Zaman: 27 Nis 2024 18:26

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Motor Arıza Lambası
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2016 16:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: Mitsubishi pajero pinin
Meslek: Satış
Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım. Konya dan yazıyorum ve Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI Otomatik bir aracım var. Aracı kısa süre önce aldım ve keyifle kullanıyorum. Genel manada memnunum. Tek sorunum ise malumunuz tüp takılamadığı için benzinle binmek zorunda olmam.

Aracımda aşağıda belirttiğim durumlarda motor arıza lambası yanıyor ve bu arızanın sebebini bulamadık. Bilgisayara bağlandığında da bir hata göstermiyor dedi usta.

Kış aylarında, sabahları motor soğukken araç devirsiz çalışıyor (yaz mevsiminde böyle bir sıkıntı yoktu). Jikle ara sıra devreye giriyor ve devri düzeltiyor. Ancak bazen daha hareket etmeden, bazen de hareket eder etmez kısa süre içerisinde motor lambasını yakıyor. Eğer gaz pedalına basarak devrini biraz yüksek tutarsanız ve motoru 1-2 dk ısıtıp sonrasında hareket ederseniz, motor lambasını yakmıyor.

Uzun süre yokuş yukarı eğimli yolda giderseniz, motorun güce ihtiyaç duyduğu bazı anlarda, motor arıza lambası yanıyor. Şehir içinde kesinlikle motor arıza lambasını yakmıyor.

Önceki sahibi katalizörü söktürmüş ve ondandır dedi usta ancak o parçayı taktırdığımda yine sorun çözülmedi. Bujileri tavsiye edildiği gibi titanyum buji ile yenilemiştik en son bakımda. Tam emin değilim ama ya yakıt ya da hava sistemi ile ilgili bir arıza olsa gerek diye düşünüyorum. Başına böyle bir arıza gelen var mı veya çözümü konusunda tavsiyeniz olur mu acaba?

Sağlıcakla kalın…

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Motor Arıza Lambası
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2016 16:18 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Fatih Bey aramıza Hoşgeldiniz.
Oksijen sensörü vb. kaynaklı olabilir gibi geldi bana.
İsterseniz Servis & Destek bölümümüzdeki İba Yetkilisine bir sorun, daha detaylı bilgi verebilirler;
viewforum.php?f=65

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2016 18:43 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler Erhan Bey. Ben tavsiye ettiğiniz yere hemen bir sorayım. Sağolun yardımıniz için :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 00:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Kan grubu: A+
Oksijen sensorü yaksa kendi sönmez bilgisayara bağlayıp silmek lazım.
Alparslan usta yardımcı olacaktır

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 00:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
Ethio yazdı:
Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım. Konya dan yazıyorum ve Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI Otomatik bir aracım var. Aracı kısa süre önce aldım ve keyifle kullanıyorum. Genel manada memnunum. Tek sorunum ise malumunuz tüp takılamadığı için benzinle binmek zorunda olmam.

Aracımda aşağıda belirttiğim durumlarda motor arıza lambası yanıyor ve bu arızanın sebebini bulamadık. Bilgisayara bağlandığında da bir hata göstermiyor dedi usta.

Kış aylarında, sabahları motor soğukken araç devirsiz çalışıyor (yaz mevsiminde böyle bir sıkıntı yoktu). Jikle ara sıra devreye giriyor ve devri düzeltiyor. Ancak bazen daha hareket etmeden, bazen de hareket eder etmez kısa süre içerisinde motor lambasını yakıyor. Eğer gaz pedalına basarak devrini biraz yüksek tutarsanız ve motoru 1-2 dk ısıtıp sonrasında hareket ederseniz, motor lambasını yakmıyor.

Uzun süre yokuş yukarı eğimli yolda giderseniz, motorun güce ihtiyaç duyduğu bazı anlarda, motor arıza lambası yanıyor. Şehir içinde kesinlikle motor arıza lambasını yakmıyor.

Önceki sahibi katalizörü söktürmüş ve ondandır dedi usta ancak o parçayı taktırdığımda yine sorun çözülmedi. Bujileri tavsiye edildiği gibi titanyum buji ile yenilemiştik en son bakımda. Tam emin değilim ama ya yakıt ya da hava sistemi ile ilgili bir arıza olsa gerek diye düşünüyorum. Başına böyle bir arıza gelen var mı veya çözümü konusunda tavsiyeniz olur mu acaba?

Sağlıcakla kalın…

Mutlaka arıza kodu olmalı, o kodu söylerseniz yardımcı olabilirim, fakat anlattıklarınızdan, EGR den şüphelendiğimi söylemek isterim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 01:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
ustam, EGR de ayrıca kalkışlarda düşük devirde silkeleme yapması gerekmez mi? benim araç yapıyorda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 10:27 
Kullanıcı avatarı

Hafta sonu aracı başka bir serviste tekrar cihaza baglatayim en iyisi. Bazi cihazlar daha iyi arıza tespiti yapıyor buna şahit oldum airbag lambası yandiginda. Usta ya göre çok masraf vardı arabada, sensor veya beyin sorunluydu ama başka bir servise goturdugumde sadece soketin yerinden çıktığını gördük ve 20 tl ye hallettik.

Bu arada araba soğukken hemen hareket edersen arabada titremede yapıyor. Alparslan Bey in tespiti doğru gibi o zaman. Hafta sonu kontrol için tekrar gideyim en iyisi.

Cevap için herkese teşekkürler. Gelişmeler olursa yine haberdar ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 22:29 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
ustam, EGR de ayrıca kalkışlarda düşük devirde silkeleme yapması gerekmez mi? benim araç yapıyorda.

EGR arızası araçtan araca değişebilir, dediğinizi de yapar ama, başka etkenlerde var

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 17:02 
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar,

Aracı airbag arızası için servise götürdügümde genelde tüm servislerin kullandığı telefon gibi ince uzun bir arıza okuyucuyu bağlamışlar ve arızayı bulamamışlardı. Sonrasında tavsiye edilen başka bir yere gidince bu usta yanlamasına uzun bir cihaz bağladı ve arızayı hemen buldu. Sadece airbag soketi yerinden çıkmıştı ve 30 tl ye sorun giderilmişti. Diğer ustalar ise binlerce ifade edilen masraflardan bahsediyordu. Bu cihaz olayı başkalarının da başına gelebilir ve herkesin aklında bulunsun diyerek konuya devam dönüyorum.

Bu durumu kendi ustama bahsettigimde, cihaz konusuna biraz şüpheli yaklaşarak, dolaptan kendinde de bulunan o cihazın aynısını getirdi ve araca bağladı. Tam dediğim gibi arızayı hemen buldu ve 3.piston hatası yazdı. Ustam belki eski bir arıza dır diye o an mudahale etmedi ve hafızada sıfırlama yaptı. Motor lambası yanarsa gel tekrar bakalım dedi. Tabi bu hafta yeniden lamba yandı sabah araç soğukken. Sabırsizlikla yarını bekliyorum ki usta cihazda tekrar arızayı okusun. Sonucu buradan sizlerle de paylaşacağim.

Yanlamasına uzun cihazı herkes aklının bir köşesine kaydetsin :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 17:19 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

3.piston? bobin/buji arızası olabilir.bende "ateşleme" ifadesi çıkıyordu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016 11:32 
Kullanıcı avatarı

Tekrar Merhaba arkadaşlar. Aracın motor lambası tekrar yandı ve hemen ustaya götürüp kontrol ettirdim. Beklediğim gibi p0303 3.silindir hatası yazdı. Ustam büyük ihtimalle sorunun ateşleme bobinlerinden kaynaklı olacağını söyledi ama bobinden olduğuna emin olmak için 3. bobin ile 1. bobin yerini değiştirdi ve tekrar arıza lambasi yanmasini bekleyelim dedi. Boylelikle ariza mesajinda 1. silindir arızası yazarsa %100 emin olacaktık ki sorun bobinden. Ama ne yazık ki lamba tekrar yandiginda 3. silindir hatası vermeye devam etti. Buda demek oluyor ki Bobin sağlam. Ustanın tedbirli davranması bana 150 tl ye yakın kâr ettirdi. Şu an Kablolar, tesisat ve beyin kontrol ediliyor. İnşallah büyük masraf açmaz başıma. Ancak benim merak ettiğim konu araba neden ilk 3-5 dakika titriyor ve hizlanmiyorda sonrasında herşey normale dönüyor. Elektronik veya tesisat hatası olsa bu sorunlar her an görünür sadece sabah ilk 3-5 dakika değil.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016 22:07 
Kullanıcı avatarı

3. silindirin bujisini değiştirin, sonuç değişmez ise 3. enjektörü değiştirin !

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2016 23:43 
Kullanıcı avatarı

Merhaba Alparslan Bey. Teşekkürler bilgi için. Acaba bu soruna kurum bağlamış subaylar sebep olabilirmi ? Ustam bundan şüphelenmeye başladı. Hava akış metre ile alakası da olabilir belki dedi. Bu kurum temizleme cihazı Ankara da serviste var dedi. Sizde mi acaba ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016 10:01 
Kullanıcı avatarı

Ethio yazdı:
Merhaba Alparslan Bey. Teşekkürler bilgi için. Acaba bu soruna kurum bağlamış subaylar sebep olabilirmi ? Ustam bundan şüphelenmeye başladı. Hava akış metre ile alakası da olabilir belki dedi. Bu kurum temizleme cihazı Ankara da serviste var dedi. Sizde mi acaba ?

Evet o cihaz bizde var, öncelikle endoskopi yaparak kurum temizliğine ihtiyacın olup olmadığına bakıyoruz gerekirse temizliği ceviz kabuğu granülleri kullanarak GDI temizleme makinası ile yapıyoruz, sonrasında shuma temizlik spreyi ile yanma odasındaki ve enjektörlerin ucundaki vernik tabakasını temizliyoruz.

Hava akış metresinde arıza olduğunu düşünmüyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2016 23:50 
Kullanıcı avatarı

Merhaba Alparslan Bey. Cevap için teşekkür ederim. 2 haftaya kadar ankara ya gelecegim, inşallah servise ugrayayim bir görüşelim.

Saygilar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2016 23:37 
Kullanıcı avatarı

Ethio yazdı:
Merhaba Alparslan Bey. Cevap için teşekkür ederim. 2 haftaya kadar ankara ya gelecegim, inşallah servise ugrayayim bir görüşelim.

Saygilar.

Her zaman beklerim.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Motor Arıza Lambası
MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016 13:29 
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar, herkese hayırlı bir Ramazan dilerim.

Aracımdaki sorunu nihayet çözdük. Onca uğraşlarımıza ve adım adım sistemleri kontrol etmemize rağmen bir yere varamamıştık. Nihayetinde olay motor kapağının açılmasına, motor içi kurum temizliği ve valflerin etrafındaki kurum birikmesinin kontrolüne kadar gelmişti doğal olarak.

Geçen hafta içerisinde GDI motordan iyi anlayan ustam ile iftar, sahur arası rahat bir ortamda gönlümüzce motor temizliğini yaptık. Benim aklımda kalan en net görüntü ise, subapların arkasında biriken kurum ve balçık gibi çamurumsu kir idi. Bunları birkaç saat uğraştıktan sonra temizledik. Ayrıca EGR, emme manifoldu kanalları vs de demizlendi.

Sonrasında araç resmen yeniden doğmuş gibi oldu. Şu an performansı çok güzel, gaza ufacık dokunmam ile bile araba pratik şekilde kalkıyor, eskiden benzinli araban yokuş yukarı çıkarken tüplü araçlardan bile kötü performans gösterirken, şimdi resmen yokuşla dalga geçiyor :) Hafta sonu araziye de deneme maksatlı götürdüm ve daha önce çok düşük hızlarda moral bozucu hızla çıktığı eğimli arazileri şimdi ufacık gaz dokunuşumla tırmanıp çıkıyor.

Aracımda arızalı olan bir enjektöründe değişimini yaptık (ebay dan kullanılmış aldım ve fiyatı son derece ucuz. 50-60 TL civarıydı yanlış hatırlamıyorsam...). Bu değişikliğinde etkisiyle bakımdan önce 11.5 Lt/100 km benzin yakan aracımın, şu an 8.3 Lt/100 km yakıt tüketimi var. Ve bu değişiklik aracı teslim aldığım ilk günde oldu.

Benden önceki sahiplerinin aracıma iyi bakmaması sebebiyle bütün bu sıkıntıları yaşadım ama nihayet olay çözüldü. Buradan da durumdan sizleri haberdar edeyim dedim ki benzer sıkıntı yaşayan arkadaşlara da yardımcı olmuş olayım.

Iba otomotiv den Alparslan Bey e ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Telefon ile kendisine ulaşmama rağmen ilgilendi ve sorunumun çözümü hakkında bana yol gösterdi.

Sağlıcakla kalın, Pajero Pinin lere iyi bakın :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016 13:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

en güzel sorun çözülen sorundur. geçmiş olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2016 13:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
hocam çok geçmiş olsun. araç kaç km de acaba? dizel de kurum bağlamasına alışığız tamam da, benzinli araç da yapmaz, yapsa da arada şehirler arası yol, üst devirler, yüksek hızlarla tüm kurumları atar diye düşünüyordum. balçık gibi çamur diyorsunuz...

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2016 09:07 
Kullanıcı avatarı

atmaca_seco yazdı:
hocam çok geçmiş olsun. araç kaç km de acaba? dizel de kurum bağlamasına alışığız tamam da, benzinli araç da yapmaz, yapsa da arada şehirler arası yol, üst devirler, yüksek hızlarla tüm kurumları atar diye düşünüyordum. balçık gibi çamur diyorsunuz...

GDI motor diesel motor ile aynı prensipte çalıştığı için kurum bağlar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: