Zaman: 27 Nis 2024 16:47

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 13:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Değerli arkadaşlar, kiz kardeşim ankarada okudu ve universiteyi bitirdi, gerekli sinavlara girdi ve secimlerden sonra nihayet is için tercih zamani basladi. Fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunu ve ogretim gorevlisi yetistirme programina (öyp) basvuracak.

Sizlere sormak istedigim tercih yapacagi iller hakkinda yorumlarda bulunabilir misiniz?
Izmir ve ankara disinda yorumlar onemli. Listeden bir il çıkarılacak onun dışında siralamayi illerin durumuna gore belirleyecegiz.

1. Izmir
2. Isparta
3.ankara
4.karaman
5.Edirne
6.çorum
7.yozgat
8.osmaniye
9.amasya

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 13:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
saydığın iller arasında bir Yozgata (Ankara İzmir haricinde) gitmişliğim var
Yozgat küçük bir il insanı klasik İç Anadolu insanı . gezecek bir yeri yok gibi. küçük sakin bir şehir

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 14:01 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Üniversiteyi Edirne'de okumuş biri olarak yorum yapayım. Çok büyük bir şehir değil ve tam bir memur/öğrenci/emekli şehri. Aradığın herşeyi bulabilirsin. Günün/gecenin hangi vakti olursa olsun güvenli. İnsanları uysal ama uyanıktır. Bir şark kurnazlığı gibi değil ama uyanıktırlar :) Ticari konularda dikkat etmek gerekir. Bir doğu insanı gibi elleri çok açık değildir. Özellikle ev kiralarken v.s.

Yazın sosyal olanaklar çoktur. Meriç nehri ve çevresi piknik v.s. güzeldir. Ulaşım iyi sayılır. Özel yarım otobüslerle şehir merkezi ulaşımı sağlanıyor. Kışı genelde sert geçer. Sosyal olanaklar azalır. Trakya'da her yere kar yağar Edirne'ye soğuğu vurur kar düşmediği olur. Kafe ve gece eğlence kültürü yoğundur. Öğrenci ve memur egemen olduğu için yaşam çok pahalı değildir. Eskişehir'e benzer bir şehir. İstanbul yaklaşık 200 km uzaklıkta. İnsanın canı sıkıldığında gidebileceği büyük bir şehire yakın...

Kısaca sakin, rahat, yaşam uygun ve en önemlisi güvenli bir şehir. İnsanları anadolu (taşra) insanı gibi değil daha bir medeni daha bir uygar v.s v.s. ...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 15:05 
Kullanıcı avatarı

ama anadolu insanı gibi sıcak kanlı misafirperver içten samimi yardımsever ....
ne demiş üstat büyük şair
"Medeniyyet!" dediğin tek dişi kalmış canavar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 15:10 

akif06eren yazdı:
ama anadolu insanı gibi sıcak kanlı misafirperver içten samimi yardımsever ....
ne demiş üstat büyük şair
medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar

Hocam saygı duyuyorum. Bende anadolunun küçük bir şehrindenim. Yalnız almamız gereken çok yol var. Naçizane, bunu bir özeleştiri olarak kabul edin :)

Edirne yada trakya halkı biraz daha avrupa görmüş balkan göçmeni ağırlıklı olduğundan sanırım anadoluya göre insani ilişkiler ve şehir yaşamı açısından iyi durumda.

Bu arada şair onu batının emparyalist zihniyetleri için dedi diye düşünüyorum. Örnek almak için değil ama insan gibi yaşamak için bazı standartlara ulaşmamız lazım. Daha çok eksikliklerimiz var maalesef. Birinciside özeleştiri yapamamak :sorry: Yoksa ülke bizim tüm şehirler bizim... Duygusal açıdan bir fark yok bence.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 15:41 
Kullanıcı avatarı

Timuçin bey ben de size saygı duyuyorum ancak medeniyet denince ne anlamamız gerekiyor?
teknoloji olarak diyorsanız batı tartışmasız daha medeni
kültür diyorsanız biz daha medeniyiz
Öz eleştiri yapalım ama haksızlık yapmayalım . Anadolu insanı yüzyıllardır savaş içerisinde yaşamış. Eğitim ve benzeri pek çok imkandan yoksun kalmış ve bu arada dayatmacı kültür erozyonuna mahkum edilmiş. Karnını zor doyurmuş geçim derdine düşmüş. Ama bu sırada insanlığını da kurtarmış vatanını da ...
olur be yavaş yavaş olur timuçin bey biz kendimize güvenir kendi din ahlak örf adet ve geleneklerimize sımsıkı sarılır ve bu arada yüce Kitabımızın ilk ayetine uyup okursak en medeni biz oluruz.
lütfen aşağıdaki linkteki yazıyı okuyun.
http://www.uludagsozluk.com/k/atat%C3%B ... -tek-soru/

En son akif06eren tarafından 05 Oca 2016 15:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 15:50 
Kullanıcı avatarı

daha da iyi anlatımı şu linkte
http://nuranayaan.blogcu.com/ataturk-anilari/2309470

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 15:59 

akif06eren yazdı:
Timuçin bey ben de size saygı duyuyorum ancak medeniyet denince ne anlamamız gerekiyor?
teknoloji olarak diyorsanız batı tartışmasız daha medeni
kültür diyorsanız biz daha medeniyiz
Öz eleştiri yapalım ama haksızlık yapmayalım . Anadolu insanı yüzyıllardır savaş içerisinde yaşamış. Eğitim ve benzeri pek çok imkandan yoksun kalmış ve bu arada bir dayatmacı kültür erozyonuna mahkum edilmiş. Karnını zor doyurmuş geçim derdine düşmüş. Ama bu sırada insanlığını da kurtarmış vatanını da ...
olur be yavaş yavaş olur timuçin bey biz kendimize güvenir kendi din ahlak örf adet ve geleneklerimize sımsıkı sarılır ve bu arada yüce Kitabımızın ilk ayetine uyup okursak en medeni biz oluruz.
lütfen aşağıdaki linkteki yazıyı okuyun.
http://www.uludagsozluk.com/k/atat%C3%B ... -tek-soru/

Bu konu çok su götürür başlığı da meşgul ederiz gereksiz yere. Yoksa konuşacak çok şey var da... Son sözüm bu konuda; G.Kore, japonya, almanya v.s. de ciddi savaşlar gördü bugünkü durumu aşikar. Atom bombası yediler. Ülkeleri yerle bir edildi. Onlarında düşmanları çok bizim gibi... Dini bağlamda 1400 yıl kadar önce okumamız söylendi fakat bizim durumumuz ortada. Teknik bir öğretmen olarak sizinde "duygusallıktan" ziyade biraz da "ilim, bilim ve aklı" öne çıkarmanız lazım. Bunu sizin daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Artık günümüzde değerler değişti çağa ayak uydurmak hatta aşmak lazım geçmişi sürekli bahane etmek değil...

Başlığı meşgul ettiğim için af buyrun :roll:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 17:03 
Kullanıcı avatarı

o zaman son söz de ben söyleyeyim
japonya g.kore almanya v.s. gibi ülkeler Müslüman ve Türk değiller (Batının en büyük düşmanı değiller yani)
onlar coğrafi olarak Anadolu kadar önemli bir yerde değiller
onlarla bizimle uğraştıkları kadar uğraşmadılar bil akis onları sömürüp kaymaklarını yediler ve yiyorlar
onlara bize duydukları kini beslemiyorlar.(Allah razı olsun Atatürk ve tarihteki pek çok kaharaman şehit ve gazilerimiz sayesinde bizi sömüremediler ancak bu emellerinden hiç vazgeçmediler)
1400 yıl boyunca okuyan müslümanlar zamanında pekçok ilim medeniyeti kurmuşlardır endülüs buhara istanbul bağdat bir zamanların ilim merkeziydi ki dağılmışlık bölünmüşlük moğollar ve haçlılar kahrolsun.
ama haçlılar akıllı davrandı insanları katletti soykırım yaptı ama ilim kütüphanelerini korudu binaları korudu (hala italya ve ispanyada endülüs binaları sapasağlam durmakta) ve geliştirdi ilim sahibi dediğiniz batı endülüslerin ve diğer müslüman alimlerin ilminden faydalanarak gelişti ancak mogollar herşeyi yakıp yıktı .
tarihe suç bulmuyorum ve gayet gerçekciyim ve tarihini bilmeyen geleceğini bilemez diyorlar.
Elbet bahanelerin arkasına sığınmıyorum elbet çok çalışmamız ve okumamız lazım. Ama kendimizden vazgeçmeden ...
1400 yıl okuyan Müslüman ehlinin neler yaptığını google islam alimleri diye arayıp okursanız bilirsiniz.
ben siz zahmet etmeyin diye iki linki yazdım
başlığı meşgul ettiğimizi de düşünmüyorum arkadaşlar bu başlık sayesinde çok şeyler kazandıklarına inanıyorum. ve ne mutlu ki bu tip forum sitelerinin bu faydaları var. bu forumla meşgul olan arkadaşlardan Allah razı olsun deyip teşekkürü borç biliyorum.
saygılarımla.
http://yalnizdegilsin.blogcu.com/tariht ... ari/905698
http://www.hakikat.com/dergi/85/dogan85.html

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 01:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sezgin
Araç: Outlander Turbo
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0Rh+
Başlık baya bi değişmiş :)

Aslında seviyede korunarak çokda güzel bi paylaşım olmuş.

Ben kendim bi şey demeyeceğim ama merhum cemil meriç'in (Allah gani gani rahmet eylesin) bi sözünü paylaşmak istiyorum müsadenizle.

"Olimpos dağının çocukları, Hira dağının evlatlarını asla kabullenemeyecektir"

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 01:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sezgin
Araç: Outlander Turbo
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0Rh+
kaan20 yazdı:
Değerli arkadaşlar, kiz kardeşim ankarada okudu ve universiteyi bitirdi, gerekli sinavlara girdi ve secimlerden sonra nihayet is için tercih zamani basladi. Fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunu ve ogretim gorevlisi yetistirme programina (öyp) basvuracak.

Sizlere sormak istedigim tercih yapacagi iller hakkinda yorumlarda bulunabilir misiniz?
Izmir ve ankara disinda yorumlar onemli. Listeden bir il çıkarılacak onun dışında siralamayi illerin durumuna gore belirleyecegiz.

1. Izmir
2. Isparta
3.ankara
4.karaman
5.Edirne
6.çorum
7.yozgat
8.osmaniye
9.amasya

Hocam bende devlet memuruyum ve hep istanbulda yaşadıktan sonra 3 sene burdurda görev yaptım.

Şehir seçiminde nacizane şahsi fikrim öncelikleri belirleyerek tercih yapmak olur ve bence ilk öncelik aileye yakınlık ve şehirdeki hayat pahalılığı (kira, ulaşım, sosyal aktivite ücretleri vb.) olur.

Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama benim gördüğüm o illerin içerisinde bence en mantıklısı ısparta.
Askeriye ve üniversite dolayısı ile o bölgede en gelişmiş illerdendir.
Mütedein bir kesimi barındırmasıyla birlikte üniversite gençliği nedeni ile bir hayli hareketli ve sosyal olanakları iyidir.
Kiralarda memurlar açısından güzeldir.
Burdura yakın olması nedeni ile çok sık gittiğim için biliyorum.
Ayrıca güvenlik, coğrafi güzellik ve konum açısından da tavsiye ederim.

Hakkında hayırlısı olsun inşAllah kardeşiniz için.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 10:51 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Ben olaya başka açıdan bakayım. ÖYP uygulamasında tercih edilen okulda, dahil olunan anabilimdalının y.lisans programı var ise doğrudan o ile gidiliyor. Dolayısıyla ilk yapılması gereken şey iyi eğitimi hangi okuldan alabileceğini düşünüp ona göre seçim yapmak. Yozgat'ı yazdınız diyelim. Oradaki okulda ilgili bölüm yoksa tercih edeceğiniz başka bir okulda ve de şehirde eğitim görebiliyorsunuz. Eğitiminiz bittikten sonra da Yozgat'a dönmeniz ve orada belirtilen süre kadar çalışmanız gerekiyor. Ayrıca zaman içinde dil kursu yada farklı konularda gidilmesi gereken ihtisasa yönelik kurslara ihtiyaç duyulabilir. Bu noktaya göre değerlendirin derim. Büyük şehirleri yazmasanız da büyük şehire yakın illeri önceliğe alın derim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 12:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
yuxu yazdı:
Ben olaya başka açıdan bakayım. ÖYP uygulamasında tercih edilen okulda, dahil olunan anabilimdalının y.lisans programı var ise doğrudan o ile gidiliyor. Dolayısıyla ilk yapılması gereken şey iyi eğitimi hangi okuldan alabileceğini düşünüp ona göre seçim yapmak. Yozgat'ı yazdınız diyelim. Oradaki okulda ilgili bölüm yoksa tercih edeceğiniz başka bir okulda ve de şehirde eğitim görebiliyorsunuz. Eğitiminiz bittikten sonra da Yozgat'a dönmeniz ve orada belirtilen süre kadar çalışmanız gerekiyor. Ayrıca zaman içinde dil kursu yada farklı konularda gidilmesi gereken ihtisasa yönelik kurslara ihtiyaç duyulabilir. Bu noktaya göre değerlendirin derim. Büyük şehirleri yazmasanız da büyük şehire yakın illeri önceliğe alın derim.

Şahin abi bahsettiğin durumu biliyorum. 6yıllık bir eğitim için başka bir üniversiteye gönderiliyormuş. İzmirde katip çelebi açmış ama ege veya 9eylüle gönderiliyormuş. 6yıllık eğitimi başka yerde tamamladıktan sonra tercih üniversitede öğretim görevi olarak çalışacak. Kurs konusu güzel bir nokta. Hangi illerde başka üniversitelere yönlendiriliyor tam bilmiyorum, ama eğitim için daha iyi yerlere gönderiliyordur...

Sezdemir yazdı:
Hocam bende devlet memuruyum ve hep istanbulda yaşadıktan sonra 3 sene burdurda görev yaptım.

Şehir seçiminde nacizane şahsi fikrim öncelikleri belirleyerek tercih yapmak olur ve bence ilk öncelik aileye yakınlık ve şehirdeki hayat pahalılığı (kira, ulaşım, sosyal aktivite ücretleri vb.) olur.

Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama benim gördüğüm o illerin içerisinde bence en mantıklısı ısparta.
Askeriye ve üniversite dolayısı ile o bölgede en gelişmiş illerdendir.
Mütedein bir kesimi barındırmasıyla birlikte üniversite gençliği nedeni ile bir hayli hareketli ve sosyal olanakları iyidir.
Kiralarda memurlar açısından güzeldir.
Burdura yakın olması nedeni ile çok sık gittiğim için biliyorum.
Ayrıca güvenlik, coğrafi güzellik ve konum açısından da tavsiye ederim.

Hakkında hayırlısı olsun inşAllah kardeşiniz için.

Teşekkür ederim, Burduru biliyoruz, ancak burdur ile ısparta aynı mıdır bi fikrim yok, ıspartaya gitme imkanım olmadı... Ailem denizlide yaşıyor ancak aileye yakınlık bir kıstas olmamalı, Denizlide yakın zamanda aileden sadece annem kalacak ve emekli olacak. Böyle bir durumda annem istediği zaman yanına gidebilir. Sırf aileye yakın diye fazla gelişmemiş ve insanların çok olgunlaşmadığı bir şehirde yaşamak hoş olmaz. Benim düşüncem biraz daha iyi bir ilde yaşaması, en azından ıspartanın üstüne ankara ve edirneyi yazması daha iyi olabilir.

Konu dışı tartışmaya dahil olmak gerekirse, anadolu insanı olarak çok çalışmamız lazım. Evet geçmişten günümüze belli zorlukları atlatmış olabiliriz, ben bunları yakın ağızlardan da dinlerim, bunlar yerimizde saymak için bir bahane olmamalı. Batının kötü özelliklerini değil güzel yanlarını almamız gerekir mesela hoşgörü, saygı, sevgi, eğitim gibi. Normal birine konyalı, kayserili gibi biri denk gelse önyargılı davranır. Çünkü hoş olmayan özellikleri severek tutuyor ve bunları hala sıradan bir şey gibi görüyorlar. gelişim ve eğitim zayıf. insanlar artık bundan bıkmış, sadece küçük bir kısım olsa neyse, geneli böyle olunca ülke çapında bu sebepten olumsuz ötürü bir üne sahip birçok il var. Akla mantığa sığmayan dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek haberler görmek insanı üzüyor.. İzmirde okuyorum, anadolu insanı için gerçekten de farklı bir yer, kültürü vs olarak ama buradaki saygı, hoşgörü, insanların sıcakkanlılığı, eğitim seviyeleri maalesef anadoluda yok. Bunlar anadoluda olsa anadoludan iyisi olmaz... Ben izmir trafiğinde hiç zorlanmam, 5yıldır kavga gürültü daha denk gelmedi. Bazen ankaraya gidiyorum, birine yol verdiğim zaman adam şaşırıyor, ankaranın o soğuk havası insanlara da yansıyor, insanlar da soğuk, sanki zorla bir şeyler yapıyorlarmış gibi mutsuzlar, öfkeliler... Denizlinin trafiği ankaradan daha beter olmaya başladı ve gerçekten anlam veremiyorum, olay yaşamadan bir ayım geçmiyor. Ancak gerçekten hala güzel insanlar var. Belli iş sektörlerinde gerçekten bileğinin hakkı ile para kazanan hala günümüz trendi hile hurdaya başvurmayan esnafı var, bu konuda gerçekten övünürüm. İzmirdeki eğitim düzeyini, saygıyı, hoşgörüyü görünce insanın canı sıkılıyor, Anadoluyu bu yönden geliştirebilsek ne güzel olurdu... Fakat burada Anadolunun gelenek ve görenekleri, din ve ahlak anlayışı pek hakim değil... Anadolunun eksiği bence güzel bir eğitim zemini. Temelden güzel bir eğitimle insanların daha güzel yerlere gelebileceğini düşünüyorum...

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 20:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: 2013 Lancer Invite MT
Meslek: coder
Karaman küçük ama ucuz olmayan, tipik iç anadolu iklimine sahip, kadın erkek herkesin çalıştığı(fabrika çokluğundan) bir yer. İnsanlarından bir kötülük görmedim ama pek bir faydaları da olmaz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016 16:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: hikmet
Araç: colt
Meslek: idareci
Ben 93ten beri ankarada yasayan biri olarak kucuk sehiri hicbir seye degismem.Sakin duzenli ucuz tabiatla icice deniz gol akarsu vb olan sehirlere bayilirim.Hatta ilceleri daha cok severim.Dostluk ahbaplik cok guzeldir.Ist Ank Izm uclusunde yasamak istemiyorum.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016 23:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: zekeriya
Araç: carisma1999
Meslek: tekniker
Kan grubu: 0+
Merhaba lar.ismim zekeriya.40 i çevirdim.3 aylık carisma 1999 sedansahibiyim.aslen trabzonluyum.kocaelide yasiyorum.bence o kardese trabzon taraflari birebir.dogu karadeniz.hem nemden sisden hem de sarp olmasindan insanlar ki özeĺikle kadinlar yüruyecek halde degildur.iyi eder insaz nlari.kimseye de bulasmaz karadeniz insani.dokdori severler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2016 09:11 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
mesut taşdemir yazdı:
Isparta aşırı sakin bir şehirdir insanı nispeten Denizli insanından farksızdır ama insan can sıkıntısından ölebilir..

:vauv: Kesinlikle katılıyorum.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: