Zaman: 28 Mar 2024 23:51

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: KYB Amortisör nasıldır ?
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 08:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
mustafamits yazdı:
bizler japoncuyuz araçlarımız japon. yedek parçada da orj. japonları tercih edelim. made in japon araçlarının orjinal amortisörü ya kyb dir yada tokico dur.

Ben üreticinin koyduğu kült kurallara uymak zorunda değilim, Özgür irademle kendi paramla aldığım aracıma istediğim modifikasyon veya yedek parça seçimini yapabilirim.

KYB yada tokico sert ve işimi çözmeyecekse ister japon olsun ister mars'lı... , ben takmam ya başka alternatif bulurum yada ürünün üzerinde ufak değişikler yaparım... :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 09:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Aynen.
hatta ben biraz daha ileri gideyim sözelci biri olarak: aldığı Mühendislik Diplomasına bile sırf diploması var diye güvenmek zorunda değilim. bana diplomanın hakkını verdiğini göstermek zorunda. Mühendis demek. her yaptığı doğru demek değildir. öyle olsaydı Mühendislik hatasından dolayı geri çağrılan araç olmazdı. ben Mühendisim diyerek beni ikna edemez. biri bana gerekçeli izah ve ikna etmek zorunda. şu an dünya bilgi ve teknoloji olarak büyük bir Derya hiçkimse herşeyi tam bilemez. (geçenlerde bi muhabbet oldu da ona istinaden yazdım.)
konuya dönersek elbette her grubun kendine uygun daha doğrusu uyumlu parça dünyası olur. örneğin alt takım kore ve japon araçlarda aynıdır. Ancak amortisör meselesi markaların sürüş karakteri tercihiyle de alakalıdır. Amerika daha çok konfor odaklı bol yaylanan araç sever. japonlar tatlı sert sever. Avrupa ikisinin ortasındadır.... gibi. üretimlerde buna göre olur genelde. Ancak global parça üretenler müşteri odaklı farklı ürün seçenekleri ile kendi menşeinin dışına çıkar yada araç markasının müşterisi orjinal parçanın dışında bişeyler (modifiye vs.) isteyebilir.
Sonuç: kaliteli olduktan sonra tercihinize göre marka almakta sorun yok. hatta bazan orjinal olmayan ekipman kronik sorunu çözebilir. Renaultta Sagem orjinal bobin yerine Valeo kullanmak buna örnektir.
Ancak japon yine de japondur : Amortisör almaya gerek yok :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 09:49 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Aynen.
hatta ben biraz daha ileri gideyim sözelci biri olarak: aldığı Mühendislik Diplomasına bile sırf diploması var diye güvenmek zorunda değilim. bana diplomanın hakkını verdiğini göstermek zorunda. Mühendis demek. her yaptığı doğru demek değildir. öyle olsaydı Mühendislik hatasından dolayı geri çağrılan araç olmazdı. ben Mühendisim diyerek beni ikna edemez. biri bana gerekçeli izah ve ikna etmek zorunda. şu an dünya bilgi ve teknoloji olarak büyük bir Derya hiçkimse herşeyi tam bilemez. (geçenlerde bi muhabbet oldu da ona istinaden yazdım.)
konuya dönersek elbette her grubun kendine uygun daha doğrusu uyumlu parça dünyası olur. örneğin alt takım kore ve japon araçlarda aynıdır. Ancak amortisör meselesi markaların sürüş karakteri tercihiyle de alakalıdır. Amerika daha çok konfor odaklı bol yaylanan araç sever. japonlar tatlı sert sever. Avrupa ikisinin ortasındadır.... gibi. üretimlerde buna göre olur genelde. Ancak global parça üretenler müşteri odaklı farklı ürün seçenekleri ile kendi menşeinin dışına çıkar yada araç markasının müşterisi orjinal parçanın dışında bişeyler (modifiye vs.) isteyebilir.
Sonuç: kaliteli olduktan sonra tercihinize göre marka almakta sorun yok. hatta bazan orjinal olmayan ekipman kronik sorunu çözebilir. Renaultta Sagem orjinal bobin yerine Valeo kullanmak buna örnektir.
Ancak japon yine de japondur : Amortisör almaya gerek yok :D

Mesaj alınmıştır efendim.... :"": Hafta sonu muayene var, hayırlısıysa girip çıkıyım sonra tamam para felan harcamayacam önümüz kış... :roll: ( Not: İnşallah)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 14:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: ercan
Araç: colt 2011
Meslek: teknisyen
Kan grubu: BRH+
Peki, fabrika çıkışı orijinal amortisör ne ise en doğru seçim odur. Aracın Japon olması ona uygun amortisör ün japon olacağı anlamına gelmez. Mesala Clio 4 Fransız araç amortisör lerini Maysan yapıyor. Ayrıca fabrika toleranslarinda her iki amortisör arasında %40 fark olabilir. Yani aldığın iki Kayaba amortisör lerin arasında %40 fark olabilir. Amortisör yapısı itibariyle yumuşama eğilimi gösterir. Buna istinaden sert olması iyidir.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 15:00 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
prensipte fabrikasyon iyidir. ama elin oğlu kaymak gibi asfalt yollara göre ayar yapıyor. Türkiyenin toprak, bozuk yamalı bohça yollarını hiç hesap etmiyor. bu yüzden fabrikasyon iyidir demek doğru ama eksik olacaktır.
Aynı şey buji için de geçerli: lpgli aracın orjinal bujisini fabrikasyon diye almak yanlıştır. Çünkü aracın orjinal yakıtı (benzin) değişmiş ve daha zor tutuşan LPG olmuştur. bu durumda fabrikasyon buji bobin ve buji kablolarına zarar veren, erken yıpratan buji durumuna düşecektir.
Ben her durum ve kişiye özel küçük standart sapmalarının olacağı fikrindeyim. bu nedenle Tıpta hastalık yoktur hasta vardır. denir. hasta özel muamele yapılır. bugün kullandığımız ağrı kesiciler vsç bile aslında ideal değildir: 40 kilodaki yetişkin ile 200 kilodaki yetikine aynı mg. tableti aynı hastalıkta günde 1 adet diye standart verirseniz birine çok az gelirken diğerine fazla gelecektir.
otomobilde de arazi, coğrafi şartlar, kişinin beklentisi çok önemlidir. kaliteli olduktan sonra gerisi önemli değil. Kalitesiz ürün mutlaka diğer parçalara zarar verir.
Sonuç : alma :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 15:15 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Sonuç : alma :D

hep alttan alttan subliminal mesaj seziyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 22:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: ercan
Araç: colt 2011
Meslek: teknisyen
Kan grubu: BRH+

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi