Zaman: 29 Mar 2024 00:33

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 2005 lancer tekleme sorunum..
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 00:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Eray
Araç: 2005 Lancer 1.6 plus
Meslek: Doktor
Herkese merhabalar..bir çok konuda bahsi geçmiş ama herkes farklı birşeyler söylediği için sorunumun cevabı kafamda netleşmedi..o yüzden yeni konu açarak sizleri rahatsız edeceğim..aracım 2005 lancer plus..2011 de 48 binde aldım..şu an 90 binde..tertemiz bir araç..lakin yaklaşık 1 buçuk yıl önce tekleme problemi başladı..bobinden olduğuna kanaat getirerkten(orjinal bobinin çiftine servir 1400 lira gibi bbir fiyat çekti) yan sanayi (gretti marka) bobinler aldım..tekleme düzeldi ama araba 3. 4. bazen 10. marşta ancak çalışıyordu..sonra forumdan bir arkadaşın orjinal bobin sattığını görünce ondan bobinleri satın aldım.(arabası 200 bin km deydi..yani 200 bin km gitmiş bobinler)..3-4 ay hiçbir sorun yoktu sonra tekrar başladı..makineye okutaraktan yer değiştirerekten birinin bozulduğuna kanaat getirdik ustamla..benzinde çok nadir hissediliyor ama gazda tekleye tekleye gidiyorum..gidip bir tane sıfır orjinal bobin alsam 3-4 ay sonra tekrar bozulacakmış gibi geliyor bana..acaba bobinleri bozan başka bir şeymi var..yoksa çöldeki kutup ayısımı beni buluyor bilemedim..bilsem bir bobin alınca bitecek herşey gidip vericem 700 lira..bu arada bu değişikliklerin hepsinde bujileride değiştim..orjinal kodlarına bakaraktan tam uyumlu bujiler aldım..ngk ve densonun bir modeliyle uyumlu benim araç..şuan yaklaşık 5 bin km önce aldığım orjinal uyumlu denso bujiler mevcut..biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın..aracımı çok seviyorum ama bu illet çok moralimi bozuyor..birileri beni aydınlatır yardımcı olursa çok sevinirim..şimdiden okuyan herkese teşekkür ettim..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 00:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Bence çöldeki kutup ayısıyla ilgili bi durum var, :)
Tekleme sorunu genelde ateşlemeden kaynaklanır bujilerde yeniymiş ve çıkma aldığın bobini takınca 3-4 ay düzelmesi sorunun bobin olduğunu kanıtlıyor.
Aldığın bobin yeni olsaydı bu kadar kolay arızalanmaz derdim ama zaten 200.000 km kullanılmış ve ömrünü tamamlamış olması sürpriz değil bence.
Sürekli bobini arıza yapmasına sebep olabilecek başka bir sorun olabilirmi bunu bende merak ettim doğrusu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 00:40 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ettim yorum için..son yazdığın cümleye yani bobinin bozulmasına sebep olan birşey varmı olabilirmi olabilirse ne olabilir sanırsam bunun cevabınıda alabilirsek durum biraz netleşecek gibi..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 01:30 
Kullanıcı avatarı

Buji kablolarını değiştirmişmiydin?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 08:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
illa bobin alacaksan servisten 700 tl veripte almanı tavsiye etmem.piyasada ngk nın bobinleri çok daha uygun fiyatla satılıyor.orjinali kadar kalitelimi bilemem ngk yı kaliteli olarak bildiğim için söyledim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 11:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seyhan
Araç: Colt 1.5 instyle AMT
Meslek: Elektronik Teknikeri
Kan grubu: 0rh-
Bazi yerlerde bazi lpg kitlerinin aracın ateşleme bobinlerinin kısa sürede bozulmasına yol açtığını duymuştum. En son arkadaşa lpgli polo alırken vw ci usta lpg nin bobinleri 50 bin km de bozabileceğini söylemişti. Lpg kitini de bir check ettirin isterseniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 15:18 
Kullanıcı avatarı

Buji kablosu yok benim araçta bobinin altındaki kavalla direk bağlanıyor bujiye..yani her bobin değişiminde onlarda değişti..kavalın içinde bir yay var bobin-buji bağlantısı onunla sağlanıyor..

Hocam ngk bobin hiçduymadım nereden bulabilirim acaba..ben kayserideyim burada gretti dışında bulamadım ben..

Lpg kontrolünü 5-6 defa yaptırdım bir sorun olmadığını söylediler kitte falan..lpg lovato marka..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013 18:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
eray senin çözümün taş sigorta gibi görünüyor.Tarifi yapıyorum bende de 2 kere bobin arızalandıktan sonra bu işlemi yaptım forumda Ali abi söylemişti.Japoncuya gidiyorsun.1 adet büyük taş sigorta alıyorsun motora dışarıdan baktığında sol taraftaki bobinin elektriğine bağlatıyorsun ve dert tasa kalmıyor.İstersen yarın resim atarım sana benim araçta 1 senedir bu şekilde 20.000 km olmuştur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013 20:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
eray yazdı:
Buji kablosu yok benim araçta bobinin altındaki kavalla direk bağlanıyor bujiye..yani her bobin değişiminde onlarda değişti..kavalın içinde bir yay var bobin-buji bağlantısı onunla sağlanıyor..

Hocam ngk bobin hiçduymadım nereden bulabilirim acaba..ben kayserideyim burada gretti dışında bulamadım ben..

Lpg kontrolünü 5-6 defa yaptırdım bir sorun olmadığını söylediler kitte falan..lpg lovato marka..

lancer moturunu görmedim ama şimdi internetten resimlere baktım buji kablosu var.araçta iki bobin iki buji kablosu olması gerekir..
http://e-store.ilkcard.com/urundetay.as ... dLLVU0MDE0

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013 11:51 

İsim: Ahmet
Araç: 2004 Lancer AT
Meslek: Teknisyen
Kan grubu: ARh+
İyi bir oto elektrikçiye gidip bobin giriş voltajlarını ölçtürebilirsin. Elektrikteki bir dengesizlik bobinlerini bozuyor olabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013 18:57 
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
eray senin çözümün taş sigorta gibi görünüyor.Tarifi yapıyorum bende de 2 kere bobin arızalandıktan sonra bu işlemi yaptım forumda Ali abi söylemişti.Japoncuya gidiyorsun.1 adet büyük taş sigorta alıyorsun motora dışarıdan baktığında sol taraftaki bobinin elektriğine bağlatıyorsun ve dert tasa kalmıyor.İstersen yarın resim atarım sana benim araçta 1 senedir bu şekilde 20.000 km olmuştur.

hocam resim gönderebilirseniz sevinirim..deneyebilirim bu taş sigortayı..

müsait olmadığım için sanayiye gidemiyorum..29 ekime sakladım kendimi..birde şu buji kablolarını kontrol ettireceğim..son olarakta arkadaşın dediği gibi bobinlerin voltaj girişine bir baktırayım..hiçbiri olmazsa ngk bobin araştırayım..oda olmadı gidip denso bobin alacaz artık :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2013 02:30 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar şu bobinin kodu benim orjinal bobin kodunun aynısı ve bobinde aynısı resimden anladığım kadarıyla..space star diyor ama bana aynı bobin gibi geldi..ürün kodu denso 099700-048 ..

http://www.ebay.com/itm/NEW-MITSUBISHI- ... 45f0e00132

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2013 13:37 
Kullanıcı avatarı

Kodu aynıysa bobinde aynıdır diye düşünüyorum, space stardada aynı parça kullanılması kuvvetli bi ihtimal.
Ayrıca bobin değişiminde çift olarak değişimi tavsiye ediliyormuş, sen birini değiştirdiğine göre diğerinide değiştirince sorun kalmicak inşallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2013 20:17 
Kullanıcı avatarı

Alt kısmını yeni okudum orjinal parça değilmiş..Vazgeçtim bunu almaktan..Ne kalitede olduğu meçhul..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2013 21:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
toşu yazdı:
Kodu aynıysa bobinde aynıdır diye düşünüyorum, space stardada aynı parça kullanılması kuvvetli bi ihtimal.
Ayrıca bobin değişiminde çift olarak değişimi tavsiye ediliyormuş, sen birini değiştirdiğine göre diğerinide değiştirince sorun kalmicak inşallah.

kesinlikle. bobin tek olarak değil, takım halinde değişir. yoksa elektrik akış düzeni bozulur ve kısa sürede hem eskisi hem de yenisi yine çöp olur, daha büyük bir zarar yani. birde hazır ölçüm yapılıyorken akünü de ölçtür.

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2018 22:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: adnan
Araç: lancer 2005 plus
Meslek: şöför
merhaba nasılsın bu arada bende kayseriliyim aynı sorun bendede var sen çözebildin mi çözdüysen bir görüşme imkanımız olura memnun olurum

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: