Zaman: 28 Mar 2024 21:40

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016 02:32 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Kan grubu: A+
vural2005 yazdı:
Evet varyant kısmında böyle birşey var. Ama parçaları takıp özelliği açmak yeterli mi, bilmiyorum. Bir ara araştırıp bakarım inşaallah

750 tl ye iba otomotivde alparslan bey yapıyor.

En son Jawserdi tarafından 20 Mar 2016 03:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016 02:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERAY
Araç: Lancer 1.6
Meslek: memur
Kan grubu: b -
vural2005 yazdı:
Evet varyant kısmında böyle birşey var. Ama parçaları takıp özelliği açmak yeterli mi, bilmiyorum. Bir ara araştırıp bakarım inşaallah

Bi gelişme olursa yazarsanız sevinirim.Bu arada biraz bende bakındım bugün programlama için ruslar scandoc diye bir program da kullanıyor,sanırım aynı işi görüyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016 21:20 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
Cruise Control ile ilgili olarak
viewtopic.php?f=12&t=9150 başlığında bayağı ciddi tartışmalar ve yazışmalar görebilirsiniz.

Parça kodları ve referans uygulama için ise viewtopic.php?f=12&t=8322 başlığını okuyabilirsiniz.

CC montaj ve çalıştırmasını henüz bireysel kullanıcı olarak başarabilen olmadı.
CC montaj ve çalıştırmasını henüz ben yaparım bu işi diye ortaya atılıp başarabilen bir usta da olmadı.

Bu işi Türkiye'de 1.6 araçlara uygulayabilen tek ticari işletme Iba Otomotiv. Türkiye'de uygulanmış ilk araç da benim aracımdır.

Umudunuzu kırmak istemem tabii, umarım başarırsınız.
Yine de tavsiyem uğraşmayın, gidin IBA Otomotive onlar taksın yönünde olacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016 23:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: İbrahim Vural
Araç: Outlander 2011>Renault Fluence ZE
Meslek: Aile Hekimi
Kan grubu: B +
Benim öyle bir niyetim yok şimdilik :-)
Benim araçta cc var. Böyle bir girişimde bulunmam için önce cc siz bir aracımın olması lazım. O zaman belki denerdim. Ama dediğiniz gibi , en iyisi riskli işleri ehline yaptırmaktır. :vauv:

''Elbette güçlükle beraber şüphesiz bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Öyleyse, bir işten boşalınca ötekine başla(yıp yorul). Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.'' (İnşirah Suresi 5-8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016 13:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kurumahmutoğlu
Araç: Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: Arh+
İbrahim hocam 10 numara paylaşım.. Ciddi faydalandık, eline sağlık... :MCT:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016 14:38 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Kemal, birlikte iyi çalıştık, eline sağlık kardeşim :)

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016 15:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERAY
Araç: Lancer 1.6
Meslek: memur
Kan grubu: b -
Adriclarna yazdı:
viewtopic.php?f=12&t=9150 başlığında bayağı ciddi tartışmalar ve yazışmalar görebilirsiniz.

Parça kodları ve referans uygulama için ise viewtopic.php?f=12&t=8322 başlığını okuyabilirsiniz.

CC montaj ve çalıştırmasını henüz ben yaparım bu işi diye ortaya atılıp başarabilen bir usta da olmadı.

Bu işi Türkiye'de 1.6 araçlara uygulayabilen tek ticari işletme Iba Otomotiv. Türkiye'de uygulanmış ilk araç da benim aracımdır.

Yine de tavsiyem uğraşmayın, gidin IBA Otomotive onlar taksın yönünde olacaktır.

Merhaba,
sözkonusu konulara arasıra göz gezdiren birisiyim,cc benim için olmazsa olmaz demediğimden çok üstüne düşmedim açıkçası.Bu iş ilk yapıldığında iba yı bende arayıp fiyat almıştım 2 araba için.Aldığım fiyat 1500tl idi.O zaman pazarlık bile sözkonusu değilken 200tl bile aşağısının maliyeti kurtarmayacağı söylenmişti,eyvallah deyip geçtim.Zamanla fiyat 1100tl olmuş,geçen baktım 750tl :) Açıkçası o dönem yaptıran var mıydı bilmem ama o kazık yiyenlerin içinde olmadığım için kendimi şanslı hissediyorum.
Herneyse, gerekli olan tüm bilgiye ulaşmış durumdayım,Türkiye'de bunu ilk siz yapmış olabilirsiniz lakin Dünya'da değil 8) Keşke ölümlü dünyada f-16 nın yazılımını çözmüş gibi değilde dostane olarak tüm lancer kullanıcılarına ulaşsaydınız,nasıl yaptığınız konusunda 50 kere usanmadan soru soran insanlara güzel bir açıklama sunsaydınız emin olun cüzdan yerine dost ve dua kazanabilirdiniz şahsi fikrim.
Maddi durumumu ayarlayabilirsem bu yaza montaj yapmayı düşünüyorum.Beceririm beceremem orası ayrı mesele.Ama becerirsem güzel bir rehber hazırlayıp nasıl yapılacağını anlatacağım.Ondan sonra kim hangi şehirde hangi ustaya yaptırır beni ilgilendirmez.Önemli olan mantığı paylaşmak,işte o zaman Mitsubishi'yi sevdiğimi göstermiş olurum.
Bu arada şahsınıza yada iba'ya bi gıcığım yoktur,bilgi paylaşıldıkça güzeldir :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016 16:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: mechul
Araç: Lancer 1.8 cvt 2011
Meslek: öğretmen
eraysgt yazdı:
Adriclarna yazdı:
http://www.mitsubishiclubturkey.com/vie ... =12&t=9150 başlığında bayağı ciddi tartışmalar ve yazışmalar görebilirsiniz.

Parça kodları ve referans uygulama için ise http://www.mitsubishiclubturkey.com/vie ... =12&t=8322 başlığını okuyabilirsiniz.

Merhaba,
sözkonusu konulara arasıra göz gezdiren birisiyim,cc benim için olmazsa olmaz demediğimden çok üstüne düşmedim açıkçası.Bu iş ilk yapıldığında iba yı bende arayıp fiyat almıştım 2 araba için.Aldığım fiyat 1500tl idi.O zaman pazarlık bile sözkonusu değilken 200tl bile aşağısının maliyeti kurtarmayacağı söylenmişti,eyvallah deyip geçtim.Zamanla fiyat 1100tl olmuş,geçen baktım 750tl :) Açıkçası o dönem yaptıran var mıydı bilmem ama o kazık yiyenlerin içinde olmadığım için kendimi şanslı hissediyorum.
Herneyse, gerekli olan tüm bilgiye ulaşmış durumdayım,Türkiye'de bunu ilk siz yapmış olabilirsiniz lakin Dünya'da değil 8) Keşke ölümlü dünyada f-16 nın yazılımını çözmüş gibi değilde dostane olarak tüm lancer kullanıcılarına ulaşsaydınız,nasıl yaptığınız konusunda 50 kere usanmadan soru soran insanlara güzel bir açıklama sunsaydınız emin olun cüzdan yerine dost ve dua kazanabilirdiniz şahsi fikrim.
Maddi durumumu ayarlayabilirsem bu yaza montaj yapmayı düşünüyorum.Beceririm beceremem orası ayrı mesele.Ama becerirsem güzel bir rehber hazırlayıp nasıl yapılacağını anlatacağım.Ondan sonra kim hangi şehirde hangi ustaya yaptırır beni ilgilendirmez.Önemli olan mantığı paylaşmak,işte o zaman Mitsubishi'yi sevdiğimi göstermiş olurum.
Bu arada şahsınıza yada iba'ya bi gıcığım yoktur,bilgi paylaşıldıkça güzeldir :)

Nokta...

NX507J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016 00:41 
Kullanıcı avatarı

kurumahmutoglu yazdı:
İbrahim hocam 10 numara paylaşım.. Ciddi faydalandık, eline sağlık... :MCT:

Önemli değil kardeşim.

''Elbette güçlükle beraber şüphesiz bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Öyleyse, bir işten boşalınca ötekine başla(yıp yorul). Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.'' (İnşirah Suresi 5-8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016 00:42 
Kullanıcı avatarı

Evo34 yazdı:
Kemal, birlikte iyi çalıştık, eline sağlık kardeşim :)

Güle güle kullanın :) :vauv:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016 22:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
Yazayım mı ? yazmayayım mı ? diye çok düşündüm, yazmaya karar verdim.

Öncelikle belirtmek isterim ki forum kullanıcılarına özel montaj fiyatımız 1000TL dir. Geçtiğimiz yıl sadece kısa bir süreliğine ve sınırlı sayıda montaj için 750 TL kampanya yaptık ve inanın bazı insanlar paraları ödeyip bir kaç ay sonra montaja geldiler.

Değerli Mitsubishi dostları arkadaşlarım, ben hiç kimseye, bedavaya alabilecekleri herhangi bir şeyi para ile satmıyorum.
Hatta parası ile bile olsa kolayca alamayacağınız şeyleri sizlere bedavaya veriyorum. viewforum.php?f=65

Bu CC yi siz istediniz hem de çok ısrarla, şiddetle istediniz, bizde yaptık. Ama inanın hiç kolay olmadı...
Şimdi birileri çıkıp eline klavyeyi alıp acımasızca eleştiriyor ve umuyorum ne kadar acımasız olduklarının farkında olmadan eleştiriyor, empati de yapmıyor.

" Zamanla fiyat 1100tl olmuş,geçen baktım 750tl :) Açıkçası o dönem yaptıran var mıydı bilmem ama o kazık yiyenlerin içinde olmadığım için kendimi şanslı hissediyorum" değerli Eray Kardeşim öyle kazık felan hiç hoş olmamış :shock:
Bir insan 2. kazığı asla yemez; aksi taktirde 31 yıldır Mitsubishi kullanıcılarına kazık atıyor olurduk değil mi?

Yapacağınıza bile emin olmadığınız bir şey için gereksiz yorumlar yapmayın, isterseniz size şöyle bir güzellik yapayım, öyle yazı beklemenize ve para biriktirmenize de gerek yok . Yarın çıkıp bana gelin CC için gereken orijinal parçaları size ben bedava vereyim sizde montajı yapıp fotoğraf çekip katalog felan yaparsınız ben size ihtiyacınız olan her şeyi sağlarım know-how hariç tabi ki, gerekli olan tüm bilgiye nasılsa ulaşmışsınız değil mi?
hem dost kazanırsınız bol bol, bizim gibi cüzdan değil ;)

Değerli arkadaşlar bir kere daha tekrarlıyorum ben de sizin gibi Mitsubishi'yi seven ona aşık olan bir kullanıcıyım fakat aynı zamanda benim bir ticari kimliğim de var. Öyle acımasız eleştiriler yapmayın sanki birileri cc yi veya başka bir şeyi çözmüş ve bedavaya yapıyor bende gelen geçen herkesi kazıklıyorum, lütfen böyle şeyler söylemeyin.
Bu arada benim şahsızın da dahil hiç kimseye gıcığım yoktur :)

cc yi 1500'e alanlar kazık yemediler herkes den önce çok istedikleri bir lükse kavuştular. Sizin mantığınız ile gidersek 0 km Mitsubishi alanlar veya Iphone 6S alanlar kazık yemiş olurlardı...

Saygılarımla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016 23:32 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

eraysgt yazdı:
Adriclarna yazdı:

Merhaba,

Ama şimdi cevap hakkı doğdu bana. :)
1. Ben bilgiyi paylaşmamışım ya... Sen şu ulaşmış olduğun bilgiye nereden ulaştın bu birincisi. Madem ulaştın ve bilgi paylaşılmalı mantığını güdüyorsun niye paylaşmıyorsun bu da ikincisi. Bu konuda ısrarcıyım. Bütün ulaştığın bilgiyi burada paylaşana kadar her gün yazacağım. Ne oldu, hani bilgi nerede diye emin ol. O rus sitelerinde yada proton sitelerinde bulduğun her bilgi ne yazık ki 1.8 ve üstü araçlara ait bilgidir. Sen o cruise u kendin yapana kadar peşini bırakmayacağım senin :)

2. . Senin eşeğin erkek olsun. Biz kazık yemiş olalım. Her türlü bilgiye sahipsin nasılsa takarsın artık.

3. Ne yazık ki sadece TR de değil, dünyada bu işi aracın kendi üstünde bulunan ECU ve ETACS'ı kullanarak çözmeyi başarmış birtek IBA Otomotiv var. Google da aratırsan yüzlerce arama sonucu bulabilirsin. Ancak her konuyu tek tek okumuş birisi olarak sana net bir şekilde söyleyebilirim ki yapmış olan yok.

4. Ben IBA çalışanı değilim. Otellerde müdürlük yapıyorum. İnsanlara bazı tavsiyeler verirken yada bazı servis yada firmalara yönlendirirken herhangi bir maddi beklenti içine hiçbir zaman girmedim. Yada forumun gücünü kullanıp kendime bazı avantajlar sağlamaya hiçbir zaman kalkmadım. Param olmasa dahi tarzım olmayan bir yaşam şeklidir. Tanıyan beni tanır zaten. Sana dahi Bodykit için peçe otomotiv hidayet ağabeyin tavsiyesini yapmış selamımı söyle güzelliğini yapar diye tavsiyede bulunmuşluğum vardır.

5. İmzamı okumuşsundur eminim. Bak bakalım yeni yapılan herhangi bir uygulamayla ilgili bilgim olan şeylerin hepsini paylaşmış mıyım paylaşmamış mıyım!

6. IBA Otomotiv ticari bir işletme sonuçta. Babasının hayrına işletmiyor o dükkanı. Bilgi birikimlerini, deneyimlerini kullanıyorlar. Yapılan uygulamaların en son dokunuşunu onlar yapıyorlar. Sonuçta onların bilgisi, benim değil. Ne merak ederim ne de ne yaptıklarını bilirim. Ben bir özellik bulurum, parçaları araştırırım, sonra bu olur mu derim, Alpaslan Bey olur derse parça maliyetleri ve bana sağlayacağı konfor vs. değerlendirmesi yaparım. Değeceğini düşündüğüm bir özellik ise parçaları alır direk IBA'ya kargolattırırım. O da üstüne işçiliğini vs. koyar parasını öder çıkarım. Nereye ne kablo çekmiş, neyi nereye bağlamış, nereden ne ayar değiştirmiş umursamam bile. Çünkü adamlar bu işten ekmek yiyorlar. O ticari sırlarıdır, bilsem bile paylaşmam. Çünkü adam o işten ekmek yiyor. Arayıp da "arabayı getir abi 5bin lira verelim, senin arabadan kopyalayıp şu işi biz de yapalım" diyen çok usta ve servis oldu bu güne kadar. Daha da önünden bile geçmedim o servisin yada ustanın dükkanının. Bana cc ile ilgili sorulmuş her noktaya bilgim yettiğince cevap verdim zaten. ECU, ETACS, Kablolama vs. ile ilgil bilgilerin tamamı zaten internette bolca mevcut.

7. Senin ve birkaç kişinin duasını almak için emek harcamış, yatırım yapmış koca bir işletmenin çalışanlarının ve sahiplerinin bedduasını almamak benim tercihim. Sen ben bu bilgiyi paylaşmadığım için dua etmeyiver. Ben beddua almayayım yeter. Ama sen kazıklanmak olarak gördüğün 750 TL lik fiyatın altında takmayı başar ve diğer 1.6 kullanıcılarının da araçlarına hiçbir ücret almadan hiçbir fayda sağlamadan takılmasını sağla, gelir yaşına da aldırmadan elinden öper, her hatırladığımda sana dua ederim.

8. Yazın çalış, kışın çalış, daha önce de bu tarz tartışmalara girdiğim her arkadaşa verdiğim cevabı tekrar vereyim. Umarım bu işi başarırsın ve IBA nın bu konudaki tekelini kırıp tüm Türkiye'deki mitsubishi kullanıcılarına sadece parça maliyetiyle bu işi halletmenin yolunu paylaşırsın. Biz kazık yedik, sen yeme ve senden sonrakilerin de yemesine müsaade etme. Tek duam budur.

9. Mantığı paylaştım. Paylaşmışlığımın da forumda örnekleri çoktur. Umarım sen de benim mantığımı anlamışsındır.

NOT: Sana şahsi bir gıcığım yok :) IBA yı, Alpaslan Bey'i, Murat kardeşimi, Ahmet Usta'yı ve Celil ustayı da saygıyla selamlarım. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016 11:23 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Arkadaşlarım,
Şu konuları birbirine karıştırmayalım;
Araçlarda ki özellik, eklenti vb. konularını
1.Ticari amaçla yapan işletmeler var(Ki onlar da kazançları ile çoluk çocuklarının rızıkları, ticari getirilerini oluşturur),
2.Hobi amacı ile yapanlar var.

1.Seçenek te amaç doğrudan para kazanmaktır(Bu amaçla kurulan team'ler dahi mevcut).
Gayet tabi haklarıdır, üstelik serbest piyasa ekonomisi sebebiyle fiyat belirlemede de serbesttirler.
Siz daha iyisini daha uyguna yapan yer bulursanız bunu forum ve araç sahiplerinin yararına paylaşabilirsiniz.

2.Bu işleri hobi amaçlı yapanlar ise, keyif ve ne yapsak kardır mantığı ile hareket edenlerdir.
Şahsen ben bu konuda takıldığım zaman 1.Seçeneğe dahil olan Alparslan Hocamızı arayıp destek alıyorum/alabiliyorsam işte kalite budur.

Mistsubishi kullanıcıları olarak birbirimizi daha iyi anlamalı ve hoş görmeliyiz kardeşlerim ;)

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016 14:17 
Kullanıcı avatarı

Evo34 yazdı:
Arkadaşlarım,
Şu konuları birbirine karıştırmayalım;
Araçlarda ki özellik, eklenti vb. konularını
1.Ticari amaçla yapan işletmeler var(Ki onlar da kazançları ile çoluk çocuklarının rızıkları, ticari getirilerini oluşturur),
2.Hobi amacı ile yapanlar var.

1.Seçenek te amaç doğrudan para kazanmaktır(Bu amaçla kurulan team'ler dahi mevcut).
Gayet tabi haklarıdır, üstelik serbest piyasa ekonomisi sebebiyle fiyat belirlemede de serbesttirler.
Siz daha iyisini daha uyguna yapan yer bulursanız bunu forum ve araç sahiplerinin yararına paylaşabilirsiniz.

2.Bu işleri hobi amaçlı yapanlar ise, keyif ve ne yapsak kardır mantığı ile hareket edenlerdir.
Şahsen ben bu konuda takıldığım zaman 1.Seçeneğe dahil olan Alparslan Hocamızı arayıp destek alıyorum/alabiliyorsam işte kalite budur.

Mistsubishi kullanıcıları olarak birbirimizi daha iyi anlamalı ve hoş görmeliyiz kardeşlerim ;)

:vauv:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016 17:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Yapılan bir işin bedeli kullanılan parça fiyatları hariç işçilik olarak sadece o anlık yapılan emeğin bedeli değildir .
Alınan ücret içinde o işi yapabilmek için gerekli bilgiyi edinebilmek için yapılan masraflar ve harcanan emek bedeli de bulunur ayrıca artı eklemeler bulunur . Bir de fantezi olarak nitelendirdiğimiz aslında ihtiyaç olmayan sadece keyfe bağlı olarak yapılan işler yada alınan mallar daha pahalı olur.
Bu artı eklemeler ; İş yeri genel masraflarından dolayı eklenen bir miktar meblağ (Kira, vergi, işçi maaşları, sigorta primleri, reklam giderleri v.b. ) ve verilen garantinin bedelidir
Ayrıca bir iş tekel tarafından yapılıyorsa o tekelin belirlemiş olduğu fiyat mecburen geçerli olur. Rekabet ister istemez fiyatları azaltma şeklinde etkiler. Ancak tekel durumundaki firma yetkilileri de fiyat belirlerken Önce Allah korkusu ile fiyat belirlemeli sonrada firma ismine bir eksi getirmeyecek şekilde fiyat belirlemelidir.

İlk belirlenen fiyatlar yüksek olabilir . Bunun nedenleri rekabetin olmaması- kullanılan parçaların daha maliyetli olarak tedarik edilmesi gibi ve işin sürekliliği konusunda belirsizliklerin bulunması.
Sanıyorum bu işi Türkiye de ilk defa iba yaptı belki bu iş için alınan parçalar da az getirildiği için maliyetli oldu ya da pahalı olan yerden satın alındı. Sonuçta alparslan bey de bu işi öğrenmek için beli bir emek harcadı ve masrafa girdi ve ilk etapda bir fiyat belirledi. Bu işi ilk yaptıranlar da Türkiye de ve belkide dünyada olmayan özellikte bir araca binmenin zevkini yaşadılar mutlu oldular.
Sonra rekabetin olması, kullanılan parçaların daha ucuza mal edilmesi , teknolojinin eskimesi sonra bu sistemin takılacağı araçların modellerinin eskimesi veya yeni araçlarda bu sistemin fabrika çıkışlı olması veya promosyon amacıyla fiyat düşmüş olabilir ki buda olabilecek bir durumdur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016 22:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
akif06eren yazdı:
Yapılan bir işin bedeli kullanılan parça fiyatları hariç işçilik olarak sadece o anlık yapılan emeğin bedeli değildir .
Alınan ücret içinde o işi yapabilmek için gerekli bilgiyi edinebilmek için yapılan masraflar ve harcanan emek bedeli de bulunur ayrıca artı eklemeler bulunur . Bir de fantezi olarak nitelendirdiğimiz aslında ihtiyaç olmayan sadece keyfe bağlı olarak yapılan işler yada alınan mallar daha pahalı olur.
Bu artı eklemeler ; İş yeri genel masraflarından dolayı eklenen bir miktar meblağ (Kira, vergi, işçi maaşları, sigorta primleri, reklam giderleri v.b. ) ve verilen garantinin bedelidir
Ayrıca bir iş tekel tarafından yapılıyorsa o tekelin belirlemiş olduğu fiyat mecburen geçerli olur. Rekabet ister istemez fiyatları azaltma şeklinde etkiler. Ancak tekel durumundaki firma yetkilileri de fiyat belirlerken Önce Allah korkusu ile fiyat belirlemeli sonrada firma ismine bir eksi getirmeyecek şekilde fiyat belirlemelidir.

İlk belirlenen fiyatlar yüksek olabilir . Bunun nedenleri rekabetin olmaması- kullanılan parçaların daha maliyetli olarak tedarik edilmesi gibi ve işin sürekliliği konusunda belirsizliklerin bulunması.
Sanıyorum bu işi Türkiye de ilk defa iba yaptı belki bu iş için alınan parçalar da az getirildiği için maliyetli oldu ya da pahalı olan yerden satın alındı. Sonuçta alparslan bey de bu işi öğrenmek için beli bir emek harcadı ve masrafa girdi ve ilk etapda bir fiyat belirledi. Bu işi ilk yaptıranlar da Türkiye de ve belkide dünyada olmayan özellikte bir araca binmenin zevkini yaşadılar mutlu oldular.
Sonra rekabetin olması, kullanılan parçaların daha ucuza mal edilmesi , teknolojinin eskimesi sonra bu sistemin takılacağı araçların modellerinin eskimesi veya yeni araçlarda bu sistemin fabrika çıkışlı olması veya promosyon amacıyla fiyat düşmüş olabilir ki buda olabilecek bir durumdur.

Güzel anlatmışsınız Akif Bey teşekkür ederim,
CC durumu aslında bu anlatımın birazcık dışında kalıyor, söyle anlatayım;
CC işini çözdüğümüz sırada yetkili servis olarak Mitsubishi'de 30. yılımızda idik ve parçaları Temsa'dan tedarik etmek zorunda idik, ar-ge için çok harcama yaptık. Şu anda Mitsubishi özel servisi olarak 1. yılımızdayız ve parçalarımızı kendimiz dilediğimiz yerden direk tedarik ediyoruz. Cc konusunda Türkiye'de tek firmayız ! bunu bir fırsat olarak görüp yüksek fiyatlara bu işi yapmıyoruz, ilk cc montajını yaptığımızda $ 2.2 TL idi şimdi $ 3 TL ye yakın seyrediyor. Herhangi bir rakibimiz olmamasına karşın fiyatımızı aslında düşürdük, herkes alıp keyfini sürsün diye.
Benim anlayamadığım, bazı arkadaşlar klavyeyi ellerine alıp bol keseden atıyorlar !!! Sanki ben birinin kuyruğuna basmışım yada birinin ekmeğine mani olmuşum gibi gereksiz yorumlar yapıyorlar bu durumu anlayamıyorum. Tahminimce kötü niyetli olmadan lafın nerelere gidebileceğinin hesabını yapmadan yazıyorlar. Benim de bu yazılanlara cevap vermem gerekiyor. Emin olun bu polemik niteliğindeki yazıları bana yazdırmaya zorlamasalar ben bu enerji ve zamanım ile ihtiyacı olan herkese yardımcı olurum daha verimli olurum.
Lütfen kimse unutmasın aramızda sadece bir klavye var ama biz, hepimiz, hala aynı yardım sever iyi yürekli güzel insanlarız, aradaki sanallık bazı şeyleri rahat rahat yapmamızı haklı göstermez.
Forumlarda insanlar bir birlerini hiç bir çıkar gözetmeden, bir başkasına yardımcı olabilmenin verdiği haz için yardımcı olurlar, ben de aynısını yapıyorum tıpkı sizler gibi. Çoğu zaman birinin bilmediği bir bilgi başka biri için çok faydalı ve pratik olur, ama forum marifeti ile CC takılmaz, şanzıman arızası giderilemez ve ya benzeri spesifik durumlara çözüm ve çare bulunamaz.
Saygılarımla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2016 01:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Rica ederim Alparslan bey
Ben yazımın " kullanılan parçaların daha maliyetli olarak tedarik edilmesi " kısmında
sizin "ilk baslarda parçaları temsadan alınca daha maliyetli olduğunu " ifade ettiginiz durumu kastetmistim.
Bakmayın benim öğretmen olduğuma babam esnaftir elektrik üzerine dükkanı var ve bende 9 yaşımdan beri esnaflık zorluğunu n içinde yetiştim ve her yaz tatilinde yardıma giderim . yani durumu çok iyi bilirim . ayrıca teknik elemanim ki hem mektepli hemde alaylı . cok eve isyerine gidip montaj bakim onarim yapmisligim ve dukkanda cok tamir montaj ve satis yapmisligim cok ter dokmuslugum vardır yani emek nedir çok çok iyi bilirim. bu nedenlerle sizi çok iyi anlıyorum. Yoksa benim gibi memur olan biri ne anlar bu işlerden :)
Şimdi Allah aşkına (coştum bu arada :D ) siz CC olayını yapmasaydiniz burada böyle polemik olurmuydu ? Olmazdı ne olurdu ?CC için aracımı satıp cc li bir araba alacağım da hangi marka yada modeli onerirsiniz olurdu .
Esnaflık zor zor çok zor birde bu zorluğun yanında siz iyi niyetli yardımcı olmak için uğraşiyorsunuz Allah razı olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2016 23:35 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Cc ile ilgili ulaşılmış bilgileri bekliyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2016 11:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Cc ile ilgili ulaşılmış bilgilerin paylaşılmasını bekliyorum. Gün 5

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2016 21:28 
Kullanıcı avatarı

-İlk mesaja Cruise Control'ün nasıl yapılacağı, gerekli parçalar ve linkler eklendi.
-İlk mesajda "Pre Alarm" özelliğinin ne olduğu ile ilgili yanlış bilgi vardı, düzeltildi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye