Zaman: 29 Mar 2024 01:46

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: EGR İptali!
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2010 00:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ferhat
Araç: Carisma 1.8 16V GDI 1999
Meslek: paleontolog :-)
Kan grubu: 0Rh+
Merhaba Arkadaşlar,

99 1.8 GDI aracım ve EGR'sini iptal etmeyi planlıyorum bu konuda deneyimi olan varsa ve burda avantaj ve dezevantajlarını paylaşırsa sevinirim.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: EGR İptali!
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2010 00:20 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Kardeş yıldızlar mitsubishi'den bir üyemiz var. görürse yanıtı senin için ustalardan öğrenir. görmezse "engin yılmaz" üyemizin adı. Ona özelden yazıp buraya cevap yazmasını istersin. Buraya yazsın da herkes görsün.
Bir de kendinizi tanıtın kısmına bir şeyler karala da tanıyalım seni, aracını, rumuzunun hikayesini filan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2010 10:29 
Kullanıcı avatarı

eklediğiniz kendinizi tanıtın bölümüne birşeyler karaladım, umarım yeterlidir.

viewtopic.php?f=6&t=710

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2010 11:04 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler _opeth. Ben uzun zamandır aslında iptal etmeyi planlıyordum bunu düşünmemin nedeni http://www.dreamcarisma.de/mitsubishi/w ... iessen.php bu sitedeki bir arakdaşımızın eğer EGR valfini iptal edersel motorun sürekli temiz hava ile besleneceğini ve EGR'nin geri dönüşüm amacı ile kirli havayı ya da yanmış havayı tekrar motora iletmesini önlemek. aslında EGR'yi tümüyle iptal etmeyeceğim, EGR çalışmaya devam edecek fakat geri dönüşüm amacı ile yanmış havayı motor yanma odalarına ileten boruya bir jonta kesip kapatacağım. Bu kısım gaz kelebeğinin EGR valfi kısmına karşılık gelen bölümün hemen altında. Üstteki web adresindeki fotolardan da anlaşılabiliyor. Bilmiyorum acaba bu projedeki bilgilerim doğru mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2010 11:32 
Kullanıcı avatarı

kutup başını söksek ve bir süre beklesek sona tekrar çalıştırsak, aynı işlemi L200'ler için servisler yapıyor ve arıza lambası yanmıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2010 13:04 
Kullanıcı avatarı

zaten biraz bahsi geçmiş bende bildigim kadarıyla anlatım egr dizel araçlarda yanmamış gazı tekrar yanmasını sağlayan bir parça bu parçanın faydaları doğayı korumak yakıttan daha fazla verim almak yanmadan atılmayı engellemek ama şuda bir gerçek dizel tuning yapacaksan muhakkak bu parça iptal ediliyo şimdi artıları eksileri var tabiki alt devirlerdeki tepkiler artar performans olarak bi tepki alırsın ama sorunlarda doğurabilir arıza ışığı yakabilir düşük bi ihtimalde olsa arabanın emisyon ayarlarınıda bozabilir yakıtınıda az biraz arttırabilir. zaten yeni motorlardada bu sistem yok galiba bildigim kadarıyla ayrıca hararette bi sıkıntı doğuracağını sanmıyorum bu kadar tuning dizel araçlar var sorun olanını pek görmedim ama iptal edenlerle konuşmak daha faydalı olacaktır

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2010 00:17 
Kullanıcı avatarı

EGR valfi aracın hiç ömrünü kısattırmı aksine uzatır.Bu yarım akıllı bilgisiz olup da ahkam kesinler beni öldürecek .Madem teknik kısmını bilmiyorsun mühendis değiller bilgisi kadar konuşması gerekir usta veya tamir yapanların.Şimdi her ne kadar olayın bilimsel yanını bilsek de nasıl pratik olarak eksikliğimiz var ise böyle her gün tamirle uğraşan atölyelerdeki kişiler de kendi fikirlerince veya çevreden duydukları efsaneleri sanki doğruymuş gibi anlatıyorlar.Dilden dile bir müddet sonra olay çığrından çıkıyor birileri çıkıp da gereksiz diye söküp etılıyor.Be bre aklı eksik olanlar , Adamlar masraf edip de niye takmışlar bu kadar parçayı araca hiç düşünen yok. hepsi motorun daha verimli çalışması için konuyor bunca elektronik sistemler.Mekanik hayranı olarak ben de bazen sinir oluyorum ama asla gereksiz diyemem, kimsenin demesine de müsade etmem.Çünkü gaz emisyonlarının doğru çıkması verimli yanma için olmazsa olmazdır.Verim yüksek olunca da yakıt tüketimi düşer motor harareti azalır.Motorun gerektiğinden ortalama 1 derece bile fazla olması enerji kaybı dmeektri.Şunu unutmayın ki bir soğutma fanı ne kadar az çalışıyorsa yakıt o kadar temiz ve veimli kullanılıyor demektir.tanbii kifanın az çalışması için radyatör büyüterek uyanıklık yapabiliriz, ama sonuçta ısıttığımız suyun sıcaklığı için bir benzin yakıyoruz ki bu aslında aracın daha uzun kmler yapması için harcanacağına etrası sısıtmak için harcanıyor.Evinizi araç motoru ile ısıtıyorsak başka tabii ki

Yukarıdaki yazının uslubu ve dili, yani "güvendiğimiz abimizin" mevcut deneyimi ve bilgisine güvenerek yazdığı bu sekter paragrafın bence nezaket kuralları çerçevesinde tartışılması gerekli, zira benim yazdıklarımın tamamı okunursa neyi neden düşündüğüm ilgili kaynakları ile belli, ne yarım akıllıyız ne de ahkam kesiyoruz. Buraya yeni üye oldum, ilgili bir araca sahibim ve sizlerle deneyimlernizden faydalanmak ve klendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum, eğer bu kulübün güvendiği abileri böyle ise sanırım plan ve projelerimizi paylaşırken yarım değil tam akıllı olmak gerekiyor, tam akıllı olsak neden paylaşalşım onu da bilmiyorum. Sizlerin de bu konuda duyarlı olacağınızı ümit ediyorum ve görüşlerini nezaket ve incelik ile paylaşan arkadaşlara da teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2010 16:06 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
paleolife yazdı:
Yukarıdaki yazının uslubu ve dili, yani "güvendiğimiz abimizin" mevcut deneyimi ve bilgisine güvenerek yazdığı bu sekter paragrafın bence nezaket kuralları çerçevesinde tartışılması gerekli, zira benim yazdıklarımın tamamı okunursa neyi neden düşündüğüm ilgili kaynakları ile belli, ne yarım akıllıyız ne de ahkam kesiyoruz. Buraya yeni üye oldum, ilgili bir araca sahibim ve sizlerle deneyimlernizden faydalanmak ve klendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum, eğer bu kulübün güvendiği abileri böyle ise sanırım plan ve projelerimizi paylaşırken yarım değil tam akıllı olmak gerekiyor, tam akıllı olsak neden paylaşalşım onu da bilmiyorum. Sizlerin de bu konuda duyarlı olacağınızı ümit ediyorum ve görüşlerini nezaket ve incelik ile paylaşan arkadaşlara da teşekkürler.

üzerinize alınmayın efendim. başka bir forumdan aldım. orada bir tartışma geçmiş olmasından kaynaklanıyor.

_opeth, ben de benim yazılarıma özel olduğunu düşündüm, sizin ilgi ve yardımlarınıza teşekkür ederim. Saygılarımla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2014 23:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
Egr yi söküp temizlemeyi düşündüm. Gaz kelebeğinin altında 3 vidayla tutturulmuş bir parça vardı. Nette izlediğim bir videoda, yarım yamalak orda bir yerde olduğunu görmüştüm. Parçayı söktüm. Motoru çalıştırdığımda, devir yükselmeye başladı. 3.000 çevirin üstüne çıkmaya başlayınca motoru hemen stop ettim. Temizlediğim parçayı taktım ve tekrar motoru çalıştırdım. Herhangi bir sıkıntı yoktu. Yalnız nette o kadar inceledim, söktüğüm parça egr değildi.

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2015 14:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
2009 ve üstü Lancer'ların aynı kaput altına sahip olduklarını düşünerek soruyorum. EGR nerde? söküp temizlemek istiyorum. varsa bir fotoda kırmızı işaretleyerek yada en azından detaylı anlatabilirseniz, sevinirim.

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat