Zaman: 19 Nis 2024 19:20

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 944 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 09:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
umut28 yazdı:

maşallah :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 10:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
3d şerit güzel olmuş. ekran gösterge ışıklarına da uygun
"bildiğim kadarı ile" antifirizde suyu boşaltınca yine sistemde kalıyor: 3 litre koyunca yaklaşık %50-50 oranı yakalanıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 10:36 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

kılavuza baktım, 2.4 motor outlander motor soğutma suyu 7 litre imiş: 3 litre antifiriz konulursa, 7/3 olur sistemde kalan suyun içinde de antifiriz olacağına göre %50 ortalama karışım sağlanmış olur. Diğer araçlarda da durum buna yakındır.
Sonuç: 3 litre antifirizin tamamının konulmasında sıkıntı yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 11:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: umut
Araç: l200
Meslek: öğrenci
Kan grubu: 0rh+
tilki yazdı:
umut28 yazdı:

Teşekkür ederim abi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 13:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

umut28 yazdı:
tilki yazdı:
umut28 yazdı:

Teşekkür ederim abi

araç dışında sürücü de iyimiş :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 13:57 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
kılavuza baktım, 2.4 motor outlander motor soğutma suyu 7 litre imiş: 3 litre antifiriz konulursa, 7/3 olur sistemde kalan suyun içinde de antifiriz olacağına göre %50 ortalama karışım sağlanmış olur. Diğer araçlarda da durum buna yakındır.
Sonuç: 3 litre antifirizin tamamının konulmasında sıkıntı yok.

Teşekkür ederim abi, birde ben yağı soğuk motor olarak kontrol ettim iki çizginin a arasında çıktı.
Yağı 108.835 de koymuştuk şimdi km 112.650de yani araç daha 3.815 km yapmasına rağmen yarıya inmiş halbuki 1.815 km evvel baktığımda daha yağ fuldeydi...Yağ eklememe gerek varmı yoksa zaten ilk bahar sonu gene yağ değiştircem gidermi o zamaana kadar

En son tilki tarafından 27 Kas 2017 17:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 14:55 
Kullanıcı avatarı

@av.ilhami Teşekkür ederim abi bu işte yeniyim ama teoride bildiklerimi pratiğe dökmeye çalışıyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 09:37 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ben de sizlere teşekkür ederim: öğrendiklerimizi tazeliyoruz.
benim araçta da yağ eksiltme var: sık sık kontrol edip son çeyreğe düşene kadar (yarıdan aşağı) eklemeyi düşünmüyorum. Çünkü aracın buji keçeleri bobinlere yağ kaçırıyor. keçeler Çinden gelene kadar yağ basıncının yükselmesini ve keçelerden daha fazla kaçırmasını istemiyorum. keçelerde sorun yoksa ve elinizde yağ varsa biraz eklenebilir. Sonuç: yağ seviyesini sık sık kontrol edelim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 09:59 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
ben de sizlere teşekkür ederim: öğrendiklerimizi tazeliyoruz.
benim araçta da yağ eksiltme var: sık sık kontrol edip son çeyreğe düşene kadar (yarıdan aşağı) eklemeyi düşünmüyorum. Çünkü aracın buji keçeleri bobinlere yağ kaçırıyor. keçeler Çinden gelene kadar yağ basıncının yükselmesini ve keçelerdendaha fazla kaçırmasını istemiyorum. keçelerde sorun yoksa ve elinizde yağ varsa biraz eklenebilir. Sonuç: yağ seviyesini sık sık kontrol edelim

Abi peki ben şimdi motorun sağına soluna hatta işte altına bakıyom tertemiz ... yağ vs bi akıntı gözükmüyo ? Peki nereye gidiyor bu yağ

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 14:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

kahvaltılarda kullanıyordur :D
benimkinde maalesef motorun dışı yağ kalıntıları ile dolu kaçırsa bile farketmek zor. bir arkadaşımız mitsu motor yağ yakar diye duymuş belki aslı vardır. zira opellerde de var ve bunun bilinçli olduğunu aracın daha az yakıt tüketimi sağladığını söyleniyor. Bizim araçlara gelince ben Carismada eksilmeye şahit olmadım ama 2.4 ler geneli böyle ise muhtemelen lpg kaynaklıdır: lpg harareti yağı eksiltir bunu da sıcakta yağın buharlanması yoluyla yapar. sizlerden eksiltme duymasam motorumun keçe ve contalarının eskidiğini düşünecektim.
en güzeli yaz gelince mobil 10/60 kullanmak ve böylece motorda sıkıntı var mı diye bakmak ve contaları da bu arada beslemek tazelendirmek. (içeriğinin contaları beslediğini yazmışlar)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 14:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Umut rıza
Meslek: İnşaat mühendisi
Kan grubu: Arh+
yağ eksiltme bendede var servis lpg den kaynaklanıyor dedi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 15:00 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Umutrıza yazdı:

imkan olsa da obdli lpg lere geçsek: ideal ayarı bulmak ve motor hareretini dengeleyerek yağ eksiltmeyi ve kat. konv. sorunlarından kurtulmakiçin.
bana geçenlerde Atiker obd için 1200 TL fiyat verdiler: çoğu parça hazır montajlı olduğu için. Ancak Atikerin obd sistemi eski atikerler kadar sorunsuz değilmiş diye duyunca askıya aldım. başka markalarda da daha fazla maliyet çıkar sanırım +2bin TL.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 15:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Umut rıza
Meslek: İnşaat mühendisi
Kan grubu: Arh+
lpg de bilgim olmadığı gibi türevlerinde de ne yazık ki yok sizlerden takip edeceğim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 17:33 
Kullanıcı avatarı

Atiker yeni obd taktı bir abimiz 1.2 turbo beslemeli araca memnunmuş hatta kendi aracındaki android ekrandan takip ediyormuş. Memnunum dedi ama.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 17:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
av.ilhami yazdı:
Umutrıza yazdı:

imkan olsa da obdli lpg lere geçsek: ideal ayarı bulmak ve motor hareretini dengeleyerek yağ eksiltmeyi ve kat. konv. sorunlarından kurtulmakiçin.
bana geçenlerde Atiker obd için 1200 TL fiyat verdiler: çoğu parça hazır montajlı olduğu için. Ancak Atikerin obd sistemi eski atikerler kadar sorunsuz değilmiş diye duyunca askıya aldım. başka markalarda da daha fazla maliyet çıkar sanırım +2bin TL.

OBDII sadece arabayı kandırıyor. Araç euro5 ve daha yukarı değilse hiç tavsiye etmem. Diğerlerine genelde o kiti taksalar bile obd bağlantısını aktif etmiyorlar. O bağlantı yüzünden beyin yakan bile varmış haberiniz olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2017 15:38 
Kullanıcı avatarı

kandiliniz mübarek olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2017 16:02 
Kullanıcı avatarı

Kandiliniz mübarek olsun arkadaşlar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2017 17:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Cümleten kandiliniz mübarek olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2017 09:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

1- konu başlığına uygun kandil mesajı: kandilde ruhunuz için ne yaptınız :)
2- ustama yağ eksiltmeyi sordum. üstten ekzantrik araçlarda10bin km. de 1 litre civarı eksiltme normal dedi. yani yağ çubuğu üst çizgiden bir daha ki değişime kadar alt çizgiye inmiyorsa kafayı takmayın. ben pimpirikliyim bana uymaz diyene: mobilin sitesinde bizim 2.4 yağ tavsiyesi 5/50 bu yağın 100bin km. den fazla yapmış araçlara uygulanacağını özellikle vurgulamışlar. mobil 10/60 ise +150bin km. için tavsiye yazıyordu. ama her motorun km.si aynı bile olsa yıpranması farklı olacağından sadece km. ye değil motor durumuna da bakmak lazım. Sonuç: 40 numara yağda eksiltme şikayeti olan 50 numaraya (5/50) geçebilir.
3- yeni aldığım bluetoothlu teyp akü bağlantısı yanlış yapılmıştı: kontak kapatınca hafıza sıfırlanıyordu onu düzelttirdim.
4- sıcak üfleme yetersiz gibiydi. kireç sökücü ile sistemi temizledik iyi oldu: herkese tavsiye ederim. yapılışı kısaca: motor arkasında torpidonun ortasına denk gelen /teybin arka tarıfına denk geliyor diyebilirim, 2hortum var. ikisini de söküyorsun birinden kireç sökücü döküp 2-3 dakika bekliyorsun. daha sonra çeşmeye bağlı hortumla sırayla bu deliklere su gönderiliyor. diğer delikten kirli su aktığını görüyorsun. daha sonra diğer deliğe su hortumunu sokup tersten su basıp kirli su aktığını görüyorsun. 2-3 dk. bekleyip bu işlem tekrar ediliyor. sonuçta deliklerden sürekli temiz su akana kadar işlem yapılıyor.(sök tak en fazla 20 dk. sürer) bu işlem nedeniyle bir miktar antifiriz eksilmesi oluyor bunu ekliyorsunuz. ben su ekledim çünkü daha evvel radyatör temizletmeme rağmen hala tam temizlenmediğini gördük. ilk fırsatta tekrar radyatör temizleyeceğim.
temizlik işleminde dikkat edilecek husus: fazla porçöz/ kireç sökücü kullanmayın. 1 çay bardağı yeterli fazlası delme vs. yapabilir. ben bu nedenle tedbiren kireç çözücü özelliği olan 101 markettenden aldığım bulaşık makinesi yağ ve kireç çözücü bir ürün kullandım. daha önce Carisma da porçöz kullandım bir sorun olmadı hatta daha iyi etki gösterdi diyebilirim ama carisma hiç ısıtmaz olmuştu. outlander gene de ısıtıyordu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2017 12:24 
Kullanıcı avatarı

Bilgiler için teşekkür ederiz, Sabah tekrar kontrol ettim yağı ortanın bir tık üzerinde full'e yakın gördüm. Eğer değişimde ortaya kadar inerse gene 5/40 devam edeyim , eğer ortadan aşağıda olursa yağım 5/50 yapıyım dimi ? İlhami bey...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 944 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye