Zaman: 29 Mar 2024 02:51

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: [Colt] Kalkamadım...
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 10:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Edip
Araç: Colt 1.3
Meslek: Y. Şehir Plancısı
Kan grubu: A(+)
Merhaba arkadaşlar,

Bundan 1,5 ay önce bir Colt aldım. Çok da memnunum.

İlk olarak;
Bu ay içinde muayeneye gireceği için geçen hafta bir bakılsın diye Maslak'ta bir ustaya götürdüm. Arabadan da çok anlamadığım için size sorayım dedim :).

- Frenler taşlandı (sanırım), balataları değişti (ön ve arka),
- Motor filtresi ve klima filtresi değişti,
- "Arka bilyalar dağılmış (veya dağılmak üzere)" dedi onları değiştirdi (sağ ve sol),
- Amortisörü ve lastiği tutan bir parça varmış; o yamulmuş, "herhalde yandan hasar almış" dedi, onu tornacıda düzelttirdi.

Hepsi toplam 1.450TL tuttu. Normal midir?

Bir de asıl sorum bundan sonraki süreçte. Arabayı Cuma günü aldım, Cumartesi günü Beşiktaş'a gittim ve Ihlamurdere Caddesi'ne girdim.
Trafik çok sıkışık olduğu için sürekli dur-kalk giderken bir "dur"dan sonra gidemedim. Araç "A"da olmasına rağmen sanki boştaymışçasına gaza bastıkça sadece bağırdı. Biraz sertçe gaza bastığımda kendi ileri atıp yine bağırmaya başladı. Kapattım açtım, boşa aldım otomatiğe aldım derken gidebildim. Aradan 2 dk. geçti yine aynı şey oldu. Bu sefer sadece boşa alıp tekrar "A"ya alınca düzeldi. Açıkçası korktum bu durumdan, daha önce olmamıştı hiç böyle bir şey. Ustaya sordum, "elektronikte sorun olmuştur. Bir daha olacağını zannetmem ama olursa getir bakalım" dedi.

Neden olmuş olabilir öyle bir şey? Gerçekten bir daha olmaz mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: [Colt] Kalkamadım...
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 10:43 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Baskı balata yada aktivatör ömrünü yemeye başlamış gibi... Km kaç aracın? Hiç değişmi bu bahsettiğim parçalar.

Birazda bana yapılan işlem için çok para almış gibi geldi... Eğer gitme şansınız varsa Sultanbeyli de FSM oto Fatih usta var. Hem makul yapar hem işin piridir. Ondan da bu son yaşadığınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz...

FSM otomotiv fatih usta

İstanbul anadolu yakası
M.Akif Ersoy mh. Atatürk cad. no:94/2 sultanbeyli/ist
(sultanbeyli merkez yanyol - yapı kredi bankası yanı)

Fatih BARUĞ 0536 621 31 63

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 10:52 
Kullanıcı avatarı

Araç 2005 model, 152.000'de. Daha önce değişip değişmediği konusunda hiçbir fikrim yok açıkçası.

Götürdüğüm ustaya tanıdık vasıtası ile gittim, muhtemelen bu fiyat indirimli fiyatıdır bir de :).

Dediğiniz ustayı çok duydum ve o ustaya gitmek istiyorum ama Sarıyer'de oturduğumdan biraz zor geliyor. Bir de benim şoförlüğüm bu aracı almamla başladı, o yüzden de o kadar mesafe gitmek de gözümü korkutuyor (bir kere akşam TEM'den gitmiştim. Solumda, önümde ve arkamdaki tırlarla FSM'den geçene kadar resmen ecel terleri döktüm :D ).

Bu taraflarda benzer kalitede bir usta yok mudur acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 10:59 

Avrupa yakasında yetkili servis var. Yıldızlar oto ikitelli basın express tarafında. Onlarda makul ve çok bilgilidirler. Alpay usta var orda da. İllaki maslak sanayi de de iyi usta vardır ama ben bilmiyorum. Bilenler yeşillendirsin :)

Bizim araçlar çok piyasa aracı olmadığından her ustaya elletmemek lazım. Deneme yanılma aracı daha kötü hale getirebilirler. Hani yağ su filtre değişimi o kadar önemli değilde. Motor v.s. gibi tamirat işlerini muhakkak referanslı birine götürün.

Bahsettiğiniz belirti daha önceden forumda çok yazıldı çizildi öncelikli olarak baskı balata yada aktivatör. Bir ihtimal akü de olabilir. Bu daha basit akü değerlerinizi araç çalışırken ve çalışmaz iken bir elektrikçide ölçtürün.

Fatih usta telefonda da zaten yardımcı olur. Sarıyer ikinci köprüden sultanbeyli o kadar da yormaz sizi :) Bende FSM ye gidin kafanız rahat etsin. Olmadı yıldızlar oto... Tecrübe ile sabit... Gitmeden önce bir telefon edip bilgi alın içiniz rahatlasın en azından...

Sizin gittiğiniz usta 200 TL işçilik alsa bile 1250 TL bahsettiğiniz işer için çok bence. Detaya girmek istemiyorum. Hani canınızı sıkmak istemem :) Zamanla aracı parçaları tanıdıkça daha dikkatli olursunuz...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 11:04 
Kullanıcı avatarı

Haftaya Esenler'e muayeneye götüreceğim aracı, olmadı muayeneden sonra Yıldızlar'a uğrayayım bir :).

Teşekkür ederim.

düzeltme: Esenler değil tabii ki, Esenyurt :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 11:31 
Kullanıcı avatarı

Ama şunu da es geçmek istemiyorum;

Maslak Atatürk Oto Sanayi'de Mitsubishi konusunda uzmanlaşmış bir yer yok mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 15:49 
Kullanıcı avatarı

Alpay Usta ile görüştüm. "Ya debriyaj motorunda ya da debriyaj setinde sorun vardır" dedi. İkisi de 1.500'er TL'ymiş.
Şimdi Ersoy Otomotiv'e baktım. Debriyaj seti 500TL, debriyaj motoru 790TL olarak görünüyor.

Ben -eğer sorun bunlardan birinde veya ikisinde birdense- parçaları alıp sanayide taktırsam sorun çıkar mı? Yoksa illa serviste mi yaptırmalıyım? Yoksa "az k.çını kaldır da Fatih Usta'ya git" mi dersiniz? :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 16:52 

Yetkili servis fiyatı vermiş Alpay usta. Forumdan vs geliyorum deseydin keşke. Yinede dışarıya göre pahalı yapıyorlar ona birşey diyemem. En son 2100 cıvarına sanırım birilerine yapılar tam hatırlayamıyorum...

Son dediğin mantıklı :) Çünkü her ustanın yapacağı iş değil. Motora girecek usta çünkü şanzıman yağı vs. gerek olabilir. Gerekli parçaları al Fatih usta'ya git derim. Aracın varsa başka ufak tefek işleri onlarıda halleder. Araca güzel bir check-up yapar... Bir onuda ara konuş istersen :) Sadece aracı inceleyipte hangi parçayı alman gerektiğinide söyler boşuna parça almamış olursun...

Debriyaj seti, debriyaj motoru(aktivatör) bunlara ilaveten şanzıman yağıda gerekebilir. Hiç değişmedi ise onuda değiştirmende fayda var. Usta en azından inceleyip şuna gerek yokda diyebilir. Belki baskı iyidir sadece aktivatör değişir. Oda 5 dk. lık iş. Baskı balata işi zahmetli zaman alan iş...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2016 08:37 
Kullanıcı avatarı

Şanzıman yağı yeni değişmiş. Onu biliyorum :D. Hatta motor bakımı da 3 ay önce falan yapılmış (satın aldığım arkadaşın söylediği).
O günden beri aynı sorunu bir daha yaşamadım. Ama sürekli bir korkak gidiyorum :). Bakalım bir süre daha böyle devam etsin dedim ben de. Yine aynı şeyi yaparsa bu sefer ciddi ciddi eğileceğim üzerine.

Ama şu sorum hala geçerli;

Maslak'ta Mitsubishi bilen usta yok mu? Kimseden ses çıkmadığına göre yok herhalde...

ekleme: AnakinSkywalker yardımlar için teşekkür ederim. Mesajların altında "Teşekkür" butonu aradım ama bulamadım :).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2016 11:20 

Ne demek rica ederim. Bir faydamız olduysa ne mutlu :)

Bu sorunla ilgili ek bir bilgi daha vereyim. Çok dur kalklı trafikte yada uzun yolda 300-500 km sonra mesela bir ışıkta durduğunda kalkarken felan yine yapma olasılığı. Şehirlerarası yollarda bu şekilde kalanlar olmuştu. Yine tedbiri elden bırakma. Birde aracı bu tarz durumlarda boşta (N) bırakmaya çalış. Şanzımandan ötürü; viteste kalırsa aracı yerinden hareket ettirmekte problem olabiliyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016 19:34 
Kullanıcı avatarı

Şu anda köprü bağlantı yolunda kenara çektim..
Motor arızası ışığı sönmüyor ve araç gaz yemiyor. Aktivatör yeni değişmiş, aldığım arkadaşla konuştum sanırım baskı balata sıkıntılı. Şu anda çekici bekliyorum :( çok bozuldu moralim ve sinirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2016 14:14 
Kullanıcı avatarı

Sorun çözüldü gibi görünüyor.

Arabayı aldığım arkadaştan öğrendiğim kadarıyla debriyaj motoru ve debriyaj seti yakın zaman değişmiş ve özel serviste vites ayarı yapılmış. Arabayı bıraktığım ustam, Mitsubishi'den anlayan bir arkadaşını aramış; arkadaşı "bazen debriyaj motorunu çok geriye takıyorlar, onu öne alıp denemek lazım" demiş ve öyle yapmışlar.

Dün Maslak'tan Silivri'ye gittim, çılgın trafikte hiç sorun yaşamadım. Tümseklerden sonra da gaza bastığımda devir yükseliyor ama araba gitmiyordu. Şu anda o da çözülmüş gibi duruyor.

"Hadi bakalım hayırlısı" demek istiyorum. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016 20:18 
Kullanıcı avatarı

Düzelmemiş.. Bugün yine aynı şeyi yaptı 1ay sonunda :(
30dakika bekleyip çalıştırınca, Ümraniye'den Sarıyer'e sıkıntısız geldim (tabii her gaza basışımda "acaba gidecek mi bu sefer" diye gerildim, eve vardığımda omuzlarım ağrımıştı stresten). Yarın bana yine sanayi yolları göründü.. Çok sıkılmaya başladım bu işten.

Maslak'ta Mitsubishi ustası bulabilsem gideceğim ama yok sanırım..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2016 10:30 
Kullanıcı avatarı

Güncelleme: Kartal'daki İlknur Otomotiv'e gittim.
Daha önce telefon ile aradığımda "baskı balatanın değişmesi lazım muhtemelen" denildi. Arabayı bırakıp 5-6 saat sonra almaya gittim. Baskı balata daha yepisyeniymiş, o yüzden ellememişler. Aktivatörün içindeki yağ çok kirliymiş, o değişmiş ve volan dişlisi taşlanmış.

O günden sonra benzer bir sorun yaşamadım ama hala biraz korkuyorum açıkçası.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2019 09:08 
Kullanıcı avatarı

Aradan neredeyse 3 sene geçmiş. Bir daha böyle bir sorun yaşamadım. Teklemedi bile araç...
Arada yağı da değiştirmek gerekiyormuş demek ki :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2019 00:05 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Supersix yazdı:
Aradan neredeyse 3 sene geçmiş. Bir daha böyle bir sorun yaşamadım. Teklemedi bile araç...
Arada yağı da değiştirmek gerekiyormuş demek ki :)

ben araçta ne kadar yağ varsa hepsinin zamanla değişmesi taraftarıyım. bazı ustalar ve yetkili servislerin otomatik ve manuel şanzıman yağı değişmez demesine rağmen!

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: