Zaman: 19 Nis 2024 09:53

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 65 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ASX Baskı Balata Değişim
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 12:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: TURGAY
Araç: RAV4-LİNEA
Meslek: KAMU
Km 108 000 Balata veya baskıda hiç sorun yok, sadece pedal sertliği ve pedal da mesafe kısalması sorunu ile Parçayı getirttim, ustama dün taktırdım.

Pedal gayet yumuşak bir hal aldı, ilk kavramada ki hafif sarsıntılar yok oldu, stabil bir sürüş tespit ettim.

Aracın ilk baskı balata değişimi oldu, üzerinden DAİKİN baskı DAİKİN balata çıktı. Ustam beni tebrik etti, "tam zamanında gelmişsin abi, gerçi bi 10 000 daha giderdi ama hiç bir yere (volan) zarar vermeden değiştirdiğimiz iyi oldu" dedi.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

1.6 2001 / HB AVANCE

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: ASX Baskı Balata Değişim
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 12:41 
Kullanıcı avatarı

Mesut baş Volant değil o

Üzerinden çıkan Baskı.

Volant gayet temiz.

1.6 2001 / HB AVANCE

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 12:46 
Kullanıcı avatarı

Resim

1.6 2001 / HB AVANCE

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 12:49 
Kullanıcı avatarı

Maliyet ;

Balata 700 Tl
İşçilik 250 Tl

Ustanın öğle yemeği : 7 tl (tabildot) :D :D :D

1.6 2001 / HB AVANCE

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 12:51 
Kullanıcı avatarı

Gönül Ankara ya gidip orda yaptırmak istedi ama,

malum çanakkale ankara yol... yorgunluk... artı masraf... hallettim burada.

1.6 2001 / HB AVANCE

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 13:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Toygun
Araç: yok
Meslek: yok
hayırlı olsun, her zaman orijinal parça en iyisi. gün sayıyorum tekrar exedy taktırmak icin :)

Bu arada daikin model değil aslında, firmanın eski ismi. eskiden daikin clutch diye bilinirmiş. sitelerindeki imza bu sekil:
"EXEDY is formerly known as Daikin Clutch"

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 13:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: mitsubishi asx 2013 intence
Meslek: Dekoratör
Kan grubu: B+
Arkadaşlar pek anlamadığımdan soruyorum,baskı balata ile alakalı serviste ki arkadaşlar da beni uyardı aspes kullanılmıyor bunu anladım da neden bu kadar problem yaşayan var balatalar ile alakalı.Örneğin aldığım arabanın balatasını eski sahibi 29000 km'de değiştirmiş , neden acaba ,kullanım şekli nasıl buna etki ediyor ?Nasıl kullanmamız gerek ,daha önceden dizel megane 2 vardı başka sorunlar olmasına rağmen balatayla alakalı bir sıkıntı yaşatmamıştı.Şimdi bu araç ile alakalı balata konusu görünce sormak istedim,tecrübelerinizi aktarırsanız bu konu hakkında olumlu olur benim açımdan ,saygılar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 14:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gültekin Altan
Araç: ASX
Meslek: SMMM
Kan grubu: A+
Mustfa Bey, Baskı balata tamamen kullanıma ve kullanım şartlarına bağlı olarak aşınır. Bu arada çok problem yaşayan olduğunu da sanmıyorum. Binde bir varsa eğer az bile sayılır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 14:21 
Kullanıcı avatarı

bir kaç tane altın kural var.
-araç durur halde ayağınız debriyajda olmayacak.
-hafif yokuş olan yerde aracı kavramada ( yarı debriyajla) tutmayacaksınız.
-vites geçişlerini yüksek devirde yapmamaya özen gösterin
-aracı kaldırırken dusuk devirde kavrama yaptırın ( max 1500 gibi)
-yokuş yukarı geri viteste çıkmamaya özen gösterin, tam bir Balata katili durum.
aklima gelenler bunlar, büyük ihtimalle forumda konusu da vardır

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 14:25 
Kullanıcı avatarı

[quote="toygun"]bir kaç tane altın kural var.
-araç durur halde ayağınız debriyajda olmayacak.
-hafif yokuş olan yerde aracı kavramada ( yarı debriyajla) tutmayacaksınız.
-vites geçişlerini yüksek devirde yapmamaya özen gösterin
-aracı kaldırırken dusuk devirde kavrama yaptırın ( max 1500 gibi)
-yokuş yukarı geri viteste çıkmamaya özen gösterin, tam bir Balata katili durum.
aklima gelenler bunlar, büyük ihtimalle forumda konusu da vardır

hocam çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alarak kullanmaya çalışacağım. Hafif yokuş yerde aracı debriyajda tutmayacaksınız derken ne demek istediniz anlayamadım.Geri viteste ki geri geri çıkma işini(yokuş için)Bende tecrübe ettim,Saygılar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 14:53 
Kullanıcı avatarı

thedesigner yazdı:
Hafif yokuş yerde aracı debriyajda tutmayacaksınız derken ne demek istediniz anlayamadım.Geri viteste ki geri geri çıkma işini(yokuş için)Bende tecrübe ettim,Saygılar

genellikle dolmuşçular yapar, arac 1.viteste debriyaj tam kavramada, genellikle hafif yukarı eğimde, biraz gaz verip aracın geri kaçmasını engeller kalkışa hazir durur. o ara iste volant ve debriyaj balatasinin sürekli aşınma halinde olduğu durum. açıklaması bile zor :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 14:58 
Kullanıcı avatarı

toygun yazdı:
thedesigner yazdı:
Hafif yokuş yerde aracı debriyajda tutmayacaksınız derken ne demek istediniz anlayamadım.Geri viteste ki geri geri çıkma işini(yokuş için)Bende tecrübe ettim,Saygılar

genellikle dolmuşçular yapar, arac 1.viteste debriyaj tam kavramada, genellikle hafif yukarı eğimde, biraz gaz verip aracın geri kaçmasını engeller kalkışa hazir durur. o ara iste volant ve debriyaj balatasinin sürekli aşınma halinde olduğu durum. açıklaması bile zor :D

hocam çok iyi anladım :Rose: ben eski arabamda da yapıyordum yarı yokuşta debriyaj gaz kavrama noktası olayını söylüyorsunuz :))))Çok teşekkür ettim hocam sağ olun.Bunun nedeni araçta hill holder olması heralde :kart: :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 16:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
En kötü debriyaj düşmanı geri yokuş yukarı aracı ilk kaldırma anında yapılan zamanlama ve yüksek devir hatası . İkincisi düz ve araçta yük çok iken aynı hatanın yapılması . Üçüncüsü aracı yokuş yukarı saplandığı zaman yanlış şekilde inatla kurtarma çalışmaları. Dördüncüsü düz yolda araç saplandığı zaman geri vitesle kurtarma çalışmaları. Beşincisi sıkışık trafikte ve araç dururken debriyaj pedalına basık tutmak. Birbuçukuncusu :LOL: araç yokuş yukarı kalkış durumunda hillholder zamanlamasıni iyi yapamayıp yarım debriyaj ile kalkmak.
Ben bir kere dik yokuşta araç dururken geri çıkmak zorunda kaldım acele ile gaza fazla yükledim ve sonuc baskı balatadan koku geldi . Hemen ilk yakın bir yere park ettim ve motoru durdurdum ve bir iki saat kadar aracı hiç kipirdatmadim . Bu tip durumda baskı balata aşırı ısınmis ise fazla zorlamamali ve soğuktan sonra kullanılmalıdır . Ancak biliyorum ki debriyajın ömründen en az beş bin km gitti. Olsun canım sağolsun. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 17:42 
Kullanıcı avatarı

akif06eren yazdı:
En kötü debriyaj düşmanı geri yokuş yukarı aracı ilk kaldırma anında yapılan zamanlama ve yüksek devir hatası . İkincisi düz ve araçta yük çok iken aynı hatanın yapılması . Üçüncüsü aracı yokuş yukarı saplandığı zaman yanlış şekilde inatla kurtarma çalışmaları. Dördüncüsü düz yolda araç saplandığı zaman geri vitesle kurtarma çalışmaları. Beşincisi sıkışık trafikte ve araç dururken debriyaj pedalına basık tutmak. Birbuçukuncusu :LOL: araç yokuş yukarı kalkış durumunda hillholder zamanlamasıni iyi yapamayıp yarım debriyaj ile kalkmak.
Ben bir kere dik yokuşta araç dururken geri çıkmak zorunda kaldım acele ile gaza fazla yükledim ve sonuc baskı balatadan koku geldi . Hemen ilk yakın bir yere park ettim ve motoru durdurdum ve bir iki saat kadar aracı hiç kipirdatmadim . Bu tip durumda baskı balata aşırı ısınmis ise fazla zorlamamali ve soğuktan sonra kullanılmalıdır . Ancak biliyorum ki debriyajın ömründen en az beş bin km gitti. Olsun canım sağolsun. :)

Hocam bu yazdıklarınız ışığında konuşacak olursak ben araba kullanmayı bilmiyorum :kart: :kart: :kart: Yandı gülüm mitsubishi asx :beer:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 18:15 

İsim: ali
Araç: veli
Lancer varken dar epey dik yokuşu olan bir sokakta 50-60 m geri gitmek zorunda kalmıştım. 2-3 dk sürdü çıkmam. Olayı hatırladığımda gelen kokuyu hala duyar gibi oluyorum. Duman görmedim ama arabanın içini kaplamıştı yanık yanık balata kokusu :)

Birde lancer geri geri yokuş performansı beni çok üzmüştü. ASX de de aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Çok gaz vermeden yada aracı devirlendirmeden yokul yukarı geri gitmek ölüm. Bir kere dalgınlığıma geldi ve el frensiz geri geri kalkmak istemiştim az kaldı öndeki araca patlatıyordum. Aracın burnunu yola vererek vurmaktan kurtarmıştım... 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 20:40 
Kullanıcı avatarı

Mustafa bey sıkıntı yok öğrenirsiniz ne olacak atla deve değil ya bu en fazla bir baskı balata yersiniz canınız sağolsun :D
Şaka bir yana en önemlisi çok ama çok mecbur olmadıkça yokuş yukarı özellikle geri geri olmak kaydıyla kalkış yapmamalı yoksa diğer türlü biterse bitsin canımız sağolsun :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 21:10 
Kullanıcı avatarı

Cidden niye boyle bir oranda geri vites koymuslar acaba. 1.vites 60 km/s yapaiyorsa, geri vites en az 65 yapar :D
Keske daha buyuk olsaymis orani da, duz olmayan yolda da rahat rahat geri vites kullanabilseydik.

Şanzıman oranları 1. 3.583
Şanzıman oranları 2. 1.947
Şanzıman oranları 3. 1.343
Şanzıman oranları 4. 0.976
Şanzıman oranları 5. 0.804
Şanzıman oranları Geri 3.416
Şanzıman oranları Son dişli 4.052

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 21:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Sürüş stilinin baskı balataya etkisini sanırım en iyi ben örneklerim hem de yarı otomatikle :)

69bin km'de çamura sapladım, çıkarmak için uğraşırken 5dk filan rahat harcadım, şanzımandan dumanlar çıktı ve aracın içini dışını her yerini dumanlar kaplamıştı. aracın soğumasını 10dk beklemiştim ama sağlam bir baskı balata ömründen yemiştim.

80bin km'ye kadar her şey güzeldi ancak 80bin km'den sonra ben aracı daha agresif kullanmaya başladım, üst devirleri daha çok kullanır olmuştum. ne zaman sıfırdan kalkıp 160lara kadar çıksam aracın içini yanık kokusu alırdı. 85bin km gibi artık araç içindeki yolcular bile bir yeri yanıyor sanıp korkmaya başlamıştı. işin ilginç yanı ise aracın sıyırma belirtileri yok, gayet iyi gidiyordu. öte yandan da bir gün ailecek rampası tepesi, inişi bol bir dağ yoluna gezmeye gittiğimizde ne zaman 4bin devirleri görsem ortalığı bir kokunun kapladığını fark edince, en son bu işten anlamıyorum diyerek 90bin km'de ustaya test ettirdim. baskı balata değişiminin yerinde olacağını söyledi ve bana bulabilirsem EXEDY almamı belirtti. Lancer, ASX'lerdeki gibi exedy değil almanların narin SACHS'ını bulmam gerekti. 92bin km gibi baskı balata aldım ancak tatil vs. derken 94bin km'de ustayla beraber şanzımanı söktük.

şanzımanı çıkarınca ilk dikkatimi çeken volanı ne kadar güzel mahvettiğimi gördüm. baskı balata dışında kalan alanlarda duman/is lekeleri, volan yüzeyinde bile oluşan ufak yanıklar... ayrıca volan yüzeyi kötü bir fren diski gibiydi torna istiyordu ama ustam AMT'nin problem yaşamaması için tornalatmadığını, 300-500km'de yeni setin volana alışacağını söyledi.

şanzımandan baskı ve balatayı söktüğümüzde ise balatanın iki yüzü de iğrenç durumda idi, baskının yüzeyinde de volana benzer ufak yanıklar vardı... şanzımanın gözüken iç kısmı ise yanık kırıntılarla dolmuş taşmıştı...

İşin diğer ilginç yanı balata bu konudaki fotoğraflar kadar ince değildi. baklalar teker teker belli oluyor ve daha ömrü varmış gibi geliyordu...

Yeni baskı balata setiyle koku moku kalmadı. değişim sonrası ne performans farkı oldu ne de yakıt azalması. Çünkü normal kullanım şartlarında eski balatam sıyırmıyordu bile ancak devirli kullanıma dayanacak takati yok, hali mecali kalmamıştı.

Eski/fabrikasyon setin durumunu görüp aracı sakin sürmeye başladım mı? hayır :D

bi baskı balata değişimi 675tl ki en kötü 90bin km dayanıyor, keyfini çıkara çıkara sürürüm arabayı. aman baskı yanmasın, aman kıl tüy kaçmasın diyemeyeceğim. :D

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015 22:57 
Kullanıcı avatarı

akif06eren yazdı:
Mustafa bey sıkıntı yok öğrenirsiniz ne olacak atla deve değil ya bu en fazla bir baskı balata yersiniz canınız sağolsun :D
Şaka bir yana en önemlisi çok ama çok mecbur olmadıkça yokuş yukarı özellikle geri geri olmak kaydıyla kalkış yapmamalı yoksa diğer türlü biterse bitsin canımız sağolsun :)

Akif hocam haklisiniz,bu dediğimiz olay önemli balata için bir kere demedim hakikaten sıkıntılıydi ,hocam biterse balata nasıl anlarız acaba :kart:
Hocam bu arada araçtan tarım sesi geliyor on konsol ve sol şoför kapısının oradan ,nasıl gideririz garanti kapsamına girer mi yada bir çözümü var midirv :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015 00:35 
Kullanıcı avatarı

Trim sesi herhalde intenselerde var bir kaç arkadaş da intensede Trim sesi var demişlerdi ancak bende invite var Trim sesi yok :D Maşallah hemide o kadar arazi yollarında surmeme rağmen çok şükür . ( belki de var ama ben duymuyorumdur diyecegim ama ben r19 da Trim uzmanı olmuştum %) )
Ses gelen yere göre çare değişir ancak çift taraflı bant çok derde devadır
Servise götürmekte bir fayda var garanti olayını ise bilemiyorum.

Baskı balatasi bittiğini nasıl anlarız ?
Basit muayene
A) debriyaj pedalı sertleşir
B) vites geçişleri zorlaşır özellikle düşük ve geri viteslerde daha bariz hissedilir (en basit ve en geçerli muayene bu iki gozlemdir)
Ölçmeli muayene
A)Yakıt tüketimi artar
Sürmeli muayene
A) hafif bir yokuşta (dik yokuşta sağlam araçlarda kaçırır) araç 1. Viteste iken ( frenler boşta iken haliyle) geri yada geri viteste ileri kaçırıyor ise balata bitikdir
B) el freni tam aktif iken duz yolda birinci viteste araç kaldırılmaya çalışınca araç ileri doğru gitmek için elinden gelen her şeyi yapan bir azgin boğa gibiyse baskı balata sağlam yok eğer şapşal el freni çekili iken nasıl gitmemi bekliyorsun triplerinde ise baskı balata gıdık demektir :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 65 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye