Zaman: 27 Nis 2024 22:27

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 21:29 
Kullanıcı avatarı

Sirf merakimdan soruyorum: Carisma'ya SpaceStar sanzumani takilir mi?

SpaceStar'da tiptronik sanzuman oldugunu farkettim. SpaceStar Carisma uzerine insa edilmis bir arac olduguna gore acaba SpaceStar'dan cikma bir tiptronik sanzumanin bulsak onu otomatik sanzumanli bir Carisma'ya sorunsuzca takabilir miyiz? Bunu merak etmemin temel sebebi otomatik Carisma'min dik yokuslarda yigilip kalmasi, 1. vitese dusememesi. Sayet yokusa cikmadan durup vitesi kendim 1'e atarsam canavar gibi cikiyor ayni yokuslari. Iste bu sebeple Carisma'da tiptronik sanzuman fikri bana cok cazip geliyor.

Ne dersiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 22:12 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Konu hakkında bilgi sahibi olmadan, mantıken bir yorum yapmak gerekirse, projeniz bana olur gibi geliyor.
Ayrıca, merak ettim, yokulta 2. viteste yığılan otomatik şanzıman arabanızı duraksamadan 1. vitese alamıyor musunuz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 22:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
valla olmaz diye bişey yok ama maddiyata bakar :)

arkadaşımda var otomatik bmw daha sonra manuele çevrilmiş,aynı şekilde mercedesinede yaptırdı.mantıken tam terside olabilir :)

not:bmw mercedes e yapılırmı diye tepki koymayın araçların biri 89 biri 93 model :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 23:25 
Kullanıcı avatarı

ya bazı araçlarda oluyo böyle bi mesele, c3 tede geçiremiyorum ben,iyice yavaşlamak gerekiyo.sanırım kullanımla alakalı :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 00:57 
Kullanıcı avatarı

Otomatik sanzumanli araclarda -kural olarak- hareket halindeyken kucuk vitesten buyuk vitese atabilirsiniz (bunun icin vitesin ustunde veya yaninda bulunan dugmeye basmaniz gerekmez). Buyukten kucuge atamazsiniz, daha dogrusu atmamaniz gerekir. Ancak, eger aracin hizini ve devrini duseceginiz vitesle uyumlu bir duzeye kadar azaltirsaniz bu durumda vitesi (koldaki dugmeye bastiktan sonra) kucultebilirsiniz. Bu esasen dogru yapilmazsa sanzumana zarar verme riski tasiyan bir harekettir. Iste bu nedenle vites dusurmeden once araci durdurmak ya da iyice yavaslatmak gerekir.

Benim onceki araclarimin tumu tam otomatik idi. Muhtelif tiptronik araclar da kullandim. Manuellerle mukayese edildiginde bu araclarin sanzumanlari rampada ya da makasta kalma durumlarinda zayif kaliyor, arac yeterince hizli vites kucultemiyor (roketleme denen islemi yapsaniz bile durum bu). Tiptronikler iste boyle durumlarda manuellere benzer sekilde vites kucultmeye imkan verdigi icin avantajli oluyor.

Benim (hergun Ankara'nin tepelerini inip cikan birisi olarak) dik bayirlar icin cozumum gayet basit: Eger yokus dikse ve yokusa hizla girme imkanim yoksa once iyice yavasliyor vitesi kenarindaki dugmesine basmak suretiyle 1'e dusuruyorum. Yokusun sonuna dogru egim azalinca sirasiyla 2,3 ve D'ye itiyorum. Makasta kalirsan (ki bu hic olmuyor zira gecebilecegimden emin olmadigim hic bir aracin soluna cikmam) otomatik arabada elle vites kucultmeye kalkmak intihar etmek olur. O durumda yapacagim tek sey gazi dibine kadar basmak suretiyle gas pedalinin 2. kademesini devreye sokmak. Bu durumda yaklasik 1,5 saniye sonra arac bir yandan 4000'li devirlere cikiyor bir yandan da 1-2 vites birden kucultuyor. Gene de bir manuelin cevikligini veremiyor.

Basa donersek, (bu aralar dsg sanzumanli bir arac kullaniyor olmanin etkisiyle de) Carisma'ya SpaceStar sanzumani takabilsek super olurdu diye dusunuyorum... Yapilir, ben yaparim diyen usta var midir aranizda veya civarinizda bir soruverseniz...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 01:06 
Kullanıcı avatarı

Cehaletime verin lutfen, eski kasa Lancerlarda tiptronik vites var mi? Varsa, sadece SpaceStar perti, degil, Lancer perti de bakinmaya baslamali...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 15:50 
Kullanıcı avatarı

Herkese selamlar carisma ya spacestar şanzımanı tgakılabilir fakat bunun için bir iki küçük değişiklik yapılması gerekir,hilmi nin yazdığına katılıyorum olmaz diye bişey yok;)saygılarımla.

ENGİN YILMAZ

0530 413 27 40

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 17:23 
Kullanıcı avatarı

engin yılmaz yazdı:
Herkese selamlar carisma ya spacestar şanzımanı tgakılabilir fakat bunun için bir iki küçük değişiklik yapılması gerekir,hilmi nin yazdığına katılıyorum olmaz diye bişey yok;)saygılarımla.

valla herşey maddiyat ve imkanlara bağlı :)

bana desenki al sana 80000tl ama sadece arabana harcayaksın, onu night rider yaparım valla kitt gibi konuşur üstüne sınavlara benim yerime bile girer :evil:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: