Zaman: 29 Mar 2024 00:24

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2013 11:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: gökşin
Araç: mitsubishi lancer
Meslek: emekli
merhaba,
doğrudan sorayım oyalamayayım. Lancer Sportback araca subwoofer almak niyetine girdik. 2.5 litre versiyonlarda bagajın sol yanında plastik kapakların orada duruyor, kabin ile bu bölgeye aynı şekilde koyulacak. soru şurada, bu aracın empedans değeri nedir? cazır cazır bass istenmiyor, yalnızca destek olsun sese manasında konulacak. 250 watt bunun için fazla bile zannederim, 250 watt rms için amfi gerekir mi aynı empedans değerinde bir hoparlör tercih edersek. tını olarak rokford fosgate yahut focal düşünülüyor empedans değerine göre.
selamlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2013 11:58 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Lancer orjinal teybin çıkışları 15 RMS gibi bir değeri var. 250 RMS subwoofer düşünürken amfi gerekir mi diye sormak yerine hangi amfi derseniz daha kolay olur :)

Bahsettiğiniz bölgede orjinal RF subwoofer var. Siz o bölgeye ancak fiber döktürerek kabin yapabilirsiniz. Fakat litresi çok küçük olur, o kabine göre bir subwoofer bulmanız gerekir. Dolayısıyla o da sizi slim subwoofera yöneltir.

Eğer bu şekilde yol alacaksanız powerbass slim subwoofer öneririm. Çaldığı litreye göre sesi oldukça düzgün ve yayvan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2013 14:23 
Kullanıcı avatarı

orijinal 650 watt sistemde kullanılan teybi kullanırlar diye tahmin etmiştim lakin değilmiş demek ki :)

mecburen slime gidilecek ise ona göre bir de amfi önerisi rica etsem sizden...

rf orijinal olanı bulamadım model olarak ilk aramalarımda, sizce serviste 3 misli fiyatına bulmak mümkün müdür :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2013 23:02 

Servise bir sormak lazım, sadece subwoofer ne kadara malolur diye.

Orjinal subwoofer aslında pratik çözüm değil. Sadece görüntü orjinal olsun diye uçuk fiyatlar ödemeniz gerek yok. Ben sizi bir fiberciye yonlendireyim. Öncesinde de kullanacağınız subwooferi seçin. Ona göre fiberciye size şık bir kabin yapsın. 1/3 fiyatlara işi çözün. Amfi tavsiyesini subwooferdan sonra yaparız.

Bu arada 650w sistemdeki teyp dect ünite. Yani amfisiz çalışmıyor. Amfi de herhangi bir amfi olsa yine açmaz muhtemelen, orjinal amfi ile komplike bir sistem.

Ayrıca siz orjinal üniteyi değiştirmeden subwoofer işine girmeyin derim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2013 16:58 
Kullanıcı avatarı

ben işin içinden çıkamayacağım zannediyorum tek başıma, bu araç kardeşimin (ailece mitsubishi kullanıyoruz :)) istediği ses öyle gümbür gümbür açıp ta sokakta herkes dinlesin değil. ben de ev hi-fi sistemlerine meraklı olduğumdan siz de slim deyince focal sb 25 aktif subwoofer iyi olur dedim o da tamam onu taktıralım dedi. bu aktif pasif olayı hi-fi sistem gibi midir onu da çok bilmiyorum. kabini de var, alıp bunu yine aynı yere taktıracak. pratik bir çözüm müdür, olmaz öyle şunu da eklemezseniz çalışmaz der misiniz? kendisi istanbul' da lakin izmir' e de geliyor, bu iki şehirden birisinde önerebileceğiniz bir montaj ustası var mıdır? çok yoruyorum sizi lakin yanlış birşey söylemeyeyim kendisine. kablo olarak ta araçlar farklıdır sanırım nasıl bir kablo önerirsiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2013 23:18 

Estagfirullah.

Montaj için forum olarak EMS Sound' a gidiyoruz diyebilirim. http://www.emssound.com/

Aktif subwoofer evdekine nispeten benziyor. Benzemeyen yanı güç kaynağı ve kablolama. Aracınızın mid ve tiz sesinden memnunsanız, tek eksiğiniz sadece ve sadece biraz bas ise aktif subwoofer çözüm olabilir. Fakat bahsettiğiniz Focal SB 25 A1 ise, fiyatı bayağı iyidir. Üstelik üzerinde bir mid takımı bağlanabilecek şekilde düzeneği de hazır geliyor.

Benim Lancer için tavsiyem kesinlikle ilk önce teyp çerçevesi ve teyp değişimi olur. Aracın orjinal mid takımları çok kaliteli çalıyor. Teybi herhangi bir Pioneer ünite ile değiştirebilirseniz, değişime inanamayacağınız kadar iyi çalar. Bahsettiğiniz aktif subwoofer da çok iyi çözüm olur. Araç zaten Sportback' miş. Ben o aracı 2,5 yıl kullandım. Bagaja ne koyarsanız koyun zaten sesi olduğu gibi içeri verir, bas konusunda üzmez.

Aktif subwooferin kablolamasının harici amfiden hiçbir farkı yoktur. Aküden bir enerji kablosu çekilir (bahsettiğiniz subwoofer için en az 4 awg), ayrıca teybin subwoofer çıkışından bir takım RCA deck çekilir. Eğer Focalde kararlı kalır iseniz iki takım dect çektirmenizi ve teybin arkasından bir takım mid için sinyal kablosu çektirmenizi tavsiye ederim, ilerleyen zamanda midleri de amfiden sürmek isterseniz 5 dk' da işlem tamam olur.

Soru sormaktan çekinmeyin, bu iş zaten benim en büyük hobim. Klasik pioneer koleksiyoncusuyum ve ses sistemlerinin her türlüsüne ilgim vardır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2013 23:21 

Bu arada benim bahsettiğim 25A1 bu, çok sert ve tok çalar.
Resim

Nissan Nx Coupe' mde dinlemiştim. Benim tarzımda olmadığı için bir zaman sonra yerini freeair cihazla değiştirmişti. Halihazırda evde orjinal litresindeki kabininde öylece durur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2013 13:17 
Kullanıcı avatarı

çok teşekkür ederim ilginize, epey faydalı olacak. dediğim focal slim olan modeli. bahsettiğiniz 25 a1' i bulamadım fiyat olarak. fiyat olarak ne kadardır bilginiz var mı? yahut satmayı düşünüyor musunuz?

ilk evvela bir teyp de bakalım o halde, bu fikri de iletiyorum hemen kendisine.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2013 13:33 

ohtararan yazdı:
çok teşekkür ederim ilginize, epey faydalı olacak. dediğim focal slim olan modeli. bahsettiğiniz 25 a1' i bulamadım fiyat olarak. fiyat olarak ne kadardır bilginiz var mı? yahut satmayı düşünüyor musunuz?

ilk evvela bir teyp de bakalım o halde, bu fikri de iletiyorum hemen kendisine.

Bendeki pasif subwoofer. Orjinal ebadında bir kabin yaptırıp harici amfi ile kullanmıştım.

Aktif olan resimdeki ürün yurtdışı 250 Euro gibi fiyatı olması lazım. 900 TL civarı maliyetle distribütöre getirtilebilir.

Teypten önce çerçeve araştırmakla başlayabilirsiniz. Kaliteli çerçeve en az 250 TL civarıdır, bilginiz olsun. Teyp için ise double alınırsa hem görsel hem işlevsel olur. Pioneer AVH 5550 BT önerebilirim, ben şu an bunu kullanıyorum.

Pasif subwoofer + amfi düşünürseniz bendeki bası o zaman konuşuruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2013 14:26 
Kullanıcı avatarı

tekrar teşekkürler, ileteyim bunları bir karar versin, sizi tekrar rahatsız edebilirim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: