Zaman: 27 Nis 2024 21:54

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 202 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2016 00:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Jawserdi yazdı:
akif06eren yazdı:
https://m.youtube.com/watch?v=ItX8qt9DfHY

Hocam isi ogreniyoirsun Daha bu değerleri gor o zaman sevmeyi bırak aşık olursun asx e

Akif hocam anlık tüketimin yol aldıkça yükseliyor :)

Sonraki arabam ya ASX yada Passat Variant olacak Allah'ın izniyle.

Onun nedeni ortalamayı sifirladim sonra çekmeye başladım çünkü şehir içi o gün çok sıkışık trafik vardı .birde sadece sehir disi yol değeri almak için ... 4.4 lt değer yaklaşık 60 km lık bir yol sonunda 99 km/s hızla alındı hızı 71 km/s yapsaydim eminim ortalama % 20 -25 daha düşük olurdu
İnşallah Allah kalbine göre en guzelinden versin ..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2016 20:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Himmet
Araç: Mitsubishi ASX
Meslek: Memur
Kan grubu: 0Rh-
Merhaba arkadaşlar perşembe günü Kocaeli nden aldığım aracı Kocaeli'nden Uşak'a getirirken 7.2 ortalama ile geldim. Aracın vites değiştirme uyarısına uyarak kullanmıştım ve bu beni memnun etmemişti. Bugün Uşak tan Denizli ye yol yaptım. Evden çıktım diğer eve kadar yolculuk bittiğinde tüketim ortalaması 5.8 idi. Yol bilgisayarının vites önerisi düşük devirlere yönelik ama araç düşük devirde hafif rampa gördü mü zorlanıyor ve tüketim artıyor. Bugünkü yolculukta kendi hislerim doğrultusunda kullandım ve gerek performans gerek yakıt olarak memnun kaldım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2016 22:56 
Kullanıcı avatarı

Shift yani vites uyarısı sadece düz yollarda ise iyi yoksa rampa yokuş yollarında kullanılamaz hem performansı düşürür hem de yakıtı arttırır . anladığım kadarıyla shift uyarısı avrupa şehirlerine gore kalibrasyon yapılmış yani ayarlanmış çünkü bildiğim kadarıyla avrupa şehirleri ovalara kurulmuş hemen hemen bütün yollar düz bu nedenlede bizim yokuşlu inişli şehirlerimizde pek işe yaramıyor.
mivec motor super ekonomik - ekonomik- normal-performans- spor performans sürüş modlarını uygun viteste gaz pedalı ile seçebildiğiniz bir motor yani mitsubishi acayip bisi
aracı sürdükçe kullanmayı öğreniyorsunuz zamanla alışıyor daha ekonomik ve yeri gelince daha performanslı kullanıyorsunuz
Yakıt ekonomisi için en önemli olay deviri aynı sayı aralıklarında tutmak gerekiyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2016 11:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Chem-ist
Araç: 2012-ASX Invite
Meslek: Mühendis
ASX'im ile 2. depo tüketimini paylaşmak istedim. Depolu yakıt tabancası atana kadar doldurdum. Daha sonra 250 kmsi uzun yol (100-120 km/h) olmak üzere 808 km gittim. Yakıt ikaz uyarısı verince tekrar depoyu (52,89L) doldurdum. Sonuç olarak 2. depo ortalama tüketimim 6,55 lt/100 km oldu. Bu kadarını beklemiyordum. ASX'e bir daha aşık oldum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016 18:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Onur
Araç: Toyota Corolla
Meslek: Öğretmen
Resim

243TL ye doldurduğum depodan sonra gidilebilecek mesafe 1000 km!

Yakmıyor, kokluyor mübarek :)

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2016 08:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: twins
Araç: 2015 asx intense
Meslek: eğitim
Aracı geçen sene 24 Nisanda almıştım. Aracı bayiden çıkarttığımdan beri manuel ortalamayı hiç sıfırlamadım. Hafta sonu 12000 km oldu araç. Manuel ortalmayı kontrol ettiğimde 6.9lt/100km gösteriyor. Hafta içleri her sabah yaklaşık 6 km trafiksiz şehir içi, gerisi şehir dışı. Şehir dışının çoğu düz yol değil.
"ks34 tarafından düzenlendi"

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2016 20:20 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Arkadaşlar sizden ricam, lütfen mesajlarımızı yazarken yazım kurallarına dikkat ederek yazalım. Teşekkürler, saygılarımla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016 08:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent
Araç: SUBARU XV
Meslek: Basketbol Antrenörü
Kan grubu: ARH+
Arkadaşlar bir örnekte benden olsun..
Depo fullendi Ankara-Foça 660KM 20 km Foçada kullanıldı,60 km Foça-Menemen Tekrar fullendi 170 TL benzin aldı..
740 Km 170 TL benzin kullanmış..Ortalama hız 120-130 KM..Zaman zaman 160 Km.
KM de 229 Kuruş sadece Maşallah diyorum..Bu Asx 3.Asx im bilenler bilir..Her yenilediğimde sanki ilk defa satın alıyormuşum gibi beni heyecanlandıran ve verdiğim kararın doğru olduğunu hissettiren başka araç olmadı..
Forumda Asx için karar aşamasında olan yada Asx e karar vermiş ancak bütçe hazırlığında olan tüm arkadaşların hayallerine biran önce kavuşması temennisiyle..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016 14:23 
Kullanıcı avatarı

bu arada ben bu ortalamaları yapamıyorum diyenler için şunu söylemekte fayda var ;
motor yağı ve hava filtresi yakıtı etkiliyor.
yağ 5w 30 yada 0w 30 olursa ve taze olursa ayrıca hava filtresi temiz olursa ortalama 100 km de 1-1.5 lt daha az oluyor .
ben yağı degiştireli yaklaşık 12000 km oldu 5w30 yağ koymuşlardı .
ilk yağı değiştirdiğim zaman yapılan ortalama değeri aynı yolda aynı sürüş tekniği ile yapılan ortalamadan 1-ile 1.5 lt daha az oluyordu .
İnşallah haziranda ramazan girmeden bakıma gideceğim gibi :) ramazan bakımı :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016 13:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seçkin
Araç: 2014 ASX Invite
Meslek: Mühendis
Bu aralar sabahları Çekmeköy'den Kadıköy'e gidiyorum sabah trafiği başlamadan. Çekmeköy'den Kadıköy'e 4,9 lt ortalama ile geliyorum. Hızım da 80-100 arasında değişiyor. İstanbul günlük trafiğinde ise 6,5 - 6,8 lt lt civarında yakıyor genel ortalamada. 7 lt demedik daha. Daha ne olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016 14:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: abdullah
Araç: ASX
Meslek: öğretmen
Resim
Bu da benim rekorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016 14:44 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Yokuş aşağı rekoru heralde :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016 18:24 
Kullanıcı avatarı

Bu değer için yani 3.4 lt için Yağ ve hava filtresi çok eski değil ise cruise kontrol ile 80 km/s 5. Vites 2000 devirde yokuş aşağı olmasına gerek yok.
duz yolda da bu değer alınır . Ayrıca rekorluk bir durum değil asx in normal hâli. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016 03:26 
Kullanıcı avatarı

Virajsiz egimsiz dümdüz konya yolları olunca haliyle yakıt da coook düşük oluyor ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016 08:46 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Tamam az yakıyor rakiplerine göre de 3.4 lt değil yani. İnsanları yanıltmayalım lütfen ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016 08:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

AnakinSkyWalker yazdı:
Tamam az yakıyor rakiplerine göre de 3.4 lt değil yani. İnsanları yanıltmayalım lütfen ;)

:good:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016 18:53 
Kullanıcı avatarı

:LOL: İnsanları yanıltmayalim lütfen :ROFL:
:evil: :twisted: :crazy:
hocam bir de öğretmensin yani sen de böyle yaparsan yetiştirdiğin öğrenciler ne yapar bak onların içinden mühendisler doktorlar falan çıkacak yapma gozunu sevem barii sen yapma
:D :D :D :LOL:
niye insanları yanıltıcı bilgileri verdin ki Abdullah hocam işin gücün yok insanları yanıltıyorsun 8)
Şaka bir yana ben de biraz üstüme alındığım ve çok alıngan olduğum için yazıyorum :lol:
Bak arkadaş asx az yakıyor şehir içi şehir dışı yolu hava şartları aracın hızı deviri yağı filtresi yükü tekeri uygunsa ve surende uygunsa daha da az yakıyor
Elbette sürekli bir yolda 3.4 litre kadar yakmaz ancak hocam da demiş duz virajsiz düzgün bir yolda 5. Vites te devir 2000 inin altında hız da 80 civarlarindaysa curuse kontrollü bir suruste araçta yük yoksa yağı filtresi yeniyse teker durumu uygunsa belli bir mesafe yolda böyle değerler gorebilirsin
Belli ki hocamda bunu paylaştı.
yoksa kimsenin asx şehir dışında 3.4 ortalama yakıt tüketimi vardır dediği yok.

Şimdi neden ithamda bulunuyorsunuz ?
Bakın arkadaşlar burası paylaşım yeri ancak önce saygı paylaşımı yapalım itham paylaşımı değil .
İnanmıyorum demek ayrı birşey yalan söylüyorsun demek ayrı bir şey
bir asx alın ve asx iniz varsa uygun şekilde kullanmayı öğrenin lütfen

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016 11:56 
Kullanıcı avatarı

Devamlı uzun süre 3.4 görmek mümkün değil ama 70-75 km sabit hızla 4,5lt civarını çok görüyorum tabi bunlar yaz değerleri. Şehir içi performanslı ,sakin ,lambalı ,lambasız karışık tüm şartların ortalaması 6,5lt yi geçmiyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016 01:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: oğuz
Araç: 2014 ASX İntens
Meslek: veterinerhekim
Yaklaşık 3 ay önce 2014 intense modelini aldım ve 2 depo benzinle kullandım. Depoyu doldurup ışık yanana kadar şehir içi kullandım ve tekrar doldurdum. Mümkün olduğunca zorlamadan az yakması için ne gerekiyorsa yaparak kullandım ve sonuç 0.35 tl/km çıktı. Hemen LPG taktırdım. Şehir içinde 1 litre lpg ile 11 km gidiyor yani 2.25/11 dersek 0.20 tl/km oluyor. Lpg tankında yakıt bittikten sonra alım yapıyorum, tekrar bitene kadar kullanıyorum ve aldığım litreyle yaptığım km'yi hesaplıyorum. Uzun yolda ise Aydın-İstanbul arası gidip geldim. Giderken 120-130 km/h hızla cruise açık şekilde kullandım 1 litre lpg ile 10 km yol gitti. Dönüşte 110-120 km/h hızla kullandım 1 litre lpg ile 14 km yol gitti. Yani uzun yolda normal hızlarda kullanılırsa 0.16 tl/km oluyor. Veteriner Hekim olmam sebebiyle çok yol yapıyorum. 3 ayda 8000 km yol yaptım ve şehir içi verdiğim rakamlar kısa mesafe A noktasından B noktasına veya nasıl olsa acelem yok 60 km/h hızla gidersem ne kadar yakar gibi rakamlar değildir. Sürekli olarak elde ettiğim rakamlardır. Arabayı çok sert ve hızlı kullanmam ve klimam sürekli açıktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016 03:46 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

veterinerhekim yazdı:
Yaklaşık 3 ay önce 2014 intense modelini aldım ve 2 depo benzinle kullandım. Depoyu doldurup ışık yanana kadar şehir içi kullandım ve tekrar doldurdum. Mümkün olduğunca zorlamadan az yakması için ne gerekiyorsa yaparak kullandım ve sonuç 0.35 tl/km çıktı. Hemen LPG taktırdım. Şehir içinde 1 litre lpg ile 11 km gidiyor yani 2.25/11 dersek 0.20 tl/km oluyor. Lpg tankında yakıt bittikten sonra alım yapıyorum, tekrar bitene kadar kullanıyorum ve aldığım litreyle yaptığım km'yi hesaplıyorum. Uzun yolda ise Aydın-İstanbul arası gidip geldim. Giderken 120-130 km/h hızla cruise açık şekilde kullandım 1 litre lpg ile 10 km yol gitti. Dönüşte 110-120 km/h hızla kullandım 1 litre lpg ile 14 km yol gitti. Yani uzun yolda normal hızlarda kullanılırsa 0.16 tl/km oluyor. Veteriner Hekim olmam sebebiyle çok yol yapıyorum. 3 ayda 8000 km yol yaptım ve şehir içi verdiğim rakamlar kısa mesafe A noktasından B noktasına veya nasıl olsa acelem yok 60 km/h hızla gidersem ne kadar yakar gibi rakamlar değildir. Sürekli olarak elde ettiğim rakamlardır. Arabayı çok sert ve hızlı kullanmam ve klimam sürekli açıktır.

Oğuz bey neredeyse aynı şartlarda ve aynı koşullarda kullanıyoruz ve aynı tüketim değerlerini yakalamışız. Lpg'yi Aydın'damı taktırdımız? Hangi marka, hangi bayi?

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 202 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye