Zaman: 16 Nis 2024 22:27

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2010 23:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: evren
Araç: colt czt
Meslek: öğretmen
Arkadaşlar bu araçları;

yakıt
konfor
malzeme kalitesi
yedek parça
bakım ücretleri
,
,
vs vs

konularda bi değerlendirebilirmiyiz?

titanium a binmek nasip olmadı.binen gören inceleme fırsatı olan varsa bi yardımcı olsun..tşk ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2010 23:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Sinirküpü yeni kasa fiestaya baya bindi o daha sağlıklı konuşur.. Ancak bir arkadaşımda 1.6 dizeli var.. En fullü.. Bizdeki gibi içeri yol sesi almayla şikayet ediyordu..

Yeni fiesta forumunu da takip ediyorum arada bir.. Çoğu kullanıcı yaş itibariyle genç ve aracının dış görünümünden dolayı almışlar.. Yani güvenlik yada konfor yada tam randımanlı performans yok.. Ama haria bir duruşu var arabanın.. :D

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 00:58 

İsim: .
Araç: .
Meslek: .
...

En son senolgonul tarafından 25 Eki 2011 02:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 08:47 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
2010 model ford fiesta 1.4 tdci titanium x-paket kullanan ve zamanında 2008 mitsubishi 1.3 invite amt kullanmış birisi olarak yorum yapabilirim. ama siz yeni kasa ford mu soruyorsunuz, yeni kasanın 1.6'sını mı 1.4 ünü mü soruyorsunuz bilemiyorum. üstüne dizel colt sürmedim bilmiyorum.
- genişlik ve ferahlık: colt (aracın iç mekanı fiestadan daha geniş)
- güvenlik: eşit (fiesta güvenlik paketli ise fiesta, colt invite donanımlı ise colt) (ikisinde de 2 hava yastığı ve abs var).
yol tutuş: eşit. fiesta da bence iyi bir yol tutuşa sahip. ama tabi lancer'dan inip fiestaya binince ben beğenmedim o ayrı.
- konfor: fiesta (yol sesi az, kasislerde de başarılı)
- motor: colt (ne de olsa mercedes ve de 95 hp)
- vites: amt ise kesin colt, düz vites ise yine colt çünkü 1.4 motor yokuşta sıkıntı.
- donanım: fiesta. (özellikle titanium x pakette yok yok). ama kliması beş para etmez.
- ekonomi: colt. (1.4 tdci hiç de az yakmıyor. evet fabrika verisinin içinde yakıyor ama nedense bu değer hep şehir içine yakın.)
- performans: colt. motor gücü ve özellikle tork farkı var.
-malzeme kalitesi: onu zaman gösterecek. ama fiesta'nın ön konsolundaki yumuşak plastik ve metalik renk verilmiş plastik ayrıntılar hoş duruyor.
-ses sistemi: fiesta. benim 1.5 lancer araçtan daha iyiydi ses sistemi. ama mp3 cd'lerinde takılma yapıyor belirteyim.
- bakımlar: colt. ama çok da bir fark yok. zaten ikisi de 15 binde bir giriyor.
- yedek parça: bilemiyorum.
- servis: büyük şehirde fark etmez. zaten servis işinde mesele marka değil servisin kendisi. ama genel olarak fiesta.

eğer yeni kasa fiesta alacaksanız, dizel colt'ların üretimi bittiğini, alacağınız 2. el colt aracın garantisinin çoktan bitmiş ya da bitmeye yakın olduğunu unutmayın.
ha eğer eski kasa fiesta alacaksanız zaten yukarda yazdıklarımdan bir çok fiesta yazan şey de geçerliliğini yitirir. bu durumda colt daha iyidir.
bir de bu işler maliyet işi. eğer çok km yapmıyorsanız dizel fiestaya o parayı verceğinize gidip benzinli AMT bir colt alın. 8makyajlı kasa)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 09:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Dizel Colt'un donanımı inform ise fiestayla karşılaştırıldığında eksiklikleri fazla gibi gelebilir. Ama ekonomi olarak çok iyidir. 4 kişi full bagaj + klima açık 18 kuruştan fazla yakmıyor şu sıralar. Yani her harukarda 5.5 lt/100 km değerini kendinizi kasmadan yakalıyorsunuz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 13:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

5.5 çok yazmışsın be aga. ben o dediğin değeri fiesta ile görmedim desem yeridir. ama tabi arada güç,çekiş ve motor hacmi farkı olduğunu da belirtmek lazım. üstüne dediğim gibi fiesta özellikle yokuşlarda insanı sıkıntıya düşürecek bir araç. motor turbonun verimli çalıştığı devrin bile üzerinde bir noktada kavrama yaptırıldığında ancak yeterli çekişi sağlıyor. bu da uzun vadede baskı balata olarak bize geri döner. bir de fiesta 1.4 araçlarda intercooler yok. eğer 1.5 coltlarda varsa o da bir artıdır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 14:35 
Kullanıcı avatarı

Abi valla şehir içinde buna tekabül ediyor.

Fabrika verisi ise Tüketim (fab. ver.) 3.9/4.6/5.9 lt/100 km

Şehir içi : 5.9 yazmışlarda ben o kadar yaktıramadım henüz. Depoyu doldurduktan sonra klima açık şekilde 800 km menzile sahip şehir içinde. Şehirler arasında ise bu sene Karadenize giderken İzmir'den çıkıp 920 km yol kat ettim. 60 km daha menzil görünüyor yol bilgisayarında. yuvarlak hesap 1000 km desek, depoyu 150 TL'ye doldurmuştum. 15 - 16 kuruş yapar km başına. 5.2 lt/100km şehir dışı verisine sahibim. Tabi burda fazla yakmasına etken olarak, gündüz 30 - 35 derece sıcaklık ve araçta 4 kişi olmamız, klimanın 450 km boyunca açık olması ve bagajın dolu olmasının etkisi var.

Sadece tek başıma şimdi yola çıkıp yağmursuz bir şekilde uzun yol yapsam. Bir depo ile 1200 km'yi görmek hayal değil diye düşünüyorum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 15:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: fuat KEHRİBAR
Araç: COLT 1.3 Invite
Meslek: tasarımcı
Kan grubu: 0RH+
@hero
1200 abartma yaw kasma kendini depo 50 lt diyelim maksimum eee 100 km de 4.0 diyelim anca o dediğin hesap oluyo yaw o da 90 geömiyceğine yemin edicen ama :lol:

Ben fiestanın eski kasaya bindim uzaktan kumandalı minik araba gibi bişiydi 8)
Yeni kasada da işçilik sıfır bi iki iphone filan eklentisi yapmışlar göz doldurmak için.Colt dizelden şaşmam şaşarsam da ASX filan olur sanırım, o ne güzellik öyle yaw :good:
bana sorarsanız fiesta miesta hikaye yaw (sinirküpü kardeşim senin de keyif almadan bindiğini umuyorum yakın zaman da tekrar coltlanman dileğiyle diyorum :) )
Dizelimi yerim ben 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 15:36 
Kullanıcı avatarı

Fuat abicim,
Valla Karadenizdeyken depoyu doldurtuktan sonra ilk çeyreğe kadar kullandım. 300 km yol kat ettim. :)
Geçenlerde İzmirde de yakaladım bu değeri. Sonrasında İzmir dışına git gel 300 km ve araçta başka kişilerde olunca yakalayamadım istediğim oranı. 110 - 120 ile gidince pek olmuyor :D Onun öncesinde ilk çeyreğimi kullanırken hep kastım. 5. vitese geçmedim desem yeri vardır...
Yani dediğim değer hayal değil. Uygun asfalt ve hava koşulu olsun yakalarım her türlü..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2010 21:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

kefu yazdı:
@hero
1200 abartma yaw kasma kendini depo 50 lt diyelim maksimum eee 100 km de 4.0 diyelim anca o dediğin hesap oluyo yaw o da 90 geömiyceğine yemin edicen ama :lol:

Ben fiestanın eski kasaya bindim uzaktan kumandalı minik araba gibi bişiydi 8)
Yeni kasada da işçilik sıfır bi iki iphone filan eklentisi yapmışlar göz doldurmak için.Colt dizelden şaşmam şaşarsam da ASX filan olur sanırım, o ne güzellik öyle yaw :good:
bana sorarsanız fiesta miesta hikaye yaw (sinirküpü kardeşim senin de keyif almadan bindiğini umuyorum yakın zaman da tekrar coltlanman dileğiyle diyorum :) )
Dizelimi yerim ben 8)

Yav beddua gibi olmuş diyecem alınacaksınız. colt'un yeri benim için bambaşka. lancer'dan da çok memnunum ama colt ilk aracımdı. az yaktı, sıkıntı çıkarmadı güven verdi. ismi bile vardı. Atılgan. gerçi hanım da ben de "colty" diyorduk bazen. bak şu an 3. lancer aracıma biniyorum hiç birine isim vermemiştim. satmaya giderken bile bir bahane bulup da satmasam diye içimden geçiriyordum. içim burkuldu sattıktan sonra.
colt'un yeri bambaşka dedim ama lancer'ın yeri de daha bir başka. benim için üzülmeyin. ben hem colt hem de 1.5 lancer sürerken hayalini kuruduğum araca biniyorum. Allah izin verir de bir aksilik çıkmazsa da bir süre daha binmeyi düşünüyorum. Tabi ilerde olur mali bir sıkıntım olur yine. ya da başka sevdalar alır bizi (mesela 1.8 dizel asx filan gelince param da olursa).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2010 00:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: evren
Araç: colt czt
Meslek: öğretmen
şinirküpü yeni kaşayı merak ediyodum...yorumların gayet tatminkar :)

ileriye yönelik planlar yapıyorum da czt yi şatıp ekonomi moduna geçmeyi düşünüyorum :)

1-2 şene şonra az yakan bi arabayla ev takşidine giricem naşipşe

benim için önemli olan aşlında yakıt konuşuydu

ya yeni fieşta ya yeni yariş ya da colt dizelden dewam edeyim diye düşünüyorum

şöyle de bi şeçenek var czt ye tüp taktırmak :D

şuan tabi bunlar düşünce aşamaşı ama fieşta şanki biraz daha avantajlı olacak.2 yıl şonra 5 şenelik dizel coltlar 100bini çoktan geçmiş olacak...fieşta işe yeni kaşadan dewam edeceği için km şi düşük bi fieşta denk getirmek daha rahat olacak gibi ;)

şöyle bi şıkıntı da var...farkettiyeşeniz bazı markalar dizel üretimini durdurmaya başladı...yeni gözde hybridler olacak...bunu da bereçteki honda müdüründen bizzat duydum...bikaç şene içinde hybridler piyaşayı ele geçirecek...honda dan bi örnek vereyim...crx in abişi crz yükşek hp ye şahip olacak ama aynı zamanda hybrid olacak ;)

yani dizel araçlar şuanki gözde araba olma özelliğini yitirecek...bu da ayrı bi konu :)

akıllı adım atmak lazım!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2010 11:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

valla kardeş akıllı adım için iyi öngörüye sahip olmak lazım. bir de özellikle bizim memlekette akıllı adım öyle mantıkla filan atılamıyor. hangi aracın tutacağı hiç belli olmuyor. colt, lancer bunlara en iyi örnek.
aracından memnunsan git tüple diyeceğim. ama karar senin. ford filan tutulan araçlar sonuçta. yaris de öyle.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: