Zaman: 28 Nis 2024 00:15

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2010 18:25 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Melih
Araç: Mitsubishi Colt 2005 1.3 Instyle
Meslek: Filolog
Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’nın Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda, hatalı gaz pedalları nedeniyle yürüttükleri otomobil toplama kampanyasının tüketicilerde yarattığı tedirginlikten ötürü özür dilerken, şirketin bundan sonra yaşanabilecek olası aksaklıklara karşı üretimden çıkar çıkmaz fabrikaya dönebilen araçlar üzerinde çalıştığını açıkladı. "Bırak üretim bandından çıksın, dönerse Toyota'nındır" ismi verilen projeye göre araçların geri getirilmesindeki maliyetin neredeyse sıfırlanması bekleniyor...

devamı --> http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=2491

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2010 20:30 
Kullanıcı avatarı

Zamanında bir tane bmw nin başına gelmişti benzeri bir olay.Çok tartışmıştık konuyu.Adamın 200 de gaz pedalı takılmış adam polise haber vermiş polis nezaretinde taklasını atmış arabadan çıkıncada yine bmw alacağını sağlam araba olduğunu ölmediğini beyan etmişti :)
Mitsubishi 4000 kamyonu geri çağırdı diye bas bas bağırıyordu adamlar.Şimdi 8.000.000 corolla geri çağırılmış.Ne kadar ironik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2010 21:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
kadioglu yazdı:
Zamanında bir tane bmw nin başına gelmişti benzeri bir olay.Çok tartışmıştık konuyu.Adamın 200 de gaz pedalı takılmış adam polise haber vermiş polis nezaretinde taklasını atmış arabadan çıkıncada yine bmw alacağını sağlam araba olduğunu ölmediğini beyan etmişti :)
Mitsubishi 4000 kamyonu geri çağırdı diye bas bas bağırıyordu adamlar.Şimdi 8.000.000 corolla geri çağırılmış.Ne kadar ironik.

akrabamın başına lagunada geldi.ışıklardan kalkarken bi anda araç dip gaz yapıo,frene basılmasına rağmen etki etmiyor.o heyecanla start/stop tuşunuda buldurup basamıyor.şükür karısı yandan fark edip basıyo araç öyle duruyo.
1-şükür ışıklarda en önde,önünde araç yok
2-şükür eşi yanında
3-şükür daha 1.vitesteyken oluyor
4-serviste kesinlikle kusur bulamadılar
5-frene basıldığına dair belirti yok
6-reno olayı tamamen reddetti
7-kendi araştırmasıyla başkalarınında başına benzer şeyler geldiğini öğrendi :O:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2010 21:57 
Kullanıcı avatarı

Geçmiş olsun.Sakat valla.Buradada bir vectracının başına gelmişti.Ama olayın markayla alakası yok.Lpg tesisatını döşeyen şahıs gaz pedalının oralardan geçirmiş kabloları.O da pedalı tutmuş bir şekilde :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2010 11:14 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
vectra ile benim arkadaşımın başına gelmişti bişi. yolda giderken hop motor stop ve direksiyon kilit. otoyolda bu. Allah'tan bişi olmadıydı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2010 22:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fikret
@Sinir Küpü
Ben o dediğin olayın benzerini Fort Fusion 'la bir arkadaşın başına geldiğini duymuştum.Yolda giderken stop/kilit.

---
Bu pedal takılması bana da oldu.Şimdi yazın,İzmir'e gidiyorum,bi baktım pedal takılı kaldı ama işin şaşırtıcı kısmı ayağım da takılı kaldı bir türlü çekemiyorum...Neyse 2sn sonra çaktım ki,benim ayakkabı'nın cırtları döşemeye yapış mış... :)))

Dı Pawa Oğf Dırims|Handı

Civic '08 Elegance A/T
Peco '99 206 XR A/T

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 00:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
benim eski broadwaydede paspasın kenarına takılıyodu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 13:53 
Kullanıcı avatarı

Süper geyik yapmışlar ya :D

Kendi Hatasını Anlayıp Fabrikaya Dönebilen Yeni Nesil Toyotalar Yolda

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’nın Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda, hatalı gaz pedalları nedeniyle yürüttükleri otomobil toplama kampanyasının tüketicilerde yarattığı tedirginlikten ötürü özür dilerken, şirketin bundan sonra yaşanabilecek olası aksaklıklara karşı üretimden çıkar çıkmaz fabrikaya dönebilen araçlar üzerinde çalıştığını açıkladı. "Bırak üretim bandından çıksın, dönerse Toyota'nındır" ismi verilen projeye göre araçların geri getirilmesindeki maliyetin neredeyse sıfırlanması bekleniyor.

Ustalar Kendi Kafasına Göre İş Yapmış

Geri çağırmalardan dolayı son günlerde önemli bir kriz yaşayan Japon devi Toyota'nın Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda düzenlediği basın toplantısında "İnanın şu araçları geri çağırırken nasıl utandığımızı Allah biliyor, ama hatadır işte. Ne yani, illa intihar mı edelim Japon'uz diye? Olmuş bir kere... Ustalara o kadar diyoruz, anlatıyoruz. Dinlemiyorlar. Yine bildiklerini okuyup, kendi kafalarına göre iş yapıyorlar." diyerek, hatalı imalatın nedeninin ustalarda olduğunu açıkladı. Yeni yetişen mühendislerin ise sadece teorik bilgilere sahip olduğunu ifade eden Toyoda "E okuldan geliyorlar, sanayi ağzını bilmiyorlar tabii. Kire, pasa, yağa elleri dokunmadan istiyorlar ki tecrübe kazansınlar. Sonra da usta bunları parmaklarının ucunda çevirince de... E sonuç ortada..." dedi.

"Bırak üretim bandından çıksın, dönerse Toyota'nındır" Projesi

Daha sonra, yaklaşık 1.1 milyar dolara malolan geri çağırmaların kulaklarına küpe olduğunu belirten Toyoda, yeni projelerini "Bazı şeyler yaşanmadan öğrenilmiyor ne yazık ki. Neyse, biz bu kadar masrafa girdik ama bu vesile ile de üretimden çıkar çıkmaz fabrikaya dönen araçların çalışmasına başladık. En kısa zamanda üretimine başlayacağımız bu arabalarda eğer bir hata varsa, bir şey denmesini beklemeden kendileri dönecekler fabrikaya. Son aşamaya geldik sayılır neredeyse. Geriye sadece otomobillerin üretimden çıkar çıkmaz nasıl fabrikaya döneceğini bulmamız kaldı." sözleriyle açıkladı. Bu uygulamanın Dünya'da bir ilk olacağının da altını çizen Toyoda "Şu son hadiselerden sonra baya açıldık. Hele elimiz rahata kavuşsun, bu projenin ardından henüz tasarım aşamasındayken fabrikaya dönebilen araç projemizin de eli kulağında..." diyerek basın toplantısını noktaladı.

(www.beyim.org Brüksel'den bildirdi)

(alıntıdır.) :lol:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 14:33 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

kadioglu yazdı:
Süper geyik yapmışlar ya :D

Kendi Hatasını Anlayıp Fabrikaya Dönebilen Yeni Nesil Toyotalar Yolda

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’nın Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda, hatalı gaz pedalları nedeniyle yürüttükleri otomobil toplama kampanyasının tüketicilerde yarattığı tedirginlikten ötürü özür dilerken, şirketin bundan sonra yaşanabilecek olası aksaklıklara karşı üretimden çıkar çıkmaz fabrikaya dönebilen araçlar üzerinde çalıştığını açıkladı. "Bırak üretim bandından çıksın, dönerse Toyota'nındır" ismi verilen projeye göre araçların geri getirilmesindeki maliyetin neredeyse sıfırlanması bekleniyor.

Ustalar Kendi Kafasına Göre İş Yapmış

Geri çağırmalardan dolayı son günlerde önemli bir kriz yaşayan Japon devi Toyota'nın Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda düzenlediği basın toplantısında "İnanın şu araçları geri çağırırken nasıl utandığımızı Allah biliyor, ama hatadır işte. Ne yani, illa intihar mı edelim Japon'uz diye? Olmuş bir kere... Ustalara o kadar diyoruz, anlatıyoruz. Dinlemiyorlar. Yine bildiklerini okuyup, kendi kafalarına göre iş yapıyorlar." diyerek, hatalı imalatın nedeninin ustalarda olduğunu açıkladı. Yeni yetişen mühendislerin ise sadece teorik bilgilere sahip olduğunu ifade eden Toyoda "E okuldan geliyorlar, sanayi ağzını bilmiyorlar tabii. Kire, pasa, yağa elleri dokunmadan istiyorlar ki tecrübe kazansınlar. Sonra da usta bunları parmaklarının ucunda çevirince de... E sonuç ortada..." dedi.

"Bırak üretim bandından çıksın, dönerse Toyota'nındır" Projesi

Daha sonra, yaklaşık 1.1 milyar dolara malolan geri çağırmaların kulaklarına küpe olduğunu belirten Toyoda, yeni projelerini "Bazı şeyler yaşanmadan öğrenilmiyor ne yazık ki. Neyse, biz bu kadar masrafa girdik ama bu vesile ile de üretimden çıkar çıkmaz fabrikaya dönen araçların çalışmasına başladık. En kısa zamanda üretimine başlayacağımız bu arabalarda eğer bir hata varsa, bir şey denmesini beklemeden kendileri dönecekler fabrikaya. Son aşamaya geldik sayılır neredeyse. Geriye sadece otomobillerin üretimden çıkar çıkmaz nasıl fabrikaya döneceğini bulmamız kaldı." sözleriyle açıkladı. Bu uygulamanın Dünya'da bir ilk olacağının da altını çizen Toyoda "Şu son hadiselerden sonra baya açıldık. Hele elimiz rahata kavuşsun, bu projenin ardından henüz tasarım aşamasındayken fabrikaya dönebilen araç projemizin de eli kulağında..." diyerek basın toplantısını noktaladı.

(http://www.beyim.org Brüksel'den bildirdi)

(alıntıdır.) :lol:

ben de onu dedim zaten

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 15:11 
Kullanıcı avatarı

Valla dikkat etmemişim ben linki görmemişim.Yeni farkediyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 15:24 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

dert değil :) güldük eğlendik :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 17:45 
Kullanıcı avatarı

Japonuz diye intihar etmemizmi laazım demiş yarıldım ona :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2010 22:48 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
En azından hata çıktığında araç gidip kendini bir uçurumdan aşağı atmıyor :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2010 17:07 
Kullanıcı avatarı

Hemen hemen her marka ve modelde yeni çıktığında birtakım aksaklıklar ve ülke şartlarına göre aksayan bir şeyler olabiliyor, genelde bu tür sorunlarda güvenlik ile alakalı bir sorun değilse araç ilk servise geldiğinde ücretsiz yapılıyor, güvenlik parçası ise Toyota'nın yaptığı gibi servise çağrılıyor. Hatalarını kabul edip araçları geri çağırmalarını tebrik etmek lazım ama diğer taraftan büyük imaj kaybı oldu. Bu hata 2.el piyasasına varıncaya kadar yansıdı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2010 17:48 
Kullanıcı avatarı

Türkiye de bazı modellerinde böyle hatalar çıkmış araçların ikinci elleri direk ölüyordu bir zamanlar.Mesela kia besta da vardı bir hata.Bir daha düzelmemişti ikinci eli.Bakalım corolla nasıl olacak.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2010 18:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: bülent
Araç: lancer
Kan grubu: 0rh+
corollaya bişi olmaz sanırım ikinci eli çok yüksek ve prim kaybetmeyen bir araç.maaalesef bu durum bizim araçlarımızda yok.sıfır alıyosun hemen sat 8 bin kayıp.ben buna çok üzülüyorum. :S

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2010 19:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
kardeş o lancer a has bir durum değil her sıfır araçta illaki 5-10 bin tl zararın olur satarken sıfır alıyorsun sonuçta 2. el olarak satıyorsun, oda sıfıra binmenin külfeti :) bence şu an lancerların 2. eli güzel, alınmıyor satılmıyor diyenler piyasayı bir araştırsın derim, benim bulunduğum semtte ilk ben aldım 2 ay içinde 4-5 tane olduk :D sahibinden.com ilanlarına bakıyorum yüzde 80i gibi iddaalı bir kısmı gerçekten satmak için koymamış bizde adettir hemen koy satılığa belki iyi fiyata giderde model yükseltiriz diye düşünüyorlar... 2009 sade bir invite ye 45 isteyen var daha ne dersin...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: