Zaman: 02 May 2024 22:36

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 55 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 00:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fırat Ilgazlı
Araç: Colt 1.3 elegance amt Hematit gri
Meslek: ÖĞRETMEN
Kan grubu: Arh-
hayırlı olsun doğan hocam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 01:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
_opeth yazdı:
Hayırlısı olsun artık bizleri de tanimazsin :P

HTC Desire S cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Lençır neyse de, koltçulara korna ile selam bilem vermem artıkın.. :LOL: :asker: 8)

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 10:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
Hayırlı olsun Synthejiiiim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 10:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: ömer
Araç: 2006 1.3 Invite AMT
Meslek: öğretmen
Hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 10:52 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Her iki alışverişin de hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Kazasız belasız günlerde inşallah

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 11:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Tahsin Erbaş
Araç: şu anda tabanway
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: B +
hayırlı olsun hocam,yeni aracınızı da kazasız belasız kullanın inş...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 11:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Melih
Araç: Mitsubishi Colt 2005 1.3 Instyle
Meslek: Filolog
Hayırlı olsun Doğan. Hem alana hem de satana.. Umarım Picasso da en az Colt kadar keyif verir :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 17:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
Hemşo insan satınca bir garip oluyor gerçekten. Carisma'yı sattığım gün eve minibüsle dönüşüm geldi gözümün önüne, insan efkarlanıyor, içerliyor..

Kötülemeye çalışarak kendimi avutuyordum, kapı döşemesi sarkmış, cam düğmeleri kırık ön takım bakım istiyor falan gibisinden...

Ama tahmin ediyorum yeni araç ile evdeki söylenmeler vs kesilecektir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 19:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Oktay
Araç: Colt Elegance AMT
Meslek: Tekniker
Kan grubu: 0Rh+
SynTheSizer yazdı:
_opeth yazdı:
Hayırlısı olsun artık bizleri de tanimazsin :P

HTC Desire S cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Lençır neyse de, koltçulara korna ile selam bilem vermem artıkın.. :LOL: :asker: 8)

Colt yine öğretmene gitmiş, Doğan nereye gitmiş. :Search:

İki araçta alanlara hayırlı olsun. :Rose:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 22:58 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ederim arkadaşlar. Colt gibi bir başka araca öyle bağlanabileceğimi sanmıyorum. Adam akıllı kazandığım parayla aldığım ilk araç sayılır. Öncesinde 2 aylık Corsa maceram olmuştu ama Colt başka..

Biz daha 1 yıllık evli değildik aldığımızda.. Eşimle ne yaşadıysak, nerelere gittiysek hep o da var resmin içinde.. Sanırım bunun da ötesi yok.

Yaklaşık 70bin km beraberdik.. O dynoda testi yapan adamın çıkan sonucu beğenmesi, onca yapılan yola rağmen hala fabrika çıkışı gücünü sahibine sunabilmesi.. Bu japon aracına saygımı bir kez daha artırdı.

Yukarıda şaka ile takıldım.. Yolda gördüğüm Colt sürücülerine her daim selam vermeye devam ederim. Hatta kabul ederlerse.. Picasso benim gözümde Türkiye'ye gelmemiş Colt Plus'tır.. Asla Pikaçu kasa Colt kadar yakışıklı olamaz ama elde olan bu.

Yeni aracımı birkaç pürüz nedeni ile haftasonuna doğru teslim alıcam.. Daha sonra kapsamlı bir inceleme yazmayı düşünüyorum..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013 23:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: levent
Araç: Colt 1.3 AMT 2011, ASX Intense 2011
Meslek: Avukat
Kan grubu: ARh-
Hayırlı olsun Doğan hocam. Bu arada aracın yeni sahibine hazırladığınız 3 sayfalık kitapçık nasıl birşey merak ettim ve bu hareketinize de bayıldım. Iste bu öyle bir duygu ki kendinden sonraki kişi de iyi kullansın, iyi baksın diye özel kitapçık hazırlamışsınız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013 01:20 
Kullanıcı avatarı

Buraya da ekleyeyim. Gerçi forum üyeleri için bu bilgiler çıtır-çerez gelecektir. Ancak hayatında ilk defa Colt'a binip, aşık olup satın alan o arkadaşa kolaylık olabilir. Aslında daha eklenebilecek çok şey vardı. Satmadan önce efkarla yazdığım ve aklıma gelenler bunlardı.. Genelde kendi aracım hakkında yazdım. Bilgiler her Colt için geçerli olmayabilir.

MİTSUBİSHİ COLT İÇİN İP UÇLARI VE FAYDALI BİLGİLER.
Yazar: Doğan Aydoğan
54 ZR 575 2005
Mitsubishi Colt 1.5 AMT

Motor ve Bakım bilgileri:
• 1.5 109 beygir Mivec motor. Değişken subap zamanlamasına sahip bu motor. Klasik çok nokta enjeksiyonlu motorlardan farklı olarak dilendiğinde subap zamanlamasında değişiklik yaparak 1.2 gibi az yakar. Gerekirse hızlandırarak 4000 devirde birçok 1.6 motordan çok daha fazla güç üretir. Yakıt deposu 45litredir.
• 95 oktan kurşunsuz benzin kullanılmalıdır. Depo çeyreğin altında kullanmayın.
• Motor yağı olarak servis 10-40 Yarı sentetik yağ koymaktadır. 4.5lt yap kapasitesi vardır. Ben ise Castrol Edge 5-40 Tam sentetik yağ kullandım. Bu yağ motorun daha çabuk ısınmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. www.madeniyag.com adresinden 4+1 litre alınıp serviste değiştirilebilir. Bakım sonrası size verilen yarım litre yağı 7-8bin km sonra motora ekleyebilirsiniz.
• Motor yağ ve filtre bakımı 15000km yada 1 yıldır. Bakımların birinde filtreler temizlenirken, diğerinde değiştirilir.
• Bujiler 30-45bin km aralıklarında değiştirilir. En son 90bin bakımında değişmiştir.
• Periyodik bakımlarda en çok ücret polen filtresine verilir. Yaklaşık 85TL dir. 2 yılda bir de ğiştirilebilir. Yan sanayiler 25TL ancak orjinali gibi değildir. İçeride kötü koku olduğunda değiştirebilirsiniz.
• Normal periyodik bakımda Yağ – Yağ filtresi – Hava filtresi ve polen filtresi değiştirilir. Siz söylemezseniz polen filtresi her bakımda değiştirilir.
• Ön silecekler 65cm – 35cm’dir. Arka silecekler 35cm’dir. Şuanki silecekler Vette Gold markadır. Her yıl değiştirilmesi iyi olur. Ben hepsiburada’dan almıştım. 1 yıl önce.
• Aracınızda triger kayışı yoktur. Zincirlidir. 90bin km’de bir V kayışı değiştirilir. 25TL civarı ücreti vardır. Sizin aracınızda 105bin bakımında değiştirilmiştir.
• Aracın Amortisörleri SACHS markadır. Başka marka amortisör kesinlikle olmaz. Serviste pahalıdır ancak dışarıda servisten daha ucuza bulabilirsiniz.
• Fren balataları TRW markadır. Dışarıdan Colt ve Smart ForFour için uygun olan versiyonunu kullanabilirsiniz. Yalnız bu araçta kampana fren yoktur. 1.5’ler 4 disk frendir.
• Colt debriyaj balatasına sahiptir. Vites geçişlerini sağlayan bu parçanın ömrü 120-150bin km’dir. Araç manuel vitesle aynı debriyaj balatasını kullanır. Orjinali SACHS markadır. Dışarıdan 500-600TL civarı bulunup yetkili serviste taktırılabilir. Değişme zamanı geldiğinde araç devri yükselse bile hızlanma düşecektir. Aldığınız araç özenli kullanıldığı için 15-20bin km daha sizin işinizi görecektir. Bu da minimum 1 yıl demektir.
• Aracın Uzun ve kısa farları H7 55W modeldir. Değişimi kolaydır. Kitapçıktan bulabilirsiniz. Şuan Osram Silverstar model taklıdır. Osram Night Breaker II ve Bosch 90+ modelleri de kullanabilirsiniz.
• Aracın motor kapağını açınca sağ önde duran soğutma suyudur. Zaman zaman seviyesini kontrol edin. Min. Max çizgileri arasında olmalıdır. Seviye düşerse antifiriz ile tamamlayın. Çeşme suyu koymayınız. İlla su eklenecekse yapı marketlerde satılan saf su eklenmelidir.

Güvenlik:
Aracınızda ABS – EBD – 4 Hava yastığı – 4 Disk fren mevcuttur.
ISOFIX ve TOP Tether desteklemektedir. (Çocuk koltuğu için)

Bazı ip uçları:
1. Benzin deposunun kapağı sürücü sol alttaki mandaldan yapılır.

2. Torpido gözü klimanın soğuk havası ile soğutulabilir. Bunun için içerideki düğmenin açık olması gerekmektedir. Çevrilerek açık konuma getirilir.
3. Yan aynalar ve arka cam rezistansı aynı düğme ile açılır. Bir süre sonra kendi kendine kapanır. Işığı söner.
4. İç sirkülasyon açık iken fan yönü cama verilirse iç sirkülasyon otomatik olarak kapanır. Böylece araç içindeki nem daha çabuk atılır. Cam buğusu giderilir.

5. Aracın jantları ile kullanabileceğiniz lastik ölçüleri:
a. 16inç için: 205-45-16 ve 195-50-16 dır
b. 15inç için 185-55-15 ve 195-50-15’tir.
c. Başka ölçü kullanmayın. Önerdiğim modeller:
i. Pirelli P Zero Nero
ii. Nokian V
iii. Toyo Proxes yada DRB serisi
iv. Continental Premium Contact serisi.

6. Aracın silecek suyu fıskiyeleri zamanla kireçlenebilir. İğne ucu ile temizleyebilir. Yönlerini ayarlayabiliriniz. Ben cam suyuna küçük tablet deterjanlardan atıyordum. Gerçekten çok güzel işe yarıyor.
7. Aracın silecekleri hıza göre fasılasını ayarlar. En yavaş konumda bile araç hızlanınca hızını artırır. Yağmur şiddetine göre ayarlayabilirsiniz.

8. Araç zaman zaman sizi bip sesleri ile uyarabilir.
a. Dış hava sıcaklığı 3 derece ve altına düştüğünde bip sesi ile uyarılırsınız.
b. Benzin az kaldığı zaman uyarılırsınız.
c. Arıza lambası yanarsa uyarılırsınız.
d. Emniyet kemeleri takılı değilse sürekli uyarılırsınız. Bu 3dk kadar sürer.
9. Araç uzaktan kumanda ile kitlendiğinde 5-6 kere flaşör yanarsa kumanda pili azalmış demektir. Değiştiriniz.

10. KM bölümünde 2 adet trip ölçer vardır. A ve B şeklinde. Bunu oradaki çubuk butonlar ile değiştirip sıfırlayabilirsiniz. Ben TRIP A bölümünü LPG ölçümü için kullanıyordum. TRIP B ise Benzin kullanımlarımı görmek için gösteriyordum.

11. 10km ve üzeri seyahatlerde şehir içi 6.5 – 7.5 değerler görürsünüz. Şehir dışı 90 ile giderken 5lt yakmaktadır. 120 ile giderken ise 6.1 civarındadır.

12. Aracın denenen son hızı 195km’dir. Çok seri şekilde bu hıza çıkabilir. 6. Vites ekonomi vitesi 5. Vites ise hız vitesidir. Genelde 80 km ‘de 6. Vitese atar. 2000-2500 devirlerde en ekonomik sürüş olur. 3000 devirden sonra yakıt yükselir.

13. Aracı manuel modda kullanırken siz unutsanız da devir düşünce kendisi vitesi küçültür. Vitesi büyütmek için ise 7000 devirlere kadar çıkabilir. Manuel modda unutmayın.
14. Araç tam durmadan kesinlikle geri vites- ileri vites hamlesi yapmayın. Baskı-balatanın ömrü kısalır.
15. Fren ve gaza aynı anda basarak kalkış yapmayın. Dik yokuşlarda el freni kullanın. Frenlere bir zararı yoktur.

16. Aracın bütün camlar UV filtrelidir. Güneş ışığı içeri girse bile yakıcı olmaz. Bunu yaz gelince camı yarım açarak kendiniz de görebilirsiniz 

17. Klima yakıtı genelde 1lt kadar artırabilir. Performansta ise bir farkı yoktur. Yokuş çıkarken bile motor yorulmaz. Klimayı çok düşük derecelere alırsanız ön camda yazın buzdolabı gibi buğu görebilirsiniz. Baya soğuk üfleyebiliyor. Klima gazı hiç değişmemiştir. Önümüzdeki yıllarda klima gazı değiştirilebilir.
18. Havalandırma düğmesinde belli noktalar kafa ayak yada cam için ayrılmıştır. Bu iki nokta arasına getirirseniz her ikisine de hava üflenir.

LPG kullanımı ile uyarı ve notlar:
1. LPG ayarını mümkün mertebe değiştirtmeyin. Yoksa arıza lambası yanabilir. Şuan araç zengin karışım modundadır. Basınç ve geçiş ısısı iyi durumdadır. Aracınıza Yazın 28-29litre LPG kışın ise 30-31lt LPG alabilirsiniz. Daha fazlası yada azı olursa Atiker bayiine uğrayın.

2. Araç özellikle soğuk havada çalıştırıldığında LPG’ye geçiş biraz zaman alır. Böyle durumlarda LPG düğmesine basıp devre dışı bırakın ve yola çıkın. 4-5km sonra düz yolda elinizle geçirin. En sağlıklı kullanım böyledir. Ayrıca zaman zaman benzinde kullanmak da iyi olur.

3. 20 derece altında ilk çalıştırmada yokuş aşağı inerken LPG’ye geçerse araç STOP edebilir. Dikkatli olun. Bunun sebebi araç yokuş aşağı inerken motor freni ile iner ve yakıt püskürtülmez. Bu anda LPG’ye geçilirse, LPG ve benzin motora gitmediği için araç STOP edebilir.

4. 20-25bin km’de bir LPG filtresi değiştirilebilir. 50tl ücreti vardır. Daha fazla vermeyin.
5. LPG’ye ilk geçtiği zamanlar silkeleme yaparsa LPG kötü yada filtreler dolmuş demektir.

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013 01:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Adam coltun kitabını yazmış.
Pardon kitapçığını. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013 10:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mahmut
Araç: '14 VW Golf 1.4 TSİ Highline
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARH+
Doğan bu harika bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013 12:48 

hayırlı olsun hocam.. dert etme.. tekrar colt'a dönecek olursan benimkini veririm... ben hala ev arıyorum.. ama bu arada bütçeyi düşürdüm. colt'u satmamaya karar verdim.. herşeyini yaptırdım şu an.. yarın gidip birinin 2003 model hyundaini ancak alabileceğim ona da yine bir sürü para dökeceğim..

bizim gibi araç sevdalısı birisini denk getirmek zor..

o değil de öğretmen çift ankaradan geldi ise benim aracı almak isteyen çift olabilir... öyleyse helal olsun.. colt'u bilerek isteyerek almışlar derim..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 55 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: