Zaman: 29 Mar 2024 02:24

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 358 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2015 19:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Bir lafım vardır; coltu her usta çözemez.

Arabayı dandik sümbül, linea sanıyorlar. Hemen dağılacağını düşünüyorlar. Coltun öyle kolay kolay dağıldığını hiç görmedim.
80bin km'ye doğru kazadan ötürü ön amortisörlerim değişti.(taşa vurunca sağ patlamış). ön takım sıkıntılı olunca bir süre bam güm her yere girdim. doğal olarak rot başlarını da biraz bozmuşum :D

Düzgün binilmişse(çukurlara filan girerken dikkatli olmak lazım) hiçbir şey olmuyor coltun ön takımına.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015 06:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: ozaN
Araç: 2011 CoLT 1.3 AmT
Meslek: memur
gommes yazdı:
Benim araç 2010 ekim trafiğe çıkışlı. Ben 2013 mayısta aldığımda daha 7500 kmdeydi. İlk sahibi daha kmsi gelmeden bakıma mı girermiş araç diyordu. Ostim sanayicisiydi adam. :) neyse alır almaz ankara şeref otoda ilk bakımına soktum. 250 liraya. İkinci bakımı nisan 2014te 22000 de kendim malzemeleri temin ederek 200 liraya mâl ettim. Araç 33000 de ama yıldan dolayı bakım yapayım diyorum. Malzemeleri yavaştan toplamaya başladım. Bosch marka hava, yağ ve karbonlu polen filtresi 75 lira. Eneos 5w40 4+1 lt yağ 85 lira. Bosch ön balata 90 lira. Her ihtimale karşı alayım dedim. Bitmemişlerse bir sonrakine kalır ne yapalım. Hava ve poleni ben değiştirebiliyorum. Yağ ve yağ filtresi değişecek. Fren hidroliği değişecek. Bir de frenlere bakılacak. Sizce işçilik hakkı nedir bunun özel serviste? Geçen sefer usta biraz fazla istedi gibi gelmişti. Bu kez önden konuşayım diyorum.

Hava, polen, yağ değişimi, ön balataların değişimi yapıldı hatay mitsubishi servisinde 60tl ödendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2015 11:31 
Kullanıcı avatarı

haziranda yıllık bakıma gireceğim, rutin bakıma ek arka kampanaları kontrol ettirip, fren hidroliğini değiştirteceğim.
2009 model 82500km'de fabrika fren hidroliği var. Frenleme ile ilgili problem olmasa da ara ara fren şişebiliyor.

Önerebileceğiniz fren hidroliği markası var mı? varsa değiştiren kaç litre yağ gidiyor ?
Bakıma kadar gerekli malzemeleri toparlayayım diyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2015 15:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Kitapçıkta
DOT4+ uygun bir fren hidroliği kullanın yazıyor.
Şanzıman ve fren hidroliği aynı yerden besleniyormuş.

Kitapçık bilgisi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2015 17:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Volkan
Araç: Colt 1.3 İnvite
Meslek: Lojistik
Bugün Colt 1.3 AMT 2007 model 46000 kmdeki araca yıllık bakım yaptırmak için fiyat talebinde bulundum Çizgi Otomotiv, Ulugöl ve İlknur Otodan.

Çizgi Otomotiv 290, Ulugöl 420, İlknur Oto da 180 tl fiyat verdi. Ulugöl'ün fiyatına cidden çok şaşırdım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2015 08:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: ozaN
Araç: 2011 CoLT 1.3 AmT
Meslek: memur
kaan20 yazdı:
haziranda yıllık bakıma gireceğim, rutin bakıma ek arka kampanaları kontrol ettirip, fren hidroliğini değiştirteceğim.
2009 model 82500km'de fabrika fren hidroliği var. Frenleme ile ilgili problem olmasa da ara ara fren şişebiliyor.

Önerebileceğiniz fren hidroliği markası var mı? varsa değiştiren kaç litre yağ gidiyor ?
Bakıma kadar gerekli malzemeleri toparlayayım diyorum.

elimde liquimoly (adını doğru yazamamış olabilirim) fren hidroliği vardı. aracım 34000'de. yetkili serviste yaptığım bakım sırasında baktım usta hiç sözünü etmiyor. Ben sordum fren hidroliği değişecek mi diye. Yok dedi yaa, sadece kaza vs.durumlarında değiştiriyoruz. yoksa eksik varsa ekleme yapıyoruz. olur mu dedim ya. bakım çizelgesinde 30000 de bir değişim yazıyor. Yok yapmıyoruz dedi.
ondan sonra gelmiş özel servise gidiyorsunuz ama aracınıza bir şey olduğunda ne yapacaksınız biz garanti veriyoruz falan diye aklımı çelmeye çalışıyorlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2015 11:55 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Redsong yazdı:
Bugün Colt 1.3 AMT 2007 model 46000 kmdeki araca yıllık bakım yaptırmak için fiyat talebinde bulundum Çizgi Otomotiv, Ulugöl ve İlknur Otodan.

Çizgi Otomotiv 290, Ulugöl 420, İlknur Oto da 180 tl fiyat verdi. Ulugöl'ün fiyatına cidden çok şaşırdım.

Ulugöl'den ücretsiz check-up için randevu istedim. LPG var diye bakamazlarmış muş miş... Bakıma geldim desem LPG felan görmezler.

Daha önceki aracımla da bazı sorunlar yaşamıştım ulugöl'de. Müşteri ilişkileri açısından en kötü yetkisi servis olduğunu düşünüyorum. Fiyat politikasıda belli ediyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 May 2015 18:24 
Kullanıcı avatarı

gommes yazdı:
elimde liquimoly (adını doğru yazamamış olabilirim) fren hidroliği vardı. aracım 34000'de. yetkili serviste yaptığım bakım sırasında baktım usta hiç sözünü etmiyor. Ben sordum fren hidroliği değişecek mi diye. Yok dedi yaa, sadece kaza vs.durumlarında değiştiriyoruz. yoksa eksik varsa ekleme yapıyoruz. olur mu dedim ya. bakım çizelgesinde 30000 de bir değişim yazıyor. Yok yapmıyoruz dedi.
ondan sonra gelmiş özel servise gidiyorsunuz ama aracınıza bir şey olduğunda ne yapacaksınız biz garanti veriyoruz falan diye aklımı çelmeye çalışıyorlar.

Evet hocam doğru söylüyorsunuz, elimdeki colt benzinli bakım çizelgesinde fren hidroliği 30bin km'de bir gözüküyor ama çok fuzuli gibi duruyor. 30bin km'de ralli aracı mı da fren hidroliği özelliğini kaybetsin. 60bin km daha mantıklı aslında.

Ben 90bin km/6.yıl bakımına gireceğim. normal bakıma ek fren hidroliğini ve motor suyunu değiştireyim diyorum. Aracın fabrika hidroliği ve suyu duruyor. bir de arka kampanalara baktıracağım. Araçta bozulmuş rulman uğultusu gibi bir ses var sürekli belli belirsiz. Bir keresinde inişte 150 ile freni köklediğimde arka kampananın birinden sağlam uğultu geldi ama şu an gelen normal seyir halindeki uğultuyu seçemiyorum çok belirsiz olduğu için.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 May 2015 13:45 
Kullanıcı avatarı

Şu zamana kadar hiç dokunmadım. gayet iyi durumda imiş, eski sahibi eksildiğinde antifriz eklemiş sanırım. aracı satın aldığımda belki lazım olur diye 1lt antifriz şişesi vermişti.

Hidroliği bi değiştirelim bakalım ne olacak. ufak ufak bakım malzemelerini ayarlıyorum. Tek seferde sanayiden çıkayım bu sefer :D

Vedat abi; amt baskı balata değiştirdin mi bilmiyorum ama normal kullanımda sıkıntı yokken, 150e kadar soluksuz çıktığında araç 1dk sonra çok pis bir yanık kokusu geliyor. Baskı balatadan olduğunu düşünüyorum. O yüzden aracı eskisi kadar zorlamıyorum, sakin kullanımda hiçbir problem yok, yakıt olarak da artış olmadı. Alt devirlerde sıyırma yok da üst devirlerde (5bin üzeri) kullanıldığında sanırım sıyırıyor olabilir. Yanık kokusu çok rahatsız edici düzeyde... Aktüvatörü zorlamamak adına yakın bir zaman baskı balatayı değiştirmeli miyim?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 May 2015 10:12 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
o yanık kokusu balatadan değil motor yağından geliyor coltlarda standart ve problemli bir durum değil. araç vitesteyken baskı balataya bi zeval gelmez çünkü tam basılı durur.

Yanık kokusu nedense motor yağı değil gibi düşünüyorum ama 10w40tan 5w40a geçmiştim, yüksek devirde galiba koku yapıyor. Bütün araba oldukça kötü kokuyor. 10w40ta böyle bir şey yoktu. Araçtaki arkadaşlar hatta bir şey mi yanıyor, bir problem mi var diye paniklemişlerdi. koku 5w40ı koyduktan 10bin km sonra yapmaya başladı o yüzden yağdan değil diye düşündüm. baskı balataya yordum :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 13:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: colt elegance 2011 amt
Meslek: saglik
2011 colt ınvıtemin ön fren balatalar tam anlamıyla bitik.değişim için pendik güneriden fiyat aldım.orjinal parça ve işçilikte 300 tl. temsanın ikinci kalite balatası varmış ,onu takınca işçilik dahil 170 tl fiyat verdiler. maddi yönden zayıf bir dönemime geldiği için 170 tl lik pakete meylettim . tavsiyeleriniz nedir ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 13:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kemal
Araç: 2005 Colt 1.3 Amt
Meslek: öğrenci
kaan20 yazdı:
Şu zamana kadar hiç dokunmadım. gayet iyi durumda imiş, eski sahibi eksildiğinde antifriz eklemiş sanırım. aracı satın aldığımda belki lazım olur diye 1lt antifriz şişesi vermişti.

Hidroliği bi değiştirelim bakalım ne olacak. ufak ufak bakım malzemelerini ayarlıyorum. Tek seferde sanayiden çıkayım bu sefer :D

Vedat abi; amt baskı balata değiştirdin mi bilmiyorum ama normal kullanımda sıkıntı yokken, 150e kadar soluksuz çıktığında araç 1dk sonra çok pis bir yanık kokusu geliyor. Baskı balatadan olduğunu düşünüyorum. O yüzden aracı eskisi kadar zorlamıyorum, sakin kullanımda hiçbir problem yok, yakıt olarak da artış olmadı. Alt devirlerde sıyırma yok da üst devirlerde (5bin üzeri) kullanıldığında sanırım sıyırıyor olabilir. Yanık kokusu çok rahatsız edici düzeyde... Aktüvatörü zorlamamak adına yakın bir zaman baskı balatayı değiştirmeli miyim?

o yanık kokusu bende de var. Yüksek devire çııktığımda başta yanık yağ kokusu gibi geliyor, daha sonra yanık lastik kokusu gibi.Benim yağ 10-40. Anlam vermedim. Çok dik bir yokuşta ne kadar daha hızlanıcak diye test etmiştim içeriye doldu koku. Baskı balata değildir belki ama tamamen baskı balatadan gelen kokunun aynısı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 14:10 
Kullanıcı avatarı

mustafa5834 yazdı:
2011 colt ınvıtemin ön fren balatalar tam anlamıyla bitik.değişim için pendik güneriden fiyat aldım.orjinal parça ve işçilikte 300 tl. temsanın ikinci kalite balatası varmış ,onu takınca işçilik dahil 170 tl fiyat verdiler. maddi yönden zayıf bir dönemime geldiği için 170 tl lik pakete meylettim . tavsiyeleriniz nedir ?

internetten sipariş verip herhangi bir japon bakan ustaya giderseniz orijinal balataları servisin verdiği fiyata taktıırsınız. Servise gidip niye bu kadar ödeyesiniz ki? ayrıca bakım için de hiç gerek yok 300 vermeye... Dışarıda yaptırabilirsiniz...

Serviste polen filtresine 100tl yazıp colt sahiplerini böyle bir maddiyatın altına sokmaları hiç hoş değil...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 14:13 
Kullanıcı avatarı

kirmizicolt yazdı:
o yanık kokusu bende de var. Yüksek devire çııktığımda başta yanık yağ kokusu gibi geliyor, daha sonra yanık lastik kokusu gibi.Benim yağ 10-40. Anlam vermedim. Çok dik bir yokuşta ne kadar daha hızlanıcak diye test etmiştim içeriye doldu koku. Baskı balata değildir belki ama tamamen baskı balatadan gelen kokunun aynısı.

Bana koku motor yağından gibi gelmedi. motor yağı böyle kokmuyor sanki... Bir gün deliler gibi basıp o koku ile ustanın yanına gideceğim, o bilir... Motor yağı olsa motor yağı eksilir, ben kokuyu uzun süredir alıyorum. 15bin km oldu 5w40 ile ilk günkü seviyede...

2gün önce deneme amaçlı otobanda son hıza ulaşayım dedim, gösterge 182km'de kaldı, zaten lastiklerden dolayı gösterge hata payı 1-2km oluyor, 180km'de kaldı diyebiliriz. Arabanın fabrika verisi de bu... Baskı balatada problem olsa bu hıza çıkamam. 2kere denedim bunu ve hiç koku yoktu... Ama baskı balata inceldiği için sanırım tam kavrama olmuyor bazen. Vites geçtikten 1-2saniye sonra kökleyince koku moku olmuyor ama sürekli dip gaz gidince ince balata sıyırıyor olabilir de... 2hafta sonra belli olacak.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 14:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: colt elegance 2011 amt
Meslek: saglik
kaan20 yazdı:
mustafa5834 yazdı:

internetten sipariş verip herhangi bir japon bakan ustaya giderseniz orijinal balataları servisin verdiği fiyata taktıırsınız. Servise gidip niye bu kadar ödeyesiniz ki? ayrıca bakım için de hiç gerek yok 300 vermeye... Dışarıda yaptırabilirsiniz...

Serviste polen filtresine 100tl yazıp colt sahiplerini böyle bir maddiyatın altına sokmaları hiç hoş değil...

haklısınız . bundan önce şahin samara flash vs araçlarım olduğu için yan sanayi orjinal vs umursamazdım. nedense şimdi coltuma kıyamıyorum.sorma ihtiyacı hissettim. iyi bir ustaya balatalarla birlikte ( periyodik bakımınıda filtre yağ vb. ) o fiyata rahatlıkla yaptırabilirim.saygılar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 14:41 

İsim: Ömer
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 İnvite AMT 2006
Meslek: Serbest
Beylikdüzü-Beykent-Büyükçekmece bakım için usta tavsiyesi verebilecek olan var mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 17:01 
Kullanıcı avatarı

mustafa5834 yazdı:
haklısınız . bundan önce şahin samara flash vs araçlarım olduğu için yan sanayi orjinal vs umursamazdım. nedense şimdi coltuma kıyamıyorum.sorma ihtiyacı hissettim. iyi bir ustaya balatalarla birlikte ( periyodik bakımınıda filtre yağ vb. ) o fiyata rahatlıkla yaptırabilirim.saygılar

balata ve disklerin orijinal kodları ve nerelerden bulabileceğinizi forumda bulursunuz. ara ara birçok kişi paylaşıyor.
motor yağı değişimi kolay iştir. Düzgün her usta yapar. Polenin yerini bilemez en fazla, onun da nasıl söküleceğine dair videoyu youtube'a yüklemiş ve mct fb grubuna atmıştım. onun dışında işçiliği iyi her usta yağını ve filtrelerini değiştirir.

Ben de coltuma kıymam, ama gidip de serviste öpülmek istemem. Servisle aynı kalitede filtreleri ve yağı alıyorum ustama yaptırıyorum.

Mesela n11'de bosch filtre seti var, bosch colt için yeterli bir marka olur diye düşünüyorum. öte yandan konusu da mevcut, mann filtre isteyen olursa yardımcı olmaya çalışıyoruz...

Servise gittim de ne oldu, dandik işçilik yapıyorlar. Arabaları fuso canter sanıyorlar. Ön camı o kadar rezil değiştirmişler ki.. ön cam taş gelince tekrar çatladı. servise gidip açık açık, ön camı sizden kasko ile alıp başka yere taktıracağım diye... Gider cebimden tanıdığım camcıya taktırırım. Memnuniyetsizliği belirtmeme rağmen dikkate alan yok...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015 23:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: mesut
Araç: COLT 1.5 İnstyle AMT 109 HP ;)
Meslek: makine teknikeri
Kan grubu: a+
kaan20 yazdı:
kirmizicolt yazdı:

Bana koku motor yağından gibi gelmedi. motor yağı böyle kokmuyor sanki... Bir gün deliler gibi basıp o koku ile ustanın yanına gideceğim, o bilir... Motor yağı olsa motor yağı eksilir, ben kokuyu uzun süredir alıyorum. 15bin km oldu 5w40 ile ilk günkü seviyede...

2gün önce deneme amaçlı otobanda son hıza ulaşayım dedim, gösterge 182km'de kaldı, zaten lastiklerden dolayı gösterge hata payı 1-2km oluyor, 180km'de kaldı diyebiliriz. Arabanın fabrika verisi de bu... Baskı balatada problem olsa bu hıza çıkamam. 2kere denedim bunu ve hiç koku yoktu... Ama baskı balata inceldiği için sanırım tam kavrama olmuyor bazen. Vites geçtikten 1-2saniye sonra kökleyince koku moku olmuyor ama sürekli dip gaz gidince ince balata sıyırıyor olabilir de... 2hafta sonra belli olacak.

180 km/h ye kaç bin devir de ulaştınız ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015 01:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: Colt CZ3 İnvite
Meslek: Öğretmen
Colt' un hava yastığı ışığı yanıyordu, emniyet kemerini geri toplayan yay gevşek olduğu için yanıyormuş, işlem yapmalarına gerek kalmadı. Mar Oto' ya arıza tespiti için 59 tl. verdim. İlgiden de memnun kaldım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015 09:11 

İsim: Ömer
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 İnvite AMT 2006
Meslek: Serbest
_opeth yazdı:
Lycos yazdı:
Beylikdüzü-Beykent-Büyükçekmece bakım için usta tavsiyesi verebilecek olan var mı?

Askale harici gozukmuyor. Ben sultanbeyliye gidiyorum.

Askale acımasızdır diye çekiniyorum açıkçası.

Sultanbeyli'de nereye gidiyorsunuz?

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 358 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye