Zaman: 19 Nis 2024 05:03

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Seçiminiz ?
Anket 18 Nis 2013 15:04 tarihinde bitecek
Ford Focus - 1.6 Titanium X AT 7%  7%  [ 1 ]
Mitsubishi Lancer - 1.8 CVT 93%  93%  [ 14 ]
Toplam oy : 15
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 15:04 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Arkadaşlar bu iki aracı her yönden (yol tutuş, konfor, yakıt tüketimi, sürüş keyfi vb.) değerlendirebilirmiyiz?

Ortak Özellikler;
2009/2010 Model
40-60bin km aralığında.
İkisininde Şehir içi ortalama tüketimi 10Lt civarı.
Fiyat 35bin TL.

Ford Focus HB - 1.6 Titanium X AT
1596cc-100hp-150nm
4 ileri klasik Otomatik
ResimResim

Mitsubishi Lancer - 1.8 CVT
1798cc-143hp-178nm
CVT Şanzıman
ResimResim

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 15:56 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Her iki aracı da kullanmış biri olarak, bence kıyas bile yapmak yanlış.

Siz imkan bulursanız 1.8 CVT' yi bi kullanın, başlığı direkt silersiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 16:12 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
hele o Forddaki direksiyon yok mu almaaaa almaaa diye bağırıyor :) ABi sen HB "heçbek" :) düşünüyorsan Civic 1,8lere neden bakmıyorsun ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 16:32 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Honda güzel, sorunsuz araç ama tarzım değilmiş, alınca anladım Cihat kardeşim :)

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 16:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: ASX 2011
Meslek: Denetim
Valla ankete oyumu verdim, mitsubishi forumunda farklı görüş pek çıkacağını zannetmiyorum ama bu iki araç arasında kesinlikle Lancer derim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 17:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Oncelikle sunu belirteyim: Bu focus ile 1.8 lancer ortalama tuketimleri arasinda s.icinde en az 2 lt s.disinda en az 1 lt fark olacaktir. Yani bu acidan beklentinizi ona gore degerlendirin. Mitsubishinin fabrika verisiyle avrupalilarin pek bir alakasi yok maalesef. Ben 1.8 aracimla s.ici 10 lt'yi bile cok nadir goruyorken, 1.6 otm. arac sahiplerinin cogu (civic, mazda3, focus, megane, avensis vs.) 10lt'den asagi dusemiyor.

Bir de performans mevzusu var. 100bg araca cag disi 4 ileri otomatik sanzimanla guzel bir "kagni" konfigurasyonu elde etmis olursunuz.

Gerci mantikli olacak olursak da 1.8 lancer alabileceginiz fiyata (= 35bin TL diyelim yuvarlak) ayni model ayni km'de titanium X paket otomatik focus bulabiliyorsaniz bana gore focus'u hic kacirmayin derim.

Bunlar sahsi goruslerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 18:32 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Bilal tamda istediğim noktalara değinmişsin kardeşim. Yakıt konusunda sanki Lancer daha cimri olur gibi geliyor banada.
Performansta Lancer'in önde olacağı kesin, Focus'daki benim ilk aracım 2004 Focus'da ki motor.
Yol tutuşda Focus'un çok iyi olduğunu biliyorum ama Lancer'in 1.8ide minimum onun kadar iyidir diye düşünüyorum.

35li rakamlara her ikisininde temizini bulabiliyorum ;)
Örnek Focus;
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 377/detay/

160'lık Golf TSI DSG var listemde ama onun için 43-45bin TL civarını gözden çıkarmak gerekiyor. Oda beni aşıyor şu aşamada...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 23:12 
Kullanıcı avatarı

Performansi gectim abi o arac duz yolda gidemez 100 bg ve 4 ileri sanzimandan bahsediyoruz. Gerci araci bir surmek lazim ama bilemiyorum motor bagirir durur buyuk ihtimal. Tabi bu motor+sanziman omrunu de etkiler. Gerci sorun cikarirsa dinazor 4 ileri ve ford motoru cok daha ucuza malolur.

Donanim olarak artilari neler titanyum ikis paketin?

Yine de bir test surusu yapmak lazim.

1.8 lancer alinip kaymak gibi deri dosenip mercekli xenonu da dayadin mi, 18" jantlarla bu fordu alir goturur bence. Resimdeki focusun kapak goruntulu igrenc jantlariyla kiyas bile goturmez.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 23:15 
Kullanıcı avatarı

Sen city'i yeni almistin niye satiyorsun memnun degil misin?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013 23:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: levent
Araç: Colt 1.3 AMT 2011, ASX Intense 2011
Meslek: Avukat
Kan grubu: ARh-
Titanium x paketin donanım artıları sizin için ne kadar önemli bilemem. Bunları yok sayarak bir cevap yazacağım.
Eğer aracın 2. El piyasası, hızlı satılması, bozulunca anlayan usta ve yedek parça bulmak sizin için önemli ise kesinlikle Ford.
Eğer problemsizlik, performans, yakıt ekonomisi ve karizmatik bir dış görünüm ağır basıyorsa Lancer tabiiki.
Sen hangisini alırsın derseniz ben Lancer alırdım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 10:37 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Bilal;
X pakette ön plana çıkan artılar(ufak şeyleri saymıyorum sensör vb.) sunroof, yarı deri döşeme, mercekli bi-zenon farlar gibi.
Eski kasa 2004 yılında kullanmıştım ve kendisine hayrandım aracın. Test sürüşü yapmadım açıkcası bende bu motorun performansını merak
ediyorum. Ama öyle sanıyorumki yol tutuş dışında performans anlamında pek memnun kalmam...
Lancer'da X pakete oranla gördüğüm tek eksik sunroof.
Geçen gün bir Lancer'a baktım, inceledim içim gitti resmen. İçi dışı çok farklı, çok albenili geldi bana.

Öte yandan bir üstte Levent abimizin yazdığı konularda Ford ön plana çıkıyor.
Bakıyorum 35li rakamlara temiz X paketler 3-5 gün içinde satılıyor.
Ama aynı Lancer 6 aydır ilanda onuda biliyorum...

Açıkcası gönlüm Lancer'dan yana. Üstelik hanımıda ikna ettim :)
Bakalım hayırlısı.
City'den son derece memnunum aslında. Çok sessiz, içi bagajı çok geniş bir araç.
Ama ne bileyim heyecan vermiyor abi kullanırken...
Bir tane makası olmazmı insanın bir arabayla(Yol tutuşu beni ürkütüyor) :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 10:45 

Ben yorum yaparken binici olacaksın düşüncesiyle yapmıştım. Aldıktan sonra 1-2 yıl içerisinde elden çıkarmayı düşünüyorsan 1.8' in alıcısı zor. 1.5 veya 1.6 olsa hemen gider ama 1.8 biraz vebalı gibi bakıyor alıcılar.

Ha bi sahip olsan, bunu satıp ne alayım dersin. Ben direkt ticari alıp sattığım araçları gayrı tutarak söylüyorum, 12-13 şahsi aracım oldu (Astra GSI, Vectra 2.0 GLS, Vectra 2.0 CD, Ford Focus, Megane RXİ, Honda Accord 1988, Nissan Coupe, Carisma (1.6, 1.8), Lancer 2006, Lancer Sportback) bu araçların içerisinde en ısındığım, en memnun kaldığım, en donanımlı, yolda en çekinilen, en sessiz, en teknolojik aracım 1.8 Lancer oldu. Dolayısıyla en az 4-5 yıl binerim gibi geliyor.

Benim adıma bu aracın tek eksiği SR. Onu da ilerleyen zamanda araca daha da ısınırsam kendim yaptırırım. Ha bir de ses sistemindeki ana ünitenin ahmaklığı var, onu da bilahare zaten çözeceğim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 11:01 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Saydıklarının içinde güzel araçlar var üstad. Onlara rağmen Lancer diyorsan demekki doğru araca bakıyoruz ;)
City'i satabilirsek bakalım hayırlısıyla...

Ses sistemindeki sıkıntı nedir abi ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 12:21 

Abi ses sistemindeki sıkıntılar,

1- Ana ünitenin TUNER' inin b.ktan olması,
2- Ana ünite frekans aralığının dar olması (alt ve üst frekans aralığı az, yani FLAT gibi çalıyor),
3- Ana ünite frekans ayarının olmaması (ön ve arka mid ve tizlere müdahale edemiyoruz, subwoofer frekansına müdahale edemiyoruz),

Dolayısıyla şu anki sıkıntı ana üniteden kaynaklanıyor. İlave olarak bu durumu çözelim desek yerine çerçeve ve double din almamız gerekiyor. Böyle olunca da direksiyondaki handsfree ve teyp kontrol tuşları devreden çıkıyor. Ha devrede kalsın diyorsak çuku marka OEM tercih etmek zorundayız (navitech, necvox, cyclone, kamosonic, bilmemnesonic gibi...)

Ayrıca, diyelim ki ana üniteyi çuku markayla değiştirdik veya kalite bir ana ünite aldık, bu sefer amfiyi değiştirmek zorundayız veya Deck çevirici kullanmak zorundayız. Çünkü amfi kapalı devre ve giriş çıkış hi-input, hi-output (yani kablo ile girip çıkıyor, RCA giriş çıkış yok).

Benim sıkıntılarım bunlar. Tabi benim özel ilgi alanım oto müzik sistemleri olduğu için benim değerlendirmelerim başka bir kullanıcı için aman canım olmasa da olur şeklinde geçiştirilebilir :)

Şu arabaya bu kadar para dökmüşler ama yazık olmuş. Bu işi bana verselerdi bu maliyetin 1/3' üne bu arabayı bi çaldırırdım, kimse inip eve gitmek istemezdi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 12:30 
Kullanıcı avatarı

Araci satarsam senin city'e talibim.

Ama gecen haftasonu kulakciklardan kullanarak yenibosna-b.duzu bir atraksiyon yapmisim ki aracimdan uzun suredir boyle zevk almiyordum :) O an satmaktan vazgectim diyebilirim. Ama yine de ekonomik gercekler var.

Arac sport mode'da (manuel) 4-6 bin devir araliginda bu kadar mi zevk verir abi. Otm. civic'e de bindim onda da kulakciklar var ama gaz tepkisi boyle degil sanzimanin.

Hele motor sesi arabadakileri de mest etti, sanki ralli yapiyor gibi birebir.

Bu arada ortalama tuketim 14 lt bu kullanim icin ultra iyi bir deger. Normal sursem 8 yakardi zaten rahat.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 12:34 
Kullanıcı avatarı

akerimoglu yazdı:
Abi ses sistemindeki sıkıntılar,

1- Ana ünitenin TUNER' inin b.ktan olması,
2- Ana ünite frekans aralığının dar olması (alt ve üst frekans aralığı az, yani FLAT gibi çalıyor),
3- Ana ünite frekans ayarının olmaması (ön ve arka mid ve tizlere müdahale edemiyoruz, subwoofer frekansına müdahale edemiyoruz),

Dolayısıyla şu anki sıkıntı ana üniteden kaynaklanıyor. İlave olarak bu durumu çözelim desek yerine çerçeve ve double din almamız gerekiyor. Böyle olunca da direksiyondaki handsfree ve teyp kontrol tuşları devreden çıkıyor. Ha devrede kalsın diyorsak çuku marka OEM tercih etmek zorundayız (navitech, necvox, cyclone, kamosonic, bilmemnesonic gibi...)

Ayrıca, diyelim ki ana üniteyi çuku markayla değiştirdik veya kalite bir ana ünite aldık, bu sefer amfiyi değiştirmek zorundayız veya Deck çevirici kullanmak zorundayız. Çünkü amfi kapalı devre ve giriş çıkış hi-input, hi-output (yani kablo ile girip çıkıyor, RCA giriş çıkış yok).

Benim sıkıntılarım bunlar. Tabi benim özel ilgi alanım oto müzik sistemleri olduğu için benim değerlendirmelerim başka bir kullanıcı için aman canım olmasa da olur şeklinde geçiştirilebilir :)

Şu arabaya bu kadar para dökmüşler ama yazık olmuş. Bu işi bana verselerdi bu maliyetin 1/3' üne bu arabayı bi çaldırırdım, kimse inip eve gitmek istemezdi.

Dedigin dogru RF'e yatirdiklari paranin belki yarisiyla cok guzel sistem yapilirdi ama senin bir sozun var en kotu oem sistem en iyi fabrikasyon sistemden daha iyidir diye, oyle bir durum var :)

Yine de fabrikasyon sistemler icinde cok basarili hele ki focus, civic, invite lancer vs. ile kiyas kabul etmez.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 12:37 
Kullanıcı avatarı

Mazda 6'daki BOSE sistem nasil ali? İyi diyorlar ama RF'den iyi midir acaba. Hic tecrube ettin mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 12:44 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Ali hocam işin uzmanı olduğun belli. Orijinal sistem, sanırım beni normal bir müzik dinleyicisi olarak tatmin eder diye düşünüyorum...
Bu arada Focus'daki Sony sistemde güzel, yabana atmamak lazım...

Bilal, İşte bu abi. Banada bu lazım :) Yakıtı geçiyorum çünkü baktığım zaman zaten ayda 500-600km yapıyorum abi.
Yalnız performansı Civic ile kıyaslarsan hayal kırıklığına uğrarım :(
Otomatik Civic kullandım, Colt bile ondan daha iyiydi(ara hızlanmalar)diyebilirim.

Birde Spor mod dediğin nasıl oluyor dostum?
Viteste yok çünkü o seçenek;
Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 12:52 

catalyst yazdı:
Mazda 6'daki BOSE sistem nasil ali? İyi diyorlar ama RF'den iyi midir acaba. Hic tecrube ettin mi?

Bi dinlemek nasip olmadı. Çok merak ettiğim bir sistem.

Dinlediklerim arasında hangisi en iyidir diye sorarsan, SUBARU Forester derim. Aydın Hoca' nın son arabası yani (arabayı değiştirdiyse yine haberim yok :) )

Şimdi ben sesi dinleyip karar veriyorum. Hangisi kaliteli dersen, o konuda birşey diyemem. RF dünyaca ünlü zaten. Bose de öyle. Hangisi en uç nokta dersen, oto hifide en iyi dinlediğim ve elime alıp okşayıp hakikaten yapmışlar abi dediğim FOCAL oldu.

Şimdi, kaliteli ekipman, kaliteli işçilik = kaliteli ses demek olmuyor ne yazık ki...

Bir de sistemde ne kadar çok ekipman varsa o sistemin düzgün çalması o derece zor oluyor. İki takım mid, amfi, subwoofer, işlemci, teyp, kapasitör vs... gibi bir sistemin ses kalitesi bir çok zaman teyp + mid takımı ikilisinden daha kötü olabiliyor :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013 15:23 
Kullanıcı avatarı

Evo34 yazdı:
Ali hocam işin uzmanı olduğun belli. Orijinal sistem, sanırım beni normal bir müzik dinleyicisi olarak tatmin eder diye düşünüyorum...
Bu arada Focus'daki Sony sistemde güzel, yabana atmamak lazım...

Bilal, İşte bu abi. Banada bu lazım :) Yakıtı geçiyorum çünkü baktığım zaman zaten ayda 500-600km yapıyorum abi.
Yalnız performansı Civic ile kıyaslarsan hayal kırıklığına uğrarım :(
Otomatik Civic kullandım, Colt bile ondan daha iyiydi(ara hızlanmalar)diyebilirim.

Birde Spor mod dediğin nasıl oluyor dostum?
Viteste yok çünkü o seçenek;

Manuel mod'a sports mode deniyor Mitsu CVT terminolojisinde.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: