Zaman: 03 Haz 2024 22:43

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 139 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Haz 2015 19:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Resim
Lpg tankının yanındaki malzemeler :
12V. ile çalışan Pompa
Kullanım Kitabı
Çekme Halatı
Yangın söndürücü (Bir tanede içeride var)
Çakmaktan çalışan seyyar lamba
Hidrolik Kriko
Reflektör
Takviye Kablosu
Baya bişey varmış . :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Haz 2015 21:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Meslek: Mühendis
Kan grubu: 0+
Pompa güzel fikir, hem kanıt bırakmıyor hem de zaten çok geniş olmayan bagajda stepnenin neden olduğu biçimsiz işgalden sizi kurtarıyor. Ama lastiğiniz yanaktan yarılırsa pompanız sizi 10 metre dahi götürmez. Şehirdışı aman diyeyim stepneden vazgeçmeyin. Bugün bir avm'nin açık otoparkına girerken "sadece LPG'li araç alıyoruz" diyen görevliye "aracım LPG'li" deyince inanmadı "ledli göstergeyi görebilir miyim" dedi. Camı sonuna kadar indirdim, eğildi baktı ve Mitsubishi'de lpg haa, ilginç! Dedi. Çok havalı ve prestijli aracımız var vesselam!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015 00:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: sezmaz
Araç: asx
Meslek: dr
ks34 yazdı:
Resim
Lpg tankının yanındaki malzemeler :
12V. ile çalışan Pompa
Kullanım Kitabı
Çekme Halatı
Yangın söndürücü (Bir tanede içeride var)
Çakmaktan çalışan seyyar lamba
Hidrolik Kriko
Reflektör
Takviye Kablosu
Baya bişey varmış . :D

baya bişeyler sığıyormuş ben de bu tür şeyleri oraya alacam ilk iş :)

tankımız aynı step tank yazısından gördüm.

ayrıca 4 yıldır hergün araç kullanıyorum hiç lastiğim yarılmadı. şehirdışına çıkarken alayım dersem ayda 5-6 kez steğneyi al in çıkar çok zahmet.
yollar da öyle kötü yollar değil.yarılacağını zannetmiyorum yarılırsa da başımızın çaresine bakarız artık.
gönül isterdi taşımayı ama asx bagajı boşken çok güzel :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015 10:08 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Derinmai yazdı:
Pompa güzel fikir, hem kanıt bırakmıyor hem de zaten çok geniş olmayan bagajda stepnenin neden olduğu biçimsiz işgalden sizi kurtarıyor. Ama lastiğiniz yanaktan yarılırsa pompanız sizi 10 metre dahi götürmez. Şehirdışı aman diyeyim stepneden vazgeçmeyin. Bugün bir avm'nin açık otoparkına girerken "sadece LPG'li araç alıyoruz" diyen görevliye "aracım LPG'li" deyince inanmadı "ledli göstergeyi görebilir miyim" dedi. Camı sonuna kadar indirdim, eğildi baktı ve Mitsubishi'de lpg haa, ilginç! Dedi. Çok havalı ve prestijli aracımız var vesselam!

22-23 yıldır araç kullanıyorum. Benim de hiç lastiğim yarılmadı. Ama bu yarılmayacağı anlamına da gelmiyor. Tabiki olabilir, Allah korusun. Stepneyi evden indir, çıkar. Uğraşılacak iş değil. Bu konuyu sigortacımla konuşmuştum. ''Nerede olursan ol sorun değil, en geç yarım saatle bir saat içinde çekiçi gönderirim'' demişti. Yılda bin lira civarı kasko parasını boşuna mı veriyoruz. ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2015 12:16 
Kullanıcı avatarı

Benim de aviva sigortadan kaskom var. Baktim policede yol yardimi var. Bu iyi oldu guvendeyiz demek :)
Evet 1000 liralari bosuna vermiyoruzdur :)

Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2015 09:59 
Kullanıcı avatarı

Haddime değil ama yangın söndürme cihazını bence bagajda açar açmaz karşınıza çıkacak bir yerde tutmalısınız. Ona ihtiyacınız olduğunda(Allah göstermesin) bagajınızda yük te olabilir. Bagaj havuzunu kaldırıp yangın tüpüne ulaşana kadar kaybedeceğiniz saniyeler hayati önem taşır. Kazasız, belasız sürüşler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015 19:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: Mitsubishi asx
Meslek: Akademisyen
Kan grubu: B+
Değerli arkadaşlar, 11 bin km benzinli kullandığım 2011 asx aracima dun lovato obd 2 +yaglama lpg kiti taktirdim. Merak ettigim şu: yakıt ortalaması artık 100 kmde lpg ortalamasını mi gösterecek yoksa eskisi gibi benzin ortalamasını mi? Teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015 15:09 
Kullanıcı avatarı

Ben de Lpg taktırdıktan sonra ortalama 5 li 5.5 lu rakamları göremez oldum. En az 6,5-7 ye düşüyor. Öyle de hatta gösterdiğinden biraz da fazla harcıyor. Lpg taktıralı 4500 km oldu. Benzin depomu fullemiştim. Hala ibre oynamadı. Sanırım bu iyi birşey :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015 18:46 
Kullanıcı avatarı

mesut taşdemir yazdı:
Lpg yi gösteriyor mitsubishi

Sadece lovato mu yoksa hepsi icin mi geçerli?
Bende brc var mesela gösterdigi ortalama benzin diye biliyorum?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015 18:48 
Kullanıcı avatarı

2 gündür ortalama 6/100 km eskiden de böyle idi. Eğer dediğiniz gibi ise km'de 13-14 kuruş yakiyor buda imkansız sanki. Depoyu fulledim yarin tekrar fulleyip ne kadar yaktığına bakar tekrar yazarım buraya. Insallah haklısınızdır?.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2015 20:49 
Kullanıcı avatarı

13-14 Kr tüketim konusunda ön yargılı olmayın. Aynen öyle yakıyor. Kimseyi de inandırmak için uğraşmayın, asx kullanmayan inanmıyor, inanamıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2015 23:02 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Benbenor yazdı:
2 gündür ortalama 6/100 km eskiden de böyle idi. Eğer dediğiniz gibi ise km'de 13-14 kuruş yakiyor buda imkansız sanki. Depoyu fulledim yarin tekrar fulleyip ne kadar yaktığına bakar tekrar yazarım buraya. Insallah haklısınızdır?.

Ahmet Bey merhaba. Lpg'de en doğru yakıt tüketimi, benzinde olduğu gibi önce fulleyip bir süre kullanıp sonra tekrar fulleyip harcanan lpg'nin yapılan kilometreye oranı ile değil de depoda bulunan lpg ile kaç kilometre gidildiği ile ölçülebilir. Çünkü lpg pompalarının basınç ayarları farklı farklıdır. Mesela benim aracımın lpg tankı 42 lt. Tank tamamen boşken shellden aldığımda 38,5 lt kadar lpg alırken, milangazdan aldığımda 36 lt, aygazdan aldığımda 33-34 lt gibi lpg alıyor. Dolayısıyla en doğru lpg ölçümü için tanktaki lpg'yi bitirin. (Araç benzine geçsin) ister tankı fulleyin, isterseniz 30-40 tl.lik lpg alın. Kilometreyi sıfırlayın. Tankınızda kaç litre lpg varsa, tanktaki lpg bitip araç benzine gecene kadar kullanın. Kaç kilometre giderseniz, fişte yazan litreye göre 100 km. ve kilometredeki tüketimi doğru olarak hesaplayabilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2015 01:53 
Kullanıcı avatarı

ks34 yazdı:
Benbenor yazdı:

Ahmet Bey merhaba. Lpg'de en doğru yakıt tüketimi, benzinde olduğu gibi önce fulleyip bir süre kullanıp sonra tekrar fulleyip harcanan lpg'nin yapılan kilometreye oranı ile değil de depoda bulunan lpg ile kaç kilometre gidildiği ile ölçülebilir. Çünkü lpg pompalarının basınç ayarları farklı farklıdır. Mesela benim aracımın lpg tankı 42 lt. Tank tamamen boşken shellden aldığımda 38,5 lt kadar lpg alırken, milangazdan aldığımda 36 lt, aygazdan aldığımda 33-34 lt gibi lpg alıyor. Dolayısıyla en doğru lpg ölçümü için tanktaki lpg'yi bitirin. (Araç benzine geçsin) ister tankı fulleyin, isterseniz 30-40 tl.lik lpg alın. Kilometreyi sıfırlayın. Tankınızda kaç litre lpg varsa, tanktaki lpg bitip araç benzine gecene kadar kullanın. Kaç kilometre giderseniz, fişte yazan litreye göre 100 km. ve kilometredeki tüketimi doğru olarak hesaplayabilirsiniz.

Sanırım haklısınız. Lpg taktirdiktan sonra ilk defa PO'dan perşembe akşamı fulledim ve sifirladim. 37 litre aldı. Bugün shell'de tekrar fulledim PO'dan buyana 250 km (200 km sehir dışı) yapmis görünüyorum. Ne kadar tuttuğuna gelince: 31 TL. Pompacıya fulle dedim "abi pompa durdu daha fazla almaz" dedi. Bende haliyle yanlışın var dedim ve almadı gercekten daha fazla. Bu kadar az yakacağını ben bile inanmıyorum forumdakiler neden inansın diye düşünüp yazmadım foruma açıklamanızı görünceye kadar. Çünkü insanları yanıltmak istemiyorum.

Ama yol bilgisayarında ortalama hala 6/100 km yi geçmedi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2015 20:37 
Kullanıcı avatarı

Lpgmi fulledim, 200 km yaptim yine fulledim 2,02den 15 litre 31 ,05 tuttu.
Yani 200 km 15 litre , 100 km 7,5 litre lpg yakmisim..bu arada bu 200 km 3 kisi ve klima hep açikti ..
ayrica yakitlarimi hep shellden alirim..
Çikan sonuc yol bilgisayarindaki sonucla çok yakindi..

Soranlara çok daha fazlasini yaktigimi söylüyorum o ayri konu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2015 15:10 
Kullanıcı avatarı

Küçükçekmece' den Çanakkale Biga' ya toplamda 750 km gidiş dönüş(Gelibolu-Lapseki feribot geçişleri hariç) yaklaşık 50 km şehiriçi dur-kalklı, şehirdışı ortalama hız 80-85 km 7,75 lt/100 km lpg tükettim. Yol bilgisayarı 7,8 gösteriyordu. Lpg Gelibolu' da 2,45 İstanbul' da 1,91 tl. Ortalama 18 kr lg tüketimi. Üst devirlerde kullanılar benzini de sayarsak 20 kr/km. Fakat anlayamadığım birşey var aracım benzinli olsaydı benzin tüketimim ortalama 6,5 mu olacaktı? Yani sanki Lpg tüketimi benzine göre 1.2 oranından fazla gibi geliyor. Aracım benzinli olsaydı sanırm 5,8-6 arası yakacaktı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015 22:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: megane 2
Meslek: ögretmen
ks34 yazdı:
Bugün lpg sisteminin 10 bin km bakımını yaptırdım. Sübap koruyucu katkı dahil 100 tl tuttu. Aydında 5 tane BRC yetkili bayisi var, hepsi 90-110 tl arası fiyat verdi katkı dahil bakım için. Bende montajı yapan ustama 100 tlye yaptırdım. ASX'im bakımdan sonra canlandı, son zamanlarda biraz çekişte azalma hissediyordum. Bilgisayara bağlandı, ayarları yapıldı. Şuan gayet iyi oldu. Bu arada ustam mümkün olduğunca aygaz almanı tavsiye ediyorum dedi. Milangazdan alıyorum genelde. Artık 3 depoda bir aygazdan alacağım. Bu arada bugün itibarıyle Aydın merkezde Milangaz 2.12 tl. Aygaz 2.16 tl.

lpg için her 10 binde ayrı bakım mı gerekiyor ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2015 00:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: megane 2
Meslek: ögretmen
mesut taşdemir yazdı:
mavifatih yazdı:
ks34 yazdı:
Bugün lpg sisteminin 10 bin km bakımını yaptırdım. Sübap koruyucu katkı dahil 100 tl tuttu. Aydında 5 tane BRC yetkili bayisi var, hepsi 90-110 tl arası fiyat verdi katkı dahil bakım için. Bende montajı yapan ustama 100 tlye yaptırdım. ASX'im bakımdan sonra canlandı, son zamanlarda biraz çekişte azalma hissediyordum. Bilgisayara bağlandı, ayarları yapıldı. Şuan gayet iyi oldu. Bu arada ustam mümkün olduğunca aygaz almanı tavsiye ediyorum dedi. Milangazdan alıyorum genelde. Artık 3 depoda bir aygazdan alacağım. Bu arada bugün itibarıyle Aydın merkezde Milangaz 2.12 tl. Aygaz 2.16 tl.

lpg için her 10 binde ayrı bakım mı gerekiyor ?

evet 50 tllik bir bakım lpg filtreleri değişiyor BRC ya da Prins firmaları ancak ve ancak uyuyor ASX'e

Teşekkürler, Tüp konusunda biraz kararsızım, .İkinci el alırsam benzinli alıp tüp taktırmak daha mantıklı gibi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015 15:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler, Tüp konusunda biraz kararsızım, .İkinci el alırsam benzinli alıp tüp taktırmak daha mantıklı gibi[/quote][/quote]

Fatih bey, tavsiyem dizele 20 bin tlye kadar fark vermektense, temiz bir ikinci el bulup almanız ve lpg taktırmanızdır. Kilometrede 15-18 kuruş yakan bir SUV'a binmek adeta bir ayrıcalık. İnsanların aracıma bakıp ''Bunlar baya güzel ama çok yakar'' dediğinde ''Yoo, sınıfının en az yakan modeli, kilometrede 15-16 kuruş yakıyor'' dediğimde yüzlerindeki şaşkınlık beni mutlu ediyor. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015 17:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Asxde benzin de bile yakıt konusunda insanlar inanmak istemiyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015 18:55 
Kullanıcı avatarı

Tüplü satan da var. Maliyetine bakılırsa dizel daha bile külfetli olabilir.Ortalama 80-100 bin km periyotta süpap değiştirme, lpg bakım maliyetleri ve bir defaya mahsus olan LPG bağlatma ve işletme maliyetlerini göz önüne alsanız bile dizelden daha ekonomik bir araca binmiş oluyorsunuz. Lpg düz yolda aracı çekişten pek düşürmüyor sadece dik rampada kalkarken araç kalabalık ve klima da çalışıyorsa biraz nazlanarak kalkıyor ki bu da çok sorun değil benzine alsanız sorun hemen halloluyor. Arkadaşımın 1.5 dci Qashqai'sini kullanıyorum bazen, 1.6 Asx'in dizelinin ne denli keyifli gideceğini hayal edebiliyorum. Eğer çok para bağlamadan Asx'e bineyim ve ekonomik te olsun derseniz makyajlı kasa tüplü Asx bakın. 2014'e kadar olan ıntense paketlerinde deri koltuk standart. Elektrikli sürücü koltuğu da var.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 139 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye