Zaman: 05 May 2024 19:25

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012 20:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: İbrahim Vural
Araç: Outlander 2011>Renault Fluence ZE
Meslek: Aile Hekimi
Kan grubu: B +
İyi Akşamlar.Hepinize kolay gelsin.
2000 model 197 binde (197700) yeni kasa bordo carisma elegance HB gdi'mi satıyorum. Ben 183000 de aldım. Araç otomatikten manuele çevrilmiş.
Aracı aldım alalı forumla irtibat halindeyim ve tüm eksilerini, artılarını, arızalarını, yaptıklarımı foruma yazdım.Dileyenler mesajlarıma bakabilirler. Aldığımda biraz hor kullanılmıştı, ben toparladım çok şükür.
İlk aldığımda LPG takılıydı. Motora zarar vereceği için aldıktan kısa bir süre sonra LPG yi söktürdüm. O zamandan beri benzinde biniyorum. Aracın çekişinde ve performansında bir sıkıntı yok. Şehirlerarası yolda 5-6 lt arası değerler gördüm fakat iki seferlik 500-600 km lik yolda ben 6.25 lt gördüm ve foruma yazmıştım zaten. Fakat şehiriçi çok yakıyor. Şu an 12lt civarında yakıyor. Fakat Bu yüksek değerler şehir içi güzergahımın kısa (3-4 km) ve ara sokaklar olmasından kaynaklanıyor bence. Araç motor tamiri görmedi.İnşaallah da gerekmez. Otobanda 200 km/s ile gittik ama daha da basmaya korktuk.

ÖZELLİKLER: Çoğunuz biliyorsunuz ama yine de yazayım: ABS, Elektrikli kontrollü ve ısıtmalı aynalar, Arka cam buğu çözücü, Otomatik klima, Far ayar motoru, Ön ve arka sis farları, merkezi kilit, Hidrolik direksiyon,immobilizer, Sunroof, Otomatik camlar, maun kaplama torpido, Yarı kumaş yarı deri koltuklar, Hız sabitleyici (Çalışmıyor),Gövde rengi kapı kolları ve yan aynalar, İçerde kapı açma kolları krom (ya da nikelaj), Sürücü ve yolcu hava yastıkları ile yan (koltuklarda) hava yastıkları, ön ve arka kol dayama (pek sağlam değil), yükseklik ayarlı direksiyon, ayarlanabilir ve bel destekli sürücü koltuğu, yüksekliği ayarlanabilir ön emniyet kemerleri, 4 hoparlör, yol bilgisayarı, arka koltuklar 2+1 ve katlanabilir, ön koltuk sırtlarında ceplik, Çelik Jantlar, uzaktan kumandalı alarm sistemi (Çok fonksiyonel ve ben bu özelliğini çok seviyorum), kapılarda çocuk kilidi, stepnesi bagajda duruyor , kriko ve bijon anahtarı duruyor, camlar filmli.
(Hatırladıklarım bunlar, aklıma gelirse yazarım inşaallah)

YAPTIKLARIM:
- Yaklaşık 7-8 ay önce 4 lastik de değiştirildi.(Bridgestone turanza ER300)=800
- Yaklaşık 5-6 ay önce enjektörleri temizlendi ve System Clean karbon temizleme yapıldı.=300
- Yaklaşık 5-6 ay önce klima gazı değiştirildi ve bakımı yapıldı. Süper çalışıyor=140
- Yaklaşık 2-3 ay önce ön iki amortisör değiştirildi. (Orijinal Monroe amortisör takıldı)=300
- Motor kapağı yoktu çıkma alıp taktım=200
- Yaklaşık 2-3 ay önce her iki far değiştirildi.(Far motoru sorunsuz çalışıyor). Eskimiş orijinal farları duruyor.=320
- 194 binde triger seti ve v kayışı değiştirildi.=250
- 194 binde baskı balata değiştirildi.400
- Beş on gün önce ön iki çamurluk davlumbazları değiştirildi.=200
- Beş altı gün önce ön fren diskleri ile beraber ön ve arka fren balataları değiştirildi.=350
- Yine beş altı gün önce ön ve arka viraj demir lastikleri ve ön z-rotlar değişti.=100
- Bir ara plastik spoiler taktırdım ve hala duruyor. Gayet de şık duruyor.=30
- Ön ve arka tampon koruma bantları.=15
--- Bir ara bobinlerle ilgili bir sıkıntı vardı ebay'den (ingiltere) takımını satın aldım taktım. Şu an yedek iki tane duruyor.=200
--- Ben kendim arabanın taban döşemesinin üstüne yeni bir döşeme çektim. (Doğu ve Güneydoğu'da sobaların altına serilen malzemeden yaptım)
--- Bir ara kaza geçirmiştim. Yolcu tarafı sis farı çerçevesi kayboldu. Onun yerine yeni bir işlem ile kendim çerçeve yaptım. Bence daha şık duruyor. Sürücü tarafı hala bende.
--- Arka şapkalık katlandığı yerden kopulmuştu. Araya küçük menteşeler ekleyip plaka kalemi ile siyaha boyadım.
---El freni teli sıkışmıştı, Tamir ettik şimdi sapasağlam çalışıyor.
Toplamda 3500 tl civarında masraf yatım bir yıldır.

EKSİLERİ:
- Benzin depo kapağının yanında yaklaşık 25 cm çapında lokal boya var. Benim geçirmiş olduğum kazada: Yolcu tarafı çamurluk komple boyandı. Farlar zaten değiştirildi. Cam suyu bidonu hasar görmüştü. Tamir ettik. Sorunsuz çalışıyor. Bir de ön tampon kırılmıştı. Aracı taşıyan bir yapı olmadığı için onu da tamir ettik. Eskiden sallanırdı , tamir ettikten sonra daha sağlam oldu. Fakat izi belli ediyor. Kesinlikle radyatöre veya motora hiçbir zarar gelmedi. Serviste kaputun ve sürücü tarafı ön çamurluğun da boyalı olduğunu söylediler. Bunun dışında muhtelif çizikler ve çok küçük hasarlar var.
- Hız sabitleyicisi çalışmıyor.
- Her iki taraf havalandırma mazgalları perdeleri (yan camlara yakın olan) kırıktı. Kendim uydurdum .Fena sayılmaz.
-Koltuk döşemeleri biraz yıpranmış.
-Arka kol dayama tam fonksiyonel çalışmıyor.
-Çukura hızlı girince ve tümseklerden hızlı geçtikten hemen sonra tekerlekler boşluğa düşüyormuş gibi oluyor ve şiddetli bir ''güm'' sesi geliyor. Ön takımda amortisörler dahil değiştirmediğim parça kalmadı ama sorun devam ediyor. Yavaşça girince olmuyor.
-Arıza lambası 1000 devirin altında yanıyor. Cihazla okutunca ''Yakıt Basınç Hatası'' veriyor. Fakat arcın performansına ve yakıtına olumsuz bir etkisi yok.

SATMA SEBEBİM:
Bu kadar sağlam ve özelliği bol olan bir aracı niye satıyorsun diyebilirsiniz. Birincisi : Çoğu zaman şehir içi kullanıyorum, güzrgahım kısa, ara ve dar sokaklarda kullanıyorum (Gaziantep'in nizip ilçesinde oturuyorum), araç hem ağır hem de aracın motoru 1.8 . Bu sebeplerden şehir içinde çok yakıyor. Bu da maddi olarak beni olumsuz etkiliyor. (Yaklaşık 14000 km kullanmışım ve bunun en fazla 3000 km si şehirlerarasıdır). İkincisi: Nizip'te mitsubishi servisi yok. Parça bulmak sıkıntılı (Hem sıfır hem çıkma bulunamıyor). Burada Gdi'den anlayanı bulmak neredeyse imkansız. Araç yaşlandığı için ufak tefek sorunları illa ki oluyor. Yukarıda yazılanları yaptım ve yoruldum (hem maddi hem psikolojik). Büyük şehirde olsam belki daha kolay olurdu. Şehirdeki tek gdi carisma bende herhalde.
Bu ik sebepten dolayı küçük şehir içi kullanıma uygun ve şehir içinde az yakan sorunsuz bir araç almak istiyorum. (Ör: COLT ve mümkünse 2012). Yoksa gerçekten carismamı satmak istemiyorum. Çünkü bu aracı çok sevdim.Konforlu ve güvenli . Fakat küçük bir şehirde , bu güzergahlarda ve benim gibi birine (daha çok şehiri içi kullandığımdan) gelmiyor.
Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama herşeyi yazmak istedim.
ilgilenen olursa pm'den veya buradan ulaşabilir. Resimlerini buraya ekleyebilirim.

Sahibinden.com ilanı:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mitsubishi-carisma-gdi-elegance-hb-hersey-ayrintili-yazilmis-109716659/detay/
Satış Fiyatı: 14000 (Pazarlık payı var)
Edit: Satış fiyatı güncellendi ve birkaç özellik eklendi + sahibinden.com ilanı eklendi

''Elbette güçlükle beraber şüphesiz bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Öyleyse, bir işten boşalınca ötekine başla(yıp yorul). Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.'' (İnşirah Suresi 5-8)

En son vural2005 tarafından 02 Oca 2013 15:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2012 00:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Rıza
Araç: 2001 Carisma 1.8 GDI Elegance
Meslek: Finans
Satış fiyatınızı da yazsaydınız keşke... Ayrıca aracı satmanıza sebep olan yüksek yakıt tüketiminin yüksek basınç pompasından kaynaklandığını düşünüyorum. Onu çıkma bir parçayla değiştirseydiniz, bence arabadan vazgeçmezdiniz.
Hayırlı olmasını dilerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2012 00:25 
Kullanıcı avatarı

alirizak yazdı:
Satış fiyatınızı da yazsaydınız keşke... Ayrıca aracı satmanıza sebep olan yüksek yakıt tüketiminin yüksek basınç pompasından kaynaklandığını düşünüyorum. Onu çıkma bir parçayla değiştirseydiniz, bence arabadan vazgeçmezdiniz.

Allah razı olsun sağolun.
Asıl sorun da bu zaten. Şimdi çıkma bir parça lazım olsa, öncelikle Gaziantep'e gitmem gerekir. Gidince bulmak da zor. Hadi diyelim ki buldum parçayı. Parçayı değiştirip, çalışıp çalışmadığına bakmak lazım. Bunun için sağlam bir tamirci bulmak lazım vs. Kesin ondan olduğunu bilsem, belki de satmazdım. Ama denme yanılma yoluyla çözebilmek için bence Ankara ya da İstanbul'da olmak lazım.

''Elbette güçlükle beraber şüphesiz bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Öyleyse, bir işten boşalınca ötekine başla(yıp yorul). Ve ümit edeceğini yalnız Rabbinden iste.'' (İnşirah Suresi 5-8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2012 00:40 
Kullanıcı avatarı

alirizak yazdı:

Bu arada yüksek basınç pompası bozuk olsa şehirlerarası da çok yakmaz mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012 15:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Rıza
Araç: 2001 Carisma 1.8 GDI Elegance
Meslek: Finans
Yakıt basınç hatası verdiğini siz belirtmişsiniz.
4.500-5.000 deviri geçebiliyor mu aracınız?
Benim de yüksek basınç pompasında problem vardı alırken ve bu devri geçemiyordu. Eğer gerektiği basınçla silindire püskürtülemezse yakıt, fazla tüketeceği söylenmişti. Ben bunu yaşarak gördüm. Yüksek basınç pompasını ve valfini değiştirdik. Yakıtım acayip düştü.
Şehirler arası tüketiminizin de bu araçların uzun yol ve stabil kullanımda düşebileceği rakamların üzerinde olduğu görünüyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012 16:34 
Kullanıcı avatarı

alirizak yazdı:
Benim de yüksek basınç pompasında problem vardı alırken ve bu devri geçemiyordu. Eğer gerektiği basınçla silindire püskürtülemezse yakıt, fazla tüketeceği söylenmişti. Ben bunu yaşarak gördüm. Yüksek basınç pompasını ve valfini değiştirdik. Yakıtım acayip düştü.
Şehirler arası tüketiminizin de bu araçların uzun yol ve stabil kullanımda düşebileceği rakamların üzerinde olduğu görünüyor.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Evet aracım 4500 - 5000 deviri geçiyor bildiğim kadarıyla fakat deneyip tekrar yazarım inşaallah. Gaziantepte çıkma pompa bulabilseydim deneyip alırdım .

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013 15:19 
Kullanıcı avatarı

alirizak yazdı:

Dün aracı denedim 6500 devire kadar çıktı. Zaten yanılmıyorsam 6500 de devir kesici devreye giriyor herhalde. Ben de ne yapacağımı şaşırdım. Şimdi bir tane çıkma yüksek basınç pompası bulsam ve taktırsam ve yakıt ta da değişiklik olmazsa 1000 tl ye yakın bir parayı boşuna vermiş olurum. Keşke denem amaçlı bir tane takabilsem ve yakıt değişmese tekrar versem.
önerilerinizi bekliyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013 15:19 
Kullanıcı avatarı

Fiyatı da güncelledim (indirdim)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2013 09:14 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar aracım satıldı. Herkese teşekkürler.
Başlığa ''satıldı'' ibaresini eklemek istedim ama nasıl yapılacağını bilmiyorum, bulamadım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2013 17:43 
Kullanıcı avatarı

teşekkürler Vedat bey

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: