye ayrılıyor:
1. Etacs Variant: Servisin yazılımının açamadığı özellikler burada diye biliyorum. Evo x alarm gibi...
2. Etacs Custom: Serviste değiştirilebilen seçenekler burada yer alıyor. Üreticinin değiştirmemize izin verdiği özellikler burada yer alıyor. Etacs variant üzerinden bir özelliği açtığımızda , genellikle alt seçenekler artık custom bölümünde görünmeye başlıyor. Mesela, ben alarm özelliğini açtıktan sonra, serviste özelleştirme menüsünde alarm seçenekleri de artık görünüyordu.
Biz önce Variant üzerinde tüm değişiklikleri yapıp kaydedip, daha sonra da custom üzerinden özelleştirme yapacağız.

Hangi özellikleri bir seferde açmak istiyorsanız onlarla ilgili işlemleri Variant kodlama alanında yapıyoruz, kaydediyoruz. Sonra custom bölümünde de o özellikle ilgili seçenekler varsa seçiyoruz, tamamdır. Açmayacağınız özelliklerle ilgili her iki alanda da seçenekleri değiştirmeyin.

Variant Kodlamadan Başlıyoruz:

Dikkat: Burada ABS "not preset" "yok" yazıyor. endişelenmeyin/kurcalamayın. Zira bir altında ESP "preset" "mevcut" yazıyor. Sakın ABS yi değiştirmeyin "preset" yaparsanız aracınızda kocaman bir "ASTC arızası" alırsınız. Eski haline getrilebilir ama gerek yok.

Resim

1. DeadLock Operation: Kapılar kilitlendikten sonra içeriden açılamamasını sağlayan özellik. Bunun için kumandadan kapıları kilitledikten hemen sonra bir daha kilit tuşuna basınca oluyor. Belki aktifleşir diye uğraştım işe yaramadı. :(

"Twice (Or Not Preset)" seçtim. Belki sizde olur diye ekledim.

Resim

2. DRL type (Daytime Running Lights) Gündüz ışığı: Normlade "Not preset" işaretli yani yok işaretli.

Ben bununla pek uğraşamadım. Bir ara "Normal DRL present" seçmiştim. Farlar açık kalıyordu gündüz. İptal ettim. Sanırım diğer seçenekler için ek donanım gerekiyor. Sağ tarafta ruscça açıklama var , ingilizceye çevirip bakmıştım. İsteyenler için seçenekleri yazayım:
-Normal DRL present: Normal mod
-Dimming DRL present: Kararan mod
-İndependent DRL present : Bağımsız
-Dimming DRL with P: Vitesi P moduna alınca kararan mod
-İndependen DRL with P: Vitesi P moduna alınca bağımsız mod
-Normal DRL with P: Vitesi P moduna alınca normal mod

sanırım normal modlar hariç diğerlerinde donanım gerektiği yazıyordu. Yine de anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Resim

Bunun için ayrıca aşağılarda şunu da yapmak gerekiyor:
DRL Function: DRL fonksiyonu
-Present (cannot change) : Mevcut, değiştiriliemez
-Not Present (cannot change): Mevcut değil, değiştiriliemez
-Present (can change): Mevcut, değiştirlebilir. (Seçilmeli)
-Not Present (can change): Mevcut değil , değiştirilebilir

Resim

3. IG key illmination: Kontak etrafındaki halka şeklindeki ışık ve ne zaman devreye gireceği ile ilgili seçenekler. Her araçta olmayabilir, gerekli görülmeyebilir ama ben yine de yazayım.
- Disabled: kapalı, hiç devreye girmesin
- without getting off operation: Anahtarı kontaktan çıkarmadan devreye girsin
- with getting off operation: Anahtarı kontaktan çıkarınca devreye girsin (Bu seçili normalde, Varsayılan)

Resim

4. Auto door lock/unlock: Kapıların otomatik kilitlenmesi ve kilitlenen kapıların kilitlerinin otomatik açılması: Özelliğin açılması için üç yerde değişiklik yapılmalı.
-Auto door lock/unlock: "crash unlock - speed lock" seçilmeli.
Resim

-Door Unlock Mode Customize: " Enable" seçilmeli.
Resim

-Door Unlock by IG lock Customize: " Enabled" seçilmeli.

Custom bölümünde ayriyeten ayarları var.

5. Key remainder: Anahtarı kontakta unutursak ve araçtan inmeye çalışırsak anahtarı unuttuğumuzu hatırlatıyor. Seçenekler:
-Disabled : Kapalı
- A-spec. (Dr only): Yalnızca sürücüsü kapısı açılınca hatırlatır. (Bu daha iyi bence)
- B-spec. (Dr and As): Ön yolcu kapısını da hesaba katar. (Birini indirip araçta beklediğinizde yanlış alarm verir :))

Resim

Biraz Daha aşağıda, "Key Reminder" var onu da "Available" olarak değiştirmemiz gerekiyor.

6. Security Alarm: Güvenlik alarmı, Evo X alarm diye de geçiyor. Kapılar kilitlendikten 5-10 sn sonra kapılar içeriden veya zorla açılırsa hem dörtlüler yanıyor hem de araç üst üste kornaya basıyor. Siz Unlock tuşuna basana kadar. 3 değişiklik yapılmalı. Hepsi ard arda geliyor.
- Security alarm mode: A-spec. (DOM) seçilmeli.
- Security alarm function: Present (can change) seçilmeli.
- Pre-alarm: Present seçilmeli

Resim

7. Multi Mode RKE : Kumandanın fonksiyonlarını arttırmak için (camları açma kapama vs) :
Enable seçilmeli

Resim

8. Comfort Flasher: Sinyal kolunu sola veya sağa hafif ittirince o yöndeki sinyali 3 defa yakması
Present (can change) seçilmeli.

Resim

9. Variable Speed Alarm: Değişken hız alarmı: Ayarladığınız hızı geçtiğinizde sizi sesli ve görsel uyarır. İNFO tuşuna basılı tutularak açılıp kapatılabiliyor ve ayarlanabiliyor:
"Available" seçilmeli.

Resim

10. Reverse alarm: Geri vites alarmı. Geri vitese kaldığı sürece sürekli sizi sesli uyarıyor. Park sensöründen bağımsız.
Available seçilmeli

Resim

11. Horn chirp by RKE: uzaktan kumandadan aracı kilitleyince aracın kısa korna sesi ile cevap vermesi.
Present (can change) seçilmeli.

Resim

12. Trip Computer Autoreset Return at IG OFF - ON : Yol bilgisayrı bilgilerinin (Ortalama yakıt tüketimi/ortalama hız vs) otomatik olarak silinmesi:
Not available (Açık) (Manuel restelemek gerekir. Otomatik 4 saat sonra resetlenmez.)
Available (Kapalı) (Otomatik, kontağı çıkardıktan 4 saat sonra resetlenir.)

Resim

Buraya kadar olanlar Variant kodlama idi. Şimdi kaydetmek için önce sol üstte bulunuan "Encode" butonuna , daha sonra da "Write to Etacs" butonuna tıklıyoruz. Kaydetmeye başlıyor. Muhtemelen bir ara aracın elektriği kesilip tekrar gelmiş gibi bir ses gelir. Sorun değil, normaldir. Ve yine muhtemelen sizden kontağı kapatıp, 1-2 sn bekleyip tekrar kontağı on konumuna getirip Ok/tamam a basmanızı isteyecek bir uyarı gelir. Aynen öyle yaparsınız. Ardından bir uyarı daha gelir. "Restore customization string"/ "özelleştirme (custom) bilgisini tekrar yükle" diye... Ona da tamam deyin.
Succesfully diye bir uyarı gelirse işlem tamamdır.

Artık Custom, özelleştirme bölümüne geçebiliriz.

Eğer customda yapacağımız değişiklik yukarıdakinin devamı ise o özelliğin numarası ile başlatacağım. Eğer yeni bir özellik ise kaldığımız yerden (11'de kalmıştık) devam edeceğim.

13. Hazard answer back: Kumanda ile aracı kilitleyince ve açınca sinyallerin kaçar defa yanacağını seçin.
Lock (kilitleme), Unlock (açma) için istediğiniz değerleri seçin.

Resim

14. Sensitivity for auto light: Far sensörünün hassasiyeti: En uygunu "Level 3". Ama isteyen hassasiyeti değiştirebilir.

Resim

15. Room Lamp Delay timer with door: Kapı açıldıktan sonra iç lambaların ne kadar süreyle yanacağı.

Resim

4. Kapıların otomatik kilitlenmesi ve kilitlenen kapıların kilitlerinin otomatik açılması:
Auto door lock by vehicle speed: Aracın hızı 20 km/s 'i geçer geçmez 4 kapı da kilitlenir.
"Enable" seçilmeli.

Resim

4. Auto door Unlock by P position: Otomatik vitesli araçlarda vites kolunu P konumuna alınca kapıların kilidi açılır:
"Always Enabled" seçilmeli.

Resim

16. Door Unlock Mode: Aracın kapı kilitlerinin kumandnın Lock tuşuna cevabı:
-All doors unlock: tüm kapıların kilidi açılır.
-Dr door unlock: ilk basışta sürücü kapısının, ikinci basışta diğer tüm kapıların kilidinin açılması. (İyi ama alışmak zaman alabilir)

Resim

11. Horn chirp mode: Lock tuşuna basınca kısa korna sesinin ne zaman aktif olacağı ilgili seçenekler.
-Not sound horn: Hiç korna sesi gelmesin
-by every lock any time: Herhangi bir zamanda ve kilitleme tuşuna her basıldığında
-gündüz ve yalnızca aracın ışıklarının swit iken (anlamını bulamadım :)) kilitleme tuşuna her basıldığında
-kilitleme tuşuna üst üste iki defa basıldığında

Resim

6. Alarm: Alarmı aktifleştirmek için Enable seçilmeli...

Resim

17. Power window key off timer: Kontak çıkarıldıktan sonra cam kaldırma indirme düğmelerinin ne kadar süre daha aktif kalacağı ile ilgili seçenekler.
(Not: Power window type: P1 olmalı diye not düşmüşler ama bu ayar Variant kodlamada, muhtemelen orijinalde o seçilidir zaten)

Resim

6. Duration of Pre alarm: Kapıları kilitlediğimizde alarm hemen devreye girmiyor. Önce 6 veya 10 sn ekranda bir uyarı çıkıyor, kapı daha sonra gerçek alarm devreye giriyor. Bu sürenin ne kadar olacağını seçiyoruz.

Resim

7. Multi Mode: Uzaktan kumandanın unlock tuşuna iki defa basıp ikincide basılı tutarak ön camların açılması, lock tuşuna iki defa basıp ikincide basılı tutarak açık tüm camları ve varsa sunroofun kapatılması.
Bunun için B-spec. P/W(O/C)+S/R(C) seçilmeli.

Ayrıca variant kodlamada, RKE "present" , Multi Mode RKE "Enable" olarak seçilmiş olmalı. Zaten onu yapmıştık.

Resim

11. Duration of horn chirp: Lock tuşu ile kısa korna sesinin ne kadar kısa olacağını seçiyoruz.
Short çok kısa ve biraz gürültü vars aduyulmuyor. Ben Long seçtim. Long dediğine bakmayın . Bu da kısa aslında ama diğerinden uzun. :)

Resim

Customu da bitirdik. Bunda da Önce "Encode" deyip "Write to Etacs" a tıklıyoruz. Pek bir şey sormuyor bu bölümde. Succesfully - Başarılı deyince bitiyor. Özellikleri kontrol ediyoruz.

Bir kaç özellik daha açılabiliyor. Fakat donanım gerektirdikleri için, ve deneyimim olmadığı için onları yazmadım.
Özelliklerin kullanımı ile ilgili forumda videolu bir konu vardı, oradan bakabilirsiniz.

Aracın hata kodlarını okuma ve silme:

"Tools" sekmesine geçip "DTC" alt sekmesini seçiyoruz. "Read Errors" tıklıyoruz. Varsa hataları okuyor. Her sistemi tek tek tarıyor. Silmek için "Clear Errors" tıklıyoruz.

Resim

Servis/Rutin bakım zamanını sıfırlama/Ayarlama

"Tools" sekmesine geçip "Combine Coding" alt sekmesini seçiyoruz. Bakım aralığı için (10000, 15000) bir şema seçebiliriz. Yandaki "change schema"yı seçmemiz lazım. daha sonra da "write" tıklamamız lazım.
Şema zaten istediğimiz gibi ise ve biz bakım yaptırdık/yaptık sıfırlamak istiyorsak. "Clear" tıklıyoruz.
Sanırım direk ay ve km bilgisini yazıp write deyip yazabiliyoruz. Emin değilim.

Resim

CVT/AT şanzımanların yağının bozulma oranını göstermek, bu sayacı sıfırlamak

"Tools" sekmesine geçip "CVT/AT-service" alt sekmesini seçiyoruz.
Zaten ilk başta anlattığım gibi sol üstteki butonu Off konumundan On konumuna getirmişsek bu bilgiyi okuyor. Okumamışsa bu işlemi yapalım okur.
Burada bize yağın sıcaklığını, bozulma miktarını ve yanılmıyorsam kalan km yi gösteriyor.
CVT/AT yağını değiştirmişsek sıfırlamak için "Reset" tıklıyoruz.

Resim

Program kapatma tuşu ile kapanmıyor. en azından bende öyle. Görev yöneticisi ile kapatıyoruz. Görev yöneticisini açıp. etacs decoder'i seçip görevi sonlandır diyoruz.

Resim

Resim

Benim bildiklerim bunlar... :)

Sonuçta 300-350 liraya hem bu özellikleri açıyoruz hem de yukarıdaki tüm işlemleri ve belki de daha fazlasını yapabilen bir cihaza sahip oluyoruz. Umarım faydalı olmuşumdur.

18.03.2016 - Ekleme:

Gördüğüm kadarıyla yaklaşık 20'nin üzerinde ETACS modülü ve ETACS yazılımı var. Ve bu yazılıma veya modüle göre yeni bazı özellikler daha açılabiliyor. Örneğin bende "Welcome Home" ve "Follow me Home" özellikleri yok ve açamıyorum aynı zamanda. Ama sizlerde olabilir diye, benim açmadığım veya benim ETACS'ta açılamayan özellikleri de ekliyorum. Sizlerde olursa bunları da aktifleştirebilirsiniz.
ETACS mödülünün yazılımı (seri nosu veya her neyi ise) programda sol üstte OFF butonun yanında yer alıyor.
En fazla özellik içeren ETACS, (8637A322) nolu olan. Yine en az özellik içeren ETACS, (8637A318) nolu olanmış.
Başlayalım: (Bildiğim kadarıyla yazacağım ama yanlışım olursa düzeltin.) :)

18. Welcome light (Karşılama/Hoşgeldin ışığı): Aracı uzaktan kumanda ile açınca stopları/parkların veya kısa farların yanması.
Üç seçeneği var:
Disabled - Kapalı
Small lamp - Stop (veya park) lambaları açılır.
Head lamp - Kısa farlar açılır.

19. Coming home light (Follow me ile aynı sanırım - Emin değilim - Eve kadar takip aydınlatması): Aracı parkettiğimizde inmeden önce far açma kapama kolunu uzun farları açar gibi kendimize doğru bir kere çekip bırakınca belli bir süre boyunca kısa farlar yanıyor. Sanırım bunun için far kolunda farlar "On" veya "Auto" modunda olmalı...
Seçenekler:
Disabled
15 sec
30 sec.
60 sec
180 sec

20. Follow me home customize: Follow me home özelliğini "custom" (Özelleştirilebilen ayarlar) kısmına ekler ve açık hale getirir.
Seçenekler: 3. seçilmeli
Disabled
Enabled (default disabled)
Enabled (default enabled) (Aktif - Varsayılan olarak açık)

21. Coming home customize : Coming home özelliğini "custom" kısmına ekler ve açık hale getirir. 3 veya 4. seçilmeli.
Disabled
Enabled (default disabled)
Enabled (default enabled small) (Aktif - Küçükler açık)
Enabled (default enabled head) (Aktif - Kafa (far) lar açık. ?

22. ESS by turn lamp : (Acil frenlerde alarmı devreye sokuyor ve Dörtlüler yanıyor. Seçenekler:
not present
present - seçilmeli

---Cruise Control (Hız Sabitleyici) özelliği ekleme: ----

Araçlarımızın ECU'su yani beyni hız sabitlemeyi destekliyor zaten. Ek olarak bir beyin (Cruise control ecu) almamıza gerek yok. (Lancer 1.5 lerde sanırım ECU desteklemiyor. Bu yüzden bu araçlarda ECU'yu değiştirmek/yazılım yüklemek gerekiyormuş)
Yapmamız gereken: Gerekli parçaları satın alıp monte etmek ve aracın beyninde hız sabitleme özelliğini aktif hale getirmek. Eski model araçlarda beyinde bunu yapmanıza gerek yok. Mesela benim araçta (2009 Lancer 1.8 CVT ) (Üretim tarihi 2008 olarak gözüküyor.) Cruise control sorunsuz çalışıyor ve hep kullanıyorum. Fakat fotoğraflarda da göreceğiniz gibi bu özellikler bende kapalı gözüküyor. (Başvurduğum sitede öyle yazıyordu.)

Gerekli parçalar:

1. "Direksiyon üzerindeki kontrol modülü"

Outlander XL, Lancer X, ASX için "8602A008" kodlu parça:

Resim

Outlander III için 8602A059 kodlu parça:

Resim

Sipariş girmeden önce direksiyonun sağ tarafındaki kapağı (Kontrol tuşlarının olması gereken yer) söküp burada soket var mı yok mu bakmak lazım. Varsa sorun yok. Yoksa Lancer için 4400A216, ASX için 4400A401 kodlu parçayı/kabloyu da sipariş etmek gerekiyor.

Kontrol:
Resim

Kablo:
Resim

Aşağıda vereceğim, uygulamanın anlatıldığı linkte, bu kontrolün nasıl yapılacağı anlatılıyor. Ayrıca 2. ve 3. pinleri birbirine değdirerek aracın cruise destekleyip desteklemediğini de kontrol edebiliyoruz.

2. Üstteki modüle ek olarak 4 pinli fren pedalı sensörü (müşürü) almak gerekiyor. Normalde üstündeki iki pinli. Parça kodu: "8614A018"

Resim

3. Manuel araçlar için ek olarak MB435457 parça kodlu debriyaj pedalı sivici/müşürü/sensörü...
Bu parça anladığım kadarıyla ETACS modülünün arkasında yer alıyor.

Resim

Uygulama:

Önce Linkler: Linkler rusçadır. İsteyen Türkçe veya ingilizceye çevirip bakabilir. Ama çevirmeseniz de resimler baya bi ayrıntılı. (Özellikle de 3. link)
https://www.drive2.ru/c/2311994/ (Detaylı değil)
https://www.drive2.ru/l/7881977/ (Biraz detay var)
http://faq.lancer-club.ru/%D0%A3%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B8%D0%B7-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8F_%D0%BD%D0%B0_Lancer_X_1.8,_2.0 (Detaylı)

1. Parçaları yerleştirme:
2. 2010'dan sonra üretilmiş olan araçlarda Etacs üzerinden "Engine Coding" bölümünde de aşağıdaki değişiklikler yapılmalı. ( Bu açıklamaya göre 2010 öncesi araçlarda parçaları takmak yeterli. Bir diğer ispatı benim araç :) )
"Cruise Control ------> present" olarak değiştirilmeli.
"Cruise Control Option Coding -----> the accept" olarak değiştirilmeli
Aynı şekilde bunda da önce Encode sonra Write butonuna tıklıyoruz.

Resim

Resim

Edit 1: Görüntüler yeniden yüklendi.
Edit 2: Yeni bilgiler eklendi.
Edit 3: Cruise control özelliği için uygulama eklendi. Bazı düzenlemeler yapıldı.

''Elbette güçlükle beraber şüphesiz bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Öyleyse, bir işten boşalınca ötekine başla(yıp yorul). Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.'' (İnşirah Suresi 5-8)

En son vural2005 tarafından 26 Mar 2016 21:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 05:18 
Kullanıcı avatarı

Fotoğraflar ve ekran görüntüleri çok büyük çıkıyor. Nasıl düzeltiliyor?
Yardımcı olabilir misiniz?

Edit: Görüntüleri yeniden yükledim.

''Elbette güçlükle beraber şüphesiz bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Öyleyse, bir işten boşalınca ötekine başla(yıp yorul). Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.'' (İnşirah Suresi 5-8)

En son vural2005 tarafından 07 Mar 2016 12:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 10:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kenan
Araç: birsekiz cevete
Meslek: Tekniker
Kan grubu: 0rH+
ibrahim seni tebrik ediyorum ve kutluyorum, harika bilgiler, müthiş paylaşım!

:vauv:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 10:57 
Kullanıcı avatarı

ilhanken yazdı:
ibrahim seni tebrik ediyorum ve kutluyorum, harika bilgiler, müthiş paylaşım!

:vauv:

Teşekkürler :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 11:15 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Eline sağlık İbrahim Hocam... Benim aracı test aracı yapacağız :)

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 11:18 
Kullanıcı avatarı

Evo34 yazdı:
Eline sağlık İbrahim Hocam... Benim aracı test aracı yapacağız :)

İnşaallah Erhan Hocam... Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 12:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet
Araç: 1.8 lancer cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: a+
Tebrikler hocam sagol varol eline saglik

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 12:55 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Çok güzel çok değerli bir bilgi kaynağı olmuş. Emeğinize sağlık :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 13:44 
Kullanıcı avatarı

ulu45 yazdı:
Tebrikler hocam sagol varol eline saglik

AnakinSkyWalker yazdı:
Çok güzel çok değerli bir bilgi kaynağı olmuş. Emeğinize sağlık :)

Teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 23:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Cok guzel bilgiler Artık Ankara dışındaki arkadaşlarda bu özellikler e kavuşur inşallah
Ben100 liraya hallettim
Bence aynı ildeki arkadaşlar anlaşıp ortaklaşa cihaz alırsa daha ucuza hallederler :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016 00:32 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Kan grubu: A+
Paylaşım için çok teşekkürler. herhangi bir olumsuzluğa karşı etacs ı yedeklemeden işlem yapmayınız.
Benim arabada alparslan ustanın elinden geçti. memmunum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016 01:18 
Kullanıcı avatarı

akif06eren yazdı:
Cok guzel bilgiler Artık Ankara dışındaki arkadaşlarda bu özellikler e kavuşur inşallah
Ben100 liraya hallettim
Bence aynı ildeki arkadaşlar anlaşıp ortaklaşa cihaz alırsa daha ucuza hallederler :D

Jawserdi yazdı:
Paylaşım için çok teşekkürler. herhangi bir olumsuzluğa karşı etacs ı yedeklemeden işlem yapmayınız.
Benim arabada alparslan ustanın elinden geçti. memmunum.

Teşekkürler, ikinize de katılıyorum :vauv:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016 13:18 
Kullanıcı avatarı

İlk mesaja yeni özellikler eklendi.
Bu özellikleri benim ETACS desteklemiyor ama sizlerde olabilir diye, benim açmadığım veya benim ETACS'ta açılamayan özellikleri de ekliyorum. Sizlerde olursa bunları da aktifleştirebilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016 13:48 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Elinize sağlık ibrahim bey.
ESS by turn lamp özelliği acaba benim arabada varmı merak ettim şimdi :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016 13:51 
Kullanıcı avatarı

Jawserdi yazdı:
Elinize sağlık ibrahim bey.
ESS by turn lamp özelliği acaba benim arabada varmı merak ettim şimdi :)

Teşekkürler...
ESS için Bakmak lazım :)

Bu açıklamaların çoğu rusça. Önce Google translate ile ingilizceye çeviriyorum, sonra anladığımı buraya yazıyorum. Translate ile direk Türkçeye çevirince saçmalıyor. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2016 20:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: colt amt
Meslek: Kamu-Bilgi sist. ve haberleşme
Kan grubu: arh-
Muhteşem bir paylaşım ellerinize emeğinize sağlık. Ben bu işi ergün usta ile beraber hallettim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2016 00:58 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2016 15:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökhan
Araç: 2011 Colt Amt
Meslek: Öğrenci
coltlarda da olaydı iyiydi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2016 17:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERAY
Araç: Lancer 1.6
Meslek: memur
Kan grubu: b -
Eline sağlık gerçekten muhteşem bir çalışma yapmışsın :good: Bir sorum olacak,hız sabitleyici ile ilgili tüm donanım parçalarını temin etsem bu program aracılığıyla aktif edip kullanabilir miyim acaba? varriant kısmında cruise control ile ilgili bir kısım var mı? aracım 2011 1.6 lancer

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016 02:26 
Kullanıcı avatarı

Evet varyant kısmında böyle birşey var. Ama parçaları takıp özelliği açmak yeterli mi, bilmiyorum. Bir ara araştırıp bakarım inşaallah

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye