Zaman: 29 Mar 2024 13:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2013 01:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: lancer 1.6 mt
Meslek: Kuyumcu
Kan grubu: A+
Evet arkadaşlar 9,000 lira vererek amca beye aldık bu aracı.Biz aracı tanıdıktan aldık motor sıfır şanzıman sıfır diye :) gerçekten sıfır mış.bakıma vermek için yola çıktık araba 4 şeritli yolda sizin istedikleriniz dışında herşey yapıyor o dört şeridin tamamına sizin haberiniz olmadan girip çıkma özelliği var neyse bakıma verdik ön takım komple değişti lastikler sıfır aklınıza gelen her parça değişti masraf :((( 4,500 lira.Aldık arabayı gezinti bitti artık komutsuz iş yapmıyor yanlız sıkıntı koltuklarda yayları girmek için herhangi bir yer arıyor doğru döşemeci ye koltuk + sanroff 1,500 tl.gayet güzel işçilik ama sıkıntı bitmiyor araç 2000 motor düz yolda çok güzel ama yokuşa denk geldimi orada duracaksın o isterse gider istemesse yok oyle birşey.

Adamlar şanzımanı sökmüş dişliler yanlış takılmış anlaşılan 1-2-3-4 geçişler normal fakat 4-3-2-1 geçişleri 4-1-3-2 şeklinde :) doğru şanzımancıya adamın verdiği cevap "abi başka yere götür" daha hiç birşey demedik adama lakin adam haklıymış maslak oto sanayide mercedes şanzımancısı 4 günde toparladı şanzımanı 4,000 tl :).gayet güzel yanlız sıkıntı bitmiyor araçta bi gariplik var sorun bulundu difransiyel yağ kaçırıyor;
500 tl.motor keçeleri yağ kaçırıyor 400 tl.yine bitmiyor 1 depo motorinle 47+5 litre menzil 400 km.uzun yol kısa yol farketmiyor mazot pompası 600 :)sıkıntı bu sefer de araç 35 lt motorin alıyormuş onu keşfettik depo komple sokulup temizlendi sonuç 12 kğ yanmış yağ kurumu :) adamlar arabada direk ayçiçek yağı yakmışlar.

bütün bu masraflardan sonra farlar da değişti 400 lira.
"Emmi arabayı satalım kurtulalım" cevap bu saatten sonra bu arabayı kimse sattıramaz bana :)

şu anda araç tamamem ve gerçekten kusursuz polonyadan gelecek olan kapı döşemeleride gelirse ok.İzlenimlerim e gelirsek adamlar gerçekten bu işi hakkıyla yapıyorlar en basitinden sanroff u 4 tane döşeme ustası 2 satt te zor söktü takması 1 günü buldu sebep 75*3 cm lik bir deri yüzünden sökerken söyledim onun bir görevi vardır diye dinlemediler elyaflara takılmasını engellemek içinmiş deriyi takıncı 5 dk. da takıldı ama iş işten geçti.1984 model bir araç ta ilk defa bu denli eloktronik alet gördüm kaput altı tam bir şaheser 1 mm yi hesap etmiş adamlar.

sonuç araç şuanda gerçekten sıfır.tahmini km si 700 000 lakin gösterge 260,000 de.Uzun yolda 1 depoyla 850 km şehir içi 550 km gidiyor.Kullanması gerçekten çok zevkli bi araç tam bir uzun yol canavarı Başaksehir 5 Etap taki yokuşta 1mm kaçırmıyor benim için mercedes 1 silecekten ibarettir ki bence tak diye oturmuş beni yine mest etmeye devam ediyor.İç döşemeler maun kaplama cok orjinal duruyor.2000 motor diye 150-200 bg beklemeyin sadece 70 bg :)Ama mutlaka sürmenizi tavsiye ederim gerçekten çok kaliteli ve ölmeden yapılması gerekenler listesinde bir 190d kullanmak olması gerekiyor.araç nakit sıkıntısından dolayı 2009 lancer satılarak (26,000) 2011 de alındı.2013 itibari ile 25,000 e mal oldu.:)

2014-??? Lancer 1.6 invite bende...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2013 09:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: 2011 Lancer 1.6 İnvite
Meslek: Bilgi İşlem
aracın iki katı masraf yapmışsınız.hemde 30 yaşında bi araca,valla tebrik ederim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2013 21:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
O arabaya o kadar masraf yaptıktan sonra bir anlamı kalmamış açıkçası :) Güvenlik yok denecek kadar az zaten..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2013 00:27 
Kullanıcı avatarı

mustafa_a yazdı:
aracın iki katı masraf yapmışsınız.hemde 30 yaşında bi araca,valla tebrik ederim :)

yapmış bulunduk ne yapalım aldığımız vatandaş tanıdık olunca birşeyde diyemedik.sağlık olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2013 00:32 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
seçim yanlış olmuş.
eski nesil dizel motor sıkıntılı olma ihtimali yüksektir. Benzinli olup gazlı olsaydı daha az sorun yaşardınız sadece lpgnin gaza basarken patlaması gibi bir durumdan 2-3 parçada sıkıntı çıkartırdı.

ben olsam 9-10'a proton alır rahat rahat binerdim.

ya mesele proton mercedes meselesi değilki ayak ustu pazarlık aldınmı aldım bitti.araştırmadıkkı sonra aracı topladıktan sonra Sivas a gittik belki inanmayacaksınız ama adam arkamızdan 307 ile yetişti otobanda abi satıyormusunuz diye.nitekim 17,000 e de sattık hatta 1,000 kapora aldık ertesi gün üzücü bir kaza haberi alınca satmaktan vazgeçtik arabasız olmaz diye.Adamcagıza durumu anlattık sağolsun anlayışlı çıktı vazgeçti oda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2013 00:37 
Kullanıcı avatarı

güvenlik yok denecek kadar az derken yaşına bakmak lazım o yaşta ben daha öyle bır araba görmedim.araç 1780 kg.agır abi 30 yaşında olmasına rağmen orjinal ve çürüğü çarığı yok en azından benim colt gibi yaslanınca kaporta içeri göçüp yamuk olarak kalmıyor veya clio gibi ottan yapılmamış abimde 2006 clio vardı 0 km aldı araç henüz 50 km. de iken kaputun içerisine baktım tekrar kapatmak için üstten biraz bastırınca kaput çöktü ve oyle kaldı adamlar araba yapmış demek istediğim o.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2013 21:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Sizin bastırınca içeriye göçüyor dediğiniz kaporta malzemeleri fiber optik malzemelerden yapılıyor bildiğim kadarıyla. Esnek ve dayanıklı. Kaza anında yayaların güvenliği için vs.. :D Öyle biliyorum ben en azından. Tabi eski arabalar daha sert malzemeler kullanılarak yapıldı. Çünkü teknoloji buna izin veriyordu. Benim size demek istediğim ABS yok Airbag yok. Dışı sert olsa ne olur ? Bunu anlamanız için Youtube'a bosch abs test yazın. Karşılaştırmaları bahsettiğiniz mercedes ve yeni model mercedes ile yapıyorlar :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2013 21:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet Emin
Araç: 2014 Astra 1.6 Cdti Sport
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: Arh+
Bence çok güzel bir seçim yapmışsınız aynı arabadan alıyordum bende 15 milyara sahibi satmaktan vazgeçti. Güzel günlerde kullanmanız dileğimle

Ye yağlıyı iç suyu, donarsa donsun
Ye tatlıyı içme suyu, yakarsa yaksın
Al arabayı doldur depoyu, yakarsa yaksın..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2013 23:56 
Kullanıcı avatarı

hero4262321 yazdı:
Sizin bastırınca içeriye göçüyor dediğiniz kaporta malzemeleri fiber optik malzemelerden yapılıyor bildiğim kadarıyla. Esnek ve dayanıklı. Kaza anında yayaların güvenliği için vs.. :D Öyle biliyorum ben en azından. Tabi eski arabalar daha sert malzemeler kullanılarak yapıldı. Çünkü teknoloji buna izin veriyordu. Benim size demek istediğim ABS yok Airbag yok. Dışı sert olsa ne olur ? Bunu anlamanız için Youtube'a bosch abs test yazın. Karşılaştırmaları bahsettiğiniz mercedes ve yeni model mercedes ile yapıyorlar :)

fiber optik olmuş olsa en azından benim lüfer avında kullandığım toledo eurofish kamıştan saglam olurdu ama hiç öyle değil bildiğiniz 0,25mm sac dan yapılmış."Esnek ve dayanıklı" :lol: yayaları düşündüklerini hiç zannetmiyorum bence maliyet daha düşük ve kaza anında araba dağıldığı için sürücünün içeride sıkışma ölme olasılıgı daha az tabi ön taraftan birşey kopup bogazına saplanıp ölmes ise şöför.Bence biz aynı şeyi savunuyoruz ama bakış açımız farklı Abs yok evet ama adamlar abs yerine 1984 yılında koompresör diye birşey icat etmişler abs sistemi yok iken adamlar zaten abs yi yapmışlar sonra airbag yok evet ama 30 yaşındaki hangi arabada var??Kim ne derse desin yıldızlı boşuna dememişler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2013 00:00 
Kullanıcı avatarı

Aes08 yazdı:
Bence çok güzel bir seçim yapmışsınız aynı arabadan alıyordum bende 15 milyara sahibi satmaktan vazgeçti. Güzel günlerde kullanmanız dileğimle

teşekkür ederim kesinlikle eğer bu yaşda bir araba düşünüyorsanız tavsiye ederim tabi gerçekten bakımlı olması şart hatta biraz daha paraya kıyarak 280 slc diyebilirim.4500 CC 375 BG benzinli (km başına muhtemelen 2,5tl) yakar :LOL: :LOL: ama zevki paha biçilemez.yada 74-76 beyaz buıck of of of (koldan vites olsun)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 00:19 
Kullanıcı avatarı

Yukarı da bahsettiğim arabayı sahibi satmaya karar verdi. Bugün gittim inceledim. Araba da lastikler sıfır michelen akü sıfır varta. Amortsörleri ön takımı yeni yaptırmış. Yurt dışından getirttiği otomatik cam motoru taktırmış. Sunrofu var gayet rahat açılıp kapanıyor. Orjinal anten almış diğeri kırılmış sanırım. Arabanın tek kusur 2 parçasında çok küçük boya kalkması var bunun dışında bir sıkıntısı yok. Fren balataları, hortumları yeni değişmiş. Her 10 binde bir mer-san da bakıma girmiş kağıdını gösterdi. 248 bin km de ve marşa bastım tak diye çalıştı.
Şanzımanını test ettim colt gibi vites atarken ileri geri gitmiyorsun ve dik bir rampada 1 cm bile geri kaydırmadı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 00:44 
Kullanıcı avatarı

Aes08 yazdı:
Yukarı da bahsettiğim arabayı sahibi satmaya karar verdi. Bugün gittim inceledim. Araba da lastikler sıfır michelen akü sıfır varta. Amortsörleri ön takımı yeni yaptırmış. Yurt dışından getirttiği otomatik cam motoru taktırmış. Sunrofu var gayet rahat açılıp kapanıyor. Orjinal anten almış diğeri kırılmış sanırım. Arabanın tek kusur 2 parçasında çok küçük boya kalkması var bunun dışında bir sıkıntısı yok. Fren balataları, hortumları yeni değişmiş. Her 10 binde bir mer-san da bakıma girmiş kağıdını gösterdi. 248 bin km de ve marşa bastım tak diye çalıştı.
Şanzımanını test ettim colt gibi vites atarken ileri geri gitmiyorsun ve dik bir rampada 1 cm bile geri kaydırmadı.

hayırlı uğurlu olsun diyelim o zaman Allah utandırmasın.Diyeceğim iyi bir ustaya göstermeniz.ustanız yok ıse yardımcı olayım ön takım falan hikaye bir mercedes alacaksanız ki bu 25-30 yaşında bir otomatik 190 d ise arka takım a bakın.Aracı lifte kaldırın difransiyel yağ kaçırıyor ise sıkıntı büyük birde yokuş bir yerde şanzıman ı deneyin vites geçişleri nasıl gerektiginde araç çekmediğinde vites küçültüyormu şanzıman ve difransiyel sağlansa ömürlüktür.Döşeme çok önemli ben dün kapı döşemelerini aldım sıfır ı 2200 euro kullanılmış buldum 800 liraya taktık cam kenarlarında cıta varsa plastik ve demir iyi yoksa hemen en yakın yerde çıta taktırın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 00:55 
Kullanıcı avatarı

Daha almakdık hocam. Şanzımanını özellikle test ettim ne geri kaçırma vardı ne de vites küçültmeme gibi bir sorunu yok. Döşemeleri gayet temiz durumda sadece bagaj kapağı değişmiş gerisi orjinal arabanın. Yanlız dikkatimi bir şey çekti direksiyonu çok hafif sağ sol yapınca oynuyor yani sonra sertleşiyor. Babam rot başlarından dolayı boşluk olduğunu söyledi. Eğer öyleyse kolay sizin araçta var mıydı böyle bir durum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 01:01 
Kullanıcı avatarı

kroniktir bu araçlarda yolda giderken hızda cok farkedersiniz hemen hemen 1 cm e yakın sağ sol boşluk vardır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 01:54 
Kullanıcı avatarı

onu yaptırma şansımız yok mudur ? onun dışında hoşlanmadığım bir şey olmadı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 11:48 
Kullanıcı avatarı

Aes08 yazdı:
onu yaptırma şansımız yok mudur ? onun dışında hoşlanmadığım bir şey olmadı.

direksiyon kutusu desem :gul: :gul: 3000-4000 bin vardır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 16:14 
Kullanıcı avatarı

Verimsiz derken abi

Şaka dimi :) peki bir sorun yaratır mı bu durum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 20:44 
Kullanıcı avatarı

[quote="Aes08"]Verimsiz derken abi

Şaka dimi :) peki bir sorun yaratır mı bu durum[
merak etme o bir mercedes rahat ol sıkıntı çıkarmaz zaten sıfır ikende var diyo bazı ustalar bizde araştırdık ama netice alamadık.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 20:52 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Alıntı:
1- Tork konvertöründeki kayıplar. Tork konvertörü otm. şanz.da debriyaj mekanizmasının görevini yapar ama mantıkları çok farklıdır. Tork konvertörü yaklaşık 40-50cm çapında metal simit şeklindedir. Bir ucu volana, diğer ucu şanzumana bağlıdır. İçerisinde kanatlar, paller ve yağ bulunur. Oldukça ağırdır. Bir kanat grubu motor tarafında diğer kanat grubu şanzuman tarafındadır ve karşı karşıya kalırlar. Motor devri arttıkça kanatlar da daha hızlı dönmeye başlar ve yağı sıkıştırır, sıkışan yağ şanzuman kanatlarını çevirir yani torku motordan şanzumana aktarır. Görüldüğü gibi tork aktarımı rijit bir mekanik mil tarafından sağlanmadığı için, yağ aracılığı ile sağlandığı için tork konvertöründe kayıplar olur. ( over-drive durumu hariç, oraya girmeyelim şimdi). Yani motordan 50HP çıkıyorsa, şanzumana 45HP yansır. Aradaki 5 hp lik kayıp güç ısıya dönüşür ve şanzumanın yağının ısınmasına sebep olur. Bu ısı soğutma sistemi tarafından havaya aktarılır. Manuelde ve easytronikte tork konv. olmadığı için buradan yırttılar zaten.

2- Otm. şanzumanda çok sayılı vitesli araba yapmak oldukça zordur. Bu zorluk mekanik sebeplerden kaynaklanır. Vitesleri planet grubu denilen bir dişli grubu belirler, burada lafla anlatılacak gibi değil ancak ağır ve sağlam yapıda dairesel bir tekerlek düşünün, içinde dişleri olan, onun içerisinde de bir takım dişliler çalışıyor. İşte bu planet grubu vites oranlarını belirler ancak sadece 2 vites yani 2 farklı oran verebilir. Sonuç olarak 4 vitesli bir şanzuman yapacaksak bu gruptan 2 adet seri kullanmak gerekir ki bu da hem şanzumanın büyümesine, hem de başka birtakım atalet sorunlarına sebep olur. Bunun için ilk şanzumanlar hep 3 ileri idi. 1 tane palanet grubu, ilk 2 vites için, 3. vites de over-drive yani motorla şaftın direk bağlantısı, direkt-priz yani biraz hile hurda var işin içerisinde. Sonra 4 ileri otm. ler çıktı, sonra hileyle hurdayla 5 ileriler. Tabi manuel şanzuman gibi oranlar optimum ayarlanamadığı için ( misal manuelde 1:0.89 gibi bir oran elde edilebilirken, otm.de 1:1 son elde edilebilecek oran) özellikle yüksek hızlarda motorun devrinin yüksek kalması sebebiyle daha fazla yakıt tüketimi gözleniyordu.

3-Yukarıda anlatırken bilmem dikkatinizi çekti mi otm. şanzumanda oldukça ağır ve çaplı parçalar var, ve bunlar belli hızlarda dönüyor, araba ivmelenirken bunların da hızları değişiyor. Sonuç olarak araba ivmelenirken tüm bu parçaların dönüş hızlarının artması için extra güç gerekiyor ve manuel şanzuman bir arabaya göre hem ivmelenmesi daha geç oluyor, hem de fazla yakıt sarfediyor. Yani otm. şanzumanda dönen parçaların ataleti manuele göre daha fazla ve bu da ivmelenmelerde enerji kaybına sebep oluyor.

benim gördüğüm şanzımancıda yağ kanalları var şanzımanın içerisinde ve aracn hızana göre 1 kanaldaki yağ basınçla yukarı belli bir noktaya geldiğinde bir elektronik alet yardımı adını bılmıyorum ıkıncı kanaldaki basınç devreye giriyor ve aynı sistem vites büyürkende küçülürkende devam ediyor ustanın anlatımı bu şanzımanı takarken alkolun içerisinde bekletilip takılırmış en ufak bir toz bu bahsedelen basınçları bozar diyor.Bu arada bir uyarısı daha oldu aracı geri vitesten ileri konuma alırken veya tam tersi mutlaka 3sn beklenmelı imiş kannallardaki yagın basıncının düşmesi için ama bu şanzıman işi baya sıkıntılı bir iş mumkun olduğunca uzak durmak gerekiyor bence işin erbabı ise otur öğren değil ise uzaklaş oradan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2013 22:11 
Kullanıcı avatarı

Goldarrow yazdı:
Aes08 yazdı:
Verimsiz derken abi

Şaka dimi :) peki bir sorun yaratır mı bu durum[
merak etme o bir mercedes rahat ol sıkıntı çıkarmaz zaten sıfır ikende var diyo bazı ustalar bizde araştırdık ama netice alamadık.

Arabanın klimasının çalışması entrasan geldi bana anahtarı hafif kapatır gibi yapıyorsun klima devreye giriyor

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: