Zaman: 28 Mar 2024 21:27

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2012 22:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: E.Serkan
Araç: Colt 1.3 Invite 2010
Meslek: Pazarlama
Kan grubu: BRh+
Selamun Aleyküm arkadaşlar.

Uzun zaman önce aldığım "Dent Out Kaporta Ezik ve Göçük Düzeltici Tamir Kiti" ni nihayet kullanma fırsatını buldum ve hemen sizlerle paylaşmak istedim. Aslında kullanımı çok basit, anlatmama gerek bile yok diyebilirim ama yine de forumumuzdan birinin denemiş olduğunu görmeniz açısından fotoğraflarla kısa bir anlatım yapayım istedim.

Öncelikle ürünü hepsiburada.com dan satın aldım;
http://www.hepsiburada.com/liste/produc ... OTCTN17335

Ürünün resmi şu;
Resim

Göçüğü düzeltmeyle uğraşmaktan çok fazla ayrıntılı fotoğraf çekemedim, şimdilik bunlarla idare edeceğiz. Bu arada en baştan uyarayım, ürünün videosunda gösterildiği şekilde kullanmayı denememenizi tavsiye ederim. Videoda vana yı komple sıktığınızda, aracınıza silikonla yapıştırdığınız ufak yuvarlak kafa nın kendi kendine tak diye bir sesle çıktığı görülüyor. Fakat 3 sefer denememe rağmen böyle birşey olmadı, nasıl çıkarttığıma anlatımda değineceğim.

İlk olarak aracımdaki göçüğü göstereyim, nasıl olduğu hakkında hiçbir bilgim yok. Benden önceki sahibinden kalma bir hasar. Birkaç kaportacı ve servise götürdüm, düzeltme işleminden sonra parçayı komple boyamayı teklif ettiler, ben de ne kadar kötü olabilir ki diyerekten bu işe kalkıştım :)

Resim

Fotoğraf çekemediğim kısmı anlatayım.
Paketin içinde klasik bir silikon tabancası ve 2 adet silikon çubuğu mevcut. Çubuğu tabancaya takıyoruz ve tabancayı da prize bağlayıp silikonun erimesini bekliyoruz (yaklaşık 3-4dk). Göçüğün olduğu alanı önce ıslak sonra kuru bir bezle güzelce temizliyoruz. Daha sonra göçüğün merkezini pastel boya ya da aracımızın boyasına zarar vermeyecek herhangi bir kalem ile işaretliyoruz. Düzeltmek istediğimiz alanın boyutuna göre 2 ya da 3 adet farklı boyutlarda başlık mevcut, uygun olan başlığı seçiyoruz ve erittiğimiz silikonu bu başlığa sürerek bekletmeden direkt olarak işaretlediğimiz merkeze yapıştırıyoruz. Merkezden kaymaması için ilk 30sn kadar elimizle tutuyoruz ve sonrasında toplamda 3-4dk bekliyoruz.

Resim

Bekleme süresinin bitimi ile çektirme için hayati önem taşıyan aparatımızı buraya monteliyoruz ve yavaşça vanayı çeviriyoruz.
Vanayı çevirirken bir yandan da göçüğün ne kadar düzeldiğini gözlemleyelim (Aksi taktirde kaportanızda benim yaptığım gibi ufak bir çıkıntı yapabilirsiniz)
Resim

Vanayı yeteri kadar çevirdik. Şimdi de bir 30sn kadar bekliyoruz ve vanayı söküp, sonrasında çektirme aparatını çıkarıyoruz.
Resim

Şimdi geldik en dikkatli olmamız gereken hususa, silikonu kaportadan ayırmak.
Kendi deneyimlerimden bahsedeyim; ilk olarak kaynama derecesindeki suyu yavaşça silikonun üzerinde gezdirdim ama çubuğu çektiğimde silikonun bir kısmı kaportada kaldı ve parmağımla, mikrofiber bezle sıcak su dökerek masaj yaptım. 4-5dk sonunda tüm silikon izlerinden kurtuldum. Ama baktım böyle uğraşmakla olmayacak, suyu çok sıcak yapmak yerine silikonu kaportadan çekerek çıkartmamı sağlayacak yumuşaklığa getirecek kadar hafif sıcaklıkta su kullandım (Yine de, elinizi içine sokamayacağınız kadar sıcak.) Suyu silikonun üzerinde çok gezdirmedim ve döker dökmez çubuğu çekerek çıkarttım. Böylece silikon sıcak suda kendini kaportanın üstüne bırakmak yerine, hafif yumuşayarak komple çıkıyor.

Ve sonuç,
Resim

İlk denemeye ve 10-15liralık bir ürüne göre bence çok iyi bir sonuç. Bir bölgede aşırı çekmemden dolayı çok ufak bir çıkıntı oldu ama bence ürünün tanıtımındaki videoya göre uyguladığım için oldu. Aracımda başka göçükler olsa mutlaka bunun üzerine biraz daha deneyim kazanır ve çok daha iyi sonuçlar çıkarabilirdim.

Soru ve sorunlarınız için konuya abone oluyorum,
Herkese iyi forumlar..

Benim 2. Oğlum : )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2012 13:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Güzel ve faydalı bir konu olmuş emeğin için teşekkürler :) Resimlerle de renk katmışsın.

Benim merak ettiğim çok sert bir kısmı çekebilir miyiz?

Çünkü ben aracı park ederken ağacın alt kısmı genişlediği için dikkat etmediğimden, sağ arka çamurluğun ön kısmını göçürttüm. Ayrıca ağacın altı beyaz boyalı olduğu için, beyaz boya bulaştı. Bunu halleder mi sence?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2012 13:31 
Kullanıcı avatarı

Rica ederim :)

Çekme aparatının 2 ayağını sağlam bir zemine, tam oturtabilirsen istediğin sonucu elde edebilirsin bence. Önemli olan ayaklarla göçüğün aynı doğru üzerinde olması. Ve tabii yine söylediğim gibi ayakların sağlam bir şekilde, tam oturması gerekiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012 20:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Aytaç Bingöl
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6 A/T
Meslek: Mercedes Benz TURK
Kan grubu: 0RH+
Benim kapidada hafif bir gocuk var. Vedat buralardaysa onada gostermistim.ben o gocuk icin kullandim fakat tam kaportayi cekecekken ayak cat diye kendini birakiyor.dediginiz gibi kaporta temizlik islemini yapmama ragmen olmamisti.siz masallah fazla bile cekmssinz:grin:

Tapatalk 2 ile mobil cihazımdan gönderildi.

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012 20:14 
Kullanıcı avatarı

:) cokugun fotografını gorme sansımız var mı ve setın markası neydı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012 20:31 
Kullanıcı avatarı

Markasi pops a dent.resim detayli olarak su anda yok ama kapida kucuk bir gocuk.

LANCER

En son Fullah tarafından 26 Haz 2012 20:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012 20:35 
Kullanıcı avatarı

Sert bir bolgede degilse cekmesi gerek aslinda. Silikonu mu az surdun acaba.. Fotografta benim surdugum gibi sagdan soldan fiskirmis miydi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012 20:49 
Kullanıcı avatarı

Aynen oyleydi.tam gelecek kaportayi cekiyor goruyorum ama tam o an caat edip birakiyor.bende attim bir kenara denemedim daha:grin:

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012 22:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan
Araç: 2015 Attrage CVT Plus
Meslek: Yazılım
Serkan hocam çok güzel açıklamışsın bende alıp denemek istiyorum ama kafamda 2 tane soru işareti var.

1)Benim göçük kapı çarpmasından olmuş ve çok küçük şöyle tarif edeyim bilgisayarların USB girişini düşünün aynı onun büyüklüğünde ve boyuna uzun sizce bu kadar küçük göçükleri çeker mi?

2)Boyaya herhangi bir zararı olma durumu varmı? silikon çabuk çıkıyor mu? ve kaportayı fazla çekme durumu nasıl olabilir aklım karıştı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2012 15:49 
Kullanıcı avatarı

Küçük göçükleri çekeceğini sanıyorum, yalnız göçük olan kısmın boyasında çatlak, incelme vs olmaması gerekiyor ki çekerken komple boyayı almasın.
Onun dışında araştırdığım kadarıyla boyaya hiçbir zararı yok. Silikonu anlattığım şekilde çıkartırsanız çok basit çıkıyor, ilk seferde beceremediğinizi düşünürsek (ki bu normal), sıcak su ve bir mikrofiber bez ile masaj yaparak 4-5dk da çıkarabiliyorsunuz.
Kaportayı fazla çekme durumu şöyle oluyor. Ben ürünün videosunda gördüklerimi uyguladım. Videodaki olay şu; silikonu sürüp yapıştırıyorsunuz, mekanizmayı geçirip vanayı sıkmaya başlıyorsunuz. En son vana tamamen sıkıldığında taak diye bir sesle silikonla yapıştırdığınız uç, hem kaportadan ayrılıyor hem de göçük sıfır seviyesine geliyor.
Ben de böyle yapmaya çalıştım, silikon kaportayı bırakmadı ve fazla çektirmemden dolayı yükselti oluştu.
Ama aynı göçüğün sağındaki ve solundaki uzantılarını çektirirken, gözle kontrol ederek vanayı sıktım ve sıfırlandığı zaman sıkma işlemini bırakıp gevşetmeye geçtim, böylece ilk olanın haricinde hiçbir çıkıntı olmadı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2015 17:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sezgin
Araç: Outlander Turbo
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0Rh+
Harika bi paylaşım olmuş.
Elinize sağlık.
benim tavanda sunroofa yakın sayılabilecek bir noktada baş parmağımdan biraz büyük bir çökük var.
Bu yöntemi muhakkak deneyeceğim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2015 22:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: 2012 colt 1.3 AMT
Meslek: Fotoğrafçı
Bu aparati eski aracimda bende kullanmıştım. Sert köşeler, macunlu ve boyali yuzeylerde kullanmamak
gereklyor. 3cm capindan küçük gocuklerde basarili degil maalesef. Son olarak o silikonlu cubuklarin
uzerine kolonya dokerseniz yapistiklari yerden cok cabuk cikiyorlar

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: