Zaman: 28 Mar 2024 14:42

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2010 20:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Arkadaşlar ürünü Bimeks'ten 3 taksitle 160 TL'ye aldım. Bence gayet ucuza mal oldu. Cihaz sadece navigasyon değil, ebook okuma, resim görüntüleme, video oynatma, müzik dinleme, yüklü olan oyunlar gibi özelliklerinin bulunmasının yanısıra microSD kart girişi ile birlikte 3,5 mm kulaklık çıkışı da bulunmakta.

Zira benim için navigasyon en önemlisiydi. Bu nedenle diğer özelliklerini denemeyi pek önemsemedim. Ama ne olur ne olmaz ilerde işimiz düşebilir. Cihaz Windows işletim sistemi ile birlikte Başarsoft harita, i-go yazılımını kullanıyor. Yüklü olan harita ise 2009.12 sürümü. Ama incelemelerime rağmen pek fazla değişiklik yok yollarda. En azından ben cihazı 1400 km'lik bir mesafede denedim ve nerdeyse değişen yol sayısı 5 tane falandır. Bu yönden harita beğenimi kazandı. Sesli uyarılar sizi pek rahatsız etmiyor.
Cihazın açılması yaklaşık 20 saniye. Cihaz açıldıktan sonra ilk seferde uyduya bağlanması 15 dakikaya yakın sürdü. Sonraki denemelerimde 1 dakika kadar sürdü. Cihazı açtıktan sonra navigasyona geçişimiz için beklememiz gereken süre yaklaşık 10 - 15 saniye. Ekranı 3,5" diyorlar ama elimdeki full dokunmatik fotoğraf makinamın da 3,5" olduğunu göz önüne alırsam ondan biraz daha ufak kalıyor. Fakat bütün bunlara rağmen ekran fazlasıyla yeterli. Tam dokunmatik ekranın dokunuşlarıma verdiği tepkime ve her seçim sonucundaki animasyonlu geçişler güzel. Ve seçimlerin uygulanması gayet hızlı. Hani ben baya kullandım cihazı hiç "Aman yaa hadi açıl hadi." gibisinden bir cümle kurmadım. Performansı şüphesiz çok güzel. Yönlendirme sesinde bayan sesinden başka bir ses yok Türkçe olarak. Ses fena sayılmaz. Zaten istenildiği anda kapatabiliyorsunuz ve sesin derecesini ayarlayabiliyorsunuz. Ki araba içine ne kadar ses girse de navigasyonun sesini duyabiliyorsunuz. Rota belirlemek kolay. Gideceğiniz mahalleyi biliyorsanız direk mahalle adı giriş listeye dokunduğunuzda o isimdeki mahallelerinin listesi önünüze dökülüyor. Sonrasında sizde istediğiniz şehirdeki mahalleyi seçip sırasıyla cadde, sokak, kapı numarası ile seçimlerinizi tamamlıyorsunuz. Bu yönden kolay. Haa ben tam kapı adresini bilmiyorum derseniz. O civardaki bir eczaneyi seçip yolunuza devam edebilirsiniz. Rota seçeneklerinde kolay hızlı ekonomik gibi seçenekler mevcut ben sürekli en hızlıyı kullandım. Ve istediğim noktaya hiç zorlanmadan ulaştım. Yanlış yola girilmesi halinde 7 saniye kadar içinde yeni rota çiziyor. Fakat gidiş geliş olan bir yolda yanlış bir yöne girince çoğu zaman geri dön demek yerine yeni rotayı çiziyor ve sizi taa ilerden tekrar geldiğiniz yola sokup aynı yere getiriyor :) Burası biraz komik. Hani bana deseydi ki geri dön. Yolun uygun olduğu noktasından U dönüşü yapardım. :)

Neyse hareket halindeyken evela gün içinde gündüz modunu kullandım. Renkler falan gayet hoş ve belirgin. Ekran gözü yormuyor. Hava kararınca da bu modu kullandım ilk başta. Sonra gece moduna alınca ohh be dedim ne parlakmış ekran dedim kendimce. :) O yüzden geceleyin gece modunu kullanmanızı öneririm. Bu seçimleri isterseniz navigasyonun kendisi saate göre yapabiliyor. Manuel yapmak isterseniz de ekrana bir kez dokunmanız ve gece gündüz modlarından birini seçmeniz yeterli:) Navigasyon ekranında tek eksiklik olarak o anki saati görememek. Gideceğiniz güzergah üzerindeki benzinliklere ne kadar mesafede olduğunuzu gene hedef seçeneğinden "rota üzerindeki benzin istasyonları" seçiminden ulaşabiliyorsunuz. Navigasyon imleci yavaş hızlarda sizinle birebir hareket ederken 120 - 140 km hızlarda size yetişemiyor :) Bir saniye kadar geriden geliyor. "Adaya 200 metre kaldı" derken siz adaya girmiş oluyorsunuz bile :D Bu sizi gene de yanıltmıyor, çünkü ekranda herşey görülebiliyor. Ekranın sol alt kenarında; hedefe kalan km, varış saati ve kalan yolculuk zamanı an ve an yazıyor ve çok doğru gösteriyor. Lastiğimin patlaması sebebiyle hemen cihaza lastik tamir yazıp bu civarda seçeneğiyle arama yaptırıp en yakın lastikçiyi göstermesi ve yolda kalmamı önlemesiyle cihaz benden bir artı daha aldı diyebilirim. En yakın hastaneye ulaşmak, bulunduğunuz civardaki turistik bölgelere de gene çok basit bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Hız limitini aştığınızda "Hız sınırını aştınız" diye sizi uyarıyor. Bu ses çoğu kere söylendiği için can sıkabilir seçeneklerden bunu kapatabiliyorsunuz. Navigasyonda yol seçimlerini de yapabiliyorsunuz. Ücretli dönem ücretli asfaltsız yollar feribot otoyol gibi seçenekleri de güzergahınıza dilerseniz ilave edip en hızlı şekilde istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz :) Bilmediğiniz bir şehirde bu cihazla hiç kaybolmayacağınıza eminim. Ben kaybolmadım çünkü.

Cihazı ilk aldığım gün cam vantuzuna monte edebildiğim halde ertesi gün aynı aparata monte edemedim. dolayısıyla para lastiği ile cihazı tutuşturdum. :( Bundan başka eksiği de yok. Kullanım klavuzunu hiç okumadım. Yazılımın kendi içinde zaten nasıl kullanıldığı detaylıca aktarılmış. 5 dakika kadar buna göz gezdirmeniz yeterli olacak. Daha önce navigasyon nedir bilmeyen biri bile bu cihazda sizin yardımınızla hiç zorlanmadan istediği noktaya ulaşabilir. Arama yapması yani çok basit.

Kısa süreli duraklamalarda yemek molalarında cihazı uyku moduna almanız zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Böylelikle cihazın uyduya bağlanması için tekrar bağlan zorunda kalmayacaksınız.

Resimler konuya eklenecek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2010 16:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Eline sağlık, klavye gevezesi dostum:) Ben de IGO istiyorum :)

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2010 16:46 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:

Başarsoft - iGo - Windows
ise cihaz farketmez heralde abi :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2010 17:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
hero4262321 yazdı:
SynTheSizer yazdı:

Başarsoft - iGo - Windows
ise cihaz farketmez heralde abi :)

Tam olarak öyle.
Emin ol başka bir harita kullansaydın bukadar iştahlı ve mutlu bi şekilde anlatmicaktın ilk navigasyon deneyimini.

Bu arada bikere mahalle arasında girmem gereken yoldan girmemiştim ve aynen şöyle dedi. "müsait olan ilk yerde geri dönün"

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2010 17:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Bendeki Ndrive.. Sd karta da Primo yüklemeyi deneyeceğim. Yasal değil ama ne yapalım merak ediyorum. Sonuçta 2 yıllık başarsoft'un parasını bir şekilde ödedim :P

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2010 20:17 
Kullanıcı avatarı

Hakan abi bana da gidiş geliş olmayan bir yolda geri dön dedi ama o yolun ilerde dönüşü varsa illa ordan döndürecek seni :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: