Zaman: 27 Nis 2024 02:06

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 00:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Başlık saçma oldu biliyorum. Sınıflar çok farklı ama en uzun kullandığım araç Colt ile kıyaslamayacaksam, inceleme yazmanın ne anlamı kaldı.

Perşembe günü aldığım Picasso ile 500km civarı yol yaptım. Sarıyer civarında kullandım. Sakarya'ya gittim, geldim. Bahçelievler'e babama gittim geldim. Bu güzergah tabiri caizse avuç içi gibi bildiğim güzergah :) Colt ile bu güzergah da çoğu noktaya hız göstergesini nokta ayar yaparak virajlara girerdim. O yüzden genel bir kıyaslama yapacağım.

Boyutlar:

Gerek ön bölüm olsun, gerek arka bölüm olsun, gerek ise bagaj olsun. Colt'tan daha ferah bir araba bir elin parmağını geçmez. Picasso'da öyle birşey. Citröen almamak için VW Jetta, Civic, Corolla, Avensis, eski model Passat.. gücümün yetebileceği birçok arabayı gittim inceledim. Üstüne 25bin vereceğim araç olarak bakınca hiçbiri cezbetmedi..

Picasso ön güneşlikleri açıldığında ve A sütunun ince ve pencerelerinin akıllıca dizilimi sayesinde.. adeta akvaryum içinden araba kullanıyor gibi hissediyorsunuz. Colt'un o sütunun aslında ne kadar görüşü kısıtladığını anlıyorsunuz.

Arabanın arkası özellikle de cam tavan orta sıra koltuklarda yolculuk yapanlar için can simidi.. Öyle ferah ki.. Diz mesafesi, koltukların açısı ve kumaşların kalitesi çok iyi. Örneğin ben Colt'u hiç sırt desteksiz kullanamadım. Bel ağrısı olurdu ve illaki terlerdim. Picasso da ise koltuklar tamamen sarmasına rağmen hiç terleme olmadı.

Aracı park etmesi, dar AVM otoparklarında çin işkencesi gibi.. Henüz tam önü-arkasını anladım diyemem. Ancak aynalar ve ön yan camlar işi kolaylaştırıyor. Satın almadan önce Colt'u yan yana çok getirmiştim. Arada uçurum bir fark görmemiştim. Sanırım hacim olarak Colt'un %30 büyütülmüşü gibi birşey.. Dönüş yarı çapı fena değil. Colt sanırım 10.5mtre idi bu da 11.5 falandır heralde..

Şehir içi - Şehir dışı kullanım farkları:

İzolasyon:
Aracın izolasyonu çok övülüyordu. Camlar bile lamine yani düşünün. Ancak buna rağmen aracı çalıştırır çalıştırmaz bir dizel sesi sizi karşılıyor. Alttan alta arada bir aracın dizel olduğunu da size hatırlatıyor. Colt şehir içi motor sesi pek rahatsız etmezdi. Şehir dışı ise beni iyice bıktırmıştı artık (Colt 1.5'ler yeni kasa 1.3'lerden biraz daha gürültülü). Picasso'da şehir dışı kuru havada araç içi yüksek hızlarda bile gayet iyi. 120'de neyse-140'da o. ama yağmurlu havada araç içinde baya bir ses oluyor. Aracı sıfır 70bin TL verip alsam. Kabul edemezdim.

Süspansiyon:
0403 diyorum.. Otobüslerin ilk 2 koltuğunda gittiyseniz o frenlemelerde aracın salınımlarını hissedersiniz ya. Aynen öyle yaylanmalar var araçta. Kiminin hoşuna gitmiyor. Ben sevdim. Çoğu zaman bozuk yok iyi izole ediliyor. Şöyle söyliyim. Ön soğutma gözüne çay içince plastik bardağı oraya koymuştum. 180km'dir orda. Ani frenler, çukurlar. Kalkışlar oldu. Bardak devrilmemiş öyle duruyor. Yaylana yaylana gidiyorsunuz. Dur-kalk trafikte bu yüzden eşimi araç tuttu. Ne yapıcaz bakalım.

Yol tutuş:
Henüz kesin konuşamam. Ama tespitlerim şöyle;
a) Yüksek hızlarda direksiyon tepkileri çok güzel. Kontrol heran sizde hissediyorsunuz.
b) Virajlarda Colt gibi kesinlikle yatmıyor. Sol dizimi kapıya dayayarak döndüğüm yerlerden daha hızlı virajlar aldım. Hiç sıkıntı olmadı.
c) Bu arabanın düşmanı "ani manevra" örneğin 120'de colt gibi makas falan atamam.. Bugün 65km hızda ani sol- sağ kontra yaptım. Baya bir yaylanıyor sola-sağa.. Yumuşak süspansiyonun götürüsü de bu :)
d) Yan rüzgardan etkilenmedim. Gerek lastikler (215/55/16) gerekse aracın boş ağırlığı (1600kg civarı) rüzgar konusunda aracın ayağını yere bastırıyor sanırım.
e) Sağanak yağışta biraz yol tutuşta zayıflık hissettim. Gerçi sonra lastiklerin havası önlerde (22psi - 39 psi) dengesizmiş. İlerleyen günlerde bilgi veririm.

Performans:
Colt 109bg Picasso 110bg. Dizelin torku neredeyse 2 kat ama ağırlık ve şanzıman farklı. Düşüncelerim şöyle:
İlk kalkış kağıt üzerinde olduğu gibi Colt her türlü alır. 0-100 yada roll hiç farketmez Colt alır..

Amaaa.. yokuş yukarı işler değişir. Derlerdi de inanmazdım. Gerçekten yokuş falan hikaye bu araçlara. Colt ile dilovasını 6. vitesle çıktığım çok olurdu. Ama o 4000 devir civarının sesi nedeniyle arabanın zorlandığı gibi bir his oluşurdu..

Dizelde hiç öyle değil. Araç vites küçültmüyor tam tersine vites bile büyütmekten çekinmiyor. Colt ile 2. vitesle asla çıkamadığım bir yokuş var Sarıyer'de. KEskin bir dönüş sonrası 0'dan çıkıyorsunuz. 2 yıl boyunca bir kere bile 2. vitesle çıkmadım- çıkamadım. (Umrumda da değildi). Ama Picassoyu eve getirirken virajı döndüm. Heh dedim çık da görelim. Baktım 1. vitesle başladı yokuşun daha başında iken gördünmü çıkamazsın derken taaak attı 2'ye ve tık demekden devam etti (Maşallah)

bir de Cruise Control ile hızı bir bir arttırdığımda araçta bir moment oluşuyor.. Herkes hissediyor. Sakni araç altından kayıp gider gibi oluyor. Yani 50 ile giderken kick-down yapsam 100E çıksam tamam da.. örneğin 90'a sabitlemişim. Set + dan bir bir artırınca düğmeye her basışımda müthiş bir G kuvveti hissediyorum. üst üste basınca zaten ürkütüyor.

Yakıt:

Sakarya - İstanbul hattını 110-140km hızlarla.. 1 saatte kavacık traiği dahil 4.8 ortalama ile geldim. (Euro Dizel 4.22-4.30 arası)
Ertesi gün bahçelievlere gittim geldim ortalama 5.1 oldu.
Bugün işe gittim 5.2 oldu.
Geri dönerken sıfırladım, eve geldim (10km) 6lt ortalama gösterdi. Aynı güzergahta Colt ile bu havada 7lt ortalama görürdüm. O da 8.5lt LPG yapardı.

6lt x 4.30= 25,8 Kuruş
8.5lt x 2.70= 23 kuruş

Şehir dışı Picasso daha az yakıyor, şehir içi ise fark daha az. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgi vereceğim. Evdeki hesap çarşıya uyarsa yakıt yönünden hiç de üzülmeyeceğim gibi :)

Şimdilik bu kadar.. Resim çekmedim hiç.. Çekince eklerim.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 02:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Günlerdir belediğim bir yazıydı.
Anladığım kadarıyla ilk izlenimlerin gayet olumlu, umarım memnuniyetin artarak devam eder.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 10:27 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Hayırlı olsun, bunun rahatlığını genişliğine alışınca daha küçük araba kullanamazsınız heralde :)

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 10:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: mıtsubıshı colt 1,5 instyle florit yeşil
Meslek: çalışan
Kan grubu: Arh+
hayırlı olsun colt un papucu dama atıldı :((

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 13:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
Hayırlı uğurlu olsun Doğan Hocam. İYi günlerde kullanman dileğiyle

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 14:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mahmut
Araç: '14 VW Golf 1.4 TSİ Highline
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARH+
Hayırlı uğurlu olsun sevgili Doğan.
Zamanında Türkiye'ye gelen ilk C4'lerden birini almak kısmet olmuştu.
1.6 HDİ motorlu ve manueldi.30 Bin km kadar kullanıp satmıştım ve özellikle motor performansından çok memnundum.
Daha sonraları çıkan Picasso'yu çeşitli defalar incelemiş ve çok beğenmiştim.
Tam bir aile otomobili.Ferah,geniş,ekonomik,donanımlı.E daha ne olsun ?
40 Bin Lira'ya alınabilecek dizel-otomatik güzel modellerden biri.
Bu arada MCP şanzumanında sorunsuz olduğunu belirtmek lazım.Ki bir çok kötü örneği var çeşitli markalarda..
Velhasıl-ı Allah kaza bela göstermeden uzunca yıllar binmenizi nasip etsin.
Allah hayırlı etsin (Amin).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 15:07 
Kullanıcı avatarı

Guzel temenniler icin teşekkür ederim.

yenibirdünya yazdı:
hayırlı olsun colt un papucu dama atıldı :((

Hiç öyle olur mu, mahallede sürekli yatan bi colt var. Ne zaman yanından gecsem içim kıpır kıpır ediyor. Ondaki yalın sürüş ve kivraklik unutulmaz.

Siz bilmezsiniz zamanında bmw 520ye kafa tutmuştum :)

Note 2 ile gönderildi

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 15:43 
Kullanıcı avatarı

bu güzelmiş bende ds3 e kafa tuttum ama fazla dayanamadım ilk defa or da 205 yaptım ama rakip güçlü idi 156 beygir di

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 01:00 
Kullanıcı avatarı

Ayın 11'inde doldurduğum depo artık bitiyor. Bugün mazot azalıyor uyarısı aldım.

Tamamen İstanbul Şehir içi:
Haftanın 6 günü Sarıyer içinde..
Sarıyer - Gaziosmanpaşa (4-5 kez)
Sarıyer - Yenibosna (birkaç kez)
Sarıyer - Mecidiyeköy (10km yol yaklaşık 3 saat yol çilesi)
Maslak, TEM ve E5 trafiği

Ortalama hız 28km

46lt yakıt almıştım.
Yol bilgisayarı depo ortalaması 6.3lt
680km'de uyarı verdi. (Şuan 700km civarında)
Kalan menzil 100km civarında.
Yarın mazot alırım büyük bi ihtimal 720km falan olur.

Bu da 6.3lt ortalamanın doğru olduğunu gösterir :)
Valla MAŞALLAH şaka gibi.. 1600kg, triptonik, 215-55-16 lastik ölçülü araç..
Neredeyse 1.3Mjet düz vites araçlar kadar yakıyor.

Birçok lpg'li B sınıfı araç sahibi bu değerde yakamıyordur.

Aynı güzergahta Mitsubishi Colt 1.5 AMT 8-8,5lt LPG tüketiyordu. Kışın 1500-2000km'de bir 100tl benzin harcanıyordu. Sanırım fit oluyor :)

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 23:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Hocam tekrar hayırlısı olsun. Herşey güzel de Colt'un kıvraklığını ararsınız :)

Ben Colt'a her bindiğimde sanki ilk gün bindiğim heyecanı yaşıyorum :) Başka arabaya geçince bu duyguyu onda da yaşar mıyım bilmiyorum :D Bir de bunu açıklamasını sizden bekliyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 01:05 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
İki bakımda bir carbon clean yap derim

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ya bunu serviste söyledi. Carbon Clean demedi ama enjektör temizliğinden bahsetti. Tam bu kmler uygunmuş. Araştırıyorum.

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 01:16 
Kullanıcı avatarı

hero4262321 yazdı:
Hocam tekrar hayırlısı olsun. Herşey güzel de Colt'un kıvraklığını ararsınız :)

Ben Colt'a her bindiğimde sanki ilk gün bindiğim heyecanı yaşıyorum :) Başka arabaya geçince bu duyguyu onda da yaşar mıyım bilmiyorum :D Bir de bunu açıklamasını sizden bekliyorum :)

Ali şu kadar söyleyeyim.. Şehiriçi Colt'umu çok özlüyorum. :sorry: Ya marketten bişi mi alınacak, atla git-gel. Şip şak. Bu araçla kısa mesafe gitmek gelmiyor içimden.

Bir diğer nokta.. Şehir içi coltun motor sesi beni hiç rahatsız etmezdi. Bu araçta rolantide tır tır dizel sesi dinliyoruz. KAbin içi yalıtım çok iyi ona birşey demiyorum. Ama içerisi çok sessiz olunca motor hırıltısına dikkatiniz kayıyor. 40-50kmlere kadar bu böyle.

Ağır abi takılmak bazen sıkıyor.. Araba güçlü ama göbek var gibi düşün.. Kıvrak değil.. Dar viraja 70-80'le gir-çık anlamıyorsun ama yol vermeyen mibüsü 2 zigzag la al aşağı etmek varken. Arkasında bekliyorsun.

Bir de kendi adıma zengin donanımın çok da mühim olmadığını anladım. Ne bileyim yağmur sensörü, ışık sesörü, koku sensörü bıdı bıdı.. Çoğunu kullanmıyorum.

Hill Holder harika birşeymiş.. Şoförlüğüme şoförlük kattı :)
Cam tavan çok harika birşeymiş.
Aynaların altındaki ışıklar çok işe yarıyor. Hele kışın. Aynaların otomatik kapanması insanı gurura sevkediyor. Belki alışınca geçer :)
ESP-ASR olması insana güven veriyor.
Hız sabitleyici gerçekten iyi birşeymiş.

Bu saydıklarım artık birçok araçta standart bile olmaya başladı..

Bi benzetme yaparsam. Colt bu dijitallerden önce çıkan çamaşır mak. gibi. at içine çamaşırı, dırt dırt çevir düğmeleri. Bas düğmeye başlasın. Basit- hızlı. Bu ise yeni dijital abidik gubidikli mak. gibi koy çamaşırı yok ütü azalt yok yumuşak hızda durula.. Yok ekstra köpük yap bıdı bıdı bıdı.. :)

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 01:19 
Kullanıcı avatarı

Bir de ilginç bişi söyleyeyim. Arabayı alalı 1 ay olacak daha ne cep telefonu ile ne de foto mak. ile 1 fotosunu çekmedim. Ne bileyim içimden gelmedi.. Severek özenerek aldım ama asla Colt un yerini dolduramaz..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 11:40 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Bu aracı amaca yönelik aldığın için o kadar sahiplenmezsin. Eğer aracı biraz daha zevklerine yönelik alsaydın öyle olmazdı. Ama şu da var biraz daha sür bunu Colt'a bin sonra o da eski hatırladığın gibi olmayacak. Bazı açılardan iyi gelecek bazı açılardan bu ne lan diyeceksin. Ama o zaman baktığın açılar olmayacak

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 12:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: ergün
Araç: Astra H
Meslek: memur
Kan grubu: arh+
SynTheSizer yazdı:
Bir de ilginç bişi söyleyeyim. Arabayı alalı 1 ay olacak daha ne cep telefonu ile ne de foto mak. ile 1 fotosunu çekmedim. Ne bileyim içimden gelmedi.. Severek özenerek aldım ama asla Colt un yerini dolduramaz..

Sadece sana özgü bir durum degil doğan hocam :-)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 13:26 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Doğan Hocam tekrar hayırlı olsun. Senin aracın aynısını bizim arşive gidip gelen bir millletvekili kullanıyor. yakından inceleyince bir aile için çok ideal bir arabaya benziyor. Bahsettiğin artılarının da olduğunu öğrenince benim de hoşuma gitmişti. İleride Colt'tan ayrılık olursa düşündüğüm bir araç. İzlenimlerini ilgiyle takip edeceğim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 18:15 
Kullanıcı avatarı

Citröen Grand Picasso Dün kullandım acayip farklı geldi koltuk döşek gibi ama colt a oturunca iyi kavrıyor citroen de o hissi vermedi. Direksiyonu çok ama çok yumuşak geldi bozuk yollarda çok titreme yapıyor. Hıza gelince tatminkar, görüş açısı iyi ama kısa mesafelerde doğan hocanın dediği gibi pek kullanışlı gelmedi ama uzun yol aracı olarak gayet iyi bence emniyet kemeri bağlantısı koltuktan kaynaklanan nedenlerden dolayı aşağıda baya ha eğilerek bağlamak gerekiyor sessiz çalışıyor geldi bana colt gibi geri kaçırır dedim ama kaçırmıyor :)) frenlemesi iyi dönüş açısı iyi vites kolu çok komik sinyal gibi ama basit el freni yok kontağı kapatınca garip bi ses geliyor ve otomatik el frenini kendisi çekiyor parasına göre bence mantıklı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 21:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mahmut
Araç: '14 VW Golf 1.4 TSİ Highline
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARH+
Doğan'ım,
Kullandığın Grand Picasso tam bir F/P aracı.
İç kabin sessizliği,uzun yolda verdiği güven,verimli dizel ünitenin sunduğu tork,geniş iç hacim-bagaj hacmi vs vs vs..
Her güzelin bir kusuru olur.Bu cüssede bir aracı şehir içinde kullanmak tabi ki pratik değil.

Öte yandan onca araç sahibi oldum,kullandım.
Ama hiçbirine Colt gibi bağlanamadım.
Ne garip bir araç bu !
Sanki her bir Colt'un içine üretim aşamasında bir "ruh" yerleştiriyorlar ve bizi kendine bağlıyor!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 22:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Gobegi donmeyen direksiyon :kır: :kır:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013 02:25 
Kullanıcı avatarı

drmert yazdı:
Doğan'ım,
Kullandığın Grand Picasso tam bir F/P aracı.
İç kabin sessizliği,uzun yolda verdiği güven,verimli dizel ünitenin sunduğu tork,geniş iç hacim-bagaj hacmi vs vs vs..
Her güzelin bir kusuru olur.Bu cüssede bir aracı şehir içinde kullanmak tabi ki pratik değil.

Öte yandan onca araç sahibi oldum,kullandım.
Ama hiçbirine Colt gibi bağlanamadım.
Ne garip bir araç bu !
Sanki her bir Colt'un içine üretim aşamasında bir "ruh" yerleştiriyorlar ve bizi kendine bağlıyor!

Biraz da bu ortamın hissettirdiği takım ruhu bence.. Citöen forumu mezarlık gibi çok kötü :(

Eski Colt'çu..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz