Zaman: 28 Mar 2024 12:14

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 35 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: BARIŞ MANÇO
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2016 14:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Allah Erkmen Sağlam'a uzun ömür versin . kendisi için barış abi "benim ters yüz edilmiş halim" demişti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 10:41 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Geçen hafta eşimin diplomasını almak için göztepeye gittik. gitmişken Barış Manço'nun evine de uğradık.
1- Girişte sağda balmumundan heykelini yapmışlar ne kadar canlıydı hayret. baktıkça yüreğim hopladı. özellikle gözlerine baktım. bildiğin canlı parlak gözler. görmesem inanmazdım bu kadar canlı görüneceğine (fotoğrafını çektim video kaydı yaptım ama çıplak gözle görmüş gibi olmuyor)
2- Evin yakınlarında gençlere sorduk evi bilmiyorlarmış. sorduğumuzda evle aralarında 5 ev var veya yoktu. o civarda yaşayıpta evi bilmemek bence -sev,sevme- ilgisizlik ötesi bir durum.
3- Song yong aracını da gördüm. 34 BM 777 plaka. bakımını şahsuvaroğulları üstlenmiştir diye pirinç tabela da vardı. buradan firmaya teşekkür ederim. onlar için küçük ama bizler için büyükbir jest.
4- Ev/müze ziyaretçi yönününden hareketliydi. benim gibi 6-12 yaşındaki çocukları ile gelmişler;çocuklar görmedikleri halde barış abilerini seviyorlardı.
Özellikle istanbulda daha doğrusu Marmara bölgesinde olan herkese uğramalarını tavsiye ederim.
yaz gelince de mihrabatta mezarını ziyaret edeceğiz inşaallah. daha hiç gitmedim. istanbuldayken bile hayalimdi çünkü; ilk ziyaretimi çocuklarımla beraber yapmak.
Ruhuna el fatiha...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2019 20:03 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
http://www.youtube.com/watch?v=kKq2Cfbr ... ature=fvwp
sevgili arkadaşlar nette dolaşırken ne aradığımı bilmeden ama birşey arayarak kendimi Barış Manço müzikleri/klipleri dinlerken buldum. hayatımda bana yön veren bir şekilde vesile olan insanların belki de başında gelen kişi olması hasebiyle böyle bir başlık açmayı uygun buldum. kendisi hayatta iken TRT de adına yapılan bir programın sonunda çıkan bir yazıyı hiç unutamam ( o zamanlar enfazla ilokul 3'e gidiyormuşumdur) ÖYLE BİR SES Kİ BİZİ DOĞUDAN BATIYA ANLATAN...
arkadaşlardan rahmetli barış abiyle ilgili anıları olanlar varsa anlatmasını isteyeceğim, yada her yerde bulamayacağımız eserlerini forumda dinleme imkanı sunmasını. böylece değerlerimize bir parça sahip çıkarız diyorum. bu arada "rahmetli" sıfatını kullanmam dua niyetiyledir yoksa benim için değişen birşey yok: bu gece bunu birkez daha anladım.
ben bir tane anımı anlatayım. öncelikle şunu belirteyim arkadaşlarım bana barış manço manyağı derlerdi (ben kabul etmiyorum çünkü manyaklıkta akıl yoktur, mançokolik daha iyi). neyse hikayeme gelelim. rahmetli hayatta iken bir gece rüyamda barışmançonun öldüğünü ve mahşeri bir kalabalıkla cenaze töreni yapıldığını gördüm. rüyamdan kısa bir süre sonra "müsaadenizle çocuklar" albümünü çıkarttı ve daha sonra rahmetli oldu. kendisi en son hazırladığı "mançoloji" albümünü göremedi. hatta "40.yıl" adlı eserine söz yazmaya ömrü yetmedi. bu yüzden enstürmantal olarak albümde yer aldı. aynen "ömrümün sonbaharında" adlı eserinde söylediği "...ve hala bitirmediğim bir yarım şarkım kaldı...ömrümün sonbaharında!" gibi oldu. ve ben rahmetlinin cenazesinde hazır bulundum: aynen mahşer günü gibiydi,sağcısından solcusundan her kesimden birçok ünlü gelmişti, kimi namaza iştirak ederek (M.F.GÜLEN gibi) kimisi de alkışlayarak (şarkıcı SUAVİ gibi) arkasından hüsnü şehadette bulundu....buradanda hüsnü şehadette bulunabiliriz bence...
BUYRUN VEFAYA :Rose:
http://www.youtube.com/watch?v=lE8FRv9U ... re=related

bugün Günlerden CuMa-nço: vefatının 20. yılı. sizlerle hayatta iken sanatının 20. yılı için hazırladığı albümü paylaşmak istedim: piyasada bulamayacağınız ve muhtemelen daha önce duymadığınız eserlerini içeriyor. İYİ ki varsın Barış abi
https://www.youtube.com/watch?v=uEuxQYEZ1gs

ilk parçanın adı Hüseyni makam: ağıt diyebileceğimiz bir sanat makamı/ müzik türü. Bu da barış manço sayesinde öğrendiğim bilgilerden biri. 20 yıl geçmesine rağmen hala daha onun parçaları sayesinde bişeyler öğreniyorum. son zamanlarda öğrendiğim bir şey de "Dıral dedenin düdüğü" . Buradaki dıral dedeyi Sarı çizmeli mehmet ağa gibi insansı beşeri bişey sanmıştım ama öyle değilmiş. ben klibini paylaşayım siz de - zahmet olmazsa- kimmiş bu dede, neymiş bu düdük araştırıverin. (zaten google da hemen çıkıyor :) )

eser günümüze ne kadarda hitap ediyor!!!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2019 16:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
Teşekkür ederiz abi :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2019 10:52 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Gün geçmiyor ki Barış hakkında ve onun sayesinde hala birşeyler öğrenmeyelim!
Reggae; Jamaika'ya özgü bir müzik türü. Ritmini kalp atışından aldığı söylenir. Jamaika usulü rock olarak da geçer. bu müzik türünün varlığına nerden ulaştın derseniz bir şarkıya yapılan yorumdan ulaştım. Buyrun yerli ve milli Reggea müziği :)
https://www.youtube.com/watch?v=pdDdIt9DYps
Şarkının giriş kısmını (intro) memlekete gidene kadar -yaklaşık 5 saat- sıkılmadan dinlerim herhalde. Bence hiçbir şarkıda giriş kısmı bu kadar güzeli yoktur. Sanırım "kalbin ritmi" ile alakalı bir durum; senin için çarpan şu kalbi gör istemiştim! :Rose: O:-)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2019 16:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
:D süper

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2019 11:32 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Bu versiyon da Funk müzik Tarzındaymış;
https://www.youtube.com/watch?v=KkNyfRVaoSw

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2019 16:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Okullar açıldı;
https://www.youtube.com/watch?v=DpWYYzfXj4w

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2020 17:19 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

2 Ocak doğum günüydü ancak ben doğum gününden sonra hatırlatmak istedim. o gün zaten hatırlatılmıştı. bazılarının ölüm ve doğum günlerinden ziyade eserleri önemlidir. konuya uygun bir eserini paylaşayım dedim ama karar veremedim. karar veren paylaşsın :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2020 16:40 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

https://www.istekadinlar.com/kultur-san ... -h746.html

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2022 14:45 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Allah Erkmen Sağlam'a uzun ömür versin . kendisi için barış abi "benim ters yüz edilmiş halim" demişti.

Geçenlerde kaybettik maalesef. Allah rahmet eylesin :(
https://tr.wikipedia.org/wiki/Erkmen_Sa%C4%9Flam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2023 16:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: haydar
Araç: 2015 Mitsubishi Attrage 1,2 İntense
Kan grubu: Brh+
Barış Manço ile ilgili ne güzel paylaşımlar yapılmış burada. Benim için de gerçekten çok çok özel bir isimdi. Sadece sanatçı değil,
zamanımızın Dede Korkut'u, Yunus Emre'siydi Barış Çelebi...
Onu burada anlatmaya ne zaman, ne de satırlar yeter elbette.
Kısaca bahsetmek gerekirse, dünyada şarkılarında işaret dilini kullanan tek sanatçıdır.
Şarkılarında Türkçemize ait sayısız deyim/atasözü/ikileme kullanmıştır.
Sağlam ve hakiki bir Atatürkçü ve de Türk Milliyetçisidir.
Vefat ettiği günü dün gibi hatırlıyorum. Henüz 14 yaşında idim. Sabah uyandım, haberlerde gördüm, zira gece vefat etmişti.
Gözlerimden boncuk boncuk yaşların döküldüğünü hatırlıyorum :-(
Beni en çok etkileyen parçalarının başında 2023 gelir. Geçtiğimiz günlerde 100.yılına erişme şerefine nail olduğumuz Cumhuriyetimiz
için 1974 yılında yayınladığı
2024 isimli albümünde enstrümantal bir beste yapıp, şiir hazırlayacak kadar büyük sanatçıydı O...

Yine, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz sevgili İlhan İrem de en az Barış abi kadar ağır kayıp oldu benim için. Bazı insanları kaybetmek
gerçekten çok can yakabiliyor.

Allah her ikisine de gani gani rahmet eylesin...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2023 15:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

hd1985 yazdı:
Barış Manço ile ilgili ne güzel paylaşımlar yapılmış burada. Benim için de gerçekten çok çok özel bir isimdi. Sadece sanatçı değil,
zamanımızın Dede Korkut'u, Yunus Emre'siydi Barış Çelebi...
Onu burada anlatmaya ne zaman, ne de satırlar yeter elbette.
Kısaca bahsetmek gerekirse, dünyada şarkılarında işaret dilini kullanan tek sanatçıdır.
Şarkılarında Türkçemize ait sayısız deyim/atasözü/ikileme kullanmıştır.
Sağlam ve hakiki bir Atatürkçü ve de Türk Milliyetçisidir.
Vefat ettiği günü dün gibi hatırlıyorum. Henüz 14 yaşında idim. Sabah uyandım, haberlerde gördüm, zira gece vefat etmişti.
Gözlerimden boncuk boncuk yaşların döküldüğünü hatırlıyorum :-(
Beni en çok etkileyen parçalarının başında 2023 gelir. Geçtiğimiz günlerde 100.yılına erişme şerefine nail olduğumuz Cumhuriyetimiz
için 1974 yılında yayınladığı
2024 isimli albümünde enstrümantal bir beste yapıp, şiir hazırlayacak kadar büyük sanatçıydı O...

Yine, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz sevgili İlhan İrem de en az Barış abi kadar ağır kayıp oldu benim için. Bazı insanları kaybetmek
gerçekten çok can yakabiliyor.

Allah her ikisine de gani gani rahmet eylesin...

Amin. İlhan İrem'in Best of kasetini almıştım. Sevecen parçası özellikle çok severim. Gülpembe nin İremcesi diyebilirim. aslında eskilerin eski albümlerin her biri best of sayılır günümüze göre. Barış Manço'nun "Sözüm Meclisten dışarı" Albümü başlı başına Bir şaheser zaten. Bana tek bir albüm alayım hangisini alayım denirse bu albümü tavsiye ederim.
Barış Manço Belli bir kategariye sığmayacak kadar büyük bir insandır. Milli bir kimliği olsa da sadece bunun üzerinden tarif eksik olur. her kesimin kendinden bir şeyler bulmaktadır . Çünkü her kesim İnsandır. İnsanların belli kategorilere ayrıldığı günümüzde hepsini şahsiyetinde cem etmiş bizim gibi eksik değil tam yani Kamil İnsanlardandır, Bahsettiğiniz Yunus gibi Mevlana gibi. böyle şahsiyetleri herkes sever herkes kendinden bir şeyler bulur çünkü herkes İnsandır. Barış'ın diliyle söylersek: "Bak 5 parmağım var benimde" bir selam sana gönül dağlarından al selamını gönül dağlarından :bye: :cak:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2024 16:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: haydar
Araç: 2015 Mitsubishi Attrage 1,2 İntense
Kan grubu: Brh+
Barış abiyi canlı dinlemeye yaşım yetmedi ama Allah'a şükürler olsun ki İlhan İrem'in Ankara konserine gitmek nasip oldu. Canlı canlı onu dinlemek çok özeldi :cry: Hala hatırlıyorum ve hayatım boyunca unutmayacağım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2024 15:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

hd1985 yazdı:
Barış abiyi canlı dinlemeye yaşım yetmedi ama Allah'a şükürler olsun ki İlhan İrem'in Ankara konserine gitmek nasip oldu. Canlı canlı onu dinlemek çok özeldi :cry: Hala hatırlıyorum ve hayatım boyunca unutmayacağım...

İlhan İrem'in best of albümünü almıştım. Özellikle "Sevecen" parçası favorimdir. "Dünya" parçası da ayrı bir tat verir

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 35 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: