Zaman: 19 Nis 2024 05:43

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 944 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 09:38 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
klima normal, sorun yok.
her aracın kendine göre bir derecelendirmesi olur. mesela iki araç da 25 derece ayarlasan illa biri daha soğuk biri daha sıcak olur/olabilir. Hatta Safrane lar bu konuda soğutma yönünden daha zayıf. aynı soğukluk derece de içerisi diğerleri kadar soğuk olmuyor. ama üflemeyi camına verince, dereceyi değiştirmesen de daha soğuk yapıyor. yani sistem soğutuyor ama kendi mantığında. ilk aldığımda ben de sorun var sandım ama diğer kullanıcılar da aynı şeyi söyledi.
Bir de Max. sıcak ve soğuk durumunda araç artık ne kadar ısıtabiliyorsa/soğutabiliyorsa o kadar sıcaklığa müdahele ediyor. mesela siz 27 ayarladığınız da 27 yapmaya çalışıyor ama bir tık yukarısı max. ise 28 yapmıyor. motorun tüm sıcaklığını vermeye çalışıyor. Tabiri caiz ise Allah ne verdiyse 35- 45 derece üflüyor. Yani orantısız bir sıcaklığa/soğukluğa ayarlanmış oluyor. Bu yüzden ayaz havalarda 27 derece yaparsınız içerisi ısınmaz bir tık arttırırsınız max (kırmızı nokta) moduna geçer bu sefer de terletir , sonuç da ideal ara sıcaklığı bulamazsınız.
Sonuç: herşey normal, bizim pimpirikliliğimiz hariç :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 09:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Yine de yapmadıysanız klima gazı polen filtresi bakımını yapın. özellikle anti bakteriyel klima temizleyici kullanın. Normalde bu bakımı yaza girerken yapmak daha iyi klima temizleyiciler genelde mentollü gibi serin hava hissini arttırır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 10:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
zeybek1982 yazdı:
tilki yazdı:
Bugün sabah hava iyice 15 derece civarındaydı. Kaloriferi açıyım didim. Lakin bişi farkettim kalorifer son reddeye getirince çok iyi sıcaklık veriyor ama 22 derece ile 27 derece arası ılık veriyor. Halbuki 22 derece ve 27 derece sıcaklık olarak yüksek değer... Onlarda niye sıcaklık vermiyor anlamadım... Bu bir sorunmudur... Yoksa bu aracın iklimlendirme sistemi farklı bir mantıklamı çalışıyor....

Resim

selam ,

bence 22/27 arası yüksek dereceler değil, mesela oda sıcaklığı 24 dür(yani ılık)

klimayı çalıştırmadan istenilen sıcaklığa erişilebilineceğini de sanmıyorum

Anladım, klima aktif değilken de 27'den sonra yani en sonda çok iyi sıcak üflüyor klima açmıyorum hiç sıcak taraf için.
teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 10:06 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
klima normal, sorun yok.
her aracın kendine göre bir derecelendirmesi olur. mesela iki araç da 25 derece ayarlasan illa biri daha soğuk biri daha sıcak olur/olabilir. Hatta Safrane lar bu konuda soğutma yönünden daha zayıf. aynı soğukluk derece de içerisi diğerleri kadar soğuk olmuyor. ama üflemeyi camına verince, dereceyi değiştirmesen de daha soğuk yapıyor. yani sistem soğutuyor ama kendi mantığında. ilk aldığımda ben de sorun var sandım ama diğer kullanıcılar da aynı şeyi söyledi.
Bir de Max. sıcak ve soğuk durumunda araç artık ne kadar ısıtabiliyorsa/soğutabiliyorsa o kadar sıcaklığa müdahele ediyor. mesela siz 27 ayarladığınız da 27 yapmaya çalışıyor ama bir tık yukarısı max. ise 28 yapmıyor. motorun tüm sıcaklığını vermeye çalışıyor. Tabiri caiz ise Allah ne verdiyse 35- 45 derece üflüyor. Yani orantısız bir sıcaklığa/soğukluğa ayarlanmış oluyor. Bu yüzden ayaz havalarda 27 derece yaparsınız içerisi ısınmaz bir tık arttırırsınız max (kırmızı nokta) moduna geçer bu sefer de terletir , sonuç da ideal ara sıcaklığı bulamazsınız.
Sonuç: herşey normal, bizim pimpirikliliğimiz hariç :D

Ben outo seçeneği ni kullanmıyorum. Kendim üfürme miktarını ayarlayarak derece ayarlıyorum. Benim aracın soğuk üflemesi çok başarılı değil belki bir problem vardır bilmiyorum ama buz gibi yapamıyor. Ama sıcaklık konusunda son ayarda iyi ısıtıyor...

teşekkür ederim.

Sorun yoksa sıkıntı yok, pimpiklik ise all ready devam :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 10:08 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Yine de yapmadıysanız klima gazı polen filtresi bakımını yapın. özellikle anti bakteriyel klima temizleyici kullanın. Normalde bu bakımı yaza girerken yapmak daha iyi klima temizleyiciler genelde mentollü gibi serin hava hissini arttırır.

klima gazı ve polen filtresi serviste değişti. ama klima temizleyici hiç uygulamadım. Şimdi artık klima kullanmıyorum, kalorifere geçtik KONYA olarak :) ... Genede o klima temizliyici zımbırtı kullanıyımmı ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 10:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Bu aşamada mikrop ve bakteri temizliği için faydası olur. yılda 1 yada 2 kez kullanmak iyidir. yılda bir kere yapsam yeter derseniz gerek yok. 2 kez yapayım derseniz Tam zamanı.
Yeri gelimişken tekrar edeyim: kışın bile haftada 10 dk. klima çalıştırmak klima gazını tazelemek ve ömrünü uzatmak için iyidir. ön cama üfleyince otomatik olarak klima moduna geçiyorsa aynı işi görür.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 10:40 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Bu aşamada mikrop ve bakteri temizliği için faydası olur. yılda 1 yada 2 kez kullanmak iyidir. yılda bir kere yapsam yeter derseniz gerek yok. 2 kez yapayım derseniz Tam zamanı.
Yeri gelimişken tekrar edeyim: kışın bile haftada 10 dk. klima çalıştırmak klima gazını tazelemek ve ömrünü uzatmak için iyidir. ön cama üfleyince otomatik olarak klima moduna geçiyorsa aynı işi görür.

Peki ben şimdi siz diyince baktım, Şehrimde oto kalorifer/radyatör bakımcıları var , bunlar kalorifer petek vs temizliği bakımı yapıyorlarmış. Gidip bi makinaya bağlatıp temizletsemmi... Zira ben amcaoğlu,dayıoğlu kuzen vs ile çamur vs offroad yapınca olurya belki bişi tıkanmış vs toz toprak olmuş olabilir...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 10:53 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

özellikle soğutma için iyi olur. bulsam ben de yaptıracağım. aracı aldığımdan beri aklımda ama buralar/ Bilecik mahrumiyet bölgesi. usta yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 11:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: Lancer 1.5 M.T
Meslek: mühendis
Kan grubu: arh+
kapı kolu krom uygulamam. bir de sustalı anahtar sipariş ettim fiyatı 3.74 dolar.

Resim

Resim

Resim,

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 11:39 
Kullanıcı avatarı

zeybek1982 yazdı:
kapı kolu krom uygulamam. bir de sustalı anahtar sipariş ettim fiyatı 3.74 dolar.

Resim

Resim

Resim,

Kapı kolu krom uygulama çok hoş olmuş güle güle kullanın, outlander için TR'de bulamadım ama ali express de var. Bende kararsız kaldım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 15:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

araca faydası varsa: dayanıklılık vs. al. yoksa makyaj için paranı harcama. en azından şimdilik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017 15:30 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
araca faydası varsa: dayanıklılık vs. al. yoksa makyaj için paranı harcama. en azından şimdilik.

sanırım makyaj için sadece... birde benim korkum şu olur, krom kalitesi nasıl bilinmez soyulur kırılırsa yapıştırma olduğu için kendi orjinal kapı kolunuda rezil ederse diye ...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 09:13 
Kullanıcı avatarı

Aracımda yanan motor arıza ışığının bugüne kadar servis tarafından LPG kaynaklı dediği için, İlhami abininde verdiği notlarla lpg servisine gittim.
Araca arıza tespit cihazı bağladılar ... Ve sonuç : 2 arıza mesajı çıktı ikisi de LPG kaynaklı değil, LPG'yi ustalar genel kontrolünü de yaptılar ve lpg sisteminde hiç bir sıkıntı olmadığını sonucuna vardılar.

Arıza ışığı sebepleri :

1.
Resim

2.
Resim

Arıza ışıklarından da anlaşıldığı üzere katalizatör sıkıntısı. Önceki sahiplerine söve saya çıktım lpg'ciden. Egzos işlerimi yaptırdığım bir abi vardı konya'da büyük bir egzoz dükkanı var. Yanına gittim. Mesajları gösterdim, aracın altına indiler ve ne yazık ki katalizatörü boşaltmışlar içi bomboş, usta zaten araç çalışırken zırıltıdan anladı. Yakıtı yükseltir, alt devirleri köreltir, emisyondan geçmez, çevreyi çok kirletir diyince mecbur değiştirelim dedim.
Katalizatörü söktüler ellerinde fiyatı 750-1000 TL olan katalizatörler vardı ama motor hacminden dolayı olmaz dediler bilmiyorum doğrumu yoksa benimi yediler ? Sanayide bayağı gezdiler en son büyük motorlu araç için uygun bir katalizatör bulundu taktık. Lakin işin başka bir sıkıntısı bu araçlarda diğer araçlarda ki gibi tek katalizatör değil 3 tane varmış... Diğerlerini değiştirmediler, bir tane yeter dediler.
İşlem sonucu 1.500 TL bayıldık. :bad:

Üzerinden çıkan içi bomboş teneke sesi veren zımbırtı :
Resim

Yerine bulduğumuz içi dolu zımbırtı :
Resim

Arıza ışığını zaten söndürdüydük bu işlemi yapmadan önce ve dün akşam yakmadı, sabah gelirken de yakmadı ama biraz önce kontrol ettim yakmış.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 09:23 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

öncelikle geçmiş olsun gerçekten sıkıcı bir durum: malum benim de başıma benzeri geldi.
bence yapacağın şey diğer 2 katv. var mı? varsa bunları ve kat arızası okuyan sensör temizlemek. lambda bank2 den okuyor olabilir. temizlik için
http://www.carboncleanturkiye.com/detay ... cerikID=81
Her halükarda bu ürünü kullan sonrasına bakarız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 12:05 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
öncelikle geçmiş olsun gerçekten sıkıcı bir durum: malum benim de başıma benzeri geldi.
bence yapacağın şey diğer 2 katv. var mı? varsa bunları ve kat arızası okuyan sensör temizlemek. lambda bank2 den okuyor olabilir. temizlik için
http://www.carboncleanturkiye.com/detay ... cerikID=81
Her halükarda bu ürünü kullan sonrasına bakarız.

Şimdi bir kaç arkadaşla paylaştım durumu :

dostum yanlış anlamada iyi çökmüşler sana dediler...
"lpg zaten normal benzine göre daha çok ısı üretir,buda artan egt olarak kat.ı zorlar veya yakar.
önceki sahibi kat.ı boşaltmış gayet mantıklı.ama lpg daha fazla ısı ürettigi için çalıştıktan 15dk.sonra yanıcak arıza,lpg de 5-10dk içinde yakar.
eksozcunun tek yapması gereken o2 sensörünü eksoz borusundan pul-somun yardımıyla uzaklaştırmak.tüm ısı o2 üzerine gelmezse arızada yakmazdı.... "

dediler. moralimi bozdular. biraz acele ettim farkındayım ama ne biliyim bilemedim ... :( :bad:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 15:13 
Kullanıcı avatarı

Bir arkadaş gönderdi... Adamlar bu araçlarda 3 adet katalizör var felan dediydi ama görünürde yok :shock: :

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 15:59 
Kullanıcı avatarı

Valla kafayı iyice taktım, bugün olmaz ama yarın gidip adamlara 1.500 TL taktığınız kat lambayı söndürmedi, sökün düz boru çekin dicem :game:
desemmi ... :shock:
bilemedim valla :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 16:47 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Yarın Ustanıza Ne yapacaksınız diye bi başlık açalım :D
hukuken adamlar haklı ve paranın karşılığını vermişler: kat yokmuş ve kat koymuş.
bence Kat. konusuna buradan devam edelim: Sana özel başlık :)
viewtopic.php?f=25&t=12623
istersen fotolarla konuyu toparlayan bir mesaj yaz. özellikle lambdayı pul vs. ile uzaklaştırmayı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017 17:03 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Yarın Ustanıza Ne yapacaksınız diye bi başlık açalım :D
hukuken adamlar haklı ve paranın karşılığını vermişler: kat yokmuş ve kat koymuş.
bence Kat. konusuna buradan devam edelim: Sana özel başlık :)
http://mitsubishiclubturkey.com/viewtop ... 25&t=12623
istersen fotolarla konuyu toparlayan bir mesaj yaz. özellikle lambdayı pul vs. ile uzaklaştırmayı.

Zaten adamlar aslında haklı, yoğsam valla kötü şiler olacak...
Adamlar kat abi boş dedi, yenisini takalım dediler bende iyi takın dedim... Ama bazı arkadaşlar hiç gerek yok 1.500 tl boşa gitmiş diyince kafayı yidim...
yarın ben o başlık altına yazayım :D

Teşekkür ederim abi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017 03:05 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Başka başlıkta yazmıştım: sorun tespit edilemiyorsa ve aracın kullanılmasında sıkıntı yoksa en güzeli beklemek diye. Bu ifade benim pimpirikli olmaktan kaynaklanan zararlarımın bileşkesiydi! :kır:
o cümlede arıza ışığı yanıyorsa ve sorun lpg ise kat.a zarar verir beklemeye gelmez diye istisna koymuştum. senin kat zaten gitmiş. beklemekle kaybedecek bir durum yoktu. 1500 TL. vermeden önce keşke 5 dakika düşünüp erteleseydin.
Ancak neticede aracının eksik bir parçasını giderdin. çevreyi kirletmedin. Boşa gitmiş para gözüyle bakma: güzel ve temiz yeşil şehir Konyaya feda olsun :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 944 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye