Zaman: 28 Mar 2024 22:35

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 31 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: MyLander :)
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017 09:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
av.ilhami yazdı:
tilki yazdı:
Ben şükür lpg kaynaklı arıza ışığın dan kurtuldum.

nasıl kurtulduğunu özetleyiver de bakımları bitirince bizde yapalım

Eğer sistemde lambda semsör ısı sensör felan ise ilk önce ısı sensör yerlerini uzatıp arıza ışığı söndürüp iyi bir gaz ayarı yaptırın derim. En ucuz çözüm

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017 13:49 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Cuma günü 27 ekim 2017 de tilki abimizin kışkırtmaları sonucunda ben de outlander sahibi oldum. almamdaki sebepler
1- Tilki abimizin yazdıkları ama özellikle "otomatik al baskı balata masrafın olmaz" demesi aklıma yattı. yoksa hanımın otomatik isterim demesinden etkilenmedim :D
2- outlander eskiden beri isteğim araçtı ve bu araçtan sonra pek marjinal araç almayacağım.
3- dört çeker /4 WD merakım vardı.

ilk izlenim: ses yalıtım zayıf ama ses sistemi güçlü
yakıt fazla ama bakım istiyor: uzun yolda 9,3 litre benzin!
to be conti....

Üstad, hidrojen yakıt sistemi hakkınd araştırmaların ne yönde ...
Ben konyada biraz araştırma yaptım ama pek bilen eden yok , kimi yüzde 10 alamassın bile diyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017 16:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Bende yakıt konusunda doch motorlu 2003 model outlander ile deneme yaptım. Üşenmeden 45 kmlik yolu s.dışı gittim fabrika verisi 7.7 iken 7.5 değerini yakaladım ki bakım yaptırmadan bu halde. Hızım ise itinayla 80 85 arasında ve istisnai haller hariç 5. Viteste. Yaklaşık olarak aynı yol kadar daha gittim hızım 130 civarındaydı. Yakıt tüketimi 10.5 litreye fırladı. Ortalamayı sıfırlamadım onun için gerçek farkı dikkate alarak 13.5 litre olarak hesapladım. Colt gibi araçlarda gazi koklesen de çok aşırı tüketim olmuyor ama 2 yada 2.4 motorda gazi köklenince resmen yakıtı içiyor. Sonuç olarak sunu söyleyebilirim 80 90 arası sakin hızlanma ve yavaşlama ile kullanımda aracınızla fabrika verisini yakalayabilmeniz gerekiyor. Aksi halde motorda bi sıkıntı var demektir. Gazı kökler 120 130 basarım derseniz motoru sorusuz da olsa büyük motorlu araçlarda neredeyse iki katı tüketimle karşılaşabilirsiniz. Yıllar itibari ile motor teknolojileri , hacimleri, markalara, modellere göre ve en onemlisi kullanım tarzınıza göre yakıt ortalaması çok değişkenlik arzetmekte. En iyisi önce aracınızın fabrika verisini tutturarak sıkıntı var mi yok mu tespit etmeniz, sonrasında ise yakıt tüketimi ile kullanım tarzınız arasında en makul dengeyi sağlayacak değeri deneme yöntemi ile kararlaştırmaniz gerekir. Tercih size kalmış.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017 18:01 
Kullanıcı avatarı

Sakin kullanım ve seri kullanım işte fark burda ve yakıt bundan erkileniyor.
Mesela bizde devletin lineası var ş.içi max 80 yaparım, ama outlander ile ş.dışı tek 180-190 (hanımla daha uzun yol yapmadım bide öle deneyecem )ş.içi müsait yerde 100-120.... neden araba bana bas diyor, arabamdan zevk alınca ben dayanamıyorum böle olunca yakıt artıyor.
Benim hedefim yüksek olan yakıtımı sürüş kareketerim ile düşüremezsem bari yakıt ekonomisi yaptıracak bir ak alet yada sistemle çözmek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 10:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
canztr yazdı:
Bende yakıt konusunda doch motorlu 2003 model outlander ile deneme yaptım. Üşenmeden 45 kmlik yolu s.dışı gittim fabrika verisi 7.7 iken 7.5 değerini yakaladım ki bakım yaptırmadan bu halde. Hızım ise itinayla 80 85 arasında ve istisnai haller hariç 5. Viteste. Yaklaşık olarak aynı yol kadar daha gittim hızım 130 civarındaydı. Yakıt tüketimi 10.5 litreye fırladı. Ortalamayı sıfırlamadım onun için gerçek farkı dikkate alarak 13.5 litre olarak hesapladım. Colt gibi araçlarda gazi koklesen de çok aşırı tüketim olmuyor ama 2 yada 2.4 motorda gazi köklenince resmen yakıtı içiyor. Sonuç olarak sunu söyleyebilirim 80 90 arası sakin hızlanma ve yavaşlama ile kullanımda aracınızla fabrika verisini yakalayabilmeniz gerekiyor. Aksi halde motorda bi sıkıntı var demektir. Gazı kökler 120 130 basarım derseniz motoru sorusuz da olsa büyük motorlu araçlarda neredeyse iki katı tüketimle karşılaşabilirsiniz. Yıllar itibari ile motor teknolojileri , hacimleri, markalara, modellere göre ve en onemlisi kullanım tarzınıza göre yakıt ortalaması çok değişkenlik arzetmekte. En iyisi önce aracınızın fabrika verisini tutturarak sıkıntı var mi yok mu tespit etmeniz, sonrasında ise yakıt tüketimi ile kullanım tarzınız arasında en makul dengeyi sağlayacak değeri deneme yöntemi ile kararlaştırmaniz gerekir. Tercih size kalmış.

yakıt hesabına gidiş olarak değil gidiş-geliş olarak hesaplamak lazım: gidilen yer rakım düşük ise fabrika verisi altına düşmek normal. bu hususu (rakım farkı) dikkate almak lazım. bu nedenle gidiş geliş hesaplanırsa rakım farkından kaynaklanan fazla yada az yakıt hesaplama hatası tolere edilmiş olur.
hidrojen hakkında araştırmalarımız devam ediyor, bu konuda hükümetimiz elinden gelen çalışmaları yapmaktadır :D
fırsat bulunca safrane'dan söküp mylander'a takacağım: biraz ustamın boş kalmasına bağlı. ama yine burada da belirteyim: iyi yanma sağlayarak sistem temizlediği (bakım) ve performans sağladığı için aracına bakan pimpirikliler için iyi bişey. tasarruf yapması benim için çok da önemli değil: uzun vadede kazandırıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2017 13:59 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
canztr yazdı:

yakıt hesabına gidiş olarak değil gidiş-geliş olarak hesaplamak lazım: gidilen yer rakım düşük ise fabrika verisi altına düşmek normal. bu hususu (rakım farkı) dikkate almak lazım. bu nedenle gidiş geliş hesaplanırsa rakım farkından kaynaklanan fazla yada az yakıt hesaplama hatası tolere edilmiş olur.
hidrojen hakkında araştırmalarımız devam ediyor, bu konuda hükümetimiz elinden gelen çalışmaları yapmaktadır :D
fırsat bulunca safrane'dan söküp mylander'a takacağım: biraz ustamın boş kalmasına bağlı. ama yine burada da belirteyim: iyi yanma sağlayarak sistem temizlediği (bakım) ve performans sağladığı için aracına bakan pimpirikliler için iyi bişey. tasarruf yapması benim için çok da önemli değil: uzun vadede kazandırıyor.

Senin eski araçta varmıydı o sistem ? Haaaa

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 10:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Yakıt ölçümünde yükseklik rampa veya iniş farkını ortadan kaldırmak için gidiş dönüş şeklinde 40 45 km kadarlık 2 farklı güzergah kullandım. Yakıt verilerini kesine yakın doğru kabul edebilirsiniz.
Yakıt tasarruf sistemlerini inceledim. Ama kullanmaktan vazgeçtim. Şöyleki 1 hidrojen sistemleri ; sistemde var olan elektirik akımını yakıta dönüştürüyor ve enerjiyi motora iade ediyor. Sorun şu ki sistemdeki fazladan elektrik enerjisi çok düşük kaliyor. Bu nedenle yakıt tasarruf katkısı çok düşük. Ayrıca sistemleri aşırı pahalı bu nedenle ekonomik acıdan dikkate alınmaması gerekiyor. 2 nano charger tarzı hava düzenleyici sistemler. (Vgt tarzı) bu sistemlerin uzun yolda pek bir katkısı yok. Ancak şehir içinde performans artırıcı etkilerinden bahsetmişler. İnternette araştırınca karışık görüşler var. Hic birine itibar etmeden kendim bu olaya gireyim dedim. Vgtcilere yazdım sizin ürünün turbo charger dan farkı nedir dedim ( nano charger 200 iken bunlar 500 liraya satiyorlar) ayrıca aracimda %40 lara varan tasarruftan bahsetmişsiniz bana randevu verebilirseniz aracıma taktirip 100 km yol katedip denereyerek satın almak istiyorum . %10 tasarruf bile benim için yeterli dedim. Döneceklerini söylediler 2 ayı geçti sanırım, halen bekliyorum :crazy: ürünlerine guvenemediler ki dönmediler.Bu belirttiğim şeyler nedeniyle tasarruf sistemlerinden vazgeçtim.

En son canztr tarafından 29 Kas 2017 10:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 13:39 
Kullanıcı avatarı

O zaman üstad en iyi tasarruf sağ ayağımız desenize

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 14:35 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
tilki yazdı:
O zaman üstad en iyi tasarruf sağ ayağımız desenize

en iyisi: tabanway :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 14:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Umut rıza
Meslek: İnşaat mühendisi
Kan grubu: Arh+
bu lpg ayarını bende yaptırmalıyım sanırım, 40 yaşındayım ilk defa lpg li araç kullanıyorum filtre vs değiştirildiğini buradan şimdi öğrendim :) ben aldığımdan beri filtre vs değiştirmedim :))

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017 17:34 
Kullanıcı avatarı

Umutrıza yazdı:
bu lpg ayarını bende yaptırmalıyım sanırım, 40 yaşındayım ilk defa lpg li araç kullanıyorum filtre vs değiştirildiğini buradan şimdi öğrendim :) ben aldığımdan beri filtre vs değiştirmedim :))

abi siz bir lpg servisine gidin, lpg bakımı (lpg filtre değişimi , lpg ayarı ) yaptırıcam diyin ama bilmezmiş gibi değil böyle Cool bir tarzla... :) Öpmesinler yani :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 31 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: