Zaman: 28 Mar 2024 18:08

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 12:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Usta şöförler buzlu yollarda şüphelendiği zaman hafif frene basarak ABS takırdaması var mı yok mu kontrol ederler. Ufak bir frende dahi ABS takırdaması oluyorsa aracı kısa makul bir mesafede durduramayacaklarını bilirler. Hızlarını azaltarak takip mesafesini 2-3 kat daha artırırlar. Bunu da ek bilgi olarak verelim. :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 12:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: süleyman
Araç: colt 2007
Meslek: bilgisayar teknisyeni
canztr yazdı:
Usta şöförler buzlu yollarda şüphelendiği zaman hafif frene basarak ABS takırdaması var mı yok mu kontrol ederler. Ufak bir frende dahi ABS takırdaması oluyorsa aracı kısa makul bir mesafede durduramayacaklarını bilirler. Hızlarını azaltarak takip mesafesini 2-3 kat daha artırırlar. Bunu da ek bilgi olarak verelim. :D

Teşekkürler bilgi için. Yani öyle bir tıkırdama aynı zamanda daha temkinli ve dikkatli olmamız konusunda bizi uyaran bir uyarıdır. ABS uyarı ışığı yanıp yanmadığına açıkcası hiç dikkat etmedim. Yani tıkırdama esnasında yanıp yanmadığına yoksa sürekli yanmıyor. Ama bundan sonra ona da dikkat etmeye çalışırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 12:44 
Kullanıcı avatarı

Asıl amacı uyarı olmasa da aynen öyle. Takırdama olduğu için fren tutmuyor fren mesafesi uzuyor değil, Araç kayıyor o yüzden daha emniyetli fren yapman için çalışıyorum diyor sistem :)

Yol çok kaygan olarak algılayıp dikkatli sürmeniz gerekiyor. ABS ışığını sürekli görmüyorsunuz . Sisteminizde sıkıntı yok. Herşey normal kafanıza takmayın. :MCT:

Not: ABS ışığının görünüp görünmemesi araca göre farklılık gösterebilir. Takırdama varsa ABS çalışıyor diye algılayın. Takırdama anladığım kadarı ile uzun olursa ABS ışığı geçici bi süre yanıp sönüyor araçta . Ama bunun da bi önemi yok yeterki sürekli yanarak ABS sisteminde arıza olduğuna işaret etmesin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 14:27 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
surcan40 yazdı:
Arkadaşlar Kayseri de dün akşamdan başlayan kar hafif bir şekilde devam ediyor. Sabah işe maximum 40 km hızla tıngır tıngır geldim. Trafik ağır ilerliyordu. Fakat bazı işiklar da durmam gerektiğinde az bir frene basmamla abs nin devreye girdiğini farkettim. Sizce normal mi bu durum 20 km hızlarda bile abs nin devreye girmesi. Kış lastiklerimi alalı daha 2,5 ay oldu. Birde ben bu arabayı aldığım günden beri fren hidroliğine takmış durumdayım. Değiştirildiğini zannetmiyorum. Ben alalı da 1.5 sene oldu yaklaşık. Hatta ilk aldığımda fren lambası yanıyordu bende fren disk balatalar değişti ve sorun hallolmuştu. Ama o zamanda ustaya fren hidroliğini değiştirtmek istediğimde niye eksiltiyor mu gerek yok demişti. Hangi arkadaşıma da değiştirmek istiyorum desem şaşkın bir şekilde bana bakıyor. Ben hiç değiştiren görmedim diyor. Bu abs olayı fren hidroliği ile alakalı olabilir mi? Kafamdaki soru işaretleri gitsin diye değiştirmek istiyorum. Biraz önce de yetkili servisi aradım eser otomotiv fiyat olarak 50 lira dedi fiyat düşük geldi bana garipsedim biraz.

bu sabah Bilecikte öyleydi: kar yağdı ama buzlanma yapmış: ıslak kar değil cam gibiydi ve "yavaş" giderken test amaçlı ani fren yaptığımda direk ABS devreye girdi ve araç hemen duramadı. bu sefer normal fren yaptım yine ABS devreye girdi Bu yüzden aracım 4 çeker ve yeni kar lastiğim var diye güvenmedim uslu uslu kuyruğumu kıstırıp gittim :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 15:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: süleyman
Araç: colt 2007
Meslek: bilgisayar teknisyeni
av.ilhami yazdı:
surcan40 yazdı:
Arkadaşlar Kayseri de dün akşamdan başlayan kar hafif bir şekilde devam ediyor. Sabah işe maximum 40 km hızla tıngır tıngır geldim. Trafik ağır ilerliyordu. Fakat bazı işiklar da durmam gerektiğinde az bir frene basmamla abs nin devreye girdiğini farkettim. Sizce normal mi bu durum 20 km hızlarda bile abs nin devreye girmesi. Kış lastiklerimi alalı daha 2,5 ay oldu. Birde ben bu arabayı aldığım günden beri fren hidroliğine takmış durumdayım. Değiştirildiğini zannetmiyorum. Ben alalı da 1.5 sene oldu yaklaşık. Hatta ilk aldığımda fren lambası yanıyordu bende fren disk balatalar değişti ve sorun hallolmuştu. Ama o zamanda ustaya fren hidroliğini değiştirtmek istediğimde niye eksiltiyor mu gerek yok demişti. Hangi arkadaşıma da değiştirmek istiyorum desem şaşkın bir şekilde bana bakıyor. Ben hiç değiştiren görmedim diyor. Bu abs olayı fren hidroliği ile alakalı olabilir mi? Kafamdaki soru işaretleri gitsin diye değiştirmek istiyorum. Biraz önce de yetkili servisi aradım eser otomotiv fiyat olarak 50 lira dedi fiyat düşük geldi bana garipsedim biraz.

bu sabah Bilecikte öyleydi: kar yağdı ama buzlanma yapmış: ıslak kar değil cam gibiydi ve "yavaş" giderken test amaçlı ani fren yaptığımda direk ABS devreye girdi ve araç hemen duramadı. bu sefer normal fren yaptım yine ABS devreye girdi Bu yüzden aracım 4 çeker ve yeni kar lastiğim var diye güvenmedim uslu uslu kuyruğumu kıstırıp gittim :D

En doğrusu o geç olsun güç olmasın. Geç kalınan işin telafisi olur ama Allah korusun felaketle sonuçlanacak olayların telafisi malesef olmuyor. Ama şu altlarında son model araba olan şımarıklara gıcık oluyorum.(Sözüm sadece karşılaştıklarıma herkes üstüne alınmasın.) Böyle bir havada bile kendi canları umurlarında olmadığı gibi başkalarının canlarıda umurlarında olmuyor. Altında mercedes bmw audi tarzı arabası olan, yol babasının zannediyor. En azından Kayseri'de çoğu öyle hepsini suçlamayalım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 15:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
Bulduğum araçlar için yorum alayım :D

Şimdi sıralamam şu :

Mazda 323 tek kapı
https://www.arabam.com/ilan/sahibin...c ... de/8024929

pejo lar
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...t ... 762/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...4 ... 750/detay/

Daewoo lanos (parça sanırım problem ama araç temiz duruyor
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...o ... 073/detay/

Bonus : C2
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 721/detay/

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 15:51 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar outlander araçlar her ne kadar 4x4 olursa olsun durma ve fren konusunda diğer araçlardan avantajı yok. Öteki araçlar da fren konusunda 4x4 :)

Tek avantajı ilerlerken 4 çeker olduğundan yola tutunması daha iyi. Ama frende diğer araçlarda olduğu gibi 4 teker birden frenleme yapıyor. O yüzden aracınıza fren mesafesi konusunda avantajlı sayarak fazla basmayın.
Öteki araçlarda aynı .... Kızak gibi kayıyor namıssız :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 16:10 
Kullanıcı avatarı

1. ilan sol çamurluk ve kaputta kaza var içi temiz gibi görünse de geç derim.
2. İlan araç kaportası düzgün görünüyor ama foto sayısı az yanılabilirim, araçta güneş yanıkları var rahatsız etmez dersen belki olabilir
3. ilan sağ kapıyı yaptırırım diyorsan diğer yerleri genel olarak düzgün görünüyor,
4. ilan araç çok temiz görünüyor. Lakin ikinci el piyasası yok. Sanayiye gittiğinde anlayan usta bulma ihtimalin uzay mekiği götüpte yaptırabileceğin usta bulma ihtimalinle aynı gibi. İkinci sorun ise parçalarını temin konusunda ciddi sıkıntı yaşayabilirsin.
5. ilan modern görünen bir havası var. Kazalı olduğu belli. Fiyatı makul bu da kazasını görmezden gelebilirsiniz demek. Şahsen bu ilanlar arasında tercih yapacak olsam bu ilanı seçerdim.

Genel değerlendirme mazda kazalı olmasaydı değerlendirilebilirdi. pejo ise sağlam olmayan bir marka o yüzden parçası ucuz da olsa sorun yaşama ihtimalin yüksek gibi görünüyor.
Genel değerlendirmede motorları hakkında bir şey söyleyemem araca binmeden değerlendirme yapma şansım malesef yok.

Görünüm+ Parça + Makul fiyat açılarından en uygun ilan 5. ilan Şahsen araca biner motoru ve yürürünün iyi olup olmadığına bakar ve ( motor kaputu altında önemli bir hasarı olmaması kaydıyla) ardından aklıma yatarsa biraz daha düşük bir fiyatı teklif ederdim. Ama bu tercihimi eğer uzun süre bineceğim bir araç ise yapardım.

İlanların alternatiflerine bakacak olursak sizin yerinizde olsam citroen alacağıma otomatik colt alacak para denkleştirir otomatik colt alırdım.
Tercih size kalmış aklıma gelenleri söyledim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 16:29 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
araca göre değilde sana göre yazacağım: hangisini daha sonra elden çıkartabileceksen onu al. ilerde para ekleyip Colt al. hayalim: colt ve outlander takımı yapmak!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 16:45 
Kullanıcı avatarı

Talha arkadaşımız kafaya koyduğu şeyi yapıyor. Biz ne dersek diyelim yine bir araba alacak :) Beğenmese bile araba almak için alacak :)

Umarım motor ve şanzumanında bir sıkıntı yaşamaz da maliyetleri yine 20-25 lere bulan bir araca denk gelmez. Colt ile bu tercih ettiği araçlar arasında dünya kadar fark var. Bu araçların çoğu attan inip eşeğe binmek duygusunu yaşatacak outlanderdan sonra. Yakıtı da cabası. :crazy:

Halbuki 25 kağıda temiz colt bulup yağı suyu dışında masrafsız binebilir. :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 16:57 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Arkadaşlar outlander araçlar her ne kadar 4x4 olursa olsun durma ve fren konusunda diğer araçlardan avantajı yok. Öteki araçlar da fren konusunda 4x4 :)

Tek avantajı ilerlerken 4 çeker olduğundan yola tutunması daha iyi. Ama frende diğer araçlarda olduğu gibi 4 teker birden frenleme yapıyor. O yüzden aracınıza fren mesafesi konusunda avantajlı sayarak fazla basmayın.
Öteki araçlarda aynı .... Kızak gibi kayıyor namıssız :P

Amma gavur dönerken hiç salmıyor arkasını 4x4 bu etkiside var .. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 17:01 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
2. İlan araç kaportası düzgün görünüyor ama foto sayısı az yanılabilirim, araçta güneş yanıkları var rahatsız etmez dersen belki olabilir
3. ilan sağ kapıyı yaptırırım diyorsan diğer yerleri genel olarak düzgün görünüyor,
4. ilan araç çok temiz görünüyor. Lakin ikinci el piyasası yok. Sanayiye gittiğinde anlayan usta bulma ihtimalin uzay mekiği götüpte yaptırabileceğin usta bulma ihtimalinle aynı gibi. İkinci sorun ise parçalarını temin konusunda ciddi sıkıntı yaşayabilirsin.
5. ilan modern görünen bir havası var. Kazalı olduğu belli. Fiyatı makul bu da kazasını görmezden gelebilirsiniz demek. Şahsen bu ilanlar arasında tercih yapacak olsam bu ilanı seçerdim.

Genel değerlendirme mazda kazalı olmasaydı değerlendirilebilirdi. pejo ise sağlam olmayan bir marka o yüzden parçası ucuz da olsa sorun yaşama ihtimalin yüksek gibi görünüyor.
Genel değerlendirmede motorları hakkında bir şey söyleyemem araca binmeden değerlendirme yapma şansım malesef yok.

Görünüm+ Parça + Makul fiyat açılarından en uygun ilan 5. ilan Şahsen araca biner motoru ve yürürünün iyi olup olmadığına bakar ve ( motor kaputu altında önemli bir hasarı olmaması kaydıyla) ardından aklıma yatarsa biraz daha düşük bir fiyatı teklif ederdim. Ama bu tercihimi eğer uzun süre bineceğim bir araç ise yapardım.

İlanların alternatiflerine bakacak olursak sizin yerinizde olsam citroen alacağıma otomatik colt alacak para denkleştirir otomatik colt alırdım.
Tercih size kalmış aklıma gelenleri söyledim.

Teşekkür ederim detaylı inceleme için. Colt düşünmem zira çok para veremem. elimdekini değerlendirme düşüncesindeyim.
Mazdayı biraz daha yakın gördüm aslında japon olduğundan sanırım, çok kaporta önemli değil benim için motor, yürüyen ve vites sıkıntısız olsunda... Ama şasi podyalarda aşırı ellenmişse bende uzak dururum o ayrı.

Teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 17:02 
Kullanıcı avatarı

Öyle ama tutunabildiği sürece görüyoz bu etkiyi. Görebilceniz mi bilmem az da olsa bulduğum karda azcık bastık gaza :)
https://www.facebook.com/azime.ozer.7/v ... 217469834/

:crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 17:03 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Talha arkadaşımız kafaya koyduğu şeyi yapıyor. Biz ne dersek diyelim yine bir araba alacak :) Beğenmese bile araba almak için alacak :)

Umarım motor ve şanzumanında bir sıkıntı yaşamaz da maliyetleri yine 20-25 lere bulan bir araca denk gelmez. Colt ile bu tercih ettiği araçlar arasında dünya kadar fark var. Bu araçların çoğu attan inip eşeğe binmek duygusunu yaşatacak outlanderdan sonra. Yakıtı da cabası. :crazy:

Halbuki 25 kağıda temiz colt bulup yağı suyu dışında masrafsız binebilir. :kart:

av.ilhami yazdı:
araca göre değilde sana göre yazacağım: hangisini daha sonra elden çıkartabileceksen onu al. ilerde para ekleyip Colt al. hayalim: colt ve outlander takımı yapmak!

Şimdi colt için eklemem gereken 10.000 TL ben 10.000 ekleyerek jipi değiştiririm ilerde... Bu arabaya ailecek , uzun yolda , karda kışta binmeyeceğim için ufak tefek problemlerini yatsımam nasıl olsa yedek araç ama siz hatrına colt'ta bakacam :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 17:07 
Kullanıcı avatarı

Colt tipi tuhaf gelir normalde insana ama azcık kullandın mı iç hacmi max. kullanılabilecek şekilde yapılmıştır. Bindiğin suvdan bile geniş iç hacmi olan kendine hayran bırakan bir araçtır. Çok az yakar çok kaçar, yere yakın olduğundan sık sık kaldırıma tamponu sürtüp küfretmen dışında çok sorunlu bir yanı yoktur.

Yakıtı da yaksın varsın dersen.... Köpek gibi de çeker sınıfında toz yutturan performansı vardır. Küçük ve yere yakın bir araç olduğundan outlanderdan daha agresif, tokatçı bir araçtır. :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 19:08 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
.

Abi 1. İlandaki mazda da kaputta kaza yok önden tek çanurluk boyalı demişti.

Citroen çok hoşuma gitti, modelli ve modelini gösteriyor. Az yakması ve performans ile meşhur.Kaza kaydına yakıldım tek ama sanırım değişeni olmadığına göre ağır değildir. Araç sahibi 16.500’e bıraktı. Açıkçası izmire gidip alıp gelmeyi düşünüyorum, yada ordan birine baktırmayı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 20:01 
Kullanıcı avatarı

1. yi tahmin ettiğim gibi kaput altında kaza olmasa da geç. Zaman kaybı. Çok demode görüntüsü var.

Citroene gelince motor şanzuman herşeyine detaylıca baktır. (enjektör- varsa turbosu- trigeri ) Masrafı yoksa iyidir. Dışardan çok net fotoları yok ön çamurluk değişik görünüyor. Araçtaki kazalar motor iç kısmına önemli bir etki etmemişse düşünülebilir. Fotolardan gördüğüm kadarıyla çok önemli bir kazası yok gibi. Çünkü fabrika hatları düzgün.
Uzun süre de binerim dersen düşün. Ayrıca netten bu araçların artısı eksisi sorun yaşattığı kmler ve tahmini masrafları hakkında bilgi sahibi ol öyle gir mevzuya. Sonuçta bizim bilmediğimiz araçlardan.
Hayırlısı olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 20:57 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
1. yi tahmin ettiğim gibi kaput altında kaza olmasa da geç. Zaman kaybı. Çok demode görüntüsü var.

Citroene gelince motor şanzuman herşeyine detaylıca baktır. (enjektör- varsa turbosu- trigeri ) Masrafı yoksa iyidir. Dışardan çok net fotoları yok ön çamurluk değişik görünüyor. Araçtaki kazalar motor iç kısmına önemli bir etki etmemişse düşünülebilir. Fotolardan gördüğüm kadarıyla çok önemli bir kazası yok gibi. Çünkü fabrika hatları düzgün.
Uzun süre de binerim dersen düşün. Ayrıca netten bu araçların artısı eksisi sorun yaşattığı kmler ve tahmini masrafları hakkında bilgi sahibi ol öyle gir mevzuya. Sonuçta bizim bilmediğimiz araçlardan.
Hayırlısı olsun.

Eyvallah abi, 1. Parama göre değerlendirdim ben. Dediğiniz gibi 90’ların aracı gibi duruyor (tatlı modifikasyon ile bişiler yapabilirm belki). O fiyata otomatik başka yok.

Dizel düşük fiyat ve yüksek km bu yüzden geri duruyom tamam az yakıyorlar ama işte enjektör, turbo yok zırtı bırtı pahalıya mal olabiliyor. Citroen bide manuel.

Bunlar olmazsa mecbur manuel bakacam ford ka, nissan micra felan. Teşekkürler şimdiden ilginize

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2018 21:28 
Kullanıcı avatarı

O dediğin araçlardan twingo bin kat iyidir. Onlara bakma. 8 sene twingo kullandım. Tam bi eşşek dağ tepe gezersin. Sağa sola vurursun bana mısın demez. Avrupa üretimidir. Eksozu dışında pas tutan yeri olmaz. Outlander in ici kadar ferahtır 120 kg olsanız da araç dar diyemezsiniz. Adamlar öyle bir iç hacim yapmışlar ki dışından fazla , ;) tek kronik sıkıntısı şanzıman takozu zayıf 2 yada 3 senede bir yenilemen gerek 100 tl gaz çek basta sarsıntıya neden olur yaptırmazsan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2018 08:24 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
O dediğin araçlardan twingo bin kat iyidir. Onlara bakma. 8 sene twingo kullandım. Tam bi eşşek dağ tepe gezersin. Sağa sola vurursun bana mısın demez. Avrupa üretimidir. Eksozu dışında pas tutan yeri olmaz. Outlander in ici kadar ferahtır 120 kg olsanız da araç dar diyemezsiniz. Adamlar öyle bir iç hacim yapmışlar ki dışından fazla , ;) tek kronik sıkıntısı şanzıman takozu zayıf 2 yada 3 senede bir yenilemen gerek 100 tl gaz çek basta sarsıntıya neden olur yaptırmazsan.

twingo bende severim Tentelileri tadından yinmez :) Konyada bakıyom ama hep haşatı var km'leri acayip yüksek... :(

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye