Zaman: 28 Mar 2024 12:36

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2011 16:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan
Araç: 2015 Attrage CVT Plus
Meslek: Yazılım
Arkadaşlar merhaba;

ben işin içinden çıkamadım birde sizlere sormak istedim. sıfır aracımı alınca boya koruma ve koltuk koruma hediye verdiler. aslında ilk düşüncem araç zaten sıfır ne boya koruması? diyordum zaten kendi cilası var sonuçta....araştırırken kimiside diyorki boya zarar gördükten sonra neyini koruyacaksın? aracı sıfır alınca boya koruma yapılması gerekli diyor..
kimiside boya korumada pasta gibi 1 kat orjinal cilandan alır kendi cilasını üzerine atar neden orjinal cilasını mahvedeyim diyor. bende ne yapacağımı şaşırdım açıkcası.

yoksa diyorum hediye kuponum dursun yaz başında götürüp ozamana kullanayım. şimdiki kış koruması içinse sadece meguiars nxt 2.0 alıp kendim uygulayım kışı atlatayım..
sonra bakıyorum konulara kendiniz yapmayın dalga dalga iz kalır diyorlar. polisaj makinası alıp yapın diyorlar. makinayı alıyım diyorum onuda kullanamazsın boyayı aşındırırsın diyorlar.

e kardeşim napacaz şimdi?

boya koruma sıfır araç için gerekli mi? gereksiz mi? 6 ay sonra yaptırmak daha mı mantık lı?

sıfır araca meguiars cila-wax uygulamak ne kadar doğru? doğru ise elle yapmak ( kendi pedi ile ) ne kadar doğru?

usta arkadaşlarımız var boya konusunda onlar yardımcı olurlar heralde...şimdiden cevaplar için teşekkür ederim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2011 17:10 
Kullanıcı avatarı

yok para vermeyeceğim vedat hediye kupon verdiler ama sıfır araca yaptırmak mantıklı mı değil mi onu çözemedim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2011 18:33 
Kullanıcı avatarı

Bu arada nano koruma ekletirsem bu işleme 150tl imiş. 5 yıl garantili 6 ayda bir gidip sadece yıkama parası ( 30tl ) verip
bu işlemi 5 sene ücretsiz yaptırabilirmişim. boya koruma 3 katman nano 5 katman oluyormuş?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2011 22:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: Ford
Meslek: Kamu
F1 professional deki uzun saçlı eleman işten iyi anlıyor. Ben nano olandan yaptırmıştım, dıştan bakıldığında bir fark yok gibi. Ancak araca kuş pislediğinde filan anlıyorsun farkı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2011 23:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Sıfır km araca boya koruma yapılır. Boya koruma kelimesini açalım.

Bir kere ben olsam araca polisaj makinesi değdirmezdim. Netekim makine sadece aşındırıcı ürünler için ve çizikleri yok etmek içindir. sizdeki sıfır olduğuna göre gerek yok.

En iyi koruma yöntemi.. Katı wax ile incecik wax (cila) sürüp 20 dakka sonra silmektir. Kile bile gerek kalmayabilir.

Tavsiyem Finish Kare 1000p alıp. 2 kat sürmeniz. Bahsettiğim ürün konserve kutusundadır ve belki 100 uygulamaya yetecek kadardır. Elle uygulanır. Sıvı değil katı olduğu için arabaya margarin sürer gibi incecik sürüp mikrofiber bezle silersiniz. 4-6 ay korur.

Nano ürünler için şunu söyliyim. Bu ürünlerin gerçeği 50ml-100ml lik şişelerde satılır. İçinde aktivitörü de vardır. Aktivitör sürülünce koruma kitlenir. MARKETLERDE SATILMAZ!. üzerinde nano yazan her ürün nano değildir. Her cila da cila değildir.

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2011 00:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fırat Ilgazlı
Araç: Colt 1.3 elegance amt Hematit gri
Meslek: ÖĞRETMEN
Kan grubu: Arh-
umarım konuyu saptırmam ama birşey sormak istedim şimdi bayramda düğün yapmayı düşünüyorum bunun için arabayı şu gruplu sitelerin birinden ucuz pasta cilacılardan bi kampanya yapayım diyorum üstüne birde kendim cila atayım diye düşündüm ne dersiniz acaba

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2011 09:23 
Kullanıcı avatarı

peki sizce 30 lira verip bu boya korumayı yaptırayım mı? yoksa kendim gibi megarius nxt 2.0 alıp kendim mi uygulama yapayım?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2011 09:33 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
_opeth yazdı:
para vermeye gerek yok beleşse yapılır ama :)

???

aslında parası çokta önemli değil önemli olan bu ilk günkü parlaklığını ve tazeliğini korumak ama tabii 3M'e gidip 750 lirada veremem :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2011 11:50 
Kullanıcı avatarı

Ozaman götürüp ücretsiz boya korumayı yaptırıyım sonra bir nxt alıp kendim üzerinden geçeyim en iyi böyle olacak galiba

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2011 09:33 
Kullanıcı avatarı

Dün götürüp yaptırdım arkadaşlar boya korumayı iyide oldu aslında ama şahsi görüşüm. bedava kuponum olmasa götürüp yaptırmam öyle 300-400 lira verilecek bir işlem değil.
kendimde yapabilirim. zaten bundan sonrasına dediğim gibi Collinite 915 yada Megauris nxt alıp kendim en geç 2 haftada bir cila atacağım tamam işte mis gibi ohhh :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2011 10:41 
Kullanıcı avatarı

bu arada arkadaşlar boya koruma işleminden 5 gün sonra FK1000p aldım meguaris ped aldım ve kendim uygulama yaptım ki sormayın. boya koruma falan hikaye oldu yanında boya koruma yapılmış hali ile yıkadığım için biliyorum. su yüzeyde %70 tutunamıyordu güzeldi. fakat FK1000 uygulamadan sonra su %90 üzerinde kalmıyor ve acayip araç parladı. ürünü kullanalı 1 ay oldu hemen hemen hala süper koruma sağlıyor boyaya dokununca elim kayıp gidiyor bende buna bayılıyorum. ürünün sevdiğim diğer bir yönüde üzerinde köpek balığı resmi olması :)

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2011 11:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
_opeth yazdı:
hacı pastaya çizik olmadığı sürece girmemek lazım boyayı inceltir

Fk1000p aşındırıcı polish değil. Bildiğin katı wax (sealent).. o yüzden boyaya hiç bi zararı yok. 2 kat uygulayınca kaportaya cam kaplama yapmış gibi oluyor. Benim kaputta var şuanda NXT çoktan yok oldu ama FK hala hayatta..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2011 12:19 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
_opeth yazdı:
hacı pastaya çizik olmadığı sürece girmemek lazım boyayı inceltir

Fk1000p aşındırıcı polish değil. Bildiğin katı wax (sealent).. o yüzden boyaya hiç bi zararı yok. 2 kat uygulayınca kaportaya cam kaplama yapmış gibi oluyor. Benim kaputta var şuanda NXT çoktan yok oldu ama FK hala hayatta..

aynen...ve güzel tarafı finish kare kusma yapmıyormuş yani istersen üst üste 5 kere uygula hiçbir zararı yok
araştırdığıma göre NXT de çok iyiymiş ama etkisi 1-2 ay sürüyormuş FK için 6 ay 915 için de yine 6 ay kadar korumayı rahatlıkla yapıyor diyorlar. bu arada 915i üst üste uygulayamıyormuşuz heralde.
ben fk1000i stoplara farlara hatta jantlara bir uyguladım. artık jantlar eskiye nazaran daha rahat temizleniyor.
fk1000den bayağı memnun kaldım. havalar azıcık düzelince hemen 1 kat daha uygulayacağım. sonrada haziranda falan 1 kat daha. :)

Alıntı:

Parlaklık vermesi aslında asıl görevi değildir. Boya koruma görevi yapar asıl olarak. Waxlı yüzey daha zor kir tutar, daha kolay temizlenir.

Temel olarak havadan gelen kirlerden, trafik kirinden boya tabakasını korumaya yarar, su itici - hidrofobik özellik kazandırır boyaya, waxlar carnauba (doğal bir balmumu) içerirken aynı işi yapan sealantlar sentetiktir...

Waxın fiziksel kalınlığı 25-30 Nanometredir

Boya ise fabrikasyon olarak 120 mikron kalınlığındadır, bunun 40 mikronu genelde verniktir (clear coat).

http://img138.imageshack.us/i/unprotectedpaint1aw.jpg

http://img15.imageshack.us/i/protectedpaint7bw.jpg

Waxlar hafif alaşım jantlara da uygulanabilir, uygulama sonrasında janttan balata tozlarının daha kolay temizlenmesine katkısı olur, keza stop lambaları, farlar ve kapı eşiklerine de sürülmesi önerilir...

Yılda en az 2 kez wax uygulamak faydalıdır....

Yeni alınmış araca da wax uygulanır, bu sayede boyaya su itici özellik kazandırılır, kolay temizlenir, parlar, daha az kir-toz, su-kireç lekesi tutar

Sadece yeni boyanmış yüzeye en az 60 gün wax uygulanmaz, bu sürede boya gaz çıkararak kurur. Havayla teması kesilmesin diye wax ya da sealant sürülmez.

Waxlar elle uygulanır, süngerle yüzeye çok ince tabaka yayılır, 5-10 dk kuruması beklenir, sonta temiz bi mikrifiber bezle silinir, tüm işlem 1 saat sürmez bile...

İyi bir wax olarak isim yapan Collinite, FinishKare 1000P, Megiuars NXT Tech Wax, Dodo, Victoria gibi ürünler en çok rağbet görenleridir.

ALINTIDIR

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 00:54 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
eee hacılar yazmışsınız maaşAllah da beyaz araçlar için bir fark var mı uygulama ya da mazlzemede....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 13:06 
Kullanıcı avatarı

bacey yazdı:
eee hacılar yazmışsınız maaşAllah da beyaz araçlar için bir fark var mı uygulama ya da mazlzemede....

cihatım burada amaç aracın orjinal boyasını senelerce aynı temizlikte parklaklıkta tutabilmek. yani beyaz siyah kırmızı farketmiyor önemli olan aracın boya katmanına inmeden cilanın üstüne 1 kat daha tabaka oluşturup çiziklerin pisliğin boyaya kadar inmemesini sağlamak. güneşin zararlı ışınlarından aracı korumak. velasılkelam işe yarıyor :D bi antalya kaçamağı daha yapmak için fırsat kolluyorum öyle olursa müsait yer ayarla gerisine karışma ürünler benden :D haber ederim sana :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 13:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: ergün
Araç: Astra H
Meslek: memur
Kan grubu: arh+
ercan_wrc yazdı:
bu arada arkadaşlar boya koruma işleminden 5 gün sonra FK1000p aldım meguaris ped aldım ve kendim uygulama yaptım ki sormayın. boya koruma falan hikaye oldu yanında boya koruma yapılmış hali ile yıkadığım için biliyorum. su yüzeyde %70 tutunamıyordu güzeldi. fakat FK1000 uygulamadan sonra su %90 üzerinde kalmıyor ve acayip araç parladı. ürünü kullanalı 1 ay oldu hemen hemen hala süper koruma sağlıyor boyaya dokununca elim kayıp gidiyor bende buna bayılıyorum. ürünün sevdiğim diğer bir yönüde üzerinde köpek balığı resmi olması :)

Resim

ercan hocam bu ürünün nereden bulabilir ve fiyatı nedir?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 13:19 
Kullanıcı avatarı

Ergün'üm anavatanındasın zaten :) Türkiyede bu ürün yok sadece tek biyer getiriyor oda İstanbulda erdem boya diye biryer. netten bakarsan görürsün. ben oradan sipariş ettim. çok ilgili arkadaşlar aynı gün kargoya verip gönderdiler. bunun yanında meguaris ped ve plastik aksam için koruyucu aldım 100 liraya mal oldu ama kargoda ücretsize geldi. ürünün fiyatıda 75 lira civarıydı. ama kesinlikle tavsiye ederim. kullanıp memnun olmayan yoktur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 13:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: ergün
Araç: Astra H
Meslek: memur
Kan grubu: arh+
eyvallah yarın bi aksilik olmazsa gidiyorum şu erdem boyaya :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 14:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: koray
Araç: colt amt 2009 yeni kasa
Meslek: turizmci
Kan grubu: 0rh+
100 tl ye nano boya koruma ürünü de alabilirsin aracın da daha uzun süre boya koruma sağlar...ben uzun süre istemiyorum her ay bi glaze atarım üstüne de cila çekerim dersen uygun bir ürün fk 1000p :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 15:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökhan
Araç: 2011 Colt AMT
Meslek: Akademisyen
koray hocam,
bu nano koruma kitinin bir linki varmı acaba önerebileceğin? az önce bir koli sipariş verdim erdem boyadan, batmışken tam batayım :kır:
selamlar...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: