Zaman: 29 Mar 2024 09:16

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 202 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016 13:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Meslek: Mühendis
Kan grubu: 0+
Manuel tüketim değeriniz nedir?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016 14:07 

İsim: gökmen
Araç: ASX 1.6 İNVİTE 2011
Meslek: muhasebe
Derinmai yazdı:

manuel den kastınız yol bilgisayarı manuel/otomatik ekranı ise, tüketim verisi 4 saat sonra otomatik sıfırlanıyor diye biliyorum. resimdeki tüketim bu şekilde,

kuruş cinsinden ise depoyu doldurarak hesaplamadım, tahmini rakamlarım
benzin zamlarından önce 100 tl = 23 lt benzin =340 km
şu sıralar 100 tl =21 lt benzin = 320 km +-10

*yakıt tüketiminde; son bakımda konulan 5-30 yağ ve shell den alından benzinin katısı büyük

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016 14:25 

İsim: gökmen
Araç: ASX 1.6 İNVİTE 2011
Meslek: muhasebe
atabey052 yazdı:
gökmen yazdı:
İstanbul da, esenyurt-bayrampaşa (25 km) arası
bu sabah 9.00 daki tüketim 5,2 lt, ortalama hız 35 km

aynı yolda sabahları max. 6,5 i görüyorum, bu değerlerden sonra lpg ye gerek yok :)

Resim
Resim

Çok iyi değerler. Her zaman söylüyorum, bence bu araçlara lpg takmak gereksiz. Forum LPG li araçların yaşadığı problemlerle dolu. Ayrı şahsi fikrim şu ki, motorlarıyla ün yapmış Japon arabalarına tüp takacaksak ne gerek var Japon almaya? Arabalarımızı diğerlerinden ayıran uzun motor ömrü ve arıza çıkarmaması değil mi? Tüp takarak kendi elimizle kendimizi vuruyoruz.

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kesinlikle katılıyorum, lpg kit masrafı, lpg nin genel sıkıntıları ve asx, lancere özel subap problemleri düşünülünce benzinli olsun kafam rahat olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016 11:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Kan grubu: 0+
gökmen yazdı:
Derinmai yazdı:

manuel den kastınız yol bilgisayarı manuel/otomatik ekranı ise, tüketim verisi 4 saat sonra otomatik sıfırlanıyor diye biliyorum. resimdeki tüketim bu şekilde,

kuruş cinsinden ise depoyu doldurarak hesaplamadım, tahmini rakamlarım
benzin zamlarından önce 100 tl = 23 lt benzin =340 km
şu sıralar 100 tl =21 lt benzin = 320 km +-10

*yakıt tüketiminde; son bakımda konulan 5-30 yağ ve shell den alından benzinin katısı büyük

Evet, onu kastetmiştim. Benim manuele aldığımda okuduğum rakam 8,4. İlk 6 ay benzinliydi ve manuel tüketim rakamı 7 idi. Zaman işerisinde(1,5 yıl) okumayı Lpg tüketimine göre yaptığından ortalama da yükseldi. Km 46000. Asx' in tüketim tahminlerini çok başarılı buluyorum ve benim depo ölçümlerinden şaşma payı % 10' u hiç geçmiyor. Size hak vermemek mümkün değil. Araçlarımız zaten çok ekonomik oldukları için alternatif yakıtlarla olan tüketimleri de orijinal hallerinden fazla sapmıyor. Km' de 10-15 kr' un göze görünen bir rakam olması için de yıllık uzun km' ler yapmak gerekiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016 13:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: twins
Araç: 2015 asx intense
Meslek: eğitim
2015 nisan ayında aracı bayiden çıkardıktan sonra manuel ortalamayı hiç sıfırlamadım. geçenlerde öylesine kafama esti bir bakayım manuel ortalamaya diye toplam 23900 km yol sonunda manuel ortalama 6.8lt/100km gösteriyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2017 10:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bilal
Araç: Mitsubishi 2011 ASX
Meslek: Satınalma
Kan grubu: 0Rh+
Merhaba

2011 ASX invite aldım. lakin kafama takılan şu an benzin 5,21 TL ve benim yakıt tüketimim Km de (Şehir İçi) 0,44 kr. Bu rakamlar normalmi yoksa benim araçta bir başka sorun mu var. kullanma konusunda 2000 devri geçmemeye çalışıyorum. :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2017 14:12 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
ByLiL yazdı:
Merhaba

2011 ASX invite aldım. lakin kafama takılan şu an benzin 5,21 TL ve benim yakıt tüketimim Km de (Şehir İçi) 0,44 kr. Bu rakamlar normalmi yoksa benim araçta bir başka sorun mu var. kullanma konusunda 2000 devri geçmemeye çalışıyorum. :kart:

Bursa trafiğini düşündüğümüzde 8,5 lt gibi bir tüketim normal bence.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2017 14:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bilal
Araç: Mitsubishi 2011 ASX
Meslek: Satınalma
Kan grubu: 0Rh+
ks34 yazdı:
ByLiL yazdı:
Merhaba

Bursa trafiğini düşündüğümüzde 8,5 lt gibi bir tüketim normal bence.

eywallah... :good:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2017 21:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Birde havalar çok soğuk bunuda dikkate almak gerekir ki bu soğuklarda tüm araçların yakıt ortalaması 1-2 litre arası fazla olması gayet normal

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017 08:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Arda
Araç: ASX 2011 Invite
Benim aracımda şuanda 8-9 litre arası gidip geliyor, dizel araçtan sonra hiç alışık olmadığım rakamlar :D ama ASX = AŞK olduğundan katlanıyoruz ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017 11:21 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
akif06eren yazdı:
Birde havalar çok soğuk bunuda dikkate almak gerekir ki bu soğuklarda tüm araçların yakıt ortalaması 1-2 litre arası fazla olması gayet normal

ayrıca aracınızın termostatını da kontrol edin;
benim araç da fazla yakmaya başladı. soğuklardandır dedim. ancak fan sıcak üfleme yapmayıp hareret göstergesi de fazla yükselmeyince(uzun yolda hiç yükselmedi) termostadı değiştirdik. hareret göstergesi yükseldi. henüz uzun yol yakıt tüketimi bakmadım ama muhtemelen azalma olacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017 13:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
gökmen yazdı:
atabey052 yazdı:
gökmen yazdı:
İstanbul da, esenyurt-bayrampaşa (25 km) arası
bu sabah 9.00 daki tüketim 5,2 lt, ortalama hız 35 km

aynı yolda sabahları max. 6,5 i görüyorum, bu değerlerden sonra lpg ye gerek yok :)

Resim
Resim

Çok iyi değerler. Her zaman söylüyorum, bence bu araçlara lpg takmak gereksiz. Forum LPG li araçların yaşadığı problemlerle dolu. Ayrı şahsi fikrim şu ki, motorlarıyla ün yapmış Japon arabalarına tüp takacaksak ne gerek var Japon almaya? Arabalarımızı diğerlerinden ayıran uzun motor ömrü ve arıza çıkarmaması değil mi? Tüp takarak kendi elimizle kendimizi vuruyoruz.

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kesinlikle katılıyorum, lpg kit masrafı, lpg nin genel sıkıntıları ve asx, lancere özel subap problemleri düşünülünce benzinli olsun kafam rahat olsun

Öncelikle lpg kit masrafı 1800 TL,lpg'nin genel sıkıntısı artık çoğu araçta yok denecek kadar az. Subap konusuna gelince yaklaşık 100.000 km yakıyor.Yani bu lpg'yi takınca ertesi sene araç subap yakmıyor.100.000 km yaklaşık olarak 5 senede yaparsınız.Bizim lpg taktırmamızdaki mantık zaten belli benzin pahalı geldiği için aracın az yakması.Lpg ile kullanıp memnun olmayan bir kullanıcı bulup onun üzerinden yürüyün.Bundan önce lancer vardı son kasa yaklaşık 70.000 km lpg ile kullandım birgün olsun lpgde problem yaşamadım.yıllık masrafı 40 TL filitre değişimi.Şimdi bu değerleri atmışsınız güzel yaklaşık 2 senesi doldu asx'nin ilk 5 ay benzin kullandım.Düz yolda trafiksiz ortalamda bir hızda giderseniz bu değeri vermesi normal.Araçla çıkın bakalım 4000 devirlere yada biraz sert kullanın o zamanda benzin diyecekmisiniz.Ülkemizdeki benzin fiyatları yüksek olduğu sürece mitsubishi de 3 litrenin altında yakan motor çıkantana kadar bu araçlar lpg ye mahkum,bir dünya yazı okuyorum lpg ile bu kadar yazan çizen insan var sonundaki yazısı şu şekilde malum ülkemizdeki benzin fiyatlarından dolayı lpg taktırdım.Arkadaş sen o lpgyi taktırana kadar ben zaten 2 senede yaklaşık 30.000 TL kar sağladım.Daha konuşmaya gerek varmı.Sen benzini 5 TL'den aldın.Ben lpg'yi 2.00'dan daha söylenecek laf yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017 16:38 
Kullanıcı avatarı

Ben burada kimse ile atışmak için bunları yazmıyorum ya da kimseyi yanlışcı yanıltıcı duruma düşürmek için de bu yazıları yazmıyorum sadece konu açılmışken konuyu daha iyi açıklayabilmek için farklı bir bakış açısı göstermek ve gerçekleri daha iyi kavrayabilmek için yazıyorum o yüzden kimse kusuruma bakmasın bir de LPG taktıranı kınamıyorum bilhassa saygı duyuyorum kişisel tercih meselesi kimsenin bir şey demeye hakkı yok . Ancak durumu gerçekçi olarak tüm yönleri ile iyi analiz etmek gerekir diye inanıyorum. :Rose:

Şimdi uzun yol için veya şehir içi için karma LPG benzinden 100 km'de 2 lt fazla yakar ( bunun içinde ilk yanan benzini daha hesaplamıyoruz ) karma olarak benzinde 100 km'de 7 lt yakan araç ( benzin lt fiyatı 5,44 TL Opet ) 7x5,44= 38,08 TL benzin masrafı olur buda km'de 38,08 kuruş eder
LPG de ise bu araç 9 lt yakar ( lpg lt fiyatı 3,23 TL Aygaz) 9x 3,23 = 29.07 TL ise km'de 29,07 kuruş olur burada 3 kuruş da benzin gideriyle 32,07 kuruş olur buradan benzinde 38,08 kuruş yakan bir araca LPG kiti taktığımızda 32,07 kuruş yakıyor olacak buradan karımız km'de 38,08-32,07= 6,01 kuruş olur (0,0601 tl eder)
Şimdi lpg kiti için 1800 lira ödedik bu para gel git ayarıydı mayarıtdı 2000 lirayı bulur bunuda kâra bölersek 2000 TL /0.0601 TL= 33277 km yol eder. Yani lpg kit masrafını 33277 km yol yaptıktan sonra karşılar,
Birde subap olayı var tabi bunu hiçbir zaman 100000 km gider diyemeyiz hadi biz 100 bin km de değiştirdiğimizi bu varsayım yine bu durumda o sübaplar aslında 50.000 km'den sonra Özelliğinin yitirmiştir Ve 50.000 km'den sonra özelliğini yitiren bu subap aşınmasından dolayı yakıt belli bir oranda artacaktır bu nedenle sübap değişimini 70.000 km olarak hesaplamamız gerekir 70.000 km'de bir servis fiyatı 2500 lira olan subap masrafını ise 2500/0,0601= 41597 km yol giderek karşılarsınız
Bu durumda 33277 km + 41597 km = 74874 km yol yaptığımızda ki bu zaten bir subap ömrü olur lpg ve subap için harcadığımız parayı çıkartırız artık km de 0,0601 TL kara geçebiliriz ( bu arada benim aracı alalı 3 yıl 7 ay oldu bu sürede yaptığım yol yaklaşık 42000 km olmuş yani ben 7 yıl arabayı kullandıktan sonra kar yapıyorum )
Şimdi burada daha LPG den dolayı diğer buji giderleri ( LPG'li araçlarda buji ömrü 1/3 azalır) hava filtresi giderleri vs vs ti katmıyoruz
Haaaa şu bir gerçek bu hesaplama işi görecelidir. Ancak yukarıdaki yaptığım hesaplama ortalama olarak Reel değerlere çok yakındır . Bu hesabın yazı kışı sıcağı soğuğu hava filtresinin kiri gündelik basılan marş sayısı Egzos durumu subap durumu sürüş tekniği yolun durumu yük durumu vs vs de vardır.
Eğer km de 6 kuruş tasarrufu az bulanlar şunu bilsinler aslında yukarıdaki şartlar göz alındığında karma durumda elde edilebilen kar 6 kuruştur Ve en olumlu şartlar altında bile lpg tasarrufu kesinlikle km de 10 kuruşu geçmez .
Bu hesaplamalar yılın belli bir zamanı belli bir yolda belli şartlarda yapılan reel depo ölçümleri illede yapılamaz . Ancak periyodik olarak farklı ortamlarda yapılan reel depo ölçümlerinin ortalaması ile bulunur ( böyle periyodik farklı şartalarda depo ölçümü yapıp ben şu kadar tasarruf sağlıyorum diyen varsa o kişi ancak bir üniversitede en az bu ölçüm işinde 2 yıl araştırma yapmış çalışmış bir makina mühendisi olmalıdır )
10 kuruş karla hesaplandığında 2000 lira lpg masrafını 20000 km sonra çıkartıyor 2500 lira subap masrafınızda 25000 km toplamda 55000 km sonunda çıkartıyoruz . İstesenizde istemesenizde durum bu maalesef. Bir de LPG sıralı sistemlerde kayda değer bir kar için tek marşta gidilecek yol özellikle kış mevsimi için diyorum en az 10 km olmalı aksi halde araç lpg ye geçene kadar baya benzin harcar ( şunu unutmamak gerekir ki lPG'li bir araç benzinle kullanımda sadece benzini bir araçdan daha çok benzin harcar)
Ayrıca bazıları için önemsiz olsa bile ki benim için bunlar çok önemli LPG taktırdımız için stepneden vaz geçiyoruz aracımızın orjinalliğini bozuyoruz Ve diğer LPG kaynaklı SORUNLAR yaşıyoruz .
Yani lpg ile o aslında sandığımız karı yapamıyoruz . Aslında çok kar yaptığımızı zannediyoruz ama o kadar da değil kapitalist reklamların cazibesine kapılıyoruz tabi temiz bir hava için LPG'li bir sistem avantajlı . Bir de aracımız az yakıyor diye gereksiz yere bol bol her yere arabayla gitmeyi saymıyoruz unutmayalım gereksiz yapılan her şey israftır. Yine aklıma geldi söyliyim dedim LPG'li bir aracın ikinci el fiyatı daha düşük olacaktır ayrıca gereksiz yere yapılan kilometrelerden dolayı yine aracın ikinci el fiyatı düşecektir ayrıca o aracını parçaları da eskiyecektir. Durum ne kadar ütopya gibi gözüküyor olsa bile durum bu gerçekler ortada
Bu arada iki senede 30000 tl kar demek için 55000 km üstüne 300.000 km ( üçyüz bin km )yol yapmak gerekiyor daha 355 bin km dede en iyimser 4 kere subap yaptırmak da cabası galiba yanlışlık oldu o 3000 lira olacaktı o zamanda iki yılda hadi iyimser olarak hesaplarsak 55000 + 30000 km =85000 km yani yılda 42500 km yol yapmak gerekiyor.
Herkese hayırlı Günler Ve saygılar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017 18:47 
Kullanıcı avatarı

Yine aklıma geldi ayrıca lpg ile az yakıyor diye hız sınırlarını zorlayanların bu durum da hem kendilerini hemde trafikteki diğer insanları tehlikeye sokmalarını da unutmayalım. Yine aracı yüksek surat için yüksek devirli kullanınca tasarruf yapılan parayı yüksek sürat zevkine yediriyorlar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017 20:35 
Kullanıcı avatarı

Keşke sizin yaptığınız hesap gibi kolay olsa.5 ay asx'i benzin ile kullandım.Trabzon'dan Ankara'ya 185.00 TL benzin ile geldim.Dedimki ohh süper.Fakat 80-85 km sabit hızda geldim.Daha sonra şehir içi kullanımlarım başladı.İlk zamanlar dedimki yeni kullanıcıyım biraz fazla yakması normal ama ondan önce kullandığım araç zaten lancer aşağı yukarı herşeyi aynı,neyse 100 liralık yakıt alıyorum bakıyorum 3 günde ışık yanmış.ne yol yapmışım 210-230 km kışın ilk 5 km araç zaten daha fazla yakıt tüketmekte bunda hemfikiriz.fakat sizin yaptığınız hesaba gelen 10 kr hiç olmuyor biliyormusunuz.Lpg'li araç benzinin ortalama 7 litre yaktığı yerde 8 litre de o yakıyor.Çünkü uzun yol faktörü lpg'de daha da etkili Ankara şehir içi 20 kr yakıt tüketimi uzun yolda ise 16 kr yakıt tüketimi çıkartmakta.Hesaplamaları bu veriye göre yapabilirsiniz.Ankara-izmir lpg ile 78 liraya gidilebiliyor.Ortalama 15 kr yani.(Bu arada Dikmen'de lpg fiyatı son zamla beraber 2,84)Şimdi gelelim hesaba 8 litre lpg=8*2.84=22,72+3 kr=25,72 kr benzin 7*5.39=37.73 aradaki fark 15.01 kr.Yani yaklaşık %50 tasarruf sağlanmış oluyor.Zaten lpg tasarrufu yaklaşık %40 oranında Bu hesap herkese göre değişir.Ve ben günlük 3,5 km yol kullanıyorum.Öyle denildiği gibi lpg'ye geçiş uzun süre sonra olmuyor.Yaklaşık 2 dk bekleyip yola çıktığınız zaman 500-750 m sonra lpg'ye geçiş olur.35-38 derece sıcaklıkta(lpg su sıcaklığı).Bir bilgi daha vereceğim lpg'li araçların satışı hakkında,daha fiyatı uyguna satılır diye,ben buna katılmıyorum.Alıcı eğerki orta düzeyde bir insan ise ve lpg kullanımını düşünüyorsa benzinli araç alıp 1800-2000 TL'ye kit taktırmaktansa lpg'li araç alıyor.Km ve fiyata illaki bakılıyor ama bu konu tartışmaya çok açık bir konu.Çünkü her aracın bir fiyatı ve her arabanında ekstralarına göre bir alıcısı vardır.Benim aracım 50.000 yapıyorken aynı km aynı modeldeki bir araç 53.000 TL'ye satılabilir.Benim burada asıl anlatmak istediğim benzin kullanan bir kullanıcıya bu arabada benzine gerek yok diyormuyum hayır.Lpg kullanan arkadaşlarada bu tarz yorumlar yapılmasa sevinirim.Her kullanıcı aracını severek ve herşeyini bilerek kullanıyor.Lpg taktıranda taktırmayanda aynı özelliklerde ve aynı sürüş zevkini veren bir araç kullanıyor.YAni lpg olunca araç konforundan ödün vermiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017 21:57 
Kullanıcı avatarı

Caner bey tamam sorun yok. Benim yaptığım hesaplama çok kolay değildir ben anlaşılsın diye basitleştirdim .
Ben Keçiören de lpg litresi 3.24 den alıyor olacaktım ki Türkiye nin geneli herhalde şu an lpg ti 3.24 den aşağı almıyor dur bu arada Dikmen de bir akaryakıt istasyonunda şimdilik lpg ucuz diye kaide bozulmaz ki biz genel konuşuyoruz. Ayrıca benzin ölçen sensör ile sağlıklı lpg ölçümü olmaz . Aynı şartlar altında benzin ile lpg arasında 100 km'de en ideal şartlarda en az 1.5 litre olur bu da yaz sıcaklarında olur ki kış şartlarında bu fark 3 litreyı bile bulurken biz karma 2 litre aldık ( 1 litre lpg 550 gram 1 litre benzin 760 gram ) dediğim gibi bu hesaplama basit ve kesin olmayan depo ölçümü ile olmaz . Yine 15 kuruşluk bir tasarruf yazın uzun yokuşu olmayan yolda yapılır yapılmaz değil . Ayrıca lpg ile yarı yarıya tasarruf yapmak için benzin ile lpg ortalaması aynı olmalı birde lpg benzinden yarı yarıya ucuz olmalı ki lpg benzinden % 40 ucuz Ve ortalama olarak 100 km yolda lpg benzinden daha çok harcanıyor yani % 50 tasarruf yapmak mantıken yanlış.

İster İnan'ın ister inanmayın durum bu . Ayrıca neden daha çok olarak lpg tasarruf hesaplamaları lpg gaz yada kit satan firmaların sitelerinde var ? Lpg ile benzin arasındaki güç farkı gayet bariz anlaşılır.
siz ölçüp yaptığınız hesapladığınız değerleri gerçek kabul edin siz nasıl mutlu olacaksanız öyle olsun . Sorun yok .
Ben tam tamına 9 yıl LPG'li araç kullandım ve arkadaşlarımda akrabalarda da lpg li araç kullananlar var yani olaya Fransız değilim. :)

Artık bizim yazdıklarımızı okuyanlar kendilerine göre yorumlarlar. Allah aracınızı kazasız belasız kullanmayı nasip etsin Saygılar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 00:36 
Kullanıcı avatarı

Valla ne diyim sizin hesabiniza gore km 6 krs cikiyor.benim hesabima gore 15 krs hadi benim hesaplamalarim yanlis diyelim bu lpg taktiran butun arkadaslar hesaplama yapamiyorlar mi hepsi 6 kr tasarrufu dusunup lpg mi taktiriyor.Bence burada bir yanlislik var.En basitinden yukarida arkadasin yaktigi yakit 44 kr ben sert kullanimda 25-27 krs yakiyorum.2000 devirde sakin kullanimda 20-22 krs. arasindaki fark bile sizin 6 krs tezinizi curutuyor.Tamam asx benzinde az yakiyor fakat bu arac lpg ile ciddi anlamda tasarruf sagliyor.

EVOBT RS6 Slim cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 13:05 
Kullanıcı avatarı

Caner bey sizin hesabınıza göre 0,25 TL ile 0,27 TL arasında yakıt maliyetiniz varsa ( buna hiç benzin giderini ekledinizmi ayda kaç liralık benzin harcıyorsunuz hele kışın Ve özellikle son 15 günde ölçüm yaptınızmı?) sizin aldığınız fiyatları hesaplarsak 2,84 tl den sizin ortalama yakıt tüketimi 8,8 ile 9,5 litre olur biz 9,5 lt ye göre hesaba devam edelim ama hesaplamada piyasa değerlerini kaale alıyoruz ( herkes sizin gibi gazı 2,84 den almıyor) 3,24x9,5= 30,78 kuruş eder bilmiyorum ama anladığım kadarıyla siz verdiğiniz değerde benzini hesaba katmadınız (eğer kattıysanız bu değeri kaale almayın ) 3 kuruşta benzine gider buradan 33,78 kuruş .sizinle litre olarak aynı yakıt harcayan ancak yakıt için Dikmen'e gidemeyecek bir asx sahibinin km de ki yakıt tüketim maliyeti 33,78 kuruş oluyor. Ben demiyorum matematik diyor. Eğer lpg de 9,5 lt yakan bir araç şu karda kışta 6,5 hadi 7 litre yakıt tüketimi olurda hadi biz farkı sadece karma mevsime göre 2 lt fark yapalım (bakın bu değer yazın olsa en düşük 1,5 litre olur gerçekte olan budur ama hep 1 litre diye hesap yaparlar ve 1 litre farkla hesap yapanlarda nedense gaz satanlar lpg sistem satanlar nedense gazdan para kazananlar) 5,44x7,5 = 40,8 kuruş olur fark 40,8-33,78= 7,02 kuruş olur hadi çok iyimser olalım fark 1,5 olsun yani benzinde 8 litre yaksın o zaman fark 9,74 kuruş olur çok daha iyimser olalım benzine eklediğim 3 kuruluşa çıkarak farkı 12,74 kuruş yapalım sizin istediğiniz değere yaklaşalım :)
Ancak şunu unutmamak gerekir bu arabayı yaz kullandığımız gibi kışında kullanıyoruz Düz yolda kullanıyoruz rampada kullanıyoruz sonra araba iyi iken kullanıyoruz araba bakımsızken kullanıyoruz yani kullandığımız şartlar ve durumlar değişiyor bunlara görev gerçekçi olmak gerekir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 13:29 
Kullanıcı avatarı

Akif bey ilk yaptığınız hesabı yanlış yapmışsınız.Öncelikle sizin dediğiniz 6 krs olayını doğru sayalım.Yaptığınız hesaba göre lpg tüketen bir araç 33.277 km 2000 lira tasarruf sağlıyor diyorsunuz.Yanlış burada zaten siz 0.6 krs'u 0.06 hesaplıyorsunuz Ondalıkta hata var. Aradaki lpg ve benzin arasındaki kar 6 krs ise 0.6 olarak hesaplamak gerekir.Hesap yanlışlığından dolayı size fark az geliyor..Lütfen tekrar hesaplarmısınız.3 kr benzin farkını yaptığım hesapta ekledim bu arada.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017 13:39 
Kullanıcı avatarı

Yıllık Yaptığınız km :

33277
km
Benzin Tüketimi :

7
litre (100km'de)
LPG Gaz Tüketimi :

8.05
litre (100km'de)
Yıllık Tüketilen Benzin :

2329.39
litre
Yıllık Tüketilen LPG :

2678.8
litre
Benzin Litre Fiyatı :

5.39
YTL (Güncel değerleri giriniz. Küsuratı nokta ile ayırıınız')
LPG Litre Fiyatı :

2.84
YTL (Güncel değerleri giriniz. Küsüratı nokta ile ayırınız!)
Yıllık Benzin Tutarı :

12555
YTL
Yıllık LPG Tutarı :

7608
YTL
YILLIK TASARRUF :

4947
YTL
KM. TASARRUF :

0.149
YTL

böyle birşey buldum internette.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 202 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye