Zaman: 05 May 2024 20:46

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: SUBAP SESİ
MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2010 19:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: gökhan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: kuaför
Kan grubu: 0+
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
SANIRIM ARACIMDAN SUBAP SESİ GELİYOR ÖZELLİKLE ARAÇ SOĞUKKEN ÇIT ÇIT ÇIT SES GELİYOR SONRA ISININCA GEÇİYOR BAZEN OTOR SICAKKENDE GELİYOR BU KONU HAKKINDA TECRÜBELİ ARKAŞLARIN ÖNERİLERİNİ BEKLİYORUM:(

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: SUBAP SESİ
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2010 12:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 1990 Lancer Special Edition :)
Meslek: Biomedikal
salonkybele yazdı:
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
SANIRIM ARACIMDAN SUBAP SESİ GELİYOR ÖZELLİKLE ARAÇ SOĞUKKEN ÇIT ÇIT ÇIT SES GELİYOR SONRA ISININCA GEÇİYOR BAZEN OTOR SICAKKENDE GELİYOR BU KONU HAKKINDA TECRÜBELİ ARKAŞLARIN ÖNERİLERİNİ BEKLİYORUM:(

En son subap ayarı ne zaman yapılmıştı? Motoru zorlayınca yada yüksek devirlerde ses artıyormu?
şak şak şak diye bir ses varsa subaplarda gevşeme olmuş olabilir, sıkıyken şakırdama yapmaz ama gevşekken yapar, ayrıca aracınızda sıralı sistem lpg varsa sıralı sistemin valflerinden de geliyor olabilir o ses
aracınız ve motor tipi hakkında bilgim olmadığı için otomatik subap ayarlayan tip bir motor olup olmadığını da bilmediğim için net bir yorum yapamıyorum :(

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=37&t=2405

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2010 19:21 
Kullanıcı avatarı

aracı alalı 40 gün oldu ne zaman yapıldığını(muhtemelen yapılmamıştır yada ihtiyaç duyulmamıştır)bilmiyorum sabah ilk çalışmada oluyor sonra motor ısınınca geçiyor bazen motor sıcakkende ses geliyor (çıt çıt çıt) şak şak şak değil aracımda sıralı lpg var aklıma gelmedi değil ama lpg enjektörlerinden gelen ses kesilmez bildiğim kadarıyla sonuçta çalışan bir parça 2001 model yeni kasa carisma motor kodu 4g92
cevaplarınızı bekliyorum efeçelebi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 11:51 
Kullanıcı avatarı

salonkybele yazdı:
aracı alalı 40 gün oldu ne zaman yapıldığını(muhtemelen yapılmamıştır yada ihtiyaç duyulmamıştır)bilmiyorum sabah ilk çalışmada oluyor sonra motor ısınınca geçiyor bazen motor sıcakkende ses geliyor (çıt çıt çıt) şak şak şak değil aracımda sıralı lpg var aklıma gelmedi değil ama lpg enjektörlerinden gelen ses kesilmez bildiğim kadarıyla sonuçta çalışan bir parça 2001 model yeni kasa carisma motor kodu 4g92
cevaplarınızı bekliyorum efeçelebi

LPG valflerinden gelen ses olmadığına kanaat getirdiyseniz o zaman valf sesi olabilir, çekiş sorunundan yada aracın fazla yakmasından da subapların gevşek olduğu kanısına az -çok varılabilir aslında, ama henüz bunları tespit edemezsiniz aracı aldığınızdan buyana geçen bu kısa sürede sanırım
motor tipinize göre ufak bir araştırma yaptım ama hidrolik iticilimi (otomatik subap ayarlayan) klasik tipmi bulamadım, en iyisi sesi işin ehli bir ustaya, yetkili yada kalifiye olan özel bir servise dinletin derim.

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 13:20 
Kullanıcı avatarı

umarım başıma sorun çıkarmaz parçalar pahalı çünkü

tşk ederim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 13:59 
Kullanıcı avatarı

Araç: 2005 COLT 1.3 - Invite AMT- LPG
Meslek: Mak. Müh.
Kan grubu: A +
bende de ilk çalıştırmada ses geliyor. böyle bir titreme gibi bişey. motor sıcakkende 2000 devir ile 2250 devir aralığında "şıkır şıkır" şeklinde ses geliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 17:45 
Kullanıcı avatarı

salonkybele yazdı:
umarım başıma sorun çıkarmaz parçalar pahalı çünkü

tşk ederim

En azından içnizin rahat etmesi ya da ALLAH muhafaza sorun varsa bile geç kalmadan öğrenmeniz için sesi işin ehli bir ustaya, yetkili yada kalifiye olan özel bir servise dinletin derim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 19:17 
Kullanıcı avatarı

servis el yakıyo resmen bir gaz teline 150 tl istediler göztepe sanayide biri var gaz teli üretiyor 20-30 tl ye hallettiricem subab ayarınıda her usta yapamıyor onun içinde iyi bir usta bulmak lazım varmı anadolu yakasında bildiğiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 19:18 
Kullanıcı avatarı

atayum sanırım seninki tamamen subab sesi bakalım napıcaz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2010 13:34 
Kullanıcı avatarı

salonkybele yazdı:
atayum sanırım seninki tamamen subab sesi bakalım napıcaz

Geçen gün servise gittiğimde bu sesi sordum, sübap ayarı yapılmıyormuş Colt'lara. NAsıl düzelecek o zaman bunlar ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2010 14:06 
Kullanıcı avatarı

SES KESİLDİ ALLAHA ŞÜKÜR dostum benim acı tecrübemi paylaşayım sizlerle 150 tl lik benim arabamın subap iticileri arızalanmış 6 ad tanesi 18 den 108 tl 40 tl usta toplam 150 olması gerekiyordu işlem bana 450 ye mal oldu ustanın teşhisi doğru arızlaı olanlarıda bulmuş ama iş yerine takmaya gelince kam milini ters takınca arabadaki ses iyice arttı. yağ yoldurmuyor iticilere tabii fark etmedik bunu bana iticileri arızalı olduğunu söyledi parcacıyı aradım böyle bişey mümkün değil dedi ama yinede arabanı getir burdaki ustalar gösterelim dedi dün aracımla aksaraya gittim parcacı iticileri değiştirdi bi ustaya yönlerdirdi gittim usta yağ kapağını açtı bu aracın yağ pompası arızalı dedi değişmesi lazımmış neyse arabanın altını komple söktü karteri açtı yağ pompasını yayı özelliğini yitirmiş dedi yeni bir yay taktı ama sorun yine devam etti sonra ben ustaya dedimki bu iticilerin yönü varmı diye tabiiki yağın dolması için yönünün doğru olması gerekir dedi. külbütör kapağını açtılar bi baktılarki kam mili ters takılmış(yağ kanalları üste gelmiş) dolayısı ile iticilere yağ dolmuyor vel hasıl kelam kam milinin yönlerini değiştirdiler ve ses tamamen kesildi. ilk gittiğim ustayada 270 tl lik bakım arıza vs olursa para vermiceğimi söyledim kardeşim senin arabanında subap iticileri arızalanmıştır bu iticiler yağla çalıştığından subap ayarını kendi yapıyor arızalı iticiye yağ dolmuyor dolayısı ile ses yapıyor ve bu işlem o kadar basit ki el aletlerim olsa kendim bile yaparım artık. dikkat et kazıklanma hele servise hiç gitme bir ad iticiye 180 tl istediler ben 18 e aldım aksarayda saygün oto tiyaki hasan paşa sokakta hertürlü parçayı temin edebilrisin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2010 14:47 
Kullanıcı avatarı

Geçmş olsun, bazen bu durum iticiler değişince de düzelmiyor, iticilerin gergisi yada yağ pompasının pislikten tıkanması yada özelliğini yitirmesinden bile olabiliyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 10:42 
Kullanıcı avatarı

salonkybele yazdı:
SES KESİLDİ ALLAHA ŞÜKÜR dostum benim acı tecrübemi paylaşayım sizlerle 150 tl lik benim arabamın subap iticileri arızalanmış 6 ad tanesi 18 den 108 tl 40 tl usta toplam 150 olması gerekiyordu işlem bana 450 ye mal oldu ustanın teşhisi doğru arızlaı olanlarıda bulmuş ama iş yerine takmaya gelince kam milini ters takınca arabadaki ses iyice arttı. yağ yoldurmuyor iticilere tabii fark etmedik bunu bana iticileri arızalı olduğunu söyledi parcacıyı aradım böyle bişey mümkün değil dedi ama yinede arabanı getir burdaki ustalar gösterelim dedi dün aracımla aksaraya gittim parcacı iticileri değiştirdi bi ustaya yönlerdirdi gittim usta yağ kapağını açtı bu aracın yağ pompası arızalı dedi değişmesi lazımmış neyse arabanın altını komple söktü karteri açtı yağ pompasını yayı özelliğini yitirmiş dedi yeni bir yay taktı ama sorun yine devam etti sonra ben ustaya dedimki bu iticilerin yönü varmı diye tabiiki yağın dolması için yönünün doğru olması gerekir dedi. külbütör kapağını açtılar bi baktılarki kam mili ters takılmış(yağ kanalları üste gelmiş) dolayısı ile iticilere yağ dolmuyor vel hasıl kelam kam milinin yönlerini değiştirdiler ve ses tamamen kesildi. ilk gittiğim ustayada 270 tl lik bakım arıza vs olursa para vermiceğimi söyledim kardeşim senin arabanında subap iticileri arızalanmıştır bu iticiler yağla çalıştığından subap ayarını kendi yapıyor arızalı iticiye yağ dolmuyor dolayısı ile ses yapıyor ve bu işlem o kadar basit ki el aletlerim olsa kendim bile yaparım artık. dikkat et kazıklanma hele servise hiç gitme bir ad iticiye 180 tl istediler ben 18 e aldım aksarayda saygün oto tiyaki hasan paşa sokakta hertürlü parçayı temin edebilrisin

Tam olarak nasıl çözdünüz problemi ? Yani bize tecrübelerinizi aktarırsanız biz de aynı şekilde yapalım. Kendiniz nasıl yapardınız ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 14:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
motor soğukken araç kendini normal sıcaklığa bir an önce kavuşturmak için çalışan bir parçadan geliyor buna benzer bir ses.

özellikle havanın iyice soğumaya başladığı şu sıralarda ilk çalıştırmadan itibaren devir 2000 civarında sevrediyor ve aynı LPG enjektörlerinden gelen çıt çıt ses gibi bir ses çıkartıyor. araç ısınınca rolanti normale dönüyor ve mevcut ses kesiliyor. aracı aldığımdan beri bu durum böyle işliyor. sabah ekranda 8 C gösteriyordu yazın rolanti bu kadar yükselmediği gibi bu çıtlayan zımbırtı devreye de girmiyor.

şimdi aklıma geldi araç zengin karışım yaptığından dolayı yanmamış benzin ateşleniyor şeklinde birşeyler hayırlıyorum....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 15:33 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar merhaba,

Subaplardan gelen ses çok tehlikeli. Benimde başıma gelmişti. Tüm subapları değiştirmek zorunda kaldım. LPG ile ilgili bir durum. Kesinlikle servise gidip subap basınçlarını ölçtürmeni tavsiye ederim. Eğer subaplarda sorun varsa daha sonra motoru bile sıkıntıya sokabilir bilgin olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2010 13:20 
Kullanıcı avatarı

buji kabloları ve ateşleme bobinini sök sonra motorun külbütör kapağını sök karşına 8 emme 8 egzoz subabı çıkacak subabları hareket ettiren 2 ad kam milinin üzerindeki vidaları söküp subablara baskı yapan horozların altında iticiler. bakarsın hangisi bozuksa değiştirisin (bozuk olanların üzeri darbelidir) önemli nokta kam milini ters takmamak yani söktüğün bütün parçaları aynı şekilde takarsan sorununu halletmiş olacaksın tabii bu işlem iticilerle alakalı subablarda sorun varsa üst kapağın sökülmesi gerekir işçilik en az 200 tl diğer şekilde uğraşmak istemezsen de işçilik 40-50 tl kolay gelsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2010 13:22 
Kullanıcı avatarı

subab ayarı otomatik olduğu için yapılmaz

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]