Zaman: 14 May 2024 01:31

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 37 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2011 22:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Uğur
Araç: 2010 lancer 1.5 invite mt yakut kırmızı
Meslek: turizm
Kan grubu: 0rh+
catalyst yazdı:
Helal olsun diyorum. Bosa almanin viteste inmekten daha karli oldugunu anlayan biri daha cikti. anlatmaktan dilimde tuy bitti kimse anlamak istemiyor. Yok guvenli degilmis yok motorda yaglama olmazmus. Gececeksiniz bunlari. Cutoffun ne demek oldugunu biz de biliyoruz lakin cogu durumda bosta inmek daha karli oluyor.

yol bilgisayarı verilerine göre değerlendirirsek viteste yokuş inmek daha ekonomik oluyor.ama belkide üreticiler yol bilgisayarının çalışma prensibini o şekilde yapmışlardır.zaten ben boşta inme olayına yakıt ekonomisi anlamında bakmadım.şanzımana vereceği zarardan bahsettim.ki hala diyorum 10 km lik mesafe ve üstelik sürekli kullanılan bir yolda boşa almak bence zararlı.arkadaşın dediği fiyat gibi bir ekonomi olacağınıda sanmıyorum.iyi hesaplamak gerek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2011 23:14 
Kullanıcı avatarı

dizanteri yazdı:
iş yerinde arkadaşlarada sordum zekaları yetmediği için sen kafayı yemişsin dediler.ama ortada kafa yenecek bir durum yok.bu yaptığım küçük hesap ile 10 yılda 30 milyar para cebinize kalır.saçma denilen,küçük hesap denilen şeyler aslında gerçekten büyük hesaptır.bizim karşı komşunun evi yokken adam mutfak bütçesini sıkarak oturduğu evi aldı.çoğu insanın kapıcı dediği beğenmediği insanlar 2006 ford focus a biner oldu.ha biz napıyoruz akşamları dışarda yiyelim,pizza yiyelim 3 boyutlu sinemaya gidelim 2 bilete 30 tl para verelim.evden 150 km uzaktaki suyun başına piknik yapmaya gidelim,sonra bi akraba evlensin bir küçük altın alamayalım embele gibi gibi sağa sola bakalım nerden buluruz küçük altın parasını diye.

Arkadaşlarrr arkadaşlarrr küçük hesaplar adama sıfır arabada aldırır evde aldırır.

hocam dünya nimetlerinden de faydalanmak gerek gelip geçiciyiz bu dünyada.sadece mutfak masrafı kısmakla ev alma olayı fazla ütopik.atıyorum 100 lira olsun aylık mutfak giderin kıssan kıssan 80 liraya indirirsin.aradaki o kadar farklada var sen hesap et ne kadar zamanda ev alınır.ne yani beyaz peynir var aldım diye kaşar peyniri almamalımıyız.ikisini bir arada yiyemeyecekmiyim.ikisini alsam zeytinden mi vazgececeğim.tabiki abartmamak lazım müsrifliğie çok karşı bir insanım.geçen gün markete gittim alacağım ürünlerin kalitesizi olmamak koşuluyla baktım hep indirimdekilerini seçtim.150 tl tuttu.sonra hesap ettim 10tl karlı çıkmışım.o suyun başına gidip piknik yapıp temiz havada insan mutlu olur top oynar stres atar.izlediğin 3boyutlu filmdeki zevki sende bilirsin.işten yorgun gelmişsin yemek yap masayı topla bulaşıktı ıvır zıvırdı saat olur gece hadi hop yatağa.ne var yani eşinle bi pizza sölesen rahat rahat yiyip kendinize vakit ayrsanız.paylaşımda bulunsanız fenamı olur.benim annem kadıncağız yıllarca yememiş içmemiş kendinede bakmamış ev parasını ödemek için.bayağı zamandır sağlık sorunları var.emin ol ev parasından fazla ilaç parası ödedik.babam emekli oldu sardı elektronik cihazlara telefon ,uydu.dvd bilgisayar ne bulursa uğraşıyo ama sadece uğraşıyo durmadan bozuyo düzeltmesi bana kalıyor.zamanında bu aletlerle biraz haşır neşir olsa şimdi bu kuşak çatışması olmazdı aramızda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2011 10:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
precious yazdı:
catalyst yazdı:
Helal olsun diyorum. Bosa almanin viteste inmekten daha karli oldugunu anlayan biri daha cikti. anlatmaktan dilimde tuy bitti kimse anlamak istemiyor. Yok guvenli degilmis yok motorda yaglama olmazmus. Gececeksiniz bunlari. Cutoffun ne demek oldugunu biz de biliyoruz lakin cogu durumda bosta inmek daha karli oluyor.

yol bilgisayarı verilerine göre değerlendirirsek viteste yokuş inmek daha ekonomik oluyor.ama belkide üreticiler yol bilgisayarının çalışma prensibini o şekilde yapmışlardır.zaten ben boşta inme olayına yakıt ekonomisi anlamında bakmadım.şanzımana vereceği zarardan bahsettim.ki hala diyorum 10 km lik mesafe ve üstelik sürekli kullanılan bir yolda boşa almak bence zararlı.arkadaşın dediği fiyat gibi bir ekonomi olacağınıda sanmıyorum.iyi hesaplamak gerek.

Daha önce de belirttim özellikle boşta iken yol bilgisayarı verileri kesinlikle anlamsız zaten ben ona bakmıyorum walla herkes neye inanmak istiyorsa ona inansın evet doğru yokuşuna göre değişir yol ve trafik şartlarına göre değişir ayrıca az da olsa güvenlik riski de var ama tecrübelerime göre çoğu durumda boşta inmek daha karlı oluyor. Ayrıca arabaya zararı değil faydası var. Ben bu yanlış bilinenleri düzeltmeye çalışıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2011 11:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: 2011 colt mt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: Arh+
15 km lik inişte nasıl 3 litre hesapladın, ortalama yakıt tüketimin 6 olsa 15 km lik inişli çıkışlı bir yolda 0.9 litreye tekabül eder. bu yolun tamamı inişse bu 0.3 litreyi geçmez. aynı arabayı ben de kullanıyorum hesabı tekrar yapmakta fayda var. ha colt binicisini zengin eder mi ,eder. ben bazen şehir içinde 4.5 e düşürüyorum 10-15 km lik bir mesafede ama dediğiniz boşa almayla 1000 km fazla menzil yapılamaz.ayda 450 km lik bir yoldaki kazançla 1000 km yapıyorsun!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2011 08:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: tolga
Araç: 2011 colt elegance (Cleartech-mt) siyah
Meslek: işci
Kan grubu: Arh-
diyorumki boşta 0.6 gibi yazarken vitese takınca 1.2 yazıyor.yada 1.8 falan.bu arada 5. vitesde araba yeterince hızlanamadığı için yani hız kestiği için arada gaz vermek zorunda kalıyorsun.yol hep yokuş aşağı değil düzlüklerde var o yüzden gaza hafif hafif basıyorsun hemen ekranda gaza basınca 3 lt yazısı çıkıyor.yazdıklarımı iyi okuyun hocam.tekrardan okuyun sindire sindire

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2011 08:22 
Kullanıcı avatarı

bu arada ortalama tüketimden değil anlık tüketimden bahsediyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2011 10:00 
Kullanıcı avatarı

iki gözüm, sen yukarıda 15 km lik inişli bir yolda boşta gitmeyle 5. viteste gitmeyi karşılaştırmışsın.günde 2 litre kar ederim demişsin.ayda 240,yılda 3000,10 yılda 30000 demişsin.bu hesabı kendi güzergahın için yapmışsın,cebimde kalır demişsin,ettiğim karla şanzuman alırım demişsin.günde iki litre karı 100 km de bile yapamazsın. günde kaç km yapıyorsun bir daha hesap etsen iyi olur. bu arada yol bilgisayarı anlık değerleri o değerin oluştuğu süre ve o sürenin toplam süre içindeki ağırlığına göre değerlendiriyordur,arada gaza basmayla 15 km lik bir yolda yakıt ortalaması pek değişmez yol bilgisayarı ile ilgili konulara göz atmanı tavsiye ederim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2011 21:28 
Kullanıcı avatarı

Bence boşuna hesap kitap yapıyorsunuz çünkü ne aracın boşta giderken gösterdiği nalık tüketim değerine güvenilir, ne de viteste inmiş olduğunuzdan dolayı (aynı yokuşu boşta inen araca kıyasla) aynı hıza getirmek için gaza bastığınızda ne kadar benzin harcadığınız ölçülebilir. Kısacası bu hissedilir, anlatılmaz yaşanır yani. Sürüşten sürüşe çok fark var bu sadece bayırda boşa almak değil, diğer kriterlerin yanında bunun hesabı bile olmaz büyük ihtimalle.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2011 13:25 
Kullanıcı avatarı

yeni bir tekniğe geçtim(kendimce yeni) bunu bildiğim halde daha fazla km gitme uğruna vitesi boşa alıyordum yanlız araçta asıl olan ortalama yakıt tüketimi en ama en önemlisi bu.ortalama yakıt tüketimi ne kadar düşükse aracın toplam kat edeceği yol çok daha artıyor.ben 15 km hafif eğimli bazen çok eğimli yolda arabayı vitese taktım ve bu şekilde gitmeye başladım.doğal olarak aracın anlık yakma tüketimi hep0.1 litrede kaldı gittim gittim arada çok hafif gaz verdim gittim ve sonunda ortalama yakıt tüketim değerimi 4.2 den 3.8 e düşürdüm.arabanın toplam yol kat etme göstergesinde artık 900 km yazmaya başladı.sanırım vitesde inerek ve gerektiğinde çok çok az gaz vererek inmek bana daha kar ettirecek.ve geçen hürriyet gazatesinde de yazdığı gibi.yeni mitsubishi colt dizelleri kıskandırıyor :) ve bunu benim gibi cimri halde sürmeden yapıyor.ben dizelide geçecem yakında az kaldı :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2011 01:12 
Kullanıcı avatarı

sonunda lafımıza geldin yani :) artık bu şekilde gidince kaç yılda ev parası çıkacak onu bi hesap et bakalım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2011 11:21 
Kullanıcı avatarı

22,6 yılda ev parasını çıkaracağım :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2011 11:30 
Kullanıcı avatarı

güneş yılı mı!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2011 00:34 
Kullanıcı avatarı

iradi yazdı:
güneş yılı mı!

Bozmayın adamın keyfini :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2011 08:41 
Kullanıcı avatarı

Yakarım ulan kendimi :) ev alacağım 0.025 krş biriktirerek.bu arada cinnah yokuşunu 110 ile çıkıyorum ankaralılar bilir o yokuşu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2011 00:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yaşar
Araç: Carısma 1.8 GDI
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0(+)
Ben 1.8 GDI ilen 50 TL'ye 225 km yol yapıyorum karma nasıl?. Ayrıca aracı boşa atarsan gün gelir imamın önüne yatarsın Allah korusun. Cutt Of varken yokuşta uygun viteslen inmek en güzeli düze gelince ihtiyaç kadar gaza basarsın. Frenlerin yıpranmaz. Hayatın güvende olur vs. vs. Ama aracında karbüratör varsa, boşa atabilirsin daha az yakarsın. Ayrıca kimse ahirete para götürmeyecek. Para dünyada lazım. Ahirete değil. O yüzden "-Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz," acizane görüşlerim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2011 11:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan
Araç: 2015 Attrage CVT Plus
Meslek: Yazılım
Arkadaşlar ben bunu denedim. evet viteste inmek daha az yakıyor 0.1 gösteriyor ama 1-2 viteslerde 2000 devir civarında iken 0.1 gösteriyor 3-4-5 viteslerind hızımız 30'a falan inene kadar 0.1 göstermeye devam ediyor.sonrasında artıyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2011 20:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yaşar
Araç: Carısma 1.8 GDI
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0(+)
Buda beni doğrular:)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 37 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat