Zaman: 28 Mar 2024 20:20

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 202 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 16:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Caner bey boşverin siz beni kaale almayın . Beni anlayan anlamıştır. Siz nasıl kabul ediyorsanız sizin için öyle olsun. Sizin bulduğunuz o hesaplama tablosunu ben biliyorum orada gaz ile lpg farkı 1,05 tl olarak alıyor her halde o tabloyu bir gaz firmasınca yapıldığı aşikar. Birde anlayamadığım siz hala lpg yi herkes Dikmen'den alıyor gibi hala 2.84 TL den hesaplıyorsunuz :)
http://www.shell.com.tr/motorists/shell ... lari.html#
Yukarıdaki linkte güncel akaryakıt fiyatları var şuan lpg 3,23 benzin ise 5,44 TL

Bu arada benim hesaplamam yanlış demişsiniz bence o mesajı bir daha okuyun ( hesaplamalarda bazı değerlerde virgülden sonrası için yuvarlama yaptım ama sonucu değiştirmez önemsiz şeyler :) )

1 TL = 100 kuruş
1 kuruş = 0,01 TL eder
10 kuruş = 0,1 TL eder
Buna göre bende yukarıdaki hesapta ne demişim 38,08-32,07=6,01 kuruş fark bulmuşum bu farkı TL ye çevirmişim
6,01 kuruş = 0,0601 TL eder demişim buradan 2000 TL 'lik lpg kit giderini bu farka bölerek kaç km sonunda bu parayı çıkartırım hesabını yapmışım ( hesaplama yapılırken değerlerin birimleri aynı olmalıdırlar)
2000/0,0601 = 33277 km bulmuşum Yanlış yok. Bana inanmıyor iseniz bir matematik öğretmeni tanıdığınız varsa ona sorun ya da şöyle de yapayım
2000 TL x100 = 200000 kuruş bulunur
Yani 2000TL = 200000 Kuruş olur
Buradan farkı 6,01 kuruş bulmuştum buna göre km yi bulmak için
200000/6,01= 33.277,87021630616 km eder yani yuvarlak hesap 33277 km eder yine aynısı .

Her neyse Caner bey siz beni boşverin . Ben böyle bazen gereksiz gereksiz konuşuyorum . Hani bir söz vardır insanları kandırıldıklarına ikna etmek kandırmaktan daha zordur İşte bende kendimi lpg ile öyle dedikleri kadar tasarruf olmaz diye kandırmışım . Ne desenizde ikna olmayacağım gibi boşverin herkes anladığı Ve inandığıyla kalsın :)
Size kazasız belasız günler dilerim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 17:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
lpg'yi 2,84 den hesaplıyorum ama benzini de 5,39'dan hesaplıyorum onuda yazın lütfen.Şimdi güzel hesabımızı yaptınız.Ben diyorumki benim aracım 20 krs yakıyor.Siz diyorsunuzki 38 krs yakıyor.Diğer arkadaşın dediği ise 44 krs.Aradaki farkıda diğer arkadaşlar hesaplasın o zaman.Bu arada araca geçen ayın 1 inde aldığım 50 TL'lik yakıt halen içerisinde bulunmakta.Burada tartıştığımız konu benzin ve lpg'nin arasındaki fark ise bunuda belirtmek istedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 18:48 
Kullanıcı avatarı

Allah razı olsun Caner bey bak benzini 5,39 dan hesap yapmanıza sözüm yok sizi takdir ettim doğrusu :)
LPG de 39 kuruş indirim yaparken benzinde 5 kuruşluk indirim yapmanız takdire şayan :)
Herneyse Caner bey Allah'a emanet olun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 01:32 
Kullanıcı avatarı

Sizde allaha emanet olun.Hersey sizin dediginiz gibi olsun dimi.6 krs arada fark buluyorsunuz siz onu bulmaya devam edin.

EVOBT RS6 Slim cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 01:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Meslek: Mühendis
Kan grubu: 0+
Ben de Nasrettin Hoca misali sohbetinize katılayım. Arkadaşlar ikiniz de haklısınız :-) İkinizin de haklı olduğu konular var. Ben yaklaşık 10 yıldır lpg' li, benzinli, dizel araçlar kullanmış biri olarak bir iki ekleme yapmak isterim. Lpg, benzini müsrifçe tüketen araçlar için daha mantıklı bir uygulamadır. Araç benzinliyken ekonomik ise lpg bağlandıktan sonra yapılacak ekonomi de o oranda düşük olacaktır. Asx' in sınıfındaki en ekonomik crossover olduğu konusunda hemfikiriz. Öyleyse benzinli kullanımda genel tüketim ortalaması 100 km' de 7-8 lt olan Asx'in, genel tüketimi 10-12 lt olan başka otomobillere göre lpg' li olarak nispeten dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü araç orijinal ayarlarında ne kadar az tüketirse aradaki makas o denli daralmaktadır. Lpg' yle gelen dertleri bir daha anmaya gerek yok, Akif bey neredeyse hepsini sıralamış, ayrıca kendi kullanım karakteri ve şartlarına göre haklı. Ben de onun yerinde olsam asla aracıma lpg bağlatmam. Gelgelelim yoğun trafiğe sık sık girmek durumundaysanız en ekonomik araçların bile mevcut yakıt fiyatlarıyla can sıkıcı rakamları cebimizden eksilttiği aşikar. Yıllık 20bin km ve üzeri yol yapıyorsanız hele bu yolun yarısı şehiriçi yoğun trafikse ister istemez lpg' ye doğru kayıyorsunuz. Daha önceki mesajlarımda benzinli ve lpg'li tüketimlerimi yazmıştım o yüzden burda yineleyip mesajı karmaşıklaştırmak istemiyorum ama ben de kendi şartlarıma göre caner bey gibi lpg' yi avantajlı buluyorum. Lpg'li araç bakımlı ve diriyse fiyatı düşmez, bunu bizzat sattığım araçlardan ve satış süreçlerinde alıcı adaylarıyla diyaloglarımla tecrübe ettim. İnsanımızın derdi hala boya-değişen, isterse kaputun içi boş olsun:-) ben istanbulda yakıtı en son 2,67' den aldım, milangaz ve aygaz(kadoil)' den alıyorum. İlk birbuçuk yıl kampanya günlerinde 1,79' dan alıyordum ki sanki bedava geziyorum sanıyordum :-) yani arkadaşlar hepimiz kendimize göre haklıyız. Asx'le kalın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 13:58 
Kullanıcı avatarı

Ya arkadaşlar şu ucuz lpg satan yerlerin adreslerini yazında forumdaki diğer arkadaşlarda oradan alsın diyeceğim ama tavsiye etmem.Şunu belirtmek gerek ben lpg li araç kullanırken de böyle lpg yi ucuz satan yerler vardı hala da var tek tük var . Bu tip akaryakıt istasyonuna yakın olunca elbette bir avantaj gibi gözüküyor . Ben 9 yıl boyunca ya Opet Aygaz ya da Shell'den gaz aldım bazen milangaz vb. Yerlerdendir gaz aldığım oldu.en çok istasyonunu bulabilirsemde HABAŞ gaz alırdım çünkü o zamanlar ençok habaş gazdan memnun kaldım. Benim şansızlığım olsa gerek hiç böyle ucuz satan gaz istasyonları yakınımda olmadı. Hala da yok. Ucuz satan yerleri duydum bazende yol üstün de rastladığım yerlerde oldu. Yani şunu demem olur ki ya ucuz gaz satan yerler var diye herkes oralardan gaz almıyor yani. :D

Şimdi bu tip yerlerde neden ucuz lpg satılıyor onu irdeleyelim . Benim bulduğum cevaplar şunlar.
1. Patron bu dünya düzenine isyan etmiş anarşist bir kişi bu nedenle ucuz satıyor
2. Firma reklam amacıyla kampanya vari satıyor. ( nedense yıllarca kampanya yapanlar var)
3. Firma ben çok kar yapmayacağım sürümden kazanacağım diyor. Bunun için gaza ekstra katkı kullanmadan aldığım gibi azıcık bir kar ile satacağım diyor yani.
4. Firma lpg nin yanında birde eşantiyon hava basıyor.
5. Firma kayıt dışı ( kanun dışı) işler çeviriyor. Bu ya kaçak akaryakıt kullanıyor ya da kara para aklanıyor şeklinde olur.

Bence bu cevapların hepsi ancak beni 5. Cevabım korkutuyor. Komplo diyenler aşağıdaki linki incelesinler.

http://www.masak.gov.tr/tr/content/aklama-yontemleri/59

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 14:59 
Kullanıcı avatarı

Birde şunu iyice belirtmek gerekir ben lpg avantajlı değildir demiyorum ancak öyle her durumda her zaman abartıldığı gibi avantajlı değildir diyorum.
elbette lpg benzine göre daha temiz ve ucuz bir enerji kaynağı.
Eğer aşağıdaki yazdığım durumlar olsa ben bile lpg kullanırım
Erdem beyin dediği gibi araç benzin canavarıdır lpg takarsın
Taksiler gibi yaz kış tek marş ile sürekli motor sıcak uzun yol gidersin lpg takarsın
Aracı yoğun trafikte uzun süre kullanıyorsundur lpg takarsın
Yılda yapılan yol 25-30 bin km' nin üstünde ise takarsın.
Çevrecisindir takarsın:D
Avnatajlar gözünü alır dezavantajları görmezsin takarsın.
Olay bu
Bir de LPG gaz firmalarının dediği kadar avantajlı değildir.
Sözüm meclisten dışarı diğer forumlarda Adam kalkmış yazın düz yolda uzun yolda yaptığı yakıt tüketimini sanki yılın 12 ayında yapıyor muş gibi konuşuyor . Sonra kendi arabası lpg li bora kalkmış benzinli ford focus la yakıt tüketimi kıyaslaması yapıyor. Yada kendini başka şöförle kıyaslıyor. İnsan oğlu beşeriz ille kendimizi muhteşem yapacak yaptığımız seçimleri haklı çıkaracaz ya kendimizi avutacacağız ya böyle bazen çok olumlu düşünüp konuşuyoruz :) yada kendimizi kandırıyoruz.

Yokuşsa lpg dezavantajlıdır daha çok yakar ( hep yokuş mu kullanıyoruz diyenlere Keçiören hep yokuştur diyorum :) )
Kışın lpg ile benzin arasındaki avantaj farkı küçülür.
kirli hava filtresi lpg de benzine göre yakıt tüketimini daha çok arttırır.
Lpg sistemleri belli periyotlarla ayarları yenilenmeli ayarsız sistemin yakıt tüketimi fazla olmaktadır
Lpg de bujiler daha kısa ömürlü olur Ve belli bir km sonunda değiştirilmezlerse gaz tüketimi çok artar
Mağnezyum subaplar benzin için tasarlanan parçalardır . Sübaplarda belli bir kullanım sonrasında meydana gelen aşınma lpg tüketimini arttırır . Evet sen subapları 100 bin km'de değiştir ( aslında bu değer 70-80 bin km ) ancak o subaplar lpg de Kısa bir sürede sonra bozulmaya başar bu da katlayarak verimi azaltır. Yani sen lpg de 30 bin km kullanılmılış subapların , lpg yi ilk taktırdığın zamanlardaki gibi verimli sanıyor işen kendini kandırıyorsundur.
Uzun lafın kısası lpg takmayı düşünenlerin biraz daha beynini bulandırmak istedim :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 15:22 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Akif hocam, lpg taktırmayıp benzinli kullanmaya devam etmenize tabiki saygı duyuyorum ancak lpg nin benzine göre dezavantajından çok avantajı olduğunu savunanlardanım. En azından benim sürüş karakteristiğime, yaşadığım şehire ve yaşadığım yerdeki benzin ve lpg litre fiyatlarına göre böyle. Aydında 3,17 ye lpg satan (oradan lpg alan hiç görmedim) da var. 2,69 a satanda var. Merkezde ortalama fiyat (Aydaz-Shell-Milangaz) 2,99 ile 3,04 arasında. Nazillide Akçagaz satan bir istasyonda 2,69 a satıyor. Yıllardır bölgenin en uygun satan firması. Hava basıyorlar desem defalarca denedim, 100 kmde tükettiğim lpg ve gittiğim mesafeler genelde aynı. Yani Asxim Akçagazdan da aldığımda şehiriçi ortalama 9 lt lpg harcıyor Aygazdan da aldığımda 9 lt lpg harcıyor. Sürümden kazandıklarını düşünüyorum. :) Sonuç olarak lpg kiti taktıran herkesin verdiği parayı amorti etme süresi yaptığı km ve aldığı lpgnin fiyatına göre değişir ama eninde sonunda kara geçeceği bir gerçektir. Lpg kitinin bedelini çoktan amorti ettiğim gibi neredeyse 2. sübap parasını da cebe koydum. Gazlamaya devam yani. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 17:30 
Kullanıcı avatarı

Korhan bey sanırım İzmire yakın yerler nakliye giderlerinin az olması nedeniyle daha uygun fiyata satış yapabiliyorlar.
Korhan bey sizin için lpg avantajlı olabilir. Benim için olmayabilir
Meselenin bir kısmı lpg kime avantajlı yada daha avantajlı sorusunun cevabı ancak tam olarak mesele bu değil.
lpg ne kadar avantajlı ?
Neye kime göre avantajlı ?
Lpg denildiği kadarıyla avantajlımı?
Lpg hangi araçlarda hangi durumlarda avantajlı?
Lpg nin sağladığı tasarruf hesap edilirken bu hesaplamaların içine dün değişkenler katılıyormu ?
Sorularının cevapları bulmaya çalıştığımızda esas mesele anlaşılır diyorum.
Bende zaten bu sorulara kendimce ama mantıklı ama bilimsel cevaplar yazdım . Matematik yaptım.
Ben en başında yazdım zaten lpg taktıranların kendilerine göre sebepleri vardır. Saygı duyarım. Kimi sizin gibi Caner bey :) gibi Erdem bey gibi gerçekten kendi durumunu analiz etmiştir . Bilinçli olarak lpg taktırmışlardır. Ancak maalesef ezber sözlerle etrafta uçuşan yalanlarla güdülerle reklam sözlerle bilinçsizce iş yapan insanlar var. Ben bir öğretmen olarak huyum kurusun illede insanları uyarmak bilinçlendirmek düşündürmek ihtiyacı hissediyorum .
:D
Çoğunluk bir gerçeğin aksini yada eksiğini söylüyor diye o gerçeğin gerçekliğinde zerre kadarıyla değişim olmaz . Örnek bir zamanlar hemen hemen tüm insanlar dünyanın düz olduğunu söylediler. Halbuki dünya hep elips şeklinde yani geoit şeklinde idi .
Şimdi biz mesela neden Türkiye'de hiç tutmayan hatta bilinçsizce yargılanıp suçlanan bir markaya ait araçlar aldık Ve onları son derece memnuniyetle kullanıyoruz. Çünkü bilinçli davrandık. :)
Neden asx aldık ? Ben şahsen çok araştırdım sordum inceledim . Örneğin asx ile Nissan qq nun crash testlerini ( çarpışma testleri) izledim Allah korusun Nissan qq da bir kaza sonucu bacaklarımın kırılma kopma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gördüm.
https://youtu.be/jj5kFqksC8s
Özellikle videonun 1 dakika 40. Saniyesinden sonrasına dikkat!
Not: Amerika'da asx outlander sport Nissan qashqai ise Nissan rague diye satılır
Asx de yakıt tüketiminin az olduğunu hatta lpg bile takmaya gerek olmadığını öğrendim . :D

Asx in sağlam parçalardan yapıldığını sağlam olduğunu öğrendim Maşallah
Mitsubishi yi öğrendim
Çok şükür böylece ASX aldım :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 18:20 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Bende Asx almadan önce sayfalarca forum okudum ve araştırma yaptım. İyi ki Asx almışım diyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017 19:25 
Kullanıcı avatarı

Bu arada yukarıdaki verdiğim video linkinde asx yok hemen asx le ilgili aynı testin video su
https://youtu.be/51zUB5f0KZk

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2017 12:25 
Kullanıcı avatarı

Ben 6 krsluk kar yapmaya devam edeyim bari.Konuyuda dagismis oldunuz bu sayede.Bu arada msjlarinizdaki ince gondermeleri de kacirmadim degil.Siz mesleginizi iyi yapin gelecek nesili iyi yetistirin yeter.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2017 13:58 
Kullanıcı avatarı

Caner bey hakkınızı helal edin. Özellikle alınmayın diye sözüm meclisten dışarı diye belirttim . Siz bu forumda paylaşımlarınızdan dolayı saygı duyduğum bey efendi bir insansınız. Bu forumdaki amaç zaten bu. Fikir ayrılığı olsa bile böyle paylaşımlar faydalıdır. Aslında lpg konusunda fikir ayrılığı yok sadece yapılan tasarruf miktarında anlaşamadık :D Ayrıca bana gösterdiğiniz sabır için de teşekkür ediyorum.
İnşallah yüz yüzede tanışırız. Sürçi lisan ettiysem af ola. Sizede işinizde başarılar dilerim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2017 16:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Ben yaşadığım şahsi tecrübelerle aracıma lpg alıp (para verip) taktırmam. ama şimdiki aracımda takılı aldım. gayet memnunum söktürmem. :)
Arkadaşlara seviyeli fikir alışverişinden dolayı teşekkür eder farklı konularda da herkesten devamını beklerim. :MCT:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2017 17:03 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Alıntıdır:

Başka bir Forumdaki olay vesilesiyle yazayım dedim;
Dünyada kişi sayısı kadar fikir vardır. En azından öyle olmalıdır. 10 kişi var ve 9 farklı fikir varsa orada bir kişi "yok" demektir. bu nedenle kimse kendisinden farklı düşündüğü için her hangi bir sıfatla (aptal, hain, vs.) değerlendirilmemelidir. Zaman en iyi müfessirdir. Nice kişiler tek başına çıktığı yolda zamanla haklı olduğu anlaşılmıştır. hepimiz az çok duymuşuzdur Bilgisayarı İcat eden adama zamanında "kim böyle birşey ister ki" denilerek kapı dışarı edilmiştir.
"Ümmetimin ihtilafı (fikir ayrılığı) rahmettir" diyen bir Peygamberin Ümmeti olarak ne kadar da çok İhtilafları fitneye dönüştürüyoruz :(
Basit bir konuda bile "Benden değilsen düşmanımsın" mantığını devreye sokuyoruz. tabii bazıları güç elinde ise bu mantığa çabuk sahip çıkıyor. mesela ABD, 11 eylül saldırılarından sonra dünyaya bunu demişti!
Güç aklın önüne geçmeye meyillidir. Meseleleri akıllıca çözmek varken kaba kuvvetle, elindeki yetki ve güçle çözme kolaycılığı maalesef buradan kaynaklanır. "Kontrolsüz güç güç değildir" basit bir reklam repliğinden çok öte bir gerçeği dile getirir. Tarihte bunun en büyük ve en yakın örneği sanırım Hitler olmuştur.
Neyse....asıl maksadım -fikri- tartışma uslübüydü;
1- Haklı insaflı olur; tartışmada insaflı yani edepli olmak lazım. Gerekirse iyi dileklerde bulunup hatta haklısın deyip konuyu kapatmak lazım. bazan hasen (güzel) ahsenden (en güzelden) evladır.
2- İlla haklı çıkmaya çalışmamak lazım: tartışmayı kazanınca birşey kazanamazsınız ancak tartışmayı kaybettiyseniz, sevinin çünkü yeni birşey öğrendiniz !
3- taraflar iyiniyetli bile olsa fazla uzatmamak lazım: Gazali der ki; 5 dakikadan fazla süren tartışmada egolar devreye girer. Forum ortamında böyle bir süre tespit edilemeyeceğinden iç dünyanızda meselenin egolaştığını görmeniz ipucu olacaktır.
4- İyiniyet: genelde karşı taraf iyiniyetli ise makul bir tartışmaya girilir. zaten karşı tarafın söylediği kelimelere yüklenen anlam karşı tarafa olan bakış açısı ve önyargınız belirleyecektir. aynı şeyleri söyleyen ama tartışıp duran koca koca insanlar görüyorum TV tartışmalarında. Unutmayın bazıları Günaydın derken bazıları Morning der bu farklı şey söyledikleri anlamına gelmez. aynen bunun gibi taraflar Türkçe konuşur ama farklı kelime kullanır siz kelimenin anlamına bakın. Elinizden geldikçe karşı tarafın Terminolojisini kullanın Allah insanın kalbine bakar dediğinizde anlamayan kişi pekala Allah kaportaya değil motora bakar deyince anlayabilir :)

5- hakikat payı: her fikrin bir hakikat payı vardır ki bu nedenle insanlar benimser. gördüğüm tartışmaların hemen hepsinde tarafların haklı ve haksız olduğu taraflara şahit olmuşumdur.
6- Dürüstlük: gerçekten doğruyu bulmak mı istiyorsunuz karşı tarafı kendinize çekmek mi İstiyorsunuz. karşı tarafın haklı olabileceğini gösteren bilgileri de cesurca kullanabiliyormusunuz. Yani buradaki dürüstlük karşı tarafa olandan ziyade kendinize olan dürüstlüktür. Dürüstlük bu dünyada gerçeği arayan insanın belki en önemli cihazıdır. bu cihazı ancak Vicdan sahibi olanlar kullanabilir. bu nedenle denmiştir belki de;
"Vicdanın izin verdikten(utanmadıktan) sonra dilediğini yap!"
Resim
Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2017 18:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Meslek: Mühendis
Kan grubu: 0+
akif06eren yazdı:
Ya arkadaşlar şu ucuz lpg satan yerlerin adreslerini yazında forumdaki diğer arkadaşlarda oradan alsın diyeceğim ama tavsiye etmem.Şunu belirtmek gerek ben lpg li araç kullanırken de böyle lpg yi ucuz satan yerler vardı hala da var tek tük var . Bu tip akaryakıt istasyonuna yakın olunca elbette bir avantaj gibi gözüküyor . Ben 9 yıl boyunca ya Opet Aygaz ya da Shell'den gaz aldım bazen milangaz vb. Yerlerdendir gaz aldığım oldu.en çok istasyonunu bulabilirsemde HABAŞ gaz alırdım çünkü o zamanlar ençok habaş gazdan memnun kaldım. Benim şansızlığım olsa gerek hiç böyle ucuz satan gaz istasyonları yakınımda olmadı. Hala da yok. Ucuz satan yerleri duydum bazende yol üstün de rastladığım yerlerde oldu. Yani şunu demem olur ki ya ucuz gaz satan yerler var diye herkes oralardan gaz almıyor yani. :D

Şimdi bu tip yerlerde neden ucuz lpg satılıyor onu irdeleyelim . Benim bulduğum cevaplar şunlar.
1. Patron bu dünya düzenine isyan etmiş anarşist bir kişi bu nedenle ucuz satıyor
2. Firma reklam amacıyla kampanya vari satıyor. ( nedense yıllarca kampanya yapanlar var)
3. Firma ben çok kar yapmayacağım sürümden kazanacağım diyor. Bunun için gaza ekstra katkı kullanmadan aldığım gibi azıcık bir kar ile satacağım diyor yani.
4. Firma lpg nin yanında birde eşantiyon hava basıyor.
5. Firma kayıt dışı ( kanun dışı) işler çeviriyor. Bu ya kaçak akaryakıt kullanıyor ya da kara para aklanıyor şeklinde olur.

Bence bu cevapların hepsi ancak beni 5. Cevabım korkutuyor. Komplo diyenler aşağıdaki linki incelesinler.

http://www.masak.gov.tr/tr/content/aklama-yontemleri/59

Akif bey sizin üstteki linki bir inceledim de; helal kazanmaya uğraşıp, yaktığı yakıttan kısmaya çalışan bir sade vatandaş olarak kendimi gerçekten gereksiz hissettim. Adamlar kuralsızca kazandıkları milyar dolarları ekonomiye türlü dalaverelerle sokup görünürde reel işler yaparak akla zarar paralara ve güce hükmediyorlar. Bizlerse ekonomik sürüş yapalım, yüksek vergi ödemeden lükse bulaşmadan yaşayıp gidelim diye kuruşların hesabını yapıyoruz. Neyseki ilahi adaletin tecelli edeceğine inanıp iyi de yapıyoruz. Lpg fiyatlarındaki farklılık firmaların kurumsal kimlikleriyle iyi organize olabilmesine, mala ulaşabilme, pazarlama, nakliyelerde ve nakit gücündeki avantajlarına göre farkılılk gösterebiliyor. Ucuzsa vardır bir bit yeniği düşüncenizi de haksız görmüyorum, şüphecilik bilimin temel mantığında vardır. Ama mal el değiştirdikçe her satıcının kendi karını koyması da fiyat değişkendiğindeki faktörlerden biridir. İstanbul içi kampanya günlerini takip ederek (Burda adım başı petrol istasyonu var) ucuz ve kaliteli yakıt kullanmaya çalışıyorum. Şehirdışı yolculuklarda ise bilmediğim yerlerden yakıt alırken önceliğim fiyat değil istasyonun denetlenilebilirliği yani kurumsal görünümünün içime sinmesi. Hepimiz araçlarımıza değer veriyoruz, haliyle belaya da bulaşmak istemiyoruz. Ama gelin görün ki ülkemizin Batı ülkeleri gibi sömürgeleri olmadığı gibi neredeyse tek gelir kaynağı olan vergi sisteminin en ciddi kalemlerinden biri olan fosil yakıtları böylesine fahiş fiyatlardayken 6...15 kr' da kardır deyip lpg' ye katlanıyoruz. Aracımı alırken dizel Asx' in akıbeti belli değildi. Eğer biri bana net olarak deseydi ki sen aldıktan 7-8 ay sonra dizel Asx Türkiye' de satılmaya başlanacak ne yapar eder beklerdim. Evet benzinli Asx de sınıfındaki emsallerine göre ekonomik ama ne dizel ne de lpg' li kadar değil yazık ki. Bugün aracıma iyi bir fiyattan talip çıksa hemen üstüne 5-10 koyup düşük km' li dizel Asx' lerden birine müşteri olurum ama gelin görünki bizim Asx' ler satmak için değil posasını çıkarana kadar kullanmak içinler :) Bu forumdan bugüne kadar güzel bilgiler edindim, burası bilgileri paylaşma yeri. Küsmek, kırılmak yada darıltmak olmaz. Bizler olmazsak forum olmaz. Saygılar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017 08:26 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

:vauv:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017 12:45 
Kullanıcı avatarı

Sizde beni yanlis anlamayin.İnceden gondermeleriniz yokta degildi acikcasi :) Birgun tanisalim bende isterim.Daha iyi seylere kafa yorariz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017 16:02 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
Sizde beni yanlis anlamayin.İnceden gondermeleriniz yokta degildi acikcasi :) Birgun tanisalim bende isterim.Daha iyi seylere kafa yorariz.

ince göndermelere bayılırım: zeka ve kibarlık alametidir. (bana da gönderin: taşlama ve hiciv sanatı yaparız :friends: )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017 22:28 
Kullanıcı avatarı

Erdem bey hepimiz dediğiniz gibi helal yollardan kazandığımızı en uygun şekilde harcama telaşındayız. Şartlarımıza bağlı olarak kimimiz için en doğrusu aracımıza lpg taktırmakdır, kimimiz için de taktırmamak daha mantıklıdır. Benim amacım arı suyu bulandırmak değil ve bulanık suyuda arındırmak da değil benim amacım zaten bulanık olan suda yol bulmaya çalışmak.
Mesala örnek vereyim şimdi binalar için enerji kimlik belgesi olayı çıktı. Millet bu nedir internet üzerinden araştırma yaptığında Google emmi ilk olarak bulduğu linklerin çoğu bu işten kaymak yemek isteyenlerin tuzak bilgilendirmelerini içeriyor . Biliyorsunuzdur 2011 yılından sonra yapılan binalarda bina enerji notu en az C olmak zorunda Ve bu binaların zaten enerji kimlik belgesi almaları gerekiyor yoksa iskan raporu alamıyorlar Ve bu binalar zaten bu belgeyi aldılar . Geriye kalan binalarda bu yılın Şubat'ına kadar almaları gerekiyordu ancak eski binalarda notun önemi yok yani illede en düşük notun C olması gerekmiyor. ( bu belge ile A notu alınırsa doğal gaz ucuza alınabilecek birde konut vergisi daha düşük olacakmış birde kira Ve alım satım için bu belge şart). İşte bu belge için dediğim gibi Google emmiye sorunca ilk gelen linklerde öyle bir açıklama yazmışlar ki sanki bütün binalarda en az C notu almak gerekir ve bunun içinde bina dış yalıtımı yaptırmak zorunlu. E bunu okuyan vatandaşta anlıyor ki devlet binalarda dış yalıtımı mecbur yaptı .Dış yalıtımı yaptırmayan binalara da ceza kesecek. Bu yüzden millet dış yalıtımı yaptırma derdine düştü. Sırf bizim sokakta 3 bina dış yalıtımı yaptırdı. az para da değil daire başına 6-7 şer bin lira para istiyor. Haliyle de rağbetin olduğu yerde zam da olur. Yani yapı şirketleri kaleye doksandan vole ile gol atmak için hemen işe koyulmuşlar vermişler gaz vermişler gazı. Yazık günah şimdi gelde suizan yapma .

Ayrıca kimsenin bana kızmasını küsmesini istemiyorum Ve benim de kimseye kızdığım küstüüümde yok. :D aksine ben çok eğleniyorum Ne güzel hem tanışıyoruz hem muhabbet ediyoruz hemde öğreniyoruz.
Allah'a emanet olun saygılar

En son akif06eren tarafından 07 Şub 2017 22:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 202 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye