Zaman: 28 Mar 2024 11:53

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 81 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014 13:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Colt teybin gücü birçok kullanıcısını tatmin etmeyebilir. Orijinal teybin üstünde RCA yani amfi çıkışı yok. Sadece 4hoparlörün çıkışı var. Hoparlör çıkışından DECK denilen sistemle ses düşürülüp amfiye sokuluyor ve amfiden tekrar yükseltilip hoparlöre veriliyor ama orijinal ses 3 kere işlem görüyor onun yerine aradaki 2 işlemi kaldırıp direkt amfide işlem görmesi için bazı araştırmalar yaptım. :)

Moderatör Mesut arkadaşımızın yardımı ile teybi pazardan aldığım çay kaşıkları ile söktüm :LOL:
Ardından azimli bir şekilde teybi tek tek sökmeye başladım. Adamlar küçük şeyin içine bir sürü parça sıkıştırmış.

Teybi sökünce üstündeki yükseltici entegrenin 45watt güce sahip olduğu ortaya çıkıyor, yaklaşık kanal başına 11watt veriyor. Aracın üzerindeki hoparlörler ise 15watt... Doğal olarak 30dan sonra ses istenilen kalitede kalmıyor ve distorsiyon yani bozulmaya uğruyor...

Yaptığım yüzeysel incelemede sesi cd-radyo-aux herhangi bir birimden alınıp 4kanal(ön sağ,sol; arka sağ,sol) ve bass, tiz olarak işleniyor. 4kanal son basamak olarak 45wattlık entegreye yani yükselticiye giriyor ve teybin çıkışı oluşuyor. 2. fotoğrafta beyaz soketin sağındaki yer makyajlı colt teyplerinde boş, oraya güzel bir soket ayarlanabilir veya rca kabloları oradan sağlamlaştırılıp çıkarılabilir. Teypten kablo çıkarmam kolay olacak.

Amacım ise yükselticiden önce sinyal seviyesinde(bir nevi kulaklık besleyebilecek kadar) ses çıkışı bulmak ve oradan amfiyi RCA olarak beslemek.

Entegre'nin datasheet'i: https://yadi.sk/i/JtolKId-afaRW

Teybin içinden işimize yarayabilecek fotoğraflar:
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp1.jpg
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp2.jpg
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp3.jpg
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp4.jpg
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp5.jpg
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp6.jpg
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp7.jpg

Mühendis adayı olarak bilgim yetersiz kalıyor, zaten bu konuda tecrübem de yok. Ama ortaya çıkacak fikirlere açığım :)

Oktay abimizin konu hakkında fikri:
asma yazdı:
Teyp içinden kablo çıkartmak için uygun noktalar:
Aşağıdaki resimin ortasında üzeri sarı şeffaf malzeme kaplı 4 kondansatör var.
http://i1196.photobucket.com/albums/aa4 ... /teyp6.jpg
C343 , C443 , C543 , C643 ve hemen yanında [472] 4 adet 4k7 direnç var.
Her birinin bağlantı noktasında uygun yerden RR RL FR FL hatları için blendajlı kabloyla teyp çıkışına RCA (dişi) konnektör çıkışı yapılabilir. Teyp , Amp. arası iki ucu erkek RCA kablo ile tesisat çekilirse faydası olur. (ayrıca st-by ve mute için kablo çekilerek power amp. kumandası teyp üzerinden sağlanabilir.)

Kolay gelsin.

Oktay abimizin de dediği gibi entegre üzerinde stand-by ve mute pinleri kullanılarak amfi kontrol sağlanabilir. Datasheet üzerinde onların açıklaması mevcut.

Amacımız gereksiz kablo, deck, işlemci masrafından kurtulmamız ve sesi tek seferde amfide işleme tabi tutup kaliteli bir sonuç elde etmek. :)

Edit: Şu anda elimde Pioneer GM-6500F amfi ve 2takım hertz dsk 165.3 var(sipariş verdim). Teyp içerisinden lehim vs. kalkışmadan amfinin hi level inputa teybin çıkışlarını bağlayabilirim ama kabloları kesip biçmek gerekebilir. Öte yandan bütün sistemi kendim kurmak istiyorum, bir nevi DIY amacıyla. temel teknik bilgim ve boş vaktim var. İnternette veya herhangi bir açıklayıcı belge güzel olur :) 1yıl sonra da olsa artık gerçekleştireyim şu işi.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

En son kaan20 tarafından 07 Eyl 2015 23:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2014 19:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Ankara'da bu sistemi yapabilecek birisini bulma vakti geldi o zaman.Yazışmaların hepsini anlatımlı olarak elektronikçiye anlatacağım.İnş yapabilecek düzeyde bir arkadaş bulurum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2014 19:17 
Kullanıcı avatarı

Hocam eğer gerekli temel bilgiye ulaşır ve maddi durumu ayarlayıp amfi alırsam işlemi gerçekleştireceğim. O zaman gerek fotoğraf gerekse video konuyu destekleyeceğim. Bu konuda herkese yardımcı olmaya çalışacağım...

Şu anda aracımın ön süspansiyonları değişecek, ayrıca son maganda saldırısından sonra aracımın sağ tarafında 3parça düzeltilip boyanacak. Onlar maddi olarak biraz yoracak. Onlardan sonra ilk işi güzel bir amfi ile bu fikri denemek olacak. Elimde hali hazırda 1set hertz dsk 130 var. Bir set daha alıp kapılardaki hoparlörleri yenileyeceğim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2014 00:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Çağkan
Araç: colt-lancer
Meslek: Çevre Müh.
Kan grubu: AB+
teknik konular açısından İST-Maslak 'da atölye solak var aletlerin içine girip isteklerine uygun hale getirdikleri bir kaç projelerini incelemiştim istersen onlara bir ulaş belki yardımcı olabilirler

çok güzel proje, ilgiyle takip ediyorum kolay gelsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2014 20:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ceyhun
Araç: 2013 Mitsubishi Lancer 1.6 Invite MT
Meslek: Sistem Destek Uzmanı
Kişisel fikrim bu işle hiç uğraşmamanız olacaktır :)

Bunun ilk sebebi ne yaparsanız yapın eğer o amfi kısmından çıkış alacaksanız kaliteniz düşük olacak. Yanlış okumadıysam 23W-26W çıkış alındığındaki THD değeri %10 seviyesinde. 5 Watt alırsanız kaliteli bir ses gelebilir ama bu bozulma frekans değiştikçe artarak devam ediyor. Yani 5 watt da bile yüksek bozulmalar meydana gelebiliyor.

Ancak preamp katından çıkış alırsanız sonuç biraz daha iyi olabilir. Şemada (görememiş de olabilirim) preamp katını göremedim. Buradan giriş yapılır ve çıkışını başka bir amp a verirseniz ses güzelleşir.

İyi bir ses için iyi bir radyo + amfi + hoparlör ve araca göre akustik ayarlamalarla güzel sonuç elde edilebilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2014 22:50 
Kullanıcı avatarı

csniper yazdı:
Kişisel fikrim bu işle hiç uğraşmamanız olacaktır :)

Bunun ilk sebebi ne yaparsanız yapın eğer o amfi kısmından çıkış alacaksanız kaliteniz düşük olacak. Yanlış okumadıysam 23W-26W çıkış alındığındaki THD değeri %10 seviyesinde. 5 Watt alırsanız kaliteli bir ses gelebilir ama bu bozulma frekans değiştikçe artarak devam ediyor. Yani 5 watt da bile yüksek bozulmalar meydana gelebiliyor.

Ancak preamp katından çıkış alırsanız sonuç biraz daha iyi olabilir. Şemada (görememiş de olabilirim) preamp katını göremedim. Buradan giriş yapılır ve çıkışını başka bir amp a verirseniz ses güzelleşir.

İyi bir ses için iyi bir radyo + amfi + hoparlör ve araca göre akustik ayarlamalarla güzel sonuç elde edilebilir.

Normal bir araç olsa uğraşmaz teyp alınır filan ama makyajlı colt teyp gayet fonksiyonel direksiyondan kumanda, konsolla bütünlük sağlıyor. yol bilgisayarını kontrol ediyor. Üzerindeki parçalar da panasonic, toshiba, nec çoğu japon firmasından oluşmuş. Üstelik her türlü ihtiyacı karşılıyor tek sıkıntı çıkışı yüksek değil. Biz de çıkışı ortadan kaldırıp pre amp ses alarak amfiye giriş yapmak için uğraşıyoruz. Oktay abimiz pre amp katından bahsetti ama tam olarak işi detaylandırmak lazım.

Konu tamamen pre amp üzerine dayalı. ben entegre öncesi sinyal düzeyi arıyorum, bulduk sayılır sadece kesinleştirip denemek kalıyor. Yoksa yüksek sesi düşürecek olsam konuyu bile açmaya gerek yok, deck filan halledilebilir veya pioneer speak level input yani araya tek takmadan direkt aracın teybini bağlanan amfileri var. a6604 modeli bunlardan biri. Ama sonuçta teypte 1. işlem görüyor, amfide tekrar işlem görecek onu da istemiyorum. Burada işin maddiyatından ziyade, Mesut'un da dediği gibi DIY(kendin yap) hastalığı ve bilgiyi tecrübeye dökmeye çalışmak. Bu işle uğraşacak vakti yaratırım, sıkılmam da böyle şeylerle uğraşmaktan...

Mesut, DIY daha çok değişik projeler için yapılabilir. Mesela devire göre değişen konsol ışıkları gibi. Burada ses üzerinden gittiğimiz için konunun yeri iyi gibi :ye:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014 23:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: emre
Araç: colt 1.5 amt instyle
Meslek: grefiker fotografçı
Kan grubu: arh+
arkadaşlar hani olurda deck çevirici takacak olursanız aklınızda olsun audiotec colta uymadı bozuktur diye 3 kere değişti fakat ma audio çevirici ilk seferde çalıştı.. ben aracıma deck çevirici ile kapalı kutu bass ve amfi koydum çok memnunum istediğim ses oluştu kapı hoparlörüne dokunulmadan amfim 5 kanal olduğunda belki 2 mid takarım ama belki. kapalı kutu bass lar tek vuruşluk uğultusuzdur ve kainleri küçük olabiliyor bagajımda az yer kapladığından tercih ettim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014 04:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Oktay
Araç: Colt Elegance AMT
Meslek: Tekniker
Kan grubu: 0Rh+
Nerede kalmıştık.
Resim yüklemeden link ekliyorum kusura bakmayın.
Bu teyp arka görüntüsü:
Resim
Bu da soketlerin yerleşimi ve bağlantı tablosu:
Resim
Biraz bahsedelim:
Anten soketinden bahsetmeye gerek yok, standart yapıda ve kullanıyoruz.
P901 kod adlı 14pinli siyah soket :) Besleme, hoparlör, aydınlatma gibi temel bağlantıları içeriyor.
J802 ise direksyon düğmeleri ve yol bilgisayarı ile haberleşmeyi sağlıyor. Ayrıca AUX girişi bulunuyor. (sanırım araç telefonu için bağlantılar da var)
DIN konnektörü ise kullanmadığımız, standart bir yapıda harici CD player bağlamak için mevcut.
Eart , şase , GND yada toprak değimiz hem besleme hem sinyaller için gövde ile akü - kutbunun bağlantı noktası.
*Kaan 'ın göderdiği resimlerde J802 konnektörünün 10. pininde (pcb üzerinde) MODE-SEL yazısı var. (mode tuşunun sinyali bu pinden aktarılıyor olabilir)

Daha önce line out çıkışı için öneride bulunmuştuk. Şimdi hepsini isimlendirebiliriz. (RR RL FR FL gibi) GND (eart) terminalinin olduğu yerden iki stereo kabloyla çıkış alabiliriz. (soru olursa ayrıntıya gireriz)
Bu işlemle ister, mevcut hoparlörleri (hoparlör değişse de aynı tesisatla) kullanıp amfi ve hoparlör ekleyebiliriz
istersek teyp amfisini iptal ederek kablo tesisatına müdahaleyle (tabi ki tüm hoparlörler değişecek) en az 4+1 ses sistemi kurabiliriz.

Teybi söküp atarsak yenisi işimizi görür mü?
Evet: Yüksek güçte daha kaliteli ses elde ederiz.
Hayır: Güçte önemsiz bir artış olcak, amfi eklemek kolay olacak. (ilave tesisat , amfi ve hoparlör demek)
Evet: Orjinal direksyon kumandası için adaptörler satılıyor. (yukarıdaki P901 i bile bozmadan dönüştürücüyle) Kolayca yeni teyp arkasına takılıyor. (Tabii çerçeve de almak gerekiyor)
Hayır: Mode tuşu halen iptal gözüküyor. (daha önce bir çözüm bulunmuştu bu iş için , daha pratiği için araştırma sürüyor. :unknown:
Bahsettiğim adaptöre örnek:
http://www.dynamicsounds.co.uk/mitsubis ... 004-2.html

Not: yukarıdaki bağlantı konnektörleri mitsularda ortak. Özellikle P901 sabit, adaptörler onlar için de var. Double din kullanıp direksyon kumandasından vaz geçen kullanıcılara duyurulur. ;)

Kolay gelsin.
İyi Bayramlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014 21:11 
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar bu işlemi yaptırabilecek birisini bulamadım ankarada kime gittiysem kolay olacağını düşündüğü için deck çevirici takmamı,kayıp yaşarsınız fakat amfiye giriş yapacağımız için o gücü tekrar kazanacağımı belirtti.Sizlerin bilgisini almak istiyorum.4 adet Vide black dead 345 watt 115 rms 16 cm kompenant takımı almayı düşünüyorum(araç lancer son kasa).Orjinal hoparlörleri çıkartıp bunları takacağım.Bu deck benim işimi görür mü.Bu kabinleri besleyebilir mi? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Elimde kapasitör(1 farat),amfi(sony Xplot 500w) baş parmak kalınlığında kablo ve japon sigorta vardır.Bass takmayacağım sadece 4 hoparlör.Şimdiden teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014 07:39 
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
arkadaşlar bu işlemi yaptırabilecek birisini bulamadım ankarada kime gittiysem kolay olacağını düşündüğü için deck çevirici takmamı,kayıp yaşarsınız fakat amfiye giriş yapacağımız için o gücü tekrar kazanacağımı belirtti.Sizlerin bilgisini almak istiyorum.4 adet Vide black dead 345 watt 115 rms 16 cm kompenant takımı almayı düşünüyorum(araç lancer son kasa).Orjinal hoparlörleri çıkartıp bunları takacağım.Bu deck benim işimi görür mü.Bu kabinleri besleyebilir mi? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Elimde kapasitör(1 farat),amfi(sony Xplot 500w) baş parmak kalınlığında kablo ve japon sigorta vardır.Bass takmayacağım sadece 4 hoparlör.Şimdiden teşekkürler

Orjinal hoparlörlerin özelliklerini tam bilmiyorum. Orjinal teyp 4X26W rms çıkış verir, vide black ise 115W rms ve min. 55W önermiş.
Xplod 500 ise 4X50W rms verebilir. Düşündüğünüz hoparlöre uygundur. (az değil, çok değil)
Orjinal hoparlörünüz >50W rms gücündeyse teyp çıkışını xplod amfinizin hi level input girişine (ek cihaz bağlamadan) takabilirsiniz. (bu iş için bir soket çevirici kablo yada biraz kesip ekleme işlemi gerekebilir)
Sonuçta iki katı güçte daha temiz ses elde edersiniz ama ses iki katına çıkmaz. :unknown: (bir buçuk iki kat arasında artış hissedersin)
Kapasitör ve çok kalın kabloya gerek yok.
Orjinal hoparlörlerin özellikleri önemli. Düşündüğün hoparlörler için: "Sensitivity : 90 dB" şeklinde bir değer verilmiş. Orjinalinde bu değer 85dB ise yalnızca hoparlör değiştirerek bile ses artışı hissedilir seviyede olur.
İşin kötü tarafı tam güçte seste bozulma oluyorsa (teyp içindeki amfiden kaynaklanan türde bozulma) daha verimli çalışan hoparlörde bu bozulma daha net belli olur. ;)

Bu arada hi level input pek çok amfide vardır. Biz yükseltilip bozulan sinyali uygun şekilde düşürüp tekrar daha fazla yükseltmek istemiyoruz. Bu işlemde kayıp ve tekrar kazanma yok, sesin ard arda işlenip bozulmaya devam etmesi söz konusu.
Teyplerimizde olmayan line out çıkışını eklemeyi bu yüzden istiyorduk. Teyp amfisine girip bozulmadan önceki sinyale ulaşmak. :good:
Bir de teybin arkasındaki boşluğa sığacak bir amfi olsa da tesisat ile uğraşmadan kendimiz monte etsek süper olacak. :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014 16:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: emre
Araç: colt 1.5 amt instyle
Meslek: grefiker fotografçı
Kan grubu: arh+
arkadaşlar ma audıo deck çevirici ile arka hoparlorden siyal alınıp; 5 kanal sierra titanyum amfi . kapalı hava pıoneer 30cm bass ve evde boşta duran 1 çift mid takımını bağladım amfiden ayar yapılıp hıgh pass (hp) a aldım ve çok başarılı sonuç alıyorum tabi mid takımları daha kaliteli olursa dahada iyi olur. ilk etapta midleri takmadan subwoofer girişinden y kablo ile 3. ve 4. kanala ön kapıları giriş yaptık hatrı sayılır yükselme oldu fakat orjinal kapı hoparlörünün yanacağını düşünüp 1 çift mid takımı bağladım gerçekten tavsiye ederim . birde cd changer alsam tadından yenmez ha :) tesisat yapmayı düşünen arkadaşlara duyurulur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014 20:23 
Kullanıcı avatarı

Oktay bey, ben hala içinden sinyal alıp işlenmeden amfiye götürmekte kararlıyım. 1set hoparlörüm var. tek eksik amfi sanırım. amfi de biraz bekleyecek. Bu işi gerçekleştireceğim o zaman sizden iyi destek alacağım. Hesapta olmayan 4lastik değişimi biraz projeyi ileri tarihe attı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014 18:24 
Kullanıcı avatarı

Bu ürünü teyp içerisinden bağlayabilirmiyiz.Yani usb sd kart okurmu.Torpidoyada koydukmu masrafsız kaliteli müzik dinleriz galiba.2 adet sipariş geçtim.Gelince devrelerini vs paylaşırım.

En son blackberry06 tarafından 07 Ara 2014 21:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014 18:25 
Kullanıcı avatarı

Hepsi aşağıda yazıyormuş zaten :))))

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014 00:22 
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
http://www.ebay.com/itm/251684607689?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Bu ürünü teyp içerisinden bağlayabilirmiyiz.Yani usb sd kart okurmu.Torpidoyada koydukmu masrafsız kaliteli müzik dinleriz galiba.2 adet sipariş geçtim.Gelince devrelerini vs paylaşırım.

:vauv:
Colt için harika olur. Teyp altındaki boşluğa güzel bir işçilikle montajı yapılırsa aux girişi ile kullanılır.
Ya da torpidoda gözden uzakta ama uzaktan kumanda kadar yakın olur. (aux mevcut her araç için)
Umarım ses kalitesi de iyi olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014 01:53 
Kullanıcı avatarı

Bende aux yok.bluetooth system vs diyor.acaba aracın bluetootuna baglatabilirmiyim kablo vs kullanmadan urunler gelsinde buradan paylasirim bilgileri.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2014 19:15 
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
Bende aux yok.

Eski Colt larda aux yok (opsyonel) yenilerinde var.
Pikaçu kasada arkada sokette yeri belli, 3 kabloyla AUX bağlantısı yapılıyor ve teyp üzerinden tuşa basarak AUX girişi seçiliyor.

Şimdi gelelim senin Lancer a teyp modeli nedir, tuşlarla AUX seçiliyor mu?
Ben bir link ekliyorum burada modeller ve bağlantıları gösteriliyor:
http://www.ertasvc.ru/bd/MITSUBISHI.htm

Mesela MITSUBISHI DY-3W69U-2 modeli için:
http://www.ertasvc.ru/tovar/2261.htm
18pin (P801) konnektöründe 7-8-16 nolu pinler AUX R , GND ve L olarak belirtilmiş.

Caner alacağın modül, akıllı telefonla tanışıp bluetooth üzerinden şarkı gönderebilir ve çalarken sesize geçebilir diye umuyor ve bu kadar ucuz ürün için hevesleniyorum. :good:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2014 12:35 
Kullanıcı avatarı

biraz geç dönüyorum kusura bakmayın modül henüz gelmedi.Benim orjinal teyp zaten DY-3W69U olan model.Dediğiniz gibi aux girişi arkasında varsa yani soketleri vs aux kısmına bağlantı yaptırıp 10 numara müzik dinlerim diye düşünüyorum.bağlantılar vs yapılırken fotolar ile size bilgi vereceğim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2014 18:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erman
Araç: Cz3
Meslek: Yazılım
eski kasa colt için usb girişi elde etmek mümkün değil mi?

şu ürünü alsam usb kullanabilir miyim fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

http://www.ebay.co.uk/itm/Data-Mode-Cab ... 5d4b1d7ed0

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2014 05:38 
Kullanıcı avatarı

Erman o ürün bir markanın bir çok modeliyle uyumlu gözüküyor. Bizim ana ünite ile uymayacaktır.
Ayrıca o usb portuna harici cihaz bağlayıp Mp3 dinleyebileceğinizi düşünmüyorum. (kendi haberleşme hattı için olabilir)

Eski kasa Colt için aux girişi (sokette) opsiyonel olarak mevcut. Serviste +200Liraya çakmaklığın bulunduğu pilastik kısım değiştirilerek veya kendiniz 5-10Liraya yapabilirsiniz.
Bu aux girişine usb girişli Mp3 player takarsanız usb giriş elde edersiniz.
Çakmaklığa da usb soketi olan adaptörlerden taktınızmı, istediğiniz zaman Mp3 playerinizi şarj edersiniz. ;)

Caner'in alacağı kart, teyp altındaki boşluğa güzelce monte edilirse dadından yinmez. Yok ben görünmesin istiyorum derseniz, bir boşluğa (veya torpido gözüne) gömün. :D O boşluğa kumandasını bırakırsınız. Üzerindeki kart yada usb bellek te ne yüklüyse çalsın dursun. ;)

Kolay gelsin.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 81 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye