Zaman: 28 Mar 2024 14:00

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012 20:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sinan ADALI
Araç: Colt
Meslek: Teknisyen
Merhaba arkadaslar ,

Bu ay arabama 2 ciladan birisini yapma fırsatım var sizden bu konuda fikir vermenizi rica ediyorum. Birisi normal pasta-cila diğeri ise teflon cila. Hangisini yaptıracağıma karar veremedim. Ama aracın kaportasında uzun yol yapmaktan olusan hare'ler siyah noktalar bazı yerlerde sürtmelerden mevcut matlaşmalar var. Tavsiyelerinizi lütfen esirgemeyin.

Az cok ikisi arasında ne cok fark var biliyoruz. Ben yinede bilmeyen arkadaslarımız yani forumda yeni olanlar için küçük bir açıklama yapmaktan çekinmiyim.

Pasta : Otomobil boyasının üstündeki derin olmayan çiziklerin,ufak soyulmaların ve hafif güneş yanıklarının giderilmesi için kullanılır
Cila : otomobil boyasının üstündeki gözle görülmeyen kir parçacıklarının temizlenmesini sağlar.Pasta işleminden sonra özel cila bezi ile uygulanır.

Teflon cila : Nano teknolojisi ile üretilen ürün araç yüzeyinde kalıcı bir parlaklık cam görüntüsü oluşturur. Yıpranmış, boyası solmuş araçların ilk günkü ışıltısını kazanmasını sağlar. Yüzeyi kirleten maddelere karşı kaplama oluşturur. El ve makine ile uygulanabilir.

Not: Tanımlar alıntıdır.

Saygılar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012 21:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Valla mobilden ne kadar yazsak eksik kalır. Bir kere teflon cila ve pasta cila 2 farklı alternatif gibi sunulmuş bu yanlış.

Ayrıca teflon cila nano falan da değildir. Gerçek nano ürünler 25ml gibi minicik şişelerde satılır ve genelde yanında bir de aktivitor madde verilir. Böylece reaksiyona girer.

Pasta,cila gibi tabirler de çok genel tabirler. Yani cila var, cila var.

Aracinizda hare varsa önce boyaya işleyen kirleri kil yada iron x gibi ürünlerle temizlersiniz, ardından asindirici derecelerine göre kaliteli bir polish ürünü yani pasta seçer,yine uygun bir makine ve pad ile uygularsiniz. Şimdi çbs de pastadir, menzerna da pastadir. Ama arada dünya kadar kalite farkı vardır.

Eğer ağır asindirici uygulanırsa hare kalabilir,bu kez daha hafif bir ürünle finish yapılır. Böylece boya artık cila ile korumaya alınabilir.

Cila kısmı yapılan işlemin ömrünü belirler. Sonax, turtle wax gibi market ürünleri ile inanın çok birşey almazsiniz. O yüzden gerçek nano g technic gibi... Yada katı wax öneririm, collinite, finish kare gibi..

Sonuç olarak sorunuza cevap vermek için, hangi ürünler uygulanacak, nerede uygulanacak, kim uygulayacak, kaça uygulayacak? Eğer bilirsek net cevap verebiliriz,yoksa bana kalırsa size böyle 2 seçenek sunan bir yerde ben arabamı bile yikatmam..

sent by Xperia Neo V

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012 14:24 
Kullanıcı avatarı

Yok bana 2 seçenek sunmadılar yanlis anladiniz beni :) Teflon cila dediğim carwax'ta yapılacak tabi ilk etapta boya temizlenecek vs gibi işlemlerde mevcut. Pasta-Cila'yı ise yakınımızın oto kuaföründe yaptırabilirim kullandıkları ürünlerde sölediğiniz gibi yaygın olan sonax - meguiars olma ihtimali yüksek. Tabi 2sini yaptıramayacağım için birinde karar kılmam gerek. Malüm 2side para tutuyor :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 19:14 
Kullanıcı avatarı

Teflon cila bildiğin polimer yapılı sentetik sıvı cila. Cila alttaki boya,vernik ve varsa polish işlemlerini korumak için yapılır. Carwax dediğiniz yer teflon cila yapicam diyorsa arabayı yikarlar ve sıvı cila sürerler o kadar. Teflon falan da hikaye..

Tanıdığınız yerde meguiars ürünleri kullanılıyorsa ve acele iş yapmayacaklarsa orada yaptırın. Meg finish polish leri var, kılcal cizikleri tek vuruşta alır,üstüne de katı - sıvı yada nano bir cila atsınlar. Oldu bitti.

sent by Xperia Neo V

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2012 21:51 
Kullanıcı avatarı

kesinlikle 2 seçenek bencede :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2012 16:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Rıza
Araç: 2001 Carisma 1.8 GDI Elegance
Meslek: Finans
Pastayı kendimiz amatör makineyle sağlıklı bir şekilde uygulayabilir miyiz? Bu konuda daha önce hiç tecrübesi olmayan bir kişi olarak soruyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012 19:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: demirhan
Araç: skoda
Meslek: öğretmen
alirizak yazdı:
Pastayı kendimiz amatör makineyle sağlıklı bir şekilde uygulayabilir miyiz? Bu konuda daha önce hiç tecrübesi olmayan bir kişi olarak soruyorum.

Amatör makine kullanışlı değildir sürekli dinlendirmke gerekir.Ben profesyonel kullanıyorum düğmeye bastıgımda işe başlamış kapattıgımda işi bitirmiş oluyorum.Profesyonel makineler 150 tl den başlıyor zaten bi kere alıyorsunuz o yüzden kafanız rahat etsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2012 01:31 
Kullanıcı avatarı

demirhan yazdı:
alirizak yazdı:

Amatör makine kullanışlı değildir sürekli dinlendirmke gerekir.Ben profesyonel kullanıyorum düğmeye bastıgımda işe başlamış kapattıgımda işi bitirmiş oluyorum.Profesyonel makineler 150 tl den başlıyor zaten bi kere alıyorsunuz o yüzden kafanız rahat etsin

Profosyonel makineler nasıl 150'den başlıyor?

Prof. mak. örnekler:

Makita, Hitachi

http://www.hirdavatmarketim.com/Polisaj ... R-491.html 515tl

http://www.hirdavatmarketim.com/Polisaj ... R-487.html 577tl

http://www.hirdavatmarketim.com/Polisaj ... -1821.html 515tl

Eski Colt'çu..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi