Zaman: 26 Nis 2024 07:23

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2015 18:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Engin
Meslek: Serbest
Araç sahibi olmak epey meşakkatli.
İşin maddi boyutu bir yana, araç seçimi de ayrı bir dert. Eskiden aylar ve aylar boyunca satılık ilan sayfalarında bir o araca bir bu araca zıplayan arkadaşlara gülerdim ancak şimdi onlara hak verir oldum.

Hiç işi uzatmadan karar vermek lazım yoksa bunun sonu gelmez diye düşünüyorum.

2 yıldır kullandığım 2008 Colt aracımı elden çıkarıp üzerine ekleme yapıp daha yeni bir araç alma planım var.

40 bin lira civarında en düz modellerden 0 km bir otomobil almak mı yoksa aynı rakamlara (belki de daha altına) lancer veya belki bir ASX ya da farklı bir marka araç almak mı..?

Aslında büyük bir kafa karışıklığı var ama özetin özetini geçtim. :))

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2015 20:21 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
ÖZETLE temiz bir 1.6 2011 lancer veya asx.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2015 21:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: Üzeyir
Araç: 2009 COLT 1.3 INVITE AMT
Meslek: öğretmen
Aynı karışıklığı ben yaşıyorum. 0 km bir attarge mi??

Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

LPG Kiti: WentGAS (25.000 km'de takıldı.)
Araç km: 50.000 km

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2015 09:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent Yavuz
Araç: Lancer Sportback
Meslek: çiftçi
Bir arkadasimiz kirmizi sportback satiyor.
Hazir yeni arac niyatine girmisken kacmaz bence.
Tadindan yenmez yani o kadar :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2015 13:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
uzoist yazdı:
Aynı karışıklığı ben yaşıyorum. 0 km bir attarge mi??

Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Colttan sonra çok üzer adamı... Sıfır araç yerine güzel bir lancer 1.6 daha harika olur.

Konu sahibi arkadaş, 40bin e sıfır araç kalmadı ki...
40bin TL'ye sizin colttan daha boş arabalar satılıyor.
1lt 75hp trendline polo 40bin tl.
1.2lt corsa essentia 40bin TL.
1lt toyota yaris life 40bin TL.

Güzelim 1.6 lancer dururken bunlara para vermek...

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2015 17:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
1.6 lancer ımı satasım geldi şimdi 45.bine falan :) üzerine koy 10 bin al ASX'i :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2015 17:59 
Kullanıcı avatarı

Colt aracımı geçtiğimiz günlerde gerçekten beyefendi bir insana sattım. Sahibine hayırlı olmasını dilerim.

Sonrasında yavaş yavaş ilanlara bakıyorum.
Bununla birlikte geçen gün Yetkili Bayiye gittim. Bayideki satış sorumlusundan ayaküstü muhabbetten aklımda kalanlar. :)
35-40 bin aralığında otomatik vites Lancer almaktansa 48 bin lira civarında Attrage'ın kesinlikle alınması gerektiğini, Attrage'in yakıt tasarrufu sayesinde kısa sürede aradaki fiyat farkının eriyeceğini, piyasada 2008 model civarından başlayıp da 100 bin km altında (temizliği bir yana sadece km açısından değerlendiriliyor) araç bulmanın neredeyse imkansız olduğunu, olanların pek çoğunun da km ile oynanan araçlar olduğu...
sonunda telefonumu bırakıp ikinci el bir Lancer da aramasını isteyerek bitirdik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2015 19:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent Yavuz
Araç: Lancer Sportback
Meslek: çiftçi
Uzun yol yapiyorsaniz attrage bir sure sizi yorabilir. C sinifi lancer daha mantikli olacaktir. Temiz bir ikinci her zaman tercih edilebilir.
Uzun sre kullanacak biro icin sifirda mantiklidir. Secimi ihtiyaciniza gore yaparsaniz daha dogru olacaktir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2015 23:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Bu sorunun cevabını en iyi alacak kişi verir. Senede 20-30 bin km yapan biri için kesinlikle ikinci el tavsiye edilmez. Zaten satan kişi o arabadan alacağını almıştır. En azından ekonomik ömrünün belli bir kısmını yemiştir. Sanayide ggeçirecek zamanı arabanizda geçirmek daha iyi olacaktır. Ama senede 5-10 bin km kullanan biri için sıfır araba biraz lüks olabilir. Tabi maddi durum ywterse diyecek yok. Az kullandığınız için size fazla sorun da cikarmayacaktir ikinciel oto. Tabi temiz olmak kkaydıyla.
Attrageda konusuna gelince uzun yolda da hiç bir problem yok. Ama sürekliuuzunyol yyapıyorsanız c sınıfı butun arkalar için geçerli bir kural olarak daha oturaklı ve kullanışlı olacaktır Ama attrage alarak cçok ekonomik bir kullanım elde edebilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2015 13:22 
Kullanıcı avatarı

1- 2008 model - 75 bin - 35750 TL
Görüştüğüm kadarıyla herşey ilanda yazdığı gibi. Farklı birşey söylenmedi tabii. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 7013/detay

2- 2010 model - 150 bin - 35500 TL
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 2728/detay

İlk araç görünüşte sadece km açısından iyi durumda. İkinci araç ta model yılı olarak güzel ve renk olarak da işte bu... denilecek cinsten ancak 150 binde. Asgari 3 yıl kullanıp 2018 yılında 190 -200 bin km ile satılması demek. (Ne kadar da uzun planlar yapıyoruz!!! )
Tabii asıl önemlisi 150 bin kmden sonra sorunsuz bir şekilde devam eder mi?

Bu araçlar için fiyatlar normal midir arkadaşlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2015 14:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
2010 model olanın içinde sigara içilmiş, iğrenç görünüyor.
2008 olanın km si avantaj, yıl farkı önemli değil bence, baktırmak lazım tabi...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2015 16:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: haydar
Araç: 2015 Mitsubishi Attrage 1,2 İntense
Meslek: memur
Kan grubu: Brh+
Hakan bey bence ilk önce hedefinizi tam olarak belirlyip ona odaklanın. Anladığım kadarıyla Üç Elmas'tan vazgeçmiyorsunuz. Mesela ben corolla'mı 2 temmuzda sattım. Öncesinde avensis'i yada baktığınız lancer'ı kendime hedef seçmiştim. Fakat ben 35 bin tl çıkaramıyordum, aşağısına da içinize sinecek bi lancer bulunmuyor. O yüzden avensis arıyordum en azından ilerde değer kaybı olmaz diye ama Attrage'ın sıfır faiz kampanyasını görünce "mitsu'ya ikinci elde olmadı ama neden sıfırına girmeyim ki?" diyerek ödeme şekli hesabımı uyduğundan bulaşmaya karar verdim. Gördüğünüz gibi herşey nasip, Avensis-Lancer dedim Attrage oldu:)
Bir buçuk ay oldu 2300 Km deyim ve çok memnunum. Bunun 1100 kmsini uzun yolda yaptım, şehir içi de gezdim.Uzun yolda elbet bi c sınıf araç gibi yada bi avensis passat vs gibi değil tabiki. Ama emin olun üzmüyor ve konforlu olarak gidiyorsunuz. Arkadaşların yazdığı gibi sürekli uzun yol yapan birisi değilseniz, sıfır faiz kampanyası sizi cezbediyor ve uzun süre binecekseniz Attrage düşünün derim...
Öte yandan 35 bin TL direk çıkarıyorsanız ve oturaklı bi tercih yapacaksınız Lancer çok sağlam geliyor kulağa.
Şunu da belirteyim, ben 30 değil 35-37 bin TL leri çıkarabilseydim peşinata, sıfır Attrage değil, 2008-2011 Lancer'a girmeyi seçerdim.
Bazen güzelim köpekbalığı kasasını görünce, "Acaba biraz araç almadan bekleyip, 35-36 bin tl denkleştirip, lancer mı alsaydım?" dediğim de oluyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2015 17:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: hakan
Araç: Hyundai i20 1.2 Elite Blue 2015
Meslek: Havayolu
Kan grubu: a+
Geçtiğimiz ay benim de ilk etapta niyetim ikinci el araç almaktı. Ancak 2-3 yaşındaki ikinci el araçların saçma sapan fiyatları ve yetersiz donanım seviyeleri nedeniyle eşimin de gazıyla sıfır aldım. Yaşım 40 ve hayatımda ilk defa sıfır araç aldım. Hiç pişman değilim açıkçası.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2015 11:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Can
Araç: Araçsız
Meslek: Memur
hangisini seçerseniz kimse size mantıksız diyemeyecek durumdasınız. ama ikinci el araçta bir kumar gibi gelir bana ne çıkacağı belli olmaz. bu nedenle sıfır km araç bence biraz daha alınabilir, birde attrage çirkin bir araba, çirkin araba olması alınmayacak anlamına gelmiyor. neticede evlenecek değiliz, iç güzelliği var :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2015 15:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
biri sıfır b segmenti sedan, diğeri de 2.el c segmenti sedan.

her iki araç da aynı üreticinin olmasına rağmen her konuda birbirinden çok farklı araçlar. tek ortak yanları mitsubishi kalitesi ve sorunsuzluğu.

2.el işi sanş değil biraz sabır ve araştırma işidir. fazla araştırmadan insanımıza güvenerek alınırsa hiç güzel şeyler olmuyor. Aynı zamanda iyi ustalar tanımak gerek. boyası ve kaportasına ayrı usta, motoruna yürürüne ayrı usta bakmalı. ekspertiz deniliyor ama ben son bi kaç olaydan sonra ekspertize güvenemedim. tanıdığım/tanıştığım ustalar daha güzel yorumlar veriyor. yine de ekspertize sokup detaylı baktırmak şart. öte yandan da sigorta kayıtlarına bakmak gerek.

2.el aracı hevesle değil de ciddiyetle inceleyip baktırınca neyinin ne olduğu ortaya çıkıyor. 2.el alınan her arabada illa ki bir masraf olur. alıp rahat rahat binmek adına her türlü masraf yapılır. ben coltumu aldığımda 60bin km'de idi, 2sorununu bilerek, 1 sorununu bilmeyerek aldım. geri vites geçmiyordu(yazılım atıldı düzeldi), lpg şamandırası arızalı idi(brc birazcık öptü bizi), eski sahibi yüksek bi kaldırıma hafiften tamponu dokundurmuş, doğal olarak tamponun bi kaç yeri kırılmış, radyatör paneli de çatlamış. tamirat yoluna gidildi.

2-3haftadır, arkadaşıma araç bakıyorum kendisi anlamıyor, kendime almayacağım için baktığım araçları yerden yere vuruyorum. ilk baktığım arabanın baskı balatası ve arka 2 lastiği değişmeliydi. 2. araçta direksiyon kutusu yağ kaçırıyor, manifolt arızalı, ateşleme bobinlerinde problem vardı. ayrıca motoru lpg sebebiyle %80 durumunda idi. benzinli modeli kadar canlı değildi, klima gazı bitikti. 3. araçta sağ ön çamurluk değişik 1-2 parça boya var motoru iyi denildi. ustaya gittik, tavan bagaj hariç boyalı çıktı, motoru iyi olmasına rağmen volanda boşluk ve baskı balata beraber masraf istiyordu, egr borusu patlak soğutma suyu eksiltiyordu. baktığım 4. araç ise şu zamana kadar bulduğum en temiz araba idi. masraf olarak 4lastik, arka rulmanlar ve klima gazı çıktı. motoru yürürü iyi durumda idi. bundan temizi 2.elde bulmak imkansız gibi olunca arkadaşıma aldık ama vakit ve sabır gerektiren bir iş. bazen bir araba için saatlerce inceleme gerekiyor. satıcıyı pek dinlemem, yaptığı masrafları ve iyi yanlarını söylerler, ama arabanın eksikleri hiç söylenmez. hele piyasası olan al satçıların tercih ettiği arabalar daha tehlikeli, sorunlu aracı ölü fiyata alıp 1ay idare edecek kadar ucuza tamir ettirip çok anlamayan birine kakalamaya çalışanı çok. yukarıdaki 3. ve 4. araçları baktırdığım ustanın dükkanında bir araba vardı, üst kapak sebebiyle açılmış ama krank bile problem olabilir, ölçüm sonrası belli olacak ama sahibi al satçı krankı elleme 10gün götürsün ben o sırada birine satarım diyebilecek kadar kansızlar var...

lancer öyle piyasası çok olan bir araç değil. belli bir kullanıcı kitlesi var. temiz lancer bulunur ama iyi araştırmak ve acele etmemek gerek. ayrıca lancer efsane bir araç olduğu için evo kit takan, apaçi kullanan tayfası da çok. hor binilmişi de denk gelebilir ama normal bir kullanıcıda ise lancerın 2.eli kolay kolay da üzmez.

2.elde gerçekten vakit ve araştırma gerek, bunlara rağmen %100 emin olunamıyor, o sebeple içine sinmeyip sıfır araba da alınabilir. 2.el bir araçlar ile sıfır arasında gerçekten fiyat farkı var. lancerin fiyatı fazla deniliyor ama muadilleri lancerdan daha pahalı zaten. yine lancer yanlarında iyi bir seçenek oluyor.

ama benim gözümde lancer ile attrage farklı araçlar ve tercih konusunda araçtan beklentiler önemli. lanceri seçen biri attrage kullansa üzülebilir, attrage seçen biri de lancer kullansa üzülebilir. 2 araç arasında kararsız kalmak yerine 2 aracı da test edip incelemek gerek diye düşünüyorum. hangi aracı daha çok seveceğiniz ortaya çıkar. satış temsilcileri de size satacağı araçtan prim alacak elbette 2.el önermez sıfır önerir. onun yerine bulabilirseniz lancer da test edin, öyle karar verin. attrage test aracı zor olmaz bulunuyor çoğu bayide. yanlış anlaşılmasın ne attrage ne lancer kötü araç. ikisi bence birbirinden çok farklı, çok değişik noktalarda araçlar, kendine has iyi yanları olan araçlar.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2015 16:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gültekin Altan
Araç: ASX
Meslek: SMMM
Kan grubu: A+
Birçok konuda Kaan'a katılıyorum. Bence önce aracı ne için kullanacağınıza karar vermeli, sonra seçenekleri tek tek test edip verdiği hissiyatlara bakılmalı. Sıfır olmuş 2. el olmuş çok önemli değil. İçinde kendini rahat, güvenli hissettiğin, beğendiğin araç alınmalı. 2. el için Kaan'ın söyledikleri çok doğru. Eğer vaktiniz, sabrınız ve nakitiniz varsa iyi bir araç bulma olasılığınız artar. Sıfır araç eğer ihtiyacınızı karşılayacak ise ve kullandığınızda verdiği his tatminkar ise hiç düşünülmemeli ve tercih edilmelidir bence. Ama önce mutlaka test sürüşü şart. Olmadı içine oturup orasını burasını kurcalamak şart...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2015 17:51 
Kullanıcı avatarı

Önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Hepsini dikkatli bir şekilde okudum/okuyorum.
Neyse ki, acelem yok. Hergün bakıyorum ilanlara.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: