Zaman: 29 Mar 2024 00:10

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Elimizdeki malzemeler
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2012 00:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Üzeyir
Araç: 2009 COLT 1.3 INVITE AMT
Meslek: öğretmen
rebeldeath yazdı:
üzeyir hocam fotograflar nerde :)

İşlem bittikten sonra çekmeyi unuttum eve gelince aklıma geldi çekmek. Öyle pek detay fotoğraf çekemedim. Detay gösterecek de makinem yok :)
Fikir vermesi açısından ekliyorum. SRP özellikle kapı açılan yerde etkisini çok güzel gösterdi sevmediğim çizikler vardı gitti hepsi.

Resim
Shot at 2012-07-09
Resim
Shot at 2012-07-09
Resim
Shot at 2012-07-09

LPG Kiti: WentGAS (25.000 km'de takıldı.)
Araç km: 50.000 km

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2012 00:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet Emin
Araç: 2014 Astra 1.6 Cdti Sport
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: Arh+
uzoist yazdı:
rebeldeath yazdı:
üzeyir hocam fotograflar nerde :)

İşlem bittikten sonra çekmeyi unuttum eve gelince aklıma geldi çekmek. Öyle pek detay fotoğraf çekemedim. Detay gösterecek de makinem yok :)
Fikir vermesi açısından ekliyorum. SRP özellikle kapı açılan yerde etkisini çok güzel gösterdi sevmediğim çizikler vardı gitti hepsi.

Resim
Shot at 2012-07-09
Resim
Shot at 2012-07-09
Resim
Shot at 2012-07-09

çok güzel olmuş parıldıyor size en acilinden lastik parlatıcı öneriyorumm.

Ye yağlıyı iç suyu, donarsa donsun
Ye tatlıyı içme suyu, yakarsa yaksın
Al arabayı doldur depoyu, yakarsa yaksın..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2013 12:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
Gojo oto şampuan
arexons pasta
Nigrin boya koruma cila
turtle wax pttf cila
turtle wax nano tech polishing wax
ve bolca iplik bırakmayan, güzel durulayan bez :)

turtle wax pttf cila aldığıma pişman oldum, geçen gün kuzenime bıraktım artık. iyi koruma sağlıyor fakat parlatmak bir yana, matlaştırıyor. turtle wax nano tech den çok memnunum, çok uzun süreli korumasa dahi, parlaklığı gerçekten çok iyi. nigrin'i şans eseri buldum, parlaklık pek yok ancak koruma hepsinin üstünde. sağlam bir yıkama, kil ve pasta yaptığımda, turtle wax nanotech ile nigrini karıştırıp bir cila atmayı planlıyorum. bakalım nasıl olacak :)

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2014 23:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
Resim
sağan sola
parfüm şişesindeki e-max lastik parlatıcı
automix jant parlatıcı
303 aerospace plastik koruyucu ( mükemmel bir ürün )
turtle wax cila başarılı bir cila kokusu nesif
e-max torpido parlatıcı
local yağmur kaydırıcı
local buğu önleyici
kırmızı mavi bezler bimin microfiber bezi
cila pedlerini kipadan almıştım
yeşil olan silva marka üstüne cam bezi tanımam ıslat sil.

malzemeler hazır baharın gelsini bekliyoruz....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2014 00:18 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Evet mantıklı kapalı otoparkları bu iş için ideal :thumb:

Nisan-Mayıs aylarında yaparız sanırım. Kışın kiri pasını atarız arabalardan... Şimdiden bir liste oluşturalım kimler katılmak ister? Malzeme listesi de belirleyelim. Herkez mümkün oldukça tedarikli gelir tedariği olmayanlarada imece usulu yaparız. Maksat hem muhabbet hemde iş görmek olur. Yalnız olarak bu işleri yapmak gerçekten çok sıkıcı oluyor :) İşin sonrasında gıcır gıcır resimler çekeriz anı olarak kalır...

Ses ver :MCT:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2014 01:10 

Deneyimlerinizi aktarmış olursunuz iyi olur. Yeni bir konu ile açarak ne tür hazırlıklar yapılması gerektiğine dair yazmaya başlayalım. Deneyimleri aktaralım daha en az 3-4 ay var. Müsait istekli olanlar iştirak ederler. Edemeyenlerde bilgi edinmiş olur :)

Ben kafaya koydum tek başımada olsam yapıcam bu işi. Bir sürü malzeme aldım nisan-mayıs aylarını bekliyorum. Daha doğrusu havanın müsait daha ılıman olduğu vakitlere göre kendimi ayarlıyorum zaten. Aracımı geçen yıl pasta cila yaptırmıştım cila wax için hazır durumda yani.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2014 12:19 

Hiç uygulama yapmadım. Geçen yıl bahçelivlerde meguiars uygulama yaptırdım. Uygulama yaparlarken yanlarında izlemiştim. Biraz ordan kaptım bişiler :) O bilgilerle yapmayı düşünüyorum. Cila ve wax işi dediğiniz gibi herkezin yapabileceği bir iş. Pasta işi makina ile olması gerekiyor ve gerçekten ustalık gerektiyor... Makina alet edevat yok diye korkmaya gerek yok. Makinalar işi hem hızlı hem daha etkili yapmak için gerekli... Elle'de pekçok işin üstesinden gelinebiliyor.

Aynen, ciladan sonra yağmur damlaları top top kalıyor arabanın üzerinde. Araç daha zor kir tutuyor, temizlemesi kolaylaşıyor ve daha önemlisi ışıl ışıl parlıyor.

Yalnız cila düşünenler araçları 2 yaşından büyük ise muhakkak ince de olsa pasta yaptırmaları gerek. Harelerın hologramların kaybolması için. Kilden sonra cila tutuyor fakat istenilen parlaklık elde edilemiyor. Yorumlar bu yönde en azından bende yaptığımdan değilde işte okuduklarımdan :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 11:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Toygun
Araç: yok
Bir kaç gündür pek bakamıyordum foruma, aman beni unutmayın, her türlü gelirim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 11:57 

toygun yazdı:
Bir kaç gündür pek bakamıyordum foruma, aman beni unutmayın, her türlü gelirim :)

Tamamdır ;) Eğer araç hiç pasta yapılmadıysa onu nisan sonu gibi yani biz iş görmeden 1-2 hafta önce yaptırırsan çok daha iyi sonuç alırız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 15:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Toygun
Araç: yok
AnakinSkyWalker yazdı:
toygun yazdı:

Tamamdır ;) Eğer araç hiç pasta yapılmadıysa onu nisan sonu gibi yani biz iş görmeden 1-2 hafta önce yaptırırsan çok daha iyi sonuç alırız.

yapılmadı :(
hatta nohut tanesi kadar boyası kalkmış, paslanmışımsı gibi bir yer de var. pasta'da düzelir mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 15:22 

toygun yazdı:
AnakinSkyWalker yazdı:
toygun yazdı:

yapılmadı :(
hatta nohut tanesi kadar boyası kalkmış, paslanmışımsı gibi bir yer de var. pasta'da düzelir mi?

Paslanmış gibiyse boya ve astardan metale kadar inmiş sanırım. Serviste ince kum zımparası sonrasında fırçayla rötüş + vernik yaptırabilirsin. Tamamen kaybolmaz ama idare eder komple boyatmaktan iyidir. Pasta + cila'dan sonra çok yakından bakılmadıkça da gözükmez. Başka yerlerde varsa taş vuruğu tamponlarda çizikler felan rötüş yaptır pasta öncesi.

Aslında el alışkanlığın varsa kendinde yapabilirsin; bostancı oto sanayi'de aracın renk koduna göre rötüş boyası alabilirsin. 10 TL'ye boya+vernik+sertleştirici almıştım geçen sene. Kendin yapmadan önce ama bir servise uğra derim...

Sadece vernik zarar gördü ise pasta sonrasında kaybolma ihtimali var.

Yalnız işin ehli bir yerde yaptırmak lazım pasta işinide oto boyacılarda değilde oto kuaförlerde yada bu boya koruma yapan türde yerlerde yaptırmak lazım. Sadece pasta yaptıracağın için çok maliyetli olmaz. Toplam 60 TL civarında cila+wax+ped malzeme alınır erdem boyadan. Bu alınacak malzeme ile en az 10 defa felan boya koruma yapılabiliyor. Geçen yıl komple meguiars bakıma ve korumaya motor + iç + dış 250 TL verdim. Sonra bu işleri araştırınca pişman oldum %) 100 Tl gibi bir masrafla pasta dışında diğer işleri defalarca yapacak malzeme alınabiliyor (Aracın içi,dışı ve motor için).

Ben pasta'dan önce taş vurukları vardı küçük oralara rötüş yaptım çok yakından bakılmadıkça belli olmuyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 16:47 

ersinnsahin yazdı:
Peki kendi imkanlarımızla koltukların içine işleyen tozlardan nasıl kurtulacağımızı bilen var mı? Evde kullanılan sır aspirin tarzı püskürtmeli temizleyiciler iş görür mü?

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Araç içi koltuklar, döşeme ve tavan için aşağıda linkini verdiğim Vinet isimli temizleyici işini görür. Hafif asitimsi bir yapısı var. Ph değeri yüksek ellerimi yakmıştı. Tozlarıda bir şekilde imha ediyor. Kum felan değilse tabi... Konsantre olarak satılıyor. Önce süpürge makinası ile koltukların tozunu al. Sonra köpürterek veya camsil kutularına koyarak sıkıp bir süre bekle. Ardından mikrofiber bezle sil. Çok iyi temizliyor tavsiye ederim. Evdeki eşyalardada kullanılıyor. Evde beyaz koltuklarımızın üzerine çaydanlığı devirmiştim. Komple bir yanı sap sarı olmuştu koltuğun. Çay lekesini 10 numara temizledi :twisted:

Vinet: http://erdemboya.ticiz.com/p128277-atas-vinet-konsantrevinil.html

Motor, jant ve lastikleri temizlemek içinde aşağıdaki ürünü tavsiye ederim. Vinet de bu işi görüyor aslında...

Forest: http://erdemboya.ticiz.com/p128313-atas-est-konsantre.html

Torpido ve iç dış plastik aksamları parlatmak içinde aşağıdakini aldım. 10 numara 5 yıldız.

Plak2: http://erdemboya.ticiz.com/p187579-atas-plak2r-antistatik.html

Bu ürünler tam f/p ürünleri. Herkezde olması gereken ürünler. Yaw pazarlamacı gibi hissettim :lol:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 17:48 

ersinnsahin yazdı:
Hocam sen erdem boyayı yalayıp yutmuşsun :) Tavsiyene uyacağım en yakın zamanda siparişini vereyim. Bu siteden alış veriş yapılıyor mu?

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Yaw bu detailing sitelerinde herkez burdan alışveriş yapıyor nerdeyse. Bir bildikleri vardır diye bende burdan alıyorum malzemeleri :D Aradığın zaman yardımcıda oluyor; bilgide veriyorlar malzemeler konusunda. Yerleri İstanbul perpa'da vakit olmadığından gidemiyorum netten alıyorum. Çok büyük ölçekli ürünlerde var onlar sizi yanıltmasın. Çeşitli ölçülerde (1 lt, 250 gr v.b.) özel şişelerle daha uygun fiyatlı ilanlarıda var.

Alışverişlerimi sanalpazar.com'dan yapıyorum. Taksit imkanıda oluyor 8)

http://www.sanalpazar.com/urunalin__selERDEM_BOYA

Dürüst satıcı ve malzeme bulmak da zor o yüzden kimse mağdur olmasın diye paylaşıyorum.

En son AnakinSkyWalker tarafından 03 Şub 2014 18:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 17:49 

Bu arada kil, cila, wax ve pedlaride burdan alabilirsiniz ;)

Benim aldıklarım:

AUTOGLYM SRP cila
http://www.sanalpazar.com/Autoglym-Srp-Cizik-Giderici-Cila500mlmade-In-England__isp12866177

Meguiars M21 Wax (Sealant)
http://www.sanalpazar.com/Meguiarsm-21su-Tutmayan-Boya-Koruyucu-Wax250-Gram__isp6893476

Meguiars Ped
http://www.sanalpazar.com/Meguiars-Elle-Wax-Cila-Uygulama-Pedisari3-Adet__isp7594502

Meguiars Kil
http://www.sanalpazar.com/Meguiars-Clay-Bar-Kil-oto-Boyasi-Temizlik-Hamuru-50-Gr-__isp9900908

Boya koruma denilen tüm bu malzemelerin aracın dış yüzeyine uygulanması. Tüm bunların uygulanması en fazla 2 saat alır. Çok daha üst düzey parlaklık ve cam efekti için ek malzemelerde var fakat en asgari bu malzemelerlede koruma yapılabiliyor. Pasta işi yani ince çizik ve hologramların giderilmesi işi ise ayrı bir süreç ve malzeme gerektiriyor. Bu koruma malzemeleri çizikleri ve hologramları en az 6 ay maskeleyebiliyor. Tabi yıkamaya bağlı birazda...

Bunların dışında eklemediğim birde güzel oto şampuanı ve mikrofiber beziniz olsun. Defalarca aracınıza boya koruma yapın. Oto kuaförlere benim gibi para kaptırmayın :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 20:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: koray
Araç: colt amt 2009 yeni kasa
Meslek: turizmci
hocam erdem boya çok iyidir şiddetle tavsiye ederim tam esnaftırlar. sanırım ağırlıklı atas ın ürünlerini kullanıyorsun fiyat olarak iyidir ancak dönem dönem çok daha iyi ürünleri iyi fiyatlara alabiliyorsun...bu arada plak 2 için iç ve dış trimler için yazmışsın ancak dış trimler için tavsiye etmem...dış tirmler için çok daha faydalı bir ürün olan autoglym plastic conditioner ürünü kullanabilirsin daha iyisi dersen de nano olan gtechnic c4 kullanabilirsin ki güzel üründür ve kalıcılığı da fazladır matlaşan dış tirmleri kendine getirir iki ürün de...cila olarak da nano kullanmayacaktan fk 1000p veya sıvı cila olarak chemical guys jetseal 109 tavsiye ederim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 21:30 

rebeldeath yazdı:
hocam erdem boya çok iyidir şiddetle tavsiye ederim tam esnaftırlar. sanırım ağırlıklı atas ın ürünlerini kullanıyorsun fiyat olarak iyidir ancak dönem dönem çok daha iyi ürünleri iyi fiyatlara alabiliyorsun...bu arada plak 2 için iç ve dış trimler için yazmışsın ancak dış trimler için tavsiye etmem...dış tirmler için çok daha faydalı bir ürün olan autoglym plastic conditioner ürünü kullanabilirsin daha iyisi dersen de nano olan gtechnic c4 kullanabilirsin ki güzel üründür ve kalıcılığı da fazladır matlaşan dış tirmleri kendine getirir iki ürün de...cila olarak da nano kullanmayacaktan fk 1000p veya sıvı cila olarak chemical guys jetseal 109 tavsiye ederim...

Temizlik ürünleri olarak genelde Atas alıyorum aynen ;) Konsantre olduğu için epey uzun süre idare ediyor ve etkili ürünler.

Plak2'yi aslında sadece torpido için almıştım. Dıştaki plastik ve motordaki plastik aksamlardada kullandım. Güzel mat ve yenilenmiş plastik görüntüsü ortaya çıkardı. Hoşuma gitti ve bir taşla iki kuş ekstra masraf olmasın diye kullanmaya devam ediyorum. Tavsiyemde bu yüzden aslında. Yoksa bahsettiğin ürünler dış trimler için aslında en ideali katılıyorum ;)

Cila olarak Meguiars M21, M26 ile fk 1000p arasında çok kaldım. 250 gr M21 35 TL. 50 gr fk 1000p 25 TL :) Yine f/p olayından M21 dedim ve Autoglym SRP ilede M21 birbirini tutuyormuş onu öğrenince M21 aldım. Yoksa fk 1000p, M21'den daha uzun ömürlü kesinlikle ;) Chemical guys ilede çok yorum okudum oda iyi bir wax. Colliente var birde oda çok iyi yorumlar alıyor. Artık yavaş yavaş el alışkanlığı arttıkça daha profesyönel ürünlere geçicem ins.

Sizinde başka tecrübeleriniz varsa paylaşmaya devam edin :D Detailing işi bir tür hastalık...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2014 22:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: koray
Araç: colt amt 2009 yeni kasa
Meslek: turizmci
detailing işi büyük bir hastalık dipsiz kuyu gibi...bir süre sonra bu ürünlerin yerine nano kullanmak isteyeceksiniz nano sevdası başlayacak tabi nano ya geçmek için öncelikle polisaj makinası alıp pürüzsüz bir yüzey elde etmeniz gerekecek...daha sonrasın da aracınızı yıkamacılara emanet etmek istemeyip kendiniz yıkamak istiyecekseniz bunu içinde basınçlı yıkama makinesi ve foam lance de alabilirsiniz :)

plak 2 yi motoru yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz bir de araçtaki kauçuk paspasları yıkadıktan sonra kullanırsanız aldığınız günden daha siyah olur ancak biraz kaygan olur :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2014 00:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
ersinnsahin yazdı:
İç dış plastik yüzeyler için özellikle de tampona silikon sprey tavsiye ediyorlar kullanan oldu mu? :)

plastik yüzey için en iyi koruyucu 303 aerospace dir özellikle uv filtresi vardır.fiyatı diğerlerine göre bariz tuzludur.havalar iyi olduğu zaman bir deneme yaparak burda paylaşırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2014 11:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6 2005
Meslek: Satış temsilcisi
Benim araçta vernik atmaları mevcut. Pasta cila yapıldığında bu atmalar artar mı acaba?

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2014 14:40 

meteriz yazdı:
Benim araçta vernik atmaları mevcut. Pasta cila yapıldığında bu atmalar artar mı acaba?

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vernik boyanın üstünden tamamen kalkmadı ise işe yarayabilir. Böyle bir yüzey için pasta riskli işte biraz. Pasta'nın yaptığı zaten boya üzerindeki verniği tahrip ederek veya incelterek üstteki kötü verniği atmakdır. Bir boya ustasına önce inceletin yada koruma yapan yerlerde çeşit çeşit inceliklerde pastalar var. Çözüm bulabilirler belki...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye