Zaman: 28 Mar 2024 16:35

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Bireysel Emeklilik Sistemi
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2014 17:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: 2009 Colt 1.3 Invite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: 0RH+
Merhaba Forumdaşlar. BES'li arkadaşlarımız var mı? Hangi şirket ve getirileri nasıl?

Benim Garanti Bankası ve AVİVA var.

Garanti daha çok getiri sağlıyor gibi seçtiğim riske göre.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014 11:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Rıfat
Araç: Mitsubishi Carisma Avance 2001
Meslek: öğretmen
4 yildir Anadolu hayat emeklilik e prim yatiriyorum. Acikcasi pek bilmiyorum getirisini ve goturusunu ama en azindan para birikmis oluyor.

Motorola cihazimdan gonderildi

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Bireysel Emeklilik Sistemi
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014 11:44 
Kullanıcı avatarı

Hocam birikimini takip et çünkü eriyebilirde. Yani para biriktiriyorum diye düşünme. Senin birikiminle seçtiğin yatırım araçlarına paran yönlendirilir veya otomatik yönlendirilmiştir..

Eğer birikimim az değerlensin ama değer kaybetmesin diyorsan, %70 likit fon, %20 hisse senedi, %10 altın olabilir mesela. Bu sayede birikiminin %70'i az değerlenir ama değer kaybetmez. Kalan %30'u ile de gelir sağlama fırsatından yararlanırsınız.

Eğer birikimim çok değerlensin derseniz, bunun tam tersi olabilir ama emtiayı yüksek fiyattan alıp fiyatının düşmesi riskide yüksektir.

Siz bence 4 yıllık hesap özetinizi isteyin ve yatırım dağılımlarını da inceleyin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014 16:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
sanalalem-dar yazdı:
4 yildir Anadolu hayat emeklilik e prim yatiriyorum. Acikcasi pek bilmiyorum getirisini ve goturusunu ama en azindan para birikmis oluyor.

Motorola cihazimdan gonderildi

Bende geçenlerde başladım. Az da olsa birikim yapıyorum gözüyle bakıyorum. Biraz riskli olsun istedim. Hayırlısı bakalım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014 18:20 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun arkadaşım. Ben aslında şunun için açmıştım konuyu. Birikim yapmak isteyen herkes yaptırmalı. Yoksa gelen para gidiyor. Kredi kartınıza bağladığınızda harcama gibi ödüyorsunuz. Daha da önemlisi hiç bir yatırım size %25 ek katkı sağlamaz. Faiz, fon, repo, altın, döviz, hisse senedi... Belki birikiminizi iddaa oynayıp katlarsınız ama o da risk :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2014 14:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
4 adet var bende :) 2 aviva, 1 bnp pariba, 1 garanti olmak üzere. Hanım halk bankasında BES danışmanı olunca konuya hakimiz ister istemez :) 6 ayda bir fon durumunu kontrol etmek lazım, fonların getirisi risk durumuna göre değişiyor :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014 10:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: hakan
Araç: Hyundai i20 1.2 Elite Blue 2015
Meslek: Havayolu
Kan grubu: a+
Kendim ve eşim adına Allianz'tan (YKEmeklilikti eskiden) 2 adet var bende. Kasım ayında 3 yılım doluyor. Yılda 6 defa fon değişikliği hakkım var, sıkı sıkı takip ediyorum ve duruma göre yılda3-4 defa fon dağılımımı değiştiriyorum. Primlerimi yüksek yatırıyorum ve yüksek riskli yatırım araçlarını seçiyorum. Gözüm devletin %25 katkısında değil çünkü. 10 yıl prim yatırdıktan sonra bir de 56 yaşını beklersen o %25 in %100ünü alabiliyorsun çünkü. Yoksa bir halt alamıyorsun doğru dürüst.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014 11:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yusuf
Araç: 2010 Honda CR-V Excutive
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: A +
Vakıf Bes var bende 3 sene bitti 4. senedeyim. Fon getirisi az ama kaybetmeyenden sanırım...
VER VEL VGB FONLAR BUNLAR...

Bir muammadır "AŞK" Kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan aş, kiminin de gözünden akıtılan yaştır, "AŞK".

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014 15:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Bende de avivasa'dan var 1 tane en düşük tutar neyse onu ödüyorum.(116 TL)birde bu sene hayat sigortası yaptılar.Yıl sonunda ölmezsem bütün hayat sigortasına yatırdığım parayı bireysel emekliliğe veya nakit olarak geri veriyor aylık 40 dolarda o var.Yakın bir arkadaşımın sayesinde girdim bütün fonlara vs o bakıyor benimde geçenlerde kazança baktım 2 senede 500-600 tl civarında vardı galiba.Bunun mantığı hakan abininde dediği gibi 10 yıl kesintisiz yatırmak lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2018 10:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Konuyu Güncelleyelim dedim;
Ben de bir arkadaşın tavsiyesi ile 2-3 sene önce Halkbanktan BES yaptırmıştım. maaştan otomatik ödeniyor. geçen hafta bankadan bir yetkili geldi BES hesabıma baktı (ben hiiiiç bakmamıştım). %30 kazandırmış. ancak yatırım dağılımını değiştirdi. az kazandıran ama güvenli bir yatırım dağılımı yaptı. Açıkcası anladığım bir şey değil bu yatırım dağılımı fonlar vs. Bilen arkadaşlar BES hakkında paylaşımda bulunabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2018 14:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Üstat artık maaştan kesilerek bu işe katılım zorunlu hale gelecek (Bildiğim kadarıyla BESTen çıkışın fazla olması nedeni ile zorunlu hale getirmeyi planlıyorlar). Yani tercihe bağlı değil zorunlu bir durumdayız.
Kazancınızın oranını bu şekilde paylaşmanız doğru değil. Çünkü süreç tam belli değil. 2 yıl mı 3 yılmı. Ayrıca geçmiş performans gelecek performansı da yansıtmaz. Bu konuları ayrı bi mevzu deyip kapatıyorum.

Gelelim bes dağılımına ....... Bes dağılımını yapabilmek için öncelikle güncel piyasa bilgisine haiz olmanız önemli . az getirili garanti kazançlı ürünler var gecelik vadeli yada tahviller bu gruba girer. Enflasyonun altında bir faiz oranı varsa bu ürünler kazancınızın enflason altında ezilmesi demektir. Enflasyonun düşmeye başladığı bir dönemde faiz getirili ürünlere özellikle tahvil fonlarına ağırlık vermek daha fazla kazanç sağlamanıza neden olur. Dövize dayalı borçlanma araçlarının olduğu fonlar da mevcut. Dövizin hangi yöne gideceğini düşünüyorsanız buna göre ağırlık verebilir yada portföyden çıkartabilirsiniz. Altın vs. gibi ürünlerin çok değer kaybettiğini düşünürseniz bunlara ağırlık veren fonları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hisse ve endeks ağırlıklı borsa fonları vardır . Borsaların çok değer kaybı yaşadığı dönemlerde bu fonlara ağırlık vermek borsalar toparlanınca size daha yüksek getiri sağlar. İşlerin çok iyi gittiği borsaların zirve yaptığı dönemlerde bunlara ağırlık vermek ise eğer işler kötüleşirse ilerleyen zamanlarda ciddi zararlar görmenize neden olabilir. BESte dağılım tamamına uygulanmamakta ancak belirgin sınırlar dahilinde fon dağılımı yapabilmektesiniz. BES dağılım olayının genel özellikleri bunlardır.

BES te ağırlığı şu tarz fonlara verin diye maalesef diyemiyorum ve başkasının da bu yönde bişey demesini talep etmeyin. Yatırım tavsiyesi vs. gibi konular zamana&şartlara göre değiştiğinden, şahsa mahsus (risk ve getiri anlayışları farklıdır) olduğundan ve uzmanlık alanına girdiğinden bunun ulu orta yerde yazılması uygun olmamakta hatta yaptırımları bulunmaktadır. Bunu da ek olarak belirteyim. Bunu ya kendi kendinize, yada bir konu hakkında uzmanla kararlaştırmanız en doğrusu olacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2018 15:22 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
canztr yazdı:
Yatırım tavsiyesi vs. gibi konular zamana&şartlara göre değiştiğinden, şahsa mahsus (risk ve getiri anlayışları farklıdır) olduğundan ve uzmanlık alanına girdiğinden bunun ulu orta yerde yazılması uygun olmamakta hatta yaptırımları bulunmaktadır. Bunu da ek olarak belirteyim. Bunu ya kendi kendinize, yada bir konu hakkında uzmanla kararlaştırmanız en doğrusu olacaktır.

Üstat bilgi için ve özellikle son kısımdaki uyarı için teşekkürler.
Kendi adıma BES kazandıran olarak değil kumbara gibi biriktiren özelliği öncelikli. Malum cepte para olsa hemen aracımıza harcıyoruz :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: